Universi: Perceptimet qe definojne realitetin

Eléonoré

Valoris scriptorum
Nuk dua te shfaqem si ai qe kerkon te beje rremuje, por ne disa gjera nuk jam shume dakord me Eléonoré. Disa faktore dhe ngjarje ilustruese te sjella, nuk deshmojne per universalitetin e nje nocioni te caktuar, por per kendveshtrime vetjake interpretuese te ngjarjes ilustruese vete, duke ja veshur kete me pas nje nocioni te preferuar. Me spikatesja eshte shembulli i sjelle i kalase se Rozafes. Me shume sesa sakrifica e malsorit, mua me bie ne sy nje tjeter element. I erret, i zi. Elementi se midis 3 vllezerve qe rane dakord per nje ceshtje dhe qe i premtuan dicka njeri tjetrit; e 2 prej tyre - shumica - nuk e mbajten fjalen e dhene. Eshte njesoj si te biesh dakord me dike qe do shtini tek-a-cift per dicka dhe kur humbet, nuk e pranon. Pra ne thelb, e njejta ngjarje, per disa shihet si sakrifice e denje per kenge, per disa te tjere si pabesi e denje per kenge. Cilet prej ketyre kane te drejte?
Kenaqesi te ridegjohemi Gurax.
Po te ishim te gjithe dakort me njeri tjetrin, fjala do te shuhej dhe do te mbulonte heshtja. Bukuria e diskutimit qendron ne kendveshtrimet personale qe sjellim ne argument. Te vertetat universale kane ardhur nga njerez si ty e si une. Mos ia moho vetes kete. Sa pale sy ka, aq edhe kendveshtrime ka, une ofroj thjesht timin. Bruto.
Nqs une jam ne gjendje te shikoj perspektiven e te gjitheve me kualifikon te hedh hijen e dyshimit mbi dicka te skualifikuar apo denigruar apriori si rezultat i nje paragjykimi te padrejte. Mund te jap rrethana lehtesuese dhe te percaktoj nje rend te drejte duke perdorur kritere te paperdorura ndonjehere.
Ne nje kenge kenduar trimave i madhi Gaqo Cako thote:
Per trimat qe rane
Perjete ne gji populli i mban.
Ata qe u sakrifikuan per popull dhe jo ne emer te tij, futen ne perjetesi, te tjeret do ti mbuloje harresa qe nuk eshte gje krahasuar me turpin.
 

gurax

Pan ignoramus
Te vertetat universale nuk ka shume rendesi se sa sy i shohin apo nga cili kendveshtrim shihen. Kendveshtrimet mund te zgjidhen, ndersa nje e vertete universale nuk ka shume interes per kendveshtrimet. Nje karakteristike kryesore e nje te vertete universale eshte se eshte me e ftohte se akulli ndaj emocioneve. E njejta e vertete universale con ne emocione te ndryshme per njerez te ndryshem. Emocionet jane te fundit qe merren ne konsiderate per zbulimin e te vertetave universale. Jane te paret qe fillojne te shformojne realitetin (e perceptuar).

Ne krahun tjeter, nuk mendoj se kenget per trimat qe rane do ishin nje nga implikimet qe do te pasonin nga nje fat jo dhe aq per t'u patur zili qe ne pune te isha me bashkeshorten. Nje rast flagrant se si e njejta e vertete universale (bashkeshorti/ja ne pune) con ne emocione te ndryshme tek njerez te ndryshem (gezim apo siklet). :p
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Per ty Gurax:
Kur Babai e pyeti djalin perse profesori i kishte vene note te keqe kur pergjigjja e tij ishte e sakte ai u pergjigj: Sepse profesori kerkonte arsyen dhe logjiken e perdorur per te arritur ne nje konkluzion te tille.

Jam dakort me percaktimin akullnajor qe ti i ben nje vertetesie. Une do t'a quaja ndryshe te pakompromentueshme ose te pagenjueshme. Dicka qe eshte subjektive dhe qe le vend per interpretime duhet provuar, testuar, konfirmuar e rikonfirmuar nga persona te ndryshem dhe ne menyre te pavarur nga njeri-tjetri duke mbuluar periudha te ndryshme kohe per te marre statusin e pershkruar aq bukur nga ty. Kjo vertetesi ne se nuk ka aplikim nuk eshte gje tjeter vecse dicka per te cilen nuk kihet nevoje dhe koha do ta harroje. Por kur kjo vertetesi perdoret brenda nje konteksti te caktuar psh te venies ne vend te nje drejtesie apo te percaktimit te vleres se karakterit te njeriut une mendoj se ndjesia eshte primare. Vetem nje qe e njeh lotin e vertete e kupton kush e ka lot krokodili. Ose barkboshi e njeh barkboshin dhe lufton per te. Kjo e ndalon le te them nje gjykates t'i vene perde mbi sy.
 

gurax

Pan ignoramus
Per ty Gurax:
Kur Babai e pyeti djalin perse profesori i kishte vene note te keqe kur pergjigjja e tij ishte e sakte ai u pergjigj: Sepse profesori kerkonte arsyen dhe logjiken e perdorur per te arritur ne nje konkluzion te tille.

Jam dakort me percaktimin akullnajor qe ti i ben nje vertetesie. Une do t'a quaja ndryshe te pakompromentueshme ose te pagenjueshme. Dicka qe eshte subjektive dhe qe le vend per interpretime duhet provuar, testuar, konfirmuar e rikonfirmuar nga persona te ndryshem dhe ne menyre te pavarur nga njeri-tjetri duke mbuluar periudha te ndryshme kohe per te marre statusin e pershkruar aq bukur nga ty. Kjo vertetesi ne se nuk ka aplikim nuk eshte gje tjeter vecse dicka per te cilen nuk kihet nevoje dhe koha do ta harroje. Por kur kjo vertetesi perdoret brenda nje konteksti te caktuar psh te venies ne vend te nje drejtesie apo te percaktimit te vleres se karakterit te njeriut une mendoj se ndjesia eshte primare. Vetem nje qe e njeh lotin e vertete e kupton kush e ka lot krokodili. Ose barkboshi e njeh barkboshin dhe lufton per te. Kjo e ndalon le te them nje gjykates t'i vene perde mbi sy.
I lumte profesorit. Nese studenti do te ishte i afte te nxirrte perfundimin e ushtrimit, atehere nuk do te kishte asnje problem t'i tregonte profesorit se si e beri kete gje. Studenti mund te kete harruar se detyra e profesorit eshte te kontrolloje asimilimin e dijes dhe te vleresoje per kete, e jo te mbledhe pergjigje te thata kur keto fare mire mund te jene te kopjuara dhe me hile.

E verteta qe perdoret brenda nje konteksti? Nese hyn ne pune, po do te perdoret. Nese jo, nuk do te perdoret dhe koha do e harroje, epo le ta harroje. Por s'me duket se ka ndodhur ndonjehere qe ndonje e vertete universale te jene harruar. Ne kete moment s'me vjen ndermend asnje e tille.

Vlera e karakterit te njeriut eshte perseri nje koncept disi abstrakt dhe relativ dhe qe percaktohet nga cfare eshte rene dakord nga shoqeria te pranohet si "e mire" dhe me pas sa njeriu ne fjale eshte i gatshem te mos devijoje prej kesaj te mire. George Orwell psh, e ilustron kete gje me te famshmen: "Kater kembe mire, dy kembe keq."
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Gurax,
Me jep nja ca shembuj te vertetash universale. Nese mundesh dhe keni ende deshire qe ta vazhdojme kete teme.

Te fala,
Eléonoré
 

gurax

Pan ignoramus
Gurax,
Me jep nja ca shembuj te vertetash universale. Nese mundesh dhe keni ende deshire qe ta vazhdojme kete teme.

Te fala,
Eléonoré
Pershendetje Eléonoré,
Disa te verteta universale jane: *) Toka rrotullohet rreth Diellit; *) koha ne Toke rrjedh me shpejt se ne hapesire; *) Vezet dhe spermatozoidet kane secila pjese te paplota te zinxhirit gjenetik - pjese nga kopja e individit qe i prodhoi - zinxhiri helikoidal me keto plotesohet pergjysem gjate fekondimit dhe ne fund vetem gjysma kompletuese eshte individuale e embrionit te sapoformuar *) syri i oktapodeve eshte i ndryshem me ate te njerezve - qe ne zanafillen e formimit te tyre para qindra miliona vjetesh - dhe njerezit i kane syte ne te njejtin grup dhe origjine si te gjithe organizmat e tjere jo me sy te perbere. ...
Keto ishin disa nga ato qe me vijne ndermend.
 

Aki

Paint It Black
@Balahk re si arrin te jesh aktiv ne te dy forumet e prap ti veresh gjitha bobobo, une se pash ku Uni paska bere reklame, hajde une nga Uni e mora vesh ekzistencen e fv-se po i bente antireklame jo reklame :p

Ne nderkohe do sodis kete bashkeveprimin 'dialogues' :p mes gurax e Eleonore


p.s. @gurax kush ta ka dhene ate dezinformate qe Toka rrotullohet rreth Diellit e jo rreth meje?
 

Balahk

Locus omnem
@Dullie qe ve re gjerat nuk do te thote qe jam aktiv..mjafton edhe njehere ne jave te futesh,i kap te gjitha.psh,universal kishte bere reklame tek statuset e eleonore.une e vura sepse klikova profilin e saj si e re qe eshte.ti nuk e ke bere,keshtu qe nuk kishte sesi ta vije re :p
 

Aki

Paint It Black
@Dullie qe ve re gjerat nuk do te thote qe jam aktiv..mjafton edhe njehere ne jave te futesh,i kap te gjitha.psh,universal kishte bere reklame tek statuset e eleonore.une e vura sepse klikova profilin e saj si e re qe eshte.ti nuk e ke bere,keshtu qe nuk kishte sesi ta vije re :p
dmth je aktiv :p
 

Airbourne

Papirus rex
Kur e nxjerr fjalen nga goja e pamundur eshte t’a kthesh nga doli. Une nuk kam deshire te lepije ate qe peshtyj apo te kaperdij vjelljen time. Prandaj nuk peshtyj pa peshuar nje situate. Postimi im i pare ne kete forum kishte te bente me perdorimin e kontekstit te duhur per te nxjerr nje konkluzion te duhur, ose me qarte per t’i nxjerr koken muhabetit. E megjithate, si vura re me vone une citova nga postimi juaj dhe ktheva ate pergjigje qe ktheva. Te kuptova, por ai moment mu duk i pershatshem per te cuar gjuhen atje ku me dhembte dhembi. M’a be hallall ne se tu duka sikur kisha dale me shpate te madhe dhe te falenderoj qe pate ate «mburoje» qetesie per te me sqaruar domethenien e asaj deklarate.

Kjo eshte hera e dyte ne kete fill qe kerkoj te m’a bejne hallall. Dhe me e bukura eshte se nuk ndiej te kem shtypur ne ndonje kallo. Gjeja me normale eshte qe temen ta degezojme, nese ne vetvete secili element qendron dhe ne se nuk harrojme qe para mbarimit te kthehemi prape tek trungu esencial nxites i diskutimit. Une nuk kam problem te them ok mund te jem nxituar pak, por kur ky moment fraxhiliteti (dobesie) perdoret si arme per te me qelluar dhe kjo behet jo per keqkuptim por ne menyre te qellimshme per te vene fjale apo hequr nga goja ime, atehere ketu ka dicka qe nuk shkon.

Kam punuar para ca kohesh per nje organizate ku burri ishte shefi i madh dhe gruaja e tij e bashkejeteses (te pacelebruar), drejtoresha e nje prej departamenteve. I shoqi, abuzues alkoli, nuk la asnje nga ne vajzat qe punonim per kete organizate pa na hedhur nga nje fjale rreshqitdhasi per deshiren e tij per marredhenie private, jashtepunesore. E kote te them se personalisht preferoj te largohem nga puna se sa te ngjise shkallet e karrieres duke fjetur me «bosat». Por koka e muhabetit ketu eshte se pavaresisht nga intelekti dhe zgjuaresia, pavaresisht nga pamja e saj terheqese, pavaresisht nga pavaresia financiare, kjo grua e uli dinjitetin deri ne ate pike sa te kalonte mbremjet duke bredhur me makine poshte e larte Tiranes per te gjetur te shoqin te ulur kafeneve me varteset e tij. Fatkeqesisht e vertete. Dhe me e bukura eshte se asnje nuk talli burrin por ate grua e cila nuk meritonte te katandisej nga nje grua e respektuar ne nje grua «scorned» dhe me obsesion te semure. Nuk e di cfare ndodhi me ta. Une dhashe doreheqje. Ne kete rast jam konfirmuese e eksperiences tende te JETUAR.

Gezohem qe ju njoha Airbourne.
Mirudegjofshim
Mua me duket se i kapke gjerat personalisht.
Une e gelltis ate qe e them.....perkohesisht.
Mirushkrofshim.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Pershendetje Eléonoré,
Disa te verteta universale jane: *) Toka rrotullohet rreth Diellit; *) koha ne Toke rrjedh me shpejt se ne hapesire; *) Vezet dhe spermatozoidet kane secila pjese te paplota te zinxhirit gjenetik - pjese nga kopja e individit qe i prodhoi - zinxhiri helikoidal me keto plotesohet pergjysem gjate fekondimit dhe ne fund vetem gjysma kompletuese eshte individuale e embrionit te sapoformuar *) syri i oktapodeve eshte i ndryshem me ate te njerezve - qe ne zanafillen e formimit te tyre para qindra miliona vjetesh - dhe njerezit i kane syte ne te njejtin grup dhe origjine si te gjithe organizmat e tjere jo me sy te perbere. ...
Keto ishin disa nga ato qe me vijne ndermend.

Une e mendoj universin si qenie fizike dhe si i tille ai ka ligjet e veta te qeverisjes…fizikisht. Te vertetat qe ti permende me siper jane te verteta absolute vetem per ate sistem qe ti shikon, sistemit tone diellor keshtu do te ishte nje pretendim i madh te thuaje UNIVERSALE.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Miredita Gurax,

Ndonjehere me duhet te deshifroj ate qe shkruan sepse me dukesh shume ABSTRAKT, kurse une nga ana tjeter preferoj te jem KONKRETE se pari per te mos lene vend per keqinterpretim dhe se dyti dhe me e rendesishmja te percoj mesazhin qarte, thjesht dhe ne menyre te kuptueshme. Ose mbase ashtu me duket mua !
 

Airbourne

Papirus rex
Une e mendoj universin si qenie fizike dhe si i tille ai ka ligjet e veta te qeverisjes…fizikisht. Te vertetat qe ti permende me siper jane te verteta absolute vetem per ate sistem qe ti shikon, sistemit tone diellor keshtu do te ishte nje pretendim i madh te thuaje UNIVERSALE.
Ne Univers une kam qene....e mendoj si hapesire...jo une!
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Shoku parafoles,universal..te kishte thene emrin e nje tjeter forumi.per kete reklame e pata fjalen :)
Balahk,
Faleminderit per informacionin. Po, e gjeta ate qe po kerkoja. U gezova qe eshte mire. Nuk do te me vinte kurre ne mendje te shisja ndjenje per reklam talenti. Ne fillim me vajti mendja se mos statusi im Solitaire ju kishte lene pershtypjen se isha e hapur per relata me private brenda forumit. Prandaj edhe e hoqa.

Dite te kendshme!
 

gurax

Pan ignoramus
Une e mendoj universin si qenie fizike dhe si i tille ai ka ligjet e veta te qeverisjes…fizikisht. Te vertetat qe ti permende me siper jane te verteta absolute vetem per ate sistem qe ti shikon, sistemit tone diellor keshtu do te ishte nje pretendim i madh te thuaje UNIVERSALE.
Hmmm... jam kurioz atehere per dy gjera.
E para ndonje lloj ilustrimi se cila eshte nje e vertete absolute dhe cila eshte nje e vertete universale. Si dhe ku mund t'i dallojme njeren nga tjetra.
E dyta, ne cfare menyre ndonjera prej ketyre ka ndonje ndikim ne linjen thelbesore te pyetjes "Ne pune me bashkeshorten/in?" dhe per te cilen ka kerkuar opinione @niky ne shkrimin e pare hapes te ketyre diskutimeve.
 

gurax

Pan ignoramus
Miredita Gurax,

Ndonjehere me duhet te deshifroj ate qe shkruan sepse me dukesh shume ABSTRAKT, kurse une nga ana tjeter preferoj te jem KONKRETE se pari per te mos lene vend per keqinterpretim dhe se dyti dhe me e rendesishmja te percoj mesazhin qarte, thjesht dhe ne menyre te kuptueshme. Ose mbase ashtu me duket mua !
Mua nderkohe me duket e kunderta, Eléonoré. Shkrimet qe ti shkruan me duken abstrakte dhe te sfumuara, duke sjelle ne cdo cast ndjenjat njerezore, moralin, emocionet, kendveshtrimet e nje individi - te tera keto pjese te cdokujt i cili ka vertetesi absolute brenda vetvetes sigurisht, por qe duhet te binde potencialisht cdokend tjeter per absolutizmin e mendimeve te veta, si dhe anasjelltas - perfeksionin utopik, nje lloj fryme "une mendoj prandaj ekzistoj", etj. Kurse une ato qe shpreh i kam, ose te pakten perpiqem t'i kem, te ftohta dhe te paanshme, pavaresisht ku vendosem ne argumentimin e asaj qe diskutohet, analizues apo i analizuar. Perfundimi i analizes, pavaresisht se ku ndodhemi ne, duhet te jete i njejte, dhe i ftohte emocionalisht.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Hmmm... jam kurioz atehere per dy gjera.
E para ndonje lloj ilustrimi se cila eshte nje e vertete absolute dhe cila eshte nje e vertete universale. Si dhe ku mund t'i dallojme njeren nga tjetra.
Ato qe ti permende me siper si te verteta universale personalisht I emeroj si te verteta ABSOLUTE te padiskutueshme. Dielli qe duket nuk do kallauz sipas nje shprehje nga anet tona. Ne te kundert te saj , RELATIVITETI le vend per diskutim.
 

Airbourne

Papirus rex
Ato qe ti permende me siper si te verteta universale personalisht I emeroj si te verteta ABSOLUTE te padiskutueshme. Dielli qe duket nuk do kallauz sipas nje shprehje nga anet tona. Ne te kundert te saj , RELATIVITETI le vend per diskutim.
Ai te beri nje ftese dhe mos kundershto.
Sa lodhesh me keto...
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Per te vertetat absolute universale dhe ligjet fizike qe e qeverisin ate une varem nga shkencetare si puna jote. Eksperte aty nuk jam.
 
Top