Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
Jeta eshte nje tren me shume vagone. Nje here ndodhemi ne njerin vagon, nje tjeter here ne tjetrin, dhe ndonje here kalojme midis vagoneve, kur enderrojme ose kur e lejojme veten te rrembehemi nga e jashtezakonshmja. [P. Coelho]
 

Hektor12

Locus omnem
For two people to break up, it's enough one of them to want to,
for two people to be together, both of them should want to.
 

Hektor12

Locus omnem
History is the rival of time, the depository of great actions, the witness of the past, the example and instruction of the present, the monitor of the future. [Cervantes]
 

Hektor12

Locus omnem
Gjithmone kam besuar se njeriu qe shpreson te gjeje shpetim ne gjendjen njerezore eshte i marre,ndersa ai qe humbet shpresen nga ato qe i ndodhin eshte frikacak."Dhuna" eshte e pashmangshme dhe e pajustifikuar.

Albert Camus
 

Hektor12

Locus omnem
''Ndonjehere mjafton nje cast per te haruar nje jete,e ndonjehere
nuk mjafton e tere jeta per te harruar nje cast''...

Jim Morrison
 

Hektor12

Locus omnem
...te jesh romantik do te thote qe : kur hap dushin, te mendosh pikat e shiut buze detit gri dhe jo qe duhet te urinosh...
 

Hektor12

Locus omnem
Ata që duhen dhe që kanë lindur për njëri-tjetrin, takohen lehtësisht: shpirtrat e hollë përshëndeten gjithmonë prej së largu...

Arthur Schopenhauer
 

Hope

dans ton coeur
Jetojmë në një botë ku njerëzit nuk e thonë atë që ndjejnë, dhe nuk e ndjejnë atë që thonë..!
 

Hektor12

Locus omnem
"Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin"...
 

Hektor12

Locus omnem
Mënyra më e mirë për të korruptuar një të ri është ta udhëzosh të ketë mendim më të lartë për ata që mendojë si ai se sa ata që mendojnë ndryshe.
 

Hektor12

Locus omnem
Problemi me këtë botë nuk është se njerëzit dinë shumë pak, por se dini kaq shumë gjëra që s’qëndrojnë.
 

Hektor12

Locus omnem
Historia është versioni i ngjarjeve të kaluara për të cilat njerëzit kanë vendosur të bien dakord.
 
Top