Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
T'i kuptosh të tjerët është punë e mirë, por të kuptosh vetveten është punë edhe më e mirë.
Lao Ce
 

Hektor12

Locus omnem
Unë mahnitem duke folur për të vërtetën mbi njerëzit, sepse s'ka asgjë më qesharake se kjo.
Show
 

Hektor12

Locus omnem
Disa njerëz mbajnë votër të madhe në shpirtin e tyre, por kurrë nuk vjen kush për t'u ngrohur në të.
Van Gogu
 

Hektor12

Locus omnem

Janë njësoj të parrezikshëm, njerëzit e mençur dhe budallenjtë. Të rrezikshëm janë vetëm gjysmë të marrët dhe gjysmë të mençurit.
Gëte
 

Hektor12

Locus omnem
Fëmija është i vetmi që përjeton botën në mënyrë të vërtetë, të gjitha të tjerat janë artificiale.
Belou
 

Hektor12

Locus omnem

Mua nuk më duhet miku, që pajtohet me gjithçka dhe çdo gjë e miraton me kokë, sepse këtë edhe hija ime mund ta bëjë shumë më mirë.
Plutarku
 

Hektor12

Locus omnem
Kemi tri kategori të miqve: ata që janë indiferentë, ata që janë të pakëndshëm dhe ata që urrejmë.
Shamfori
 

Hektor12

Locus omnem
E tërë ajo që është e bukur te njeriu është krijuar prej rrezeve të diellit dhe prej qumështit të nënës, dhe kjo na mbush me dashuri, për jetë.
Gorki
 

Hektor12

Locus omnem
Ashtu siç është arti i vërtetë gjithmonë i ri, ashtu mbetet i ri edhe njeriu që bart kurdoherë mendime të reja.
Spasse
 

Hektor12

Locus omnem
Shpeshherë njerëzit e këqij janë si qentë e dobët: po ike të sulen më keq, po i sulmove, ia krisin vrapit.
J.Xoxa
 
Top