Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
Idioti i lindur nga ai qe hiqet kane shume ndryshim, ai i linduri ia ka dhene zoti, ai qe behet do te thote qe eshte edhe meskin ... te thashe i lindur te bera nder ... aq te ka dhene zoti ske pse ndryshon
 

Hektor12

Locus omnem
Per fatkesesite e tyre njerezit jane te prirur te akuzojne fatin,perendite dhe cdo gje tjeter,por vetem jo vetveten {Platoni}
 

Hektor12

Locus omnem
Ka njerez,mosperfillja dhe perbuzja e te cileve te ben me teper nder se sa miqesia dhe levdatat e tyre {Oksenshjorna}
 

Hektor12

Locus omnem
Nuk eshte ndergjegja e njerezve qe percakton qenien e tyre,por e kunderta,qenia e tyre shoqerore percakton ndergjegjen e tyre {Karl Marks}
 

Hektor12

Locus omnem
Shume njerez marrin rrugen e shtrember kunder vullnetit te tyre,vetem e vetem sepse rruga e drejte per ta nuk egziston {Tomas Man}
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
njeriu nga kafshë dallohet vetëm ne veshje,
njeriu vishet kurse kafsha jo.
se do gjeste qe i banë njeriu ja kalon edhe kafshëve.
një shkenctar dhe dijetar i madhë nuk ja di emrin për momentin.
e kishin pyet.
qfar dallimi kem ne njerëzit nga kafshët.
ajë maspari kish qesh.dhe kish thanë.
dallimi në mes të kafshëve dhe njeriut është shum i vogël.
kafshet lëvizin lakuriq,kurse njeriu me rroba.ky është dallimi.
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
ti pom del fort i mequm,po nejse
kur jam rexhistru e kum ditë që ka lloj lloj njerzish dhe për kët nuk idhnona aspak.
e drejt e së cilit është me shpre mendimin e vetë aq sa di.
unë ku ukan dashtë dhe ku duhet ekum tregu dhe jam tu e tregu diturin teme sa di,se nuk um majn në punë mue që jam i bukur apo i madhë apo i fortë,jo.
e bardha është e bardhë.
e zeza është e zezë.
kurr mose harro-ni..........
 

Hektor12

Locus omnem
Ti shko bej ate per te cilen shpenzon taksapaguesi pwr te edukuar brezin e ri, lerw mencurine apo idiotsine menjane. Bej ate pwr te cilen thua paguhesh, sme intereson mendimi jot, ta thashe si e marr, mund te kesh fytyre engjellore po ske mend je injorant dhe kjo injorance te lumturon dhe te kenaq.
 

Hope

dans ton coeur
Ka njerëz të cilët e kanë zemrën aq të madhe saqë në të mund të hysh pa trokitur.
Ka të tjerë që e kanë aq të brishtë saqë u thyhet me një të prekur.
 

Hope

dans ton coeur
Sfida më e vështirë është të jesh vetvetja në një botë, ku çdokush përpiqet të të bëjë të ndihesh ndryshe!
 
Top