Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
Mund te gjejme gra qe nuk kane patur kurre marredhenie dashurie, por kurre nje grua qe ka patur vetem nje.
F.LaRochef.....
 

Hektor12

Locus omnem
Jeta jote eshte e shkurter per t'i mesuar te gjitha nga eksperienca jote,
prandaj perfito dhe meso nga eksperienca e te tjereve..
 

Hektor12

Locus omnem
Sa me shume qe te lexoni pa u menduar,aq me teper bindeni se dini shume,por nese mendoni duke lexuar,aq me qarte do e shihni se ende dini shume pak.-Volter
 

Hektor12

Locus omnem
Me fat eshte ai burre, qe eshte dashuria e pare e nje gruaje,ndersa me me fat eshte ajo grua ,qe eshte dashuria e fundit e nje burri.
 

Hektor12

Locus omnem
''Të qeshësh shpesh dhe shumë ; të fitosh respektin e intelegjentëve dhe dashurin e fëmijëve ; të fitosh vlerësimin e kritikëve të ndershëm dhe të kapërdish tradhtin e miqëve fallso. Të vlerësosh bukurin; të shikosh gjërat më të mira tek të tjerët; të kontribosh në botë që ta bësh një vend më të mirë, qoft kjo me një fëmij të shëndetshëm, një kopsht apo edhe mjë gjendje shoqërore më të mirë. Të dish se ia ke lehtësuar jetën dikujt tjetër me prezencën tënde . KJO DO TE THOT T'IA KESH ARRITUR QELLIMIT.''
 

Hektor12

Locus omnem
Mos ju jep shume ndjenjes. Nje zemer teper e ndjeshme eshte nje prone e palumtur ne kete toke te lekundshme. ~ Johann Wolfgang von Goethe
 

Hektor12

Locus omnem
Le të jetojmë në mënyrë të tillë që në çastin e
vdekjes sonë edhe varrmihësit t`i dhimbsemi.

Mark Tuein
 

Hektor12

Locus omnem
Asnjëherë mos vrapo pas diçkaje që nuk bën as përpjekjen më të vogël për të ardhur tek ti..!
 

Hektor12

Locus omnem
Mençuria nuk vjen automatikisht me kalimin e viteve, asgjë nuk vjen me vitet, perveç rrudhave. Kuptohet, vetëm verërat bëhen më të mira në vite por gjithmonë, nëse rrushi ka qënë i mirë.

(Abigail Van Buren)
 

Hektor12

Locus omnem
Jeta eshte fillimi i sfidave dhe vdekja eshte vendimi vleresues.Hidherimi nje dite mund te kthehet tek ti me nje buzeqeshje prej se ciles perfundimisht nuk do mund te largohesh dot kurre,sepse ne jete jo gjithmone do te te ndodh te jesh protagonisti kryesor i shkaktimit te vuajtjeve,por edhe bashkudhetar me vuajtjen...

Grit Frausal
 

Hektor12

Locus omnem
Mos u trishto... Nuk është i përjetshëm asnjë gëzim...
Nuk e kthen të humburin asnjë pikëllim...!!

|Aid El-Karni|
 

Hektor12

Locus omnem
Fjalet jane lote qe jane shkruar. Lotet jane fjale qe duhet te derdhen. Pa to, gezimi humbet gjithe shkelqimin e tij dhe trishtimi nuk ka fund. [Paulo Coelho]
 
Top