Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
Te gjithe ankohen per kujtese te pamjaftueshme,por asnje deri me sot nuk eshte ankuar per mungese arsyetimi te shendoshe {Laforushko}
 

Hektor12

Locus omnem
Pervoja ime jetesore me ka bindur se njerezit te cilet nuk kane te meta,kane shume pak vlera {Linkoln}
 

Hektor12

Locus omnem
Njeriu rrale mendon ne drite per erresiren,ne lumturi per fatkeqesine,ne kenaqsi per vuatjet,por perkundrazi,gjithmone mendon ne erresire per driten,ne fatkeqesi per lumturine,ne mjerim per bollekun {Kant}
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
- - - jeta është me etapa:
-Më e ëmbël është Dashuria,
-Më e vështira është Ndarja,
-Më e dhimbshmja është Lamtumira,
-Më e bukura është Ribashkimi.
autori -xxx.i panjohur.
 

Hektor12

Locus omnem
Asnje arsyetim nuk eshte ne gjendje t,i tregoje nje njeriu rrugen,te cilen ai nuk do qe ta shohe {Rolan}
 

Hektor12

Locus omnem
Treguesi i vertete i qyteterimit te nje vendi nuk eshte niveli i pasurive dhe i arsimit,nuk eshte madhesia e qyteteve,as bolleku i korrave,por figura e njeriut te edukuar nga ai vend {Emerson}
 

Hektor12

Locus omnem
Hero nuk eshte ai qe nuk rrezohet kurre por ai qe kur rrezohet cohet e lufton perseri...
-Jim Morrison
 

Hektor12

Locus omnem
"Te terhiqesh nuk do te thote te ikesh, as te presesh nuk eshte frika kur rreziku mbyt shpresen"
- Miguel de Cervantes Saavedra
 

Hektor12

Locus omnem
Ka burra qe ua kalojne grave per llafe, por asnje burre nuk e ka gojetarine e syve te gruas {Kar Veber}
 

Hektor12

Locus omnem
Qe te jesh i lumtur ne shoqerin e njerezve, duhet t’u kerkosh atyre vetem ate qe ata jane ne gjendje te te japin {Tristan Bernar}
 
Top