Mbi islamin!

A

arabesque

Guest
Re: Mbi islamin!

Pershendetje te gjitheve..!!Bej cudi me te gjithe ju,po kur nuk dini asgje nga Islami pse shkruani budallalleqe,Aq sa lexova me lart pjesa me e madhe e juaja nuk ia kane haberin se cfare eshte Islami..Ju shume mire mund te lexoni shume libra fetare e do ta merrni nje pergjigje e jo te shkruani se cfare keni pare apo keni degjuar nga te tjeret qe nuk kane piken e argumentit.


Islam do te thote PAQE.Do te thote NENSHTRIM,ti nenshtrohesh Krijuesit tend qe eshte Allahu xh.sh.
Sa per nje anetar qe kishte shkruar ne lidhje per femren ai eshte komplet gabim sepse une jetoj ne vend arab me sakte ne Egjipt,femra ketu ka te drejta te barabarta si mashkulli,Kurse ai tjetri qe po pyeste se cfare ka veshur femra pas Hixhabit e qe na e dha pergjigjen vete,ty te vije turp per pergjigjen qe ke dhene dhe me turp tu vije moderatoreve qe e kane lene ate lloj pergjigjeje.


Edhe dicka tjeter pse cdo gje negative qe ndodh ne bote e lidhni me Islamin terrorristat islam bene kete e bene ate,hodhen bombe kamikazet islam ketu e kane marre peng atje....pse nuk flisni me fakte.ja une po ju them disa fakte qe jane shume bindese qe sjane muslimanet ata qe bejne zhurme,por jane ata persona qe na thone se Terrorristat muslimane e kane bere.Si fillim po vazhdoj me shembjen e dy kullave binjake ne Amerike,kjo ngjarje ka ndodhur dite te shtune dhe ate dite nuk ka pasur asnje cifut tek kullat binjake,pse nuk e hodhen dite tjeter apo ata e kane pushim te shtunen me sakte shifni filmin (me 2 pjese) qe e kane bere vete amerikanet(E verteta rreth 11 shtatorit)
cdo gje e ke shume te qarte..
Nuk e di a ju eshte e mundur te keni nje kartmonedhe 20 $ paloseni dhe do te shikoni kullat binjake qe digjen dhe pentagoni ne flake. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
Nje tjeter ngjarje ajo qe ndodhi me ate turkun qe kishte rrembyer avionin edhe e coi ne itali,pse te gjitha mediat pa piken e turpit iu kundervune Islamit duke thene qe organizata terroriste muslimane e ujqerve gri rrembyen avionin,i quajten terrorista e ku ta di une nga me te keqiat,ku ne fund na doli qe turku ishte kristian edhe kerkonte azil politik ne Itali se nga shqiperia e perzune,arsyeja qe rrembeu avionin,nuk donte te shkonte ne ushtri se po na i sherbente ushtrise muslimane.
Nese ju behet e mundur gjeni filmin "Rruga per ne Guantanamo" do te kuptoni dicka...
Do vazhdojme me teper debatin :))
 

ere

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

pse disa njeres sa fillojne te degjojne per isalamin sikur i ze frika?
 

ali

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: pretty...</div><div class="ubbcode-body">pse disa njeres sa fillojne te degjojne per isalamin sikur i ze frika? </div></div>

Pershendetje.
Sepse eshte formuar nje vizion shume i keq nga Mediat per islamin dhe askush prej tyre nuk e merr guzimin ta zbuloje vete te verteten.
çfare frike duhet te te zere kur degjon per islamin kur vete fjala islam vjen nga fjala selam qe do te thote paqe ose istislam qe do te thote ti derzohesh krijuesit.
A mund ti besohet atij qe urren? Nuk e di qe te kete ndonje kanal televiziv perendimor i cili nban anen e islamit ose te jete asnjeanes.
Kur'ani qe muslimanet besojne se eshte fjala e Zotit e pandryshushme qendet kudo. atehere merre dhe lexoje dhe do ta gjesh vete ve verteten.
 

Florus

Forumium maestatis
Re: Mbi islamin!

Me konfirmon dot njeri qe Nata e Mire eshte neser (dt. 20)?
Ju lutem te me ktheni pergjigje sa me shpejt.
Faleminderit.
 

ezhderha

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

islami asht gjithcka e s'asht kergja....islamin nuk e bajne njerzit qe dalin dhe e perfaqsojne e as disa nga ata njerez ne vendet arabe qe jane injorante etj ashtu sic krishterimin nuk e bajne njerezid qe e perfaqsojne me prifterinjte pedofile dhe homoseksuale ne itali apo vende te tjera. Feja, Islami, Krishterimi, Budizmi, cdo Besim edhte brenda tejet. Eshte brenda njeriut. Nuk ia vlen besimi jot si i krishter asnji lek po perdhunove te mitur dhe ne diten tjeter predikon ne kishe. Ashtu si nuk ta vlen besimi jot anji lek kur ti ndalon alkolin, mishin e derrit etj dhe titen tjeter ndoshta vjedh dicka.... me mire pije alkolin por mos vjedh...etj...kuptoni idene

Islami eshte per ata qe me te drejte e kuptojne dhe gjejne vetveten e ndjehen mire perpara njerezve dhe zotit ashtu si edhe krishterimi apo cdo fe tjeter. Kush shan apo perul nje fe...cilado qofte eshte thjesht nje injorant qe nuk kupton ma gjate.....qe s'kaperdihet or mik !!!
Kuptoje o njeri se feja je ti, vetvetja jote, dhe vetem ti...aty vetem do ta gjesh !
 

Singapuras

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

vllazen e motra, fjalort ton jan ken t'kolonizum
me sentimente konflikti, urrejtjet ndaj njanitjetrit -
krishten vs musliman.
Un fort besoj qe ikjo nuk reflekton ndjenjen
e ktyne grupeve fetare per njanitjetrin,
ikjo nuk asht mnyra e vertet e komunikimit mes shiptarve.
problemi me kaq shum prej nesh asht qe na kena kerku
drejtime , pergjigje, 'vlera', e besime prej njerzish,
a vendesh t'huj te ransishme en bot 'ton'.
en vend qe me i besu kulturs ton, vetvetit ton, me
kerku permrena e me gjet pergjigjet tona.. ndaj
diferencave e 'konflikteve' ne bashkjetesn ton, na
shesim vetin para syve t'bots tu ba at cka tjert, presin prej nesh. Identiteti jon shiptar bahet i rrenjosun en planet-pritjet
e tyne, e na bahna te huj naj vetit.
Sa kisha dasht qe en ket aspekt na te intensifikojm
mendimin qe kto konflikte nuk jan gja tjeter vec shuma
e planeve-pritjeve te tjerve...
na perket neve me ndryshu situaten, e vetem na askush tjeter duhet me venos si duhet me jetu menjanitjetrin si vllazen
e motra shiptare. se nqoft se nuk jena en gjendje me
toleru njanitjetrin, si munena me prit nokan tjeter qe t'pasunohet moralisht, shpirtnisht prej pranis ton...
Para se te krijojm mardhanje me europen, boten... na
duhet me kriju mardhanje, lidhje tforta me njanitjetrin.
na duhet me u msu me qendru VETEM... para se me qendru
pran dikuj tjeter...
 

kiren

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: 'KOME'</div><div class="ubbcode-body">vllazen e motra, fjalort ton jan ken t'kolonizum
me sentimente konflikti, urrejtjet ndaj njanitjetrit -
krishten vs musliman.
Un fort besoj qe ikjo nuk reflekton ndjenjen
e ktyne grupeve fetare per njanitjetrin,
ikjo nuk asht mnyra e vertet e komunikimit mes shiptarve.
problemi me kaq shum prej nesh asht qe na kena kerku
drejtime , pergjigje, 'vlera', e besime prej njerzish,
a vendesh t'huj te ransishme en bot 'ton'.
en vend qe me i besu kulturs ton, vetvetit ton, me
kerku permrena e me gjet pergjigjet tona.. ndaj
diferencave e 'konflikteve' ne bashkjetesn ton, na
shesim vetin para syve t'bots tu ba at cka tjert, presin prej nesh. Identiteti jon shiptar bahet i rrenjosun en planet-pritjet
e tyne, e na bahna te huj naj vetit.
Sa kisha dasht qe en ket aspekt na te intensifikojm
mendimin qe kto konflikte nuk jan gja tjeter vec shuma
e planeve-pritjeve te tjerve...
na perket neve me ndryshu situaten, e vetem na askush tjeter duhet me venos si duhet me jetu menjanitjetrin si vllazen
e motra shiptare. se nqoft se nuk jena en gjendje me
toleru njanitjetrin, si munena me prit nokan tjeter qe t'pasunohet moralisht, shpirtnisht prej pranis ton...
Para se te krijojm mardhanje me europen, boten... na
duhet me kriju mardhanje, lidhje tforta me njanitjetrin.
na duhet me u msu me qendru VETEM... para se me qendru
pran dikuj tjeter...</div></div>


/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wub.gif
 
A

arabesque

Guest
Re: Mbi islamin!

Nese fjala Islam te ben te pyesesh rreth tij,pyet sepse per kete gje jemi mbledhur /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif
 

valbona

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

une per vete po bej nje research si perceptohet femra ne bibel, kuran, ne fe te tjera , nga psicologe, sociologe dhe po shikoj qe eshte perceptuar si pleh nga meshkujt.

te pacten ndjehem me power kur mendoj qe nga belly i femres kane dale.
 
A

arabesque

Guest
Re: Mbi islamin!

valbona mund ta shkruash ketu qe te kemi mundesi ta lexojme meqe paske arritur ne konkluzion qe femra perceptohet nga meshkujt si pleh /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif
 

valbona

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

Acer

Lexo librin Misogony te Jack Holland gazetar se si ai permblodhi facte nga historia qe para krishtit. dhe po te google pak abusimi i femres do te gjesh the sot se se ka qe nga prerja e clit neper shpella, deri te gjuajtja me gur. mund te google femra ne bibel, femra ne islam, femra ne americe ku vriten cdo dite, rrihen e perdhunohen cdo dite sot ne 2009.
mund te shikosh femren ne shqiperi e shume te tjerash.

mesa e marr vesh une ti jeton ne nje planet te bukur ku s'hyka ky informacion.


Bona
 

studenti100

Forumium praecox
Re: Mbi islamin!

Bona,

Ne Angli, femra perceptohet si mbretereshe, po ca them edhe une, eshte mbretereshe.

A e shikon gabimin ne fjaline e mesiperme? Nje femer nuk perfaqeson te gjitha femrat si ne nje vend apo ne epoke ashtu si nje mashkull apo disa nuk perfaqesojne te gjithe meshkujt. Duhet te kesh nje numer statikisht te madh te arrish konkluzione mesatarisht te drejta, por ne rastet e tua nuk arrihet asnjehere 50%, jo lere 100%.

Dil nga kutia e zymte dhe shiko pikturen e madhe te planetit sa per tu informuar me mire.
 
Top