Lajme nga bota

Airbourne

Papirus rex
Rusia paralajmëron nëpunësit: Mos shkoni me pushime në këto vende; Në listë edhe Shqipëria.

Në një shkrim të postuar në “Tourdom.ru” Rusia njofton zyrtarët dhe nëpunësit rusë të mos shkojnë me pushime në vendet që u rreshtuan kundër Moskës, pas kërkesës së bërë nga Britania e Madhe që u pasua me largimin e diplomatëve të saj.

Ne shtojmë se aktualisht në këtë listë janë destinacione turistike të njohura si Bullgaria, Mali i Zi, si dhe Shqipëria, Zvicra, Franca, Gjermania, Britania e Madhe, Estonia dhe Letonia.

Me iniciativën për të futur një ndalim të tillë për nëpunësit civilë, ata iu drejtuan shoqatës së sipërmarrësve dhe për këtë është njoftuar kreu i organizatës Rahman Yansukov.

“Shumë nëpunës civilë tashmë planifikojnë një pushim veror, duke përfshirë edhe jashtë vendit. Është e nevojshme që menjëherë të shqyrtohen ndryshimet e propozuara “, thekson folësi i Dumës së Shtetit dhe Këshilli i Federatës.

Zyrtarët duhet të jenë një model për sjelljen e të gjithë qytetarëve – si në jetën profesionale ashtu edhe në jetën personale. Kjo është arsyeja pse është e papranueshme kur kalojnë pushimet e tyre në vende që vendosin sanksione kundër Rusisë, tha z. Yansukov.

Publikuar më 24.05.2018 nga Eno Shkëmbi

Shenimi IM: pse jane kaq PSIKOPATE te SEMURE kto mediat e LESHIT me (H)al(E).

AproPO...

The new charter line to Albania will appear on the Russian market.

“From June 21, 2018 charter flights from Moscow to the capital of Albania - Tirana will be launched. The frequency of flights will be once a week”, - informed the press service of Space Travel company. While the tour operator does not disclose the information which airline will transport the tourists. However, the type of the liner is already known: it is A321, the capacity of which is 210 passengers. Prices now are also calculated - in the online booking system of Space Travel the cost of a one-week tour for two with accommodation in a 3-stars hotel starts from 62 000 Rubles (qe i bie 900 euro per nji jave me hotel 3 yje LESHI)

"We have been working with this direction for about two years. Recently in neighboring Montenegro there has been a shortage of rooms and in Albania we see an opposite picture", - said Deputy General Director Olga Balandina.

According to travel agents, without investing in advertising it will not be easy to fill the air boards - even taking into account the fact that Space Travel plans to do it together with other market players.

PS....nje koment i dy femrave ruse

Здорово! Отличная страна для туризма. Чистейшее море, чистейшие продукты, памятники истории, дешево,сервис выше чем в Черногории , много современных торговых центров недорогих. Языковой барьер, чаще знают итальянский или никакого,кроме своего,который не похож ни на какой язык. Хорошо,если будет меню на английском. В туристической зоне бывает меню на русском. Иногда встречаются люди,которые изучали русский язык в школе-он был раньше обязательным. Очень своеобразная страна.

Svetlana Shovikova

Очень хорошо! Читала об этой стране и хотелось бы посетить. И конечно же опять будет только из Москвы а вот из Сибири?

Valentina Gorenkova.

Shenimi IM: kur BRSS ne vitet 60-te nuk pushtoi vendin e skiponjave,SOT nuk ka SHANCE.....por kur je peoples i TRULLOSUR kqyr vetem....FANTAZMA.

Qe mos te harroj....me 900 euro PROGRAM i PLOTE dhe me MASAZHE EROTIKE diku ne Azi.
Por ruset jane KLLUFA,ndersa keto femrat do jene agjente....pa diskutim.

KAQ.

Shtese: keni FAT te beni FLIRTE me femra ruse,ju kaptinLOQET patriotike.


 

Airbourne

Papirus rex
Ish-shefit të NATO-s i ndalohet hyrja në SHBA.

Ish-shefit të diplomacisë europiane, Javier Solana, njëkohësisht ish-sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, i është ndaluar hyrja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lajmin e përcjell “New York Times”, që si arsye për këtë ndalim citon një vizitë të tij në Iran në vitin 2013.

Solanës, një prej politikanëve më të rëndësishëm të BE-së, i është mohuar autorizimi elektronik për të shkelur në tokën amerikane, e tani, siç thotë edhe vet, do të aplikojë për vizë.

75-vjeçari e konsideron këtë akt për çdo rast, më shumë burokratik sesa politik. Në vitin 2016, administrata “Obama”, në përgjigje të kufizimeve të vendosura nga Kongresi i ashpërsoi rregullat e hyrjes për qytetarët e 38 vendeve, të cilët kishin udhëtuar drejt Iranit, Irakut, Sudanit apo Sirisë pas 1 marsit të vitit 2011.

Solana ishte në Republikën Islamike në vitin 2013, si i ftuar për betimin e presidentit Hassan Rouhani, ndërkohë që atëherë nuk mbante ndonjë post zyrtar.Top Channel.

Shenimi PERSERI i TIMIT: do jete hajgare, se ky Savieri apo sic quhet ishte nga te PARET per intervenimin e Nato-s,kundra shkinave....n.q-se nuk irritohem.

Mbarova me politike.
 

Airbourne

Papirus rex
Kapet sasia më e madhe e kokainës në Shqipëri, 613 kg me vlerë 180 milionë euro.

11:11 - 28 Shkurt, 2018.

PS: po 1.8 TON qfare vlere ka ne treg?????

Dimitrios Kotios, Anwalt eines verhafteten Kuriers: „Fraglich, ob mein Mandant wusste, dass Drogen im Transporter waren.

Jedem der Verdächtigen drohen mindestens fünf Jahre Haft.

U KRYE.

PS: qe mos te jem hipokrit....i beje me DESHIRE 60 Muaj burg.Pastaj jam i lire...por sjam i afte per KRYE apo kokainash.
2,w=756,q=high,c=0.bild.jpg
 

Airbourne

Papirus rex
16.05.2018 - 07:02 Uhr
Hamburg/Hannover/Landshut – Es ist einer der spektakulärsten Erfolge im Kampf gegen die Drogen-Mafia in der Geschichte der Bundesrepublik.

LKA-Fahnder haben einen mächtigen Rauschgift-Ring gesprengt. In sechs Monaten soll die albanische Drogenmafia über den Hamburger Hafen bis zu 1,8 Tonnen Kokain verteilt haben.

Schwarzmarktwert: rund 400 Millionen Euro!

PS: TASH do KQYR ....ARGENTINA dhe ,,,VAMOS.
Se kush rri iQ retDA me qetKO.
E BAME.
 

Airbourne

Papirus rex
Ministri Kotzias: Do të jepet drita jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë, po diskutohet që çelja e negociatave të bëhet në mes të vitit 2019.

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias thotë se do të jepet drita jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë, dhe po diskutohet që çelja e negociatave të bëhet në mes të vitit 2019.

Duke folur pas përfundimit të diskutimeve në Bruksel, Kotizas tha:

“Janë dy grupe vendesh, një që është më i madhi, 25 vende, mbështet të hapë negociatat në samitin e 2019 dhe 3 vende, Danimarka Holanda dhe Franca që thonë se duhet të shohin procesin, procesin evropian, stabilitetin dhe sigurinë e gjithë rajonit në Evropën Juglindore.

Dhe kjo është shumë e rëndësishme për të gjithë BE. E di që disa vende frikësohen nga populizmi , po nuk mund të luftojmë populizmin me hapa pas. Disa vende kërkojnë integrim të thelluar dhe pastaj zgjerimin, dhe kanë të drejtë, po u tregova një histori që e di mirë se çfarë ndodhi në vitet ‘90.

Eksperienca jonë është se mund të bëjmë në të njëjtën kohë të dy proceset dhe është më e mirë për Evropën”, tha Kotzias para gazetarëve.

I pyetur nëse dy shtetet, Maqedonia dhe Shqipëria të mos çelin njëkohësisht këtë proces, Kotzias tha se nuk është pozitive për fuqinë e rajonit.

Lexo.al.

Kqyrni: Austri për negociata Ministri i BE-së Gernot Blümel ( ÖVP ) theksoi se Austria dëshironte të tregonte një perspektivë të qartë për Ballkanin Perëndimor. Austria ishte në favor të hapjes së negociatave për pranimin në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë, "ka pasur progres të konsiderueshëm". Kjo nuk u përcaktua vetëm nga Komisioni Evropian. Edhe me mosmarrëveshjen e emrit mbi Maqedoninë, vështirë se dikush do të kishte menduar se mund të arrinte kaq shpejt në një zgjidhje, "kjo duhet të vlerësohet gjithashtu".

Pavarësisht progresit, ministri i jashtëm holandez Stef Blok kërkoi përparim të mëtejshëm në luftën kundër korrupsionit përpara diskutimeve. Hollanda ende nuk mund t'i jepte dritën jeshile. Ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn e bëri të qartë, më pak Holanda se sa Franca e bllokoi vendimin për zgjerimin e BE.

Mbi të gjitha Franca dëshiron të shtyjë fillimin e negociatave të reja të pranimit në kohën pas zgjedhjeve evropiane në maj 2019.

Shenimi IM: eshte i zgjuar PUTANA fransua se mbas Majit te 2019-s,nuk i dihet nga do anoje ballanca.
Ndersa skiptareve do ju thone,vitin 2020,ose ate me pas,neser,mbasneser deri me 2025.Mendoj qe pd-istat duhet te ngrejne nje dolli per burrin e mcuses,apo zhvirgjeruesen e tij.

Fazit: Airbourne eshte i lodhur me forumet skiptare te LESHIT dhe do shikoje per RELAX.... te TJERE.
Apropo....thone edhe kinezet po qojne agjenta.
Qiao.
 

Airbourne

Papirus rex
Ministri Kotzias: Do të jepet drita jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë, po diskutohet që çelja e negociatave të bëhet në mes të vitit 2019.

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias thotë se do të jepet drita jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë, dhe po diskutohet që çelja e negociatave të bëhet në mes të vitit 2019.

Duke folur pas përfundimit të diskutimeve në Bruksel, Kotizas tha:

“Janë dy grupe vendesh, një që është më i madhi, 25 vende, mbështet të hapë negociatat në samitin e 2019 dhe 3 vende, Danimarka Holanda dhe Franca që thonë se duhet të shohin procesin, procesin evropian, stabilitetin dhe sigurinë e gjithë rajonit në Evropën Juglindore.

Dhe kjo është shumë e rëndësishme për të gjithë BE. E di që disa vende frikësohen nga populizmi , po nuk mund të luftojmë populizmin me hapa pas. Disa vende kërkojnë integrim të thelluar dhe pastaj zgjerimin, dhe kanë të drejtë, po u tregova një histori që e di mirë se çfarë ndodhi në vitet ‘90.

Eksperienca jonë është se mund të bëjmë në të njëjtën kohë të dy proceset dhe është më e mirë për Evropën”, tha Kotzias para gazetarëve.

I pyetur nëse dy shtetet, Maqedonia dhe Shqipëria të mos çelin njëkohësisht këtë proces, Kotzias tha se nuk është pozitive për fuqinë e rajonit.

Lexo.al.

Kqyrni: Austri për negociata Ministri i BE-së Gernot Blümel ( ÖVP ) theksoi se Austria dëshironte të tregonte një perspektivë të qartë për Ballkanin Perëndimor. Austria ishte në favor të hapjes së negociatave për pranimin në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë, "ka pasur progres të konsiderueshëm". Kjo nuk u përcaktua vetëm nga Komisioni Evropian. Edhe me mosmarrëveshjen e emrit mbi Maqedoninë, vështirë se dikush do të kishte menduar se mund të arrinte kaq shpejt në një zgjidhje, "kjo duhet të vlerësohet gjithashtu".

Pavarësisht progresit, ministri i jashtëm holandez Stef Blok kërkoi përparim të mëtejshëm në luftën kundër korrupsionit përpara diskutimeve. Hollanda ende nuk mund t'i jepte dritën jeshile. Ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn e bëri të qartë, më pak Holanda se sa Franca e bllokoi vendimin për zgjerimin e BE.

Mbi të gjitha Franca dëshiron të shtyjë fillimin e negociatave të reja të pranimit në kohën pas zgjedhjeve evropiane në maj 2019.

Shenimi IM: eshte i zgjuar PUTANA fransua se mbas Majit te 2019-s,nuk i dihet nga do anoje ballanca.
Ndersa skiptareve do ju thone,vitin 2020,ose ate me pas,neser,mbasneser deri me 2025.Mendoj qe pd-istat duhet te ngrejne nje dolli per burrin e mcuses,apo zhvirgjeruesen e tij.

Fazit: Airbourne eshte i lodhur me forumet skiptare te LESHIT dhe do shikoje per RELAX.... te TJERE.
Apropo....thone edhe kinezet po qojne agjenta.
Qiao.
Negociatat shtyhen për në qershor të vitit 2019.

Shtetet anëtare të BE-së kanë përcaktuar tashmë udhërrëfyesin drejt hapjes së negociatave me Maqedoninë dhe Shqipërinë në qershor të vitit 2019, gjatë takimit të sotëm të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme, që merret me përgatitjet e takimeve të Këshillit Europian.

Për Shqipërinë theksohet se nevojitet më shumë progres me Reformën në Drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, ndërsa për Maqedoninë kërkohet progres në reformat kyçe, rezultate në luftën kundër korrupsionit, sikurse edhe ruajtja e thellimi i këtij momenti kyç të reformave aktuale.

Në një mesazh në “Twitter”, Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn shpreh kënaqësinë që Këshilli Europian sheh më në fund dritë mbi konkluzionet e zgjerimit, veçanërisht mbi Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pas një debati të gjatë.

“Rrugëtimi drejt hapjes së bisedimeve të anëtarësimit në qershor të vitit 2019 është i qartë. Një sinjal kyç ky për rajonin se progresi i bërë shpërblehet, sikurse edhe vendimtar për besueshmërinë e vet BE-së”, shkruan Hahn, transmeton TCH.

Perspektiva e qartë drejt së ardhmes europiane është dhe mbetet një prej prioriteteve të presidencës bullgare të BE-së.

Telegrafi 4 minuta më parë

PS: po me ke merresh mer AIRBOURNE....me KLLUFAT.

ENJOY....BOBY.


GRANDE and....VAMOS ARGENTINA.

images.jpg

Danke....haj TASH ikna bojna ca KOMUNIKIME apo hajkare me gjermanet.
Tungi SCHWEINE.

 

Airbourne

Papirus rex
Angela Merkel nuk e kapërcen lehtë eliminimin e Gjermanisë, ja çfarë thotë......Shumë keq. Të gjithë jemi të mërzitur.

Shtypi albaKLLUF ky.

Nje tjeter <profesor> analist i forumit te katnarit tironas...do kete pasur(mbase,ndoshta,ka te ngjare) konflikte.

FAZIT: Auch die anderen Mannschaften können Fußball spielen und die Deutschen stehen nicht über allen.Es gibt ein Leben nach der WM.

ALE flamurtare.
 

Airbourne

Papirus rex
DASH: Shqipëria s’përmbush standardet minimale për eliminimin e trafikut njerëzor.

Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi të enjten Raportin e vitit 2018 për Trafikimin e Qenieve Njerëzore.

Ky raport i përvitshëm, këtë herë fokusohet tek mënyrat e efektshme me të cilat komunitetet lokale mund të luftojnë trafikimin e qenieve njerëzore në mënyrë parandaluese si dhe tek mënyrat se si mund të ndihmojnë qeveritë në fuqizimin e tyre

Shqipëria vazhdon të jetë në grupin e dytë ku janë të përfshira vendet që nuk i përmbushin plotësisht standardet minimale, por që bëjnë përpjekje të mëdha për t’i përmbushur ato.

Shtetet ndahen në tri kategori, tek e para hyjnë vendet, qeveritë e të cilave përmbushin standardet minimale dhe në të tretin, vendet që nuk i plotësojnë standardet dhe që nuk bëjnë përpjekje.

Shqipëria

Në kapitullin e raportit për Shqipërinë, thuhet se qeveria shqiptare nuk i përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikut të qenieve njerëzore; megjithatë, thuhet në raport, qeveria është duke bërë përpjekje të rëndësishme për të arritur këtë synim.

Raporti vë në dukje se janë disa sektorë kyç për të cilat qeveria nuk i ka plotësuar standartet minimale.

Qeveria vazhdon t’i ndëshkojë viktimat e trafikimit për shkeje ligjore, pasojë e drejtpërdrejtë e faktit që viktimat janë detyruar t’i nënshtrohen trafikimit.

Qeveria ka raportuar më pak raste ndjekjesh penale e dënimesh dhe autoritetet vazhdojnë t’i ndjekin penalisht disa trafikantë nën akuza më të lehta, siç është ajo për shfrytëzim prostitucioni.

Qeveria ka vonuar financimin e strehëve të sigurta të drejtuara nga OJQ-të dhe hetimet e ndjekjet penale nuk i ka bërë vazhdimisht duke u nisur nga parimi që në qendër të tyre të jetë viktima.

Policia, thuhet në raport, jo gjithmonë i identifikon viktimat e trafikut mes individëve të përfshirë në prostitucion.

Sikurse është thënë në raportet për Trafikimin e Qenieve Njerëzore që nga viti 2014, Shqipëria mbetet vend burimi, vend kalimtar dhe destinacioni për burrat, gratë dhe fëmijët në trafikun e seksit dhe në punën e detyruar.

Gratë dhe fëmijët shqiptarë janë subjekte të trafikut të seksit dhe punës së detyruar, sidomos gjatë sezonit turistik, thuhet në raport.

Trafikantët përdorin premtime të rreme, siç janë martesa, apo vendet e punës, për t’i detyruar viktimat të përfshihen në këtë trafik. Ata po përdorin gjithnjë e më shumë mediat sociale për rekrutimin e viktimave.

Fëmijët shfrytëzohen si lypës dhe për punë tregtie, si shitës ambulatorë. Ata, kryesisht fëmijët e komunitetit rom, shfrytëzohen për punë sezonale. Ka patur raste kur fëmijët janë shfrytëzuar edhe në fushat e kanabisit. Viktimat shqiptare janë subjekte të trafikut të seksit në mbarë Evropën, sidomos në vende si Kosova, Greqia, Italia, Belgjika, Gjermania, Zvicra, Maqedonia, Norvegjia, Holanda dhe Britania e Madhe.

Sipas raporteve të Organizatave Jo-qeveritare, ka një rritje të numrit të fëmijëve shqiptarë, që i nënshtrohen punës së detyruar në Kosovë dhe Britaninë e Madhe.

Në raport thuhet gjithashtu, se në Shqipëri, janë subjekte të trafikut të seksit dhe punës së detyruar, viktima të huaja nga vendet e Evropës dhe Filipinet.

Imigrantët e paligjshëm nga Azia, shpesh punësohen në familjet e kamura shqiptare, duke u bërë të brishtë përballë punës së detyruar. Imigrantët nga Lindja e Mesme, Azia Qendrore dhe Afrika, e përdorin Shqipërinë si vend tranzit për të kaluar në Europën Perëndimore dhe ata rrezikohen nga trafikimi.

Rekomandime për Shqipërinë

Raporti i rekomandon Shqipërisë që t’i përjashtojë viktimat nga ndëshkimi për shkelje ligjore, kur shkeljet janë rezultat i drejtpërdrejtë i trafikimit, sidomos për viktimat e trafikut seksual, të cilat shfrytëzohen për prostitucion; të vazhdojë të hetojë me forcë, të ndjekë penalisht dhe dënojë trafikantët, përfshirë zyrtarët e implikuar në trafikim; të trajnojë hetuesit, prokurorët dhe gjykatësit për identifikimin e viktimave; të shtojë mbrojtjen e viktimave nga frikësimet dhe kërcënimet gjatë proceseve gjyqësore, duke lehtësuar përfshirjen në programet e mbrojtjes së dëshmitarëve; të zgjerojë trajnimin e prokurorëve të përfshirë në çështje që merren me viktimat – dëshmitarë; të shtojë fondet për Organizatat Jo-qeveritare që strehojnë viktimat, dhe të rrisë numrin e punonjësve në këto strehë; të rrisë mundësitë e policisë kufitare dhe të shtojë përpjekjet për të kapur që herët shenja për fëmijë të trafikuar; të miratojë një plan mbarëkombëtar, për të cilin të ofrojë burimet e nevojshme financiare.

Siç thotë Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo, “Skllavëria moderne nuk duhet të ketë vend në botë dhe synimi im është që të sigurohemi përmes angazhimit diplomatik dhe shtimit të masave, që në luftën kundër këtij kërcënimi global, udhëheqja e qeverisë së Shteteve të Bashkuara të vazhdojë edhe në vitet që do të vijnë.

Burimi.....KOQEVO jemi nje.

PS: serine dve per KOQET e O e kqyrni tek Balkan Web.

Apropo.....sipas departamentit amerikan te shtetit.

Tundni flamuret dhe boni SORRA se ju shijo.

Hmmmmm....Anglia fiton kundra Columbise.

Mbajeni SHENIM.

U....KryeTHIra.

 

Airbourne

Papirus rex
Kamenicë, zjarrfikësit nxjerrin lopën nga bunari.

Njësia profesionale e zjarrfikjes dhe shpëtimit në Kamenicë, njofton se me datë 29/06/2018 ora 14:40 në fshatin Bratillovc të Kamenicës pas marrjes së informacionit nga një qytetar se një lopë e tij ka rënë në pus (bunarë), i cili ka kërkuar ndihmën e tyre.

Pas thirrjes nga qytetari, menjëherë zjarrfikësit janë nisur për ndihmë, intervenimi i tyre ka qenë i shpejtë dhe lopa është nxjerr me sukses./Tv Kamenica

FB_IMG_1530293158556.jpg

Shenimi IM...po ti kqyresh me vemendje nuk duken si dardane te moqem.
 

Airbourne

Papirus rex
A është Kosova e gatshme të pranojë refugjatë?

Në Shqipëri po arrijnë kohë pas kohe. E valët e refugjatëve po alarmojnë edhe Kosovën.

Kosova po kujdeset që të mos zihet në befasi nga ndonjë valë e refugjatëve.

Megjithatë, një qeveritar i lartë që po i bashkërendon veprimet me vendet fqinje po zotohet se vendi nuk është në hartën e lëvizjes së emigrantëve.

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme i tha Klan Kosovës se autoritetet kosovare i kanë siguruar edhe Shqipërinë edhe Maqedoninë, që në rast fluksi të madh të refugjatëve, të llogarisin në mbështetje.

“Në këto kohë që po flasim nuk ka ndonjë fluks. Gjendja është krejt normale por megjithatë flukset mund të jenë’, tha ai.

Zeka zotohet se në raste të tilla Kosova është gati.

“Kemi edhe një plan emergjent. Një plan i cili mund të përballojë një numër të konsiderueshëm të emigrantëve”, shtoi ai.


Shenimi po i IMI: bejne mire <DAKET> qe marrin masa.
 

Airbourne

Papirus rex
Haradinaj dhe qeveritarët tjerë nga sot me superpaga në llogaritë e tyre.

Muaji qershor i këtij viti do të mund të konsiderohet si muaji i fatit për drejtuesit e Qeverisë së Kosovës. Atyre sot në llogaritë bankare u kanë dalë rrogat me rritje.

Në Qeverinë e Kosovës kanë treguar se pagat kanë dalë me rritje, por nuk kanë specifikuar edhe faktin nëse ato janë alokuar me retroaktive.

Muharrem Shahini, zyrtar për informim në Ministrinë e Financave, e ka konfirmuar se pagat janë ekzekutuar me rritje

“Pagat janë ekzekutuar me rritje”, ka treguar ai.

Shahini ka thënë se nuk e di saktë se a janë ekzekutuar në formë retroaktive pagat për të gjithë punonjësit, por ka treguar se retroaktiviteti është aplikuar në ato institucione që i kanë dërguar listat, ndërsa për ato që nuk i kanë dërguar, do të aplikohet muajin e ardhshëm.

Kurse, ditë ma parë vet kryeministri kishte deklaruar se pagat me rritje do të dalin në mënyrë retroaktive nga muaji që është marr vendimi.

Për 7 muaj që nga dhjetori i 2017-s, kur ishte marr vendim që pagat të rriten, kryeministri Haradinaj i ka marrë 10 mijë e 549 euro.

Derisa, në total, për një vit, paga e Haradinajt do t’i kushtojë buxhetit 35 mijë e 400 euro.

Pesë zëvendëskryeministrat do t’i marrin pagat me rritje në total prej 52.745 euro, pasi atyre u është rritur paga në 2500 euro.

Hiç më keq nuk do të jetë kuleta e ministrave. 2,000 euro në muaj do ta marrin pagën me rritje.

Ndërkaq, ministrat që mbajnë edhe pozitën e zv.kryeministrit do ta marrin vetëm pagën për këtë pozitë.

Paga vjetore e ministrave të Qeverisë Haradinaj do të jetë rreth 480 mijë euro.

Falë vendimit të rritjes së pagave, edhe këshilltarët, shoferët dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë do ta marrin pagën me rritje.

Kryeministri Haradinaj ishte ankuar në Kuvend për pagën e tij të vogël. Kurse, ministria e Financave vazhdon të kundërshtojë vendimin e Qeverisë për pagat.

Në Qeverinë e Kosovës kanë bërë të ditur se implikimi buxhetor për këtë vendim është mbi 8 milionë euro, duke përfshirë edhe pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Qeveria e Kosovës kishte marrë vendim në fund të dhjetorit 2017 për dyfishimin e pagave për kabinetin e tij, të gjithë ministrat me stafin përcjellës dhe disa kategori tjera.

Ky vendim kishte shkuar në Gjykatën Kushtetuese dhe pas opinionit të kësaj gjykate se i njëjti nuk bie ndesh me Kushtetutën, Qeveria kishte rikthyer vendimin e shfuqizuar sa ishte në këtë gjykatë.

23:25 më 29/6/2018.

PS: shkinat me flamur nuk kane brire.
 

Airbourne

Papirus rex
Delawie: Liderët të bashkohen për dialogun me Serbinë.(nuk kane shance apo ti dredhin DUPET,jebacet me flamur-Shenimi IM).

Shënohet Dita e Pavarësisë së SHBA-së.- Pritje në Ambasadën e SHBA-së Ambasadori amerikan, Greg Delawie i porositi liderët vendor, që të bashkohen rreth dialogut me Serbinë, në mënyrë që sa më shpejt të arrihet një marrëveshje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në pritjen tradicionale të organizuar nga Ambasada amerikane në Prishtinë për të shënuar Pavarësinë e SHBA-ve, ambasadori Delawie u kërkoi institucioneve vendore që ta luftojnë korrupsionin, në mënyrë që të krijohet një ambient i duhur biznesor.


Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë sot në pritjen e organizuar nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, për 4 Korrikun, Ditën e Pavarësisë së SHBA-së. Presidenca njofton se Thaçi aty ka thënë se në Kosovë, festimi i 4 Korrikut, Ditës së Pavarësisë së SHBA-së, është gjithmonë një ngjarje e veçantë dhe emocionale./21Media


Apropo kush ma perkthen kte KRYE.....DERRIN!!!!!


Fazit: pjesemarrja ne diten e pavaresise caubojse nga qlirimtaret.....100%.

Hajde....


U.....
KRYE
MAROI
BA
FUCK.
 

Airbourne

Papirus rex
Gra, ja pse duhet ta ndihmoni burrin të rrisë penisin… dhe çfarë duhet të bëni…

E gjitha ishte perfekt derisa nuk ka ndodhur seksi i parë. Në të vërtetë, nuk je as e sigurt se a ka qenë seks i vërtetë, pasi që gjatësia e ‘mikut’ të tij bën pjesë në kategorinë e “të padukshmëve”.

Jo që nuk është angazhuar, mirëpo ti nuk ke ndier asgjë. Meshkujt të cilët janë më pak të “pasur”, tregojnë hulumtimet, janë të gatshëm që të angazhohen më shumë dhe të tregojnë më pak egoizëm, në mënyrë që partnerja të jetë e kënaqur.


Në fillim të vaginës gjenden njëkohësisht edhe pjesët më të ndjeshme, me plot përfundime nervash, ndërkaq “pika G” gjendet rreth 4 centimetra të murit të jashtëm të vaginës, kështu që teknikisht, gjatësia e penisit nuk është pengesë për seks të mirë tetë centimetra mjaftojnë të depërtojnë në vagjinë.

Meshkujt dhe koha e tyre.

Brenga për gjatësinë nuk habit, duke pasur parasysh që fjala është për diçka që shpesh u është ekspozuar përqeshjeve dhe polemikave: femrat drejtojnë gishtin nga ai dhe thonë: “e paska të vogël”, kur dëshirojnë t’i hakmerren dhe ta lëndojnë partnerin e vet, ndërsa me madhësinë krenohen ata të cilët, pos saj, nuk kanë asgjë tjetër me të cilën do të tregonin maskilitetin e tyre.

Koha dhe energjia e konsumuar duke u menduar në madhësinë e penisit tënd mund të jenë të përdorura më mirë në qoftë se përqendrohesh mbi aksionin, duke u përgatitur për t’i ofruar femrës kënaqësi të paharrueshme. Kënaqësitë seksuale më të bukura dhe më të ëmbla shfaqen atëherë kur përqendrohemi mbi çdo pjesë të trupit.

Ç’thonë femrat

Njëherë ndërmjet tyre kanë filluar të paraqesin supozimet dhe teoritë sipas të cilave “madhësia” ka mundur të dihej sipas madhësisë së gishtit tregues apo madhësisë së hundës, gjatësisë së hapit që e bën, gjatësisë së trupit, mirëpo praktika ka treguar që midis këtyre supozimeve dhe rezultateve nuk ka madje askurrfarë lidhjeje. Dhe, në të vërtetë, sa u është e rëndësishme madhësia?

Ç’të bëj nëse e ka të vogël

Akoma e ke të paqartë që të vazhdosh me të? Edhe pse angazhohet dhe të kënaqë maksimalisht? E po, vajzë e nderuar, do të jetë atëherë që i yti është i vogël, e jo i tij. Meqenëse krahasimi i vogël/mesatar/i madh është çështje individuale, ndërkaq kemi konstatuar që madhësia nganjëherë është kategori imagjinare dhe varet nga vetëbesimi, por edhe nuk është parakusht për seks të mirë, problemin me madhësinë e ke ti.

Nëse të pëlqen, mos mendo që gjatësia duhet patjetër të jetë kryesorja për marrëdhënien tuaj seksuale, por bashkërisht përpiquni që atë “problem” ta kapërceni. Fillo me ushtrimet Kegel, të cilat janë të mira për femrën për shumë arsye, praktikoni pozat të cilat mundësojnë penetrim më të thellë, praktikoni seksin oral.

Ndërkaq, në vlerësimin e njerëzve në bazë të pamjes fizike dhe gjërave të cilat nuk kanë mundur t’i zgjedhin (sepse assesi nuk mund të vendosë se sa do t’i rritet penisi apo çfarë hunde do të ketë), pra vlerësimi i tillë është karakteristikë e materialistëve sipërfaqësorë. Më mirë është të kesh penisin të vogël sesa të jesh shpirtngushtë.

Burimi....Bota danas me 28 QERSHOR 2018 NË ORA: 06:41.

Shenimi IM: me mire po kqyr ruset dhe INSHALLAH fitojne.

Ale.

 

Airbourne

Papirus rex
Mit apo e vërtetë: A është e saktë që viti i shtatë i martesës është në krizë?

Me siguri të gjithë keni dëgjuar për mitin që viti i shtatë i lidhjes njëkohësisht është edhe vit krize dhe që pikërisht në atë periudhë marrëdhëniet më së shpeshti prishen, shkruan gazeta britanike “The Sun”.

Mirëpo, një hulumtim i ri tregon që do të duhej filluar të brengoseni më herët për këtë gjë, transmeton Telegrafi.

Femrat të cilat kanë prirje për tradhti me siguri për herë të parë do të tradhtojnë partnerin vetëm tre vjet e tre muaj pas kurorëzimit.

Këtë studim e ka bërë faqja më e madhe britanike për njoftime të njerëzve të martuar “Illicit Encounters”, mirëpo ka zbuluar edhe që femrat për herë të parë do të vërsulen në tradhti pesë muaj më herët se meshkujt, të cilët tradhtinë e parë mesatarisht e bëjnë pas tre vjetësh e tetë muajsh martese.

Kanë zbuluar edhe që tradhtia ndodh në 45 për qind të martesave, ndërkaq nga këto raste 57 për qind i iniciojnë femrat.

Veç kësaj, femrat, nënat e të cilave gjithashtu kanë pasur afera, të parat do të tradhtojnë, sepse kanë ndjenjën që kanë marrë “leje” nga nënat, andaj edhe besnikërinë martesore nuk e marrin edhe aq seriozisht. E njëjta gjë mund të aplikohet edhe te meshkujt, nëse baballarët e tyre kanë pasur afera, me siguri edhe ata do të tradhtojnë.

Megjithatë, shkaqet për tradhti dallojnë shumë sipas gjinive. Femrat më së shpeshti theksojnë shkaqet emocionale, ndërsa meshkujt kryesisht nuk mund t’u rezistojnë gjasave për seks.

Kriza në vitin e shtatë është mit, posaçërisht nëse prindërit kanë pasur prirje për afera.

Nëse dëshironi të dini a do t’ju tradhtojë bashkëshortja, mësoni diçka nga vjehrra. Tradhtia në familje ndodh, posaçërisht kur është fjala për femrat, sepse i idealizojnë nënat e veta andaj kur rriten ndjekin sjelljet e tyre edhe pozitive edhe negative.

Nëse prindërit u shkurorëzohen, apo nëna u tregon në besim për tradhtinë, edhe e bija me siguri do të kapitullojë në martesë.

Shenimi im......shume interesant si hulumtim.

2-
Ja çfarë ëndrrash shohin kafshët.

Mund të duket e pabesueshme, mirëpo edhe kafshët shohin ëndrra. Ndonëse njerëzit mund të shohin ëndrra sureale, kafshët ëndërrojnë për aktivitete ditore.

Studimet tregojnë se truri i minjve është aktiv njëjtë sikurse është zgjuar, pra duke vrapuar në rrethore

Kjo është e njëjtë edhe për qentë, kështu që ka të ngjarë të shohin shpendët në ëndërr, apo hajdutë......

PS:Keto hulumtime sipas DEBILAVE me nje cope rrecke nga trojet.

E TRETA: do hulumtime te paKONFIRMUARA tregojne qe martesat ruse,kane jetegjatesine me te madhe ne.....continente te mbushur me .....HAJDARE.

Apropo....


TUNGI.

 

Airbourne

Papirus rex
Trump propozon Kathleen Ann Kavalec ambasadore të re në Shqipëri.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka nominuar emrin e Kathleen Ann Kavalec, si ambasadore fuqiplotë në Shqipëri.

Kjo e fundit, nëse merr miratimin nga Senati, pritet të zëvendësojë ambasadorin aktual Donald Lu, të cilit i përfundoi mandati dhe do të largohet nga Tirana.

Kathleen Ann Kavalec aktualisht shërben si Zëvendës Ndihmës Sekretare në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike në Departamentin Amerikan të Shtetit dhe ka mbi tre dekada përvojë si diplomate amerikane, raporton TCH.

Më parë ka shërbyer si Drejtoreshë e Zyrës së Punëve Ruse, Zëvendës Shefe e Misionit të SHBA-ve në UNESCO në Paris, Zëvendës Koordinatore për Ndihmë në Byronë Evropiane dhe Drejtore për Parandalimin e Konflikteve në Zyrën e Koordinatorit për Rindërtim dhe Stabilizim.

Kavalec flet rrjedhshëm gjuhët frënge, rumune, ukrainase, ruse, spanjolle dhe portugeze, ndërsa ende nuk dihet nëse do të arrijë të flasë shqip me Tiranën.

Shenimi IM: ajo qe DIHET....te GJITHE SUMCAT ka trojet do ta urojne.Pastaj KJO e DI si tingellojne SORRAT ne troje dhe ju ve....qeleshen,perkrenaren,plisin apo LESHIN, dhe ....mbi KRYE.
 

Airbourne

Papirus rex
Foreign Ministry Spokesperson Lu Kang's Regular Press Conference on July 3, 2018
2018/07/03

Q: The US tariffs on Chinese goods are due to come into effect on Friday. Can you tell us what preparations the Chinese government has made to ensure there is not too much of an impact on the Chinese economy, specifically to prevent Chinese consumers from feeling an impact or the financial market from being impacted by any economic fallout from these tariffs?

A: It goes without saying that the Chinese government has the duty to safeguard our legitimate rights and interests, including those of the Chinese industrial and business community and consumers.

As to the specifics you mentioned, recently the Spokesperson of China's Commerce Ministry has made clear China's position many times and stressed that if the US releases the so-called tariff list, the Chinese side is well prepared and will take all necessary comprehensive measures to resolutely safeguard the interests of our country and people.

Q: The Forum on Belt and Road Legal Cooperation is held in Beijing from July 2 to 3. Could you give us more details and talk more about the outcomes of the forum?

A: The Forum on Belt and Road Legal Cooperation cosponsored by the Chinese Foreign Ministry and the China Law Society was just concluded this morning. The forum issued a joint presidential statement, calling for legal cooperation on the basis of extensive consultation, joint contribution and shared benefits, compliance with and improvement of relevant system of international rules, proactive prevention and proper settlement of disputes, and deepening of the Belt and Road legal exchange and cooperation with a view to provide more solid legal support and institutional safeguard for the Belt and Road Initiative. This forum has drawn high attention as we noted.

When addressing the opening ceremony, State Councilor and Foreign Minister Wang Yi said that rules and the rule of law provide the green light for the Belt and Road to go global, as well as the safety valve to cope with risks and challenges. We need to promote infrastructure connectivity and step up synergy of rules and standards under the Belt and Road Initiative. China encourages and supports the Belt and Road legal exchange and cooperation, and will fund the "Research and Study Program for Belt and Road Legal Cooperation".

China stands ready to work with other parties to strengthen international legal cooperation and across-the-board cooperation in other fields to promote greater progress of the Belt and Road.

Q: The Chinese Embassy in the United States last week issued a travel alert for Chinese citizens, warning them of certain dangers in the US. Was this travel alert issued partly because of the tensions between the two countries? In other words, are there any political motives behind the issuing of this travel alert at this time of tension between the two countries?

A: The Chinese Foreign Ministry and its diplomatic missions have the duty and responsibility to timely issue alerts against potential risks Chinese citizens may face in the relevant countries.

The summer holiday is the peak season for Chinese citizens to travel to and come from the United States. The Chinese Embassy and consulates are simply fulfilling their duties by issuing such travel alerts.

Q: Firstly, the US State Department yesterday said it wishes to reduce Iran's oil exports to zero. To what extent will China cooperate with America here? How will China respond when America sanctions Chinese companies that do not end trade with Iran? Secondly, Trump's lawyer Rudolph Guiliani and National Security Adviser Bolton have been openly calling for regime change in Iran. How does China view such a policy?

A: With regard to your first question, China is always opposed to unilateral sanctions and long-arm jurisdiction. China and Iran are friendly countries. We maintain normal exchanges and cooperation within the framework conforming to our respective obligations under the international law. This is beyond reproach.

Regarding your second question, China always maintains that countries should develop their relations on the basis of the Five Principles of Peaceful Coexistence, one of which is non-interference in each other's internal affairs. The independence, sovereignty and territorial integrity of one country should be fully respected. A country's political system and development path should only be chosen by its own people.

W020180703820120455610.jpg

Shenimi IM: kinezet nuk jane albanistanezer.

QELBESIRAT ne troje bejne emisione dhe japin opinione perse ai djali vrau veten(ose,mbase e vrane).KULMI i DEGJENERITETIT te SHKERDHAPATARUCAVE me flamuej.

Rusia do PALLOJ croadardanetKURACishin.

Diten e mire dhe mos harroni...

16865000_1254232151334107_459735382719346190_n.jpg
 

Airbourne

Papirus rex
Sondazhi: A duhet që shtetet e Magrebit të konsiderohen vende të sigurta të refugjateve??????????

Një shpjegim i këtyre vendeve si i sigurt do të thotë se..... aplikimet për azil mund të përpunohen më shpejt dhe me disa përjashtime, të refuzohen.

Pra, pyetja jonë është: a duhet që shtetet e Maghrebit të Marokut, Algjerisë dhe Tunizisë të konsiderohen vende të sigurta të origjinës?

Votues per PO....447(dhe UNE midis jermaneve) ose 93.3%.
Per no...22 KLLUFA apo 4.6 % LESHA.
Non lo di,skam HABER apo sme intereson 10 specie apo 2.1%.

Pyetja im : m.q-se magrebinet ju kane nderruar lekuren itakave dhe Cristinave madrilene,apo i kane pushtuar per do shekuj...ESHTE: me Iliret apo Pellasget kane bere ndonje lufta,apo dyluftue????

Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Britani: Dy persona gjenden pa ndjenja të helmuar me agjent nervor.

Një burrë dhe një grua janë gjetur pa ndjenja në Wiltshire të Britanisë, të helmuar me agjentin nervor Novichok, i njejti me të cilin ishte helmuar edhe ish spiuni rus Sergei Skripal.

Dyshja besohet të jenë Charlie Rowley dhe Dawn Sturgess, dhe janë në gjendje kritike.

Ata u gjetën pa ndjenja ditën e shtunë, ndërsa nga policia kanë bërë të ditur se askush tjetër nuk është paraqitur me të njëjtat simptoma.

Aktualisht njësiti anti-terrorizëm janë duke udhëhequr hetimin.

Burimi: koqova jemi jedan me 23:13, 4 Korrik 2018.

Shenimi IM: a ka hulumtime qe do jene shkinat ruse mbas kesaj ngjarje tragjike????Sa per dijeni qifti te shtunen ka qene ne kishe,por subtanca e panjohur(se thone qe ishte kokaine ose dhe crack) do ekzaminohet po ne te njejtin laborator,si per shpijunin ruse me te bijen.Per tu THEKSUAR qe banoret i ka zene paniku.
Novitschok-Pärchen-Salisbury-620x330.jpg

FAZIT: baby....je per ROCK SOT?
Pres do shoce sot,dhe po deshe mos ma prish hajde ne tina!!
Po kujt i plas per llafazanet e tua mi....schatzi.
Tungi.
 
Top