Lajme nga bota

Airbourne

Papirus rex
NATO-General: Deutschland hat „miserable“ Infrastruktur.

Deutschland müsse viel mehr Geld in die Infrastruktur stecken, um so für NATO-Übungen bereit zu sein. Dies fordert der ranghöchste deutsche NATO-General.

Militärische Aufrüstung betrifft auch die zivile Infrastruktur. Denn auch Straßen, Eisenbahnen, Brücken und Flughäfen sind im Kriegsfall enorm wichtig, um Truppen und Gerät zu transportieren. Doch Deutschland habe die Sicherung dieser Infrastruktur vernachlässigt.

So beklagt sich der ranghöchste deutsche NATO-General und Vize-Kommandeur des NATO-Hauptquartiers Allied Command Transformation (ACT) in Norfolk im US-Bundesstaat Virginia, Manfred Nielson, über den Zustand der deutschen Infrastruktur. Die Bundesrepublik sei für die NATO-Großübung „Steadfast Defender“ im Jahr 2021 absolut nicht gerüstet.

So habe man seitens der NATO große Probleme, geeignete Routen durch Deutschland zu finden. Immerhin sollen 10.000 US-Soldaten und 1.000 Militärfahrzeuge an verschiedenen europäischen Häfen ankommen. Diese müssten dann Deutschland von Norden nach Süden durchqueren, wo es jedoch an geeigneten Straßen und Brücken mangle.

Außerdem müsse jedes betroffene Bundesland die Transporte genehmigen. Deswegen gilt ein Transport von Nord- nach Süddeutschland innerhalb von 30 Tagen als schnell, sagte Nielson der .....Welt. Ähnlich sei es bei der Deutschen Bahn. Wenn wir mit nur fünf Tagen Vorwarnzeit Panzer und Fahrzeuge innerhalb Deutschlands transportieren wollen, kann die Bahn dies derzeit nicht leisten, so der ranghöchste deutsche NATO-General weiter.

CM am 15. Mai 2019 von M.Maier.

FAZIT: Das heißt.............. Im Kriegsfall, wenn die NATO gegen Russland losschlagen will, könnte ein rascher Vormarsch der westalliierten Truppen an Deutschland scheitern. Wenn das nicht quasi eine temporäre Friedensgarantie ist?

PS....qe kete fazin ta rrezojme,duhet qe Gjermania nga 1.2 te BIP-it te saj,ta rrisi ne 3.0%,qe kerkon presidenti caubojs.albaSHKERDHATERIA ka dhene shembullin KONKRET se si arrihet me 2.0%-in mbi....DELET e veda.

Dite te mbare.....qe mos te harroj: lufte do kete(dhe jo si disa cuca te MIRA ka trojet qe enderrojne apo LLAPIN qe ska),eshte vetem pyetja...KUR?????

AGRE. 

Airbourne

Papirus rex
Kush e hëngri e hëngri, ja çfarë është realisht mania FaceApp.

Këto ditët e fundit, aplikacioni Faceapp ka marrë hov të paparë në media sociale. #faceappchallenge madje u bë një nga hashtag-ët më të popullarizuara në rrjet. Kjo sfidë përfshin postimin e një selfie të edituar me një aplikacion të quajtur FaceApp dhe përdorimi i një filtri që në mënyrë digjitale i shton dhjetëra vite imazhit tuaj, duke parashikuar dukjen tuaj në pleqëri.

Sigurisht, kur miqtë tuaj shohin veten tuaj pas 30 vitesh, ata shkrihen së qeshuri. Ju merrni kënaqësinë e disa “likes” më shumë, para se të ndiqni qorrazi sfidën e radhës që e vendosin trendet sociale. Misioni u kompletua.

Teksa e hëna vërshoi nga #faceappchallenge, Joshua Nozzi, një zhvillues softuerik, dha alarmin për kujdes nga FaceApp, pasi sipas tij, ajo në mënyrë automatike ngarkon fotografitë tuaja pa ju pyetur fare.

Shumë media e dhanë alarmin, dhe, kush e hëngri e hëngri…

Por shqetësimet e shtuan kur disa zhvillues të tjerë programesh pretenduan se FaceApp ishte një program rus. Siç mund të keni dëgjuar, kur përmendet fjala “rus”, askujt nuk i shkon mendja për mirë. Me gjasë, e shkreta shkon te spiunimi, shantazhimi dhe keqpërdorimi i të dhënave, “virtyte” këto tipike ruse.

“Aplikacionit të cilit me dëshirë po ia dhuroni tiparet e fytyrës suaj thotë se është me bazë në Shën Petersburg të Rusisë”, thotë një artikull i New York Times. “Dhe ne i njohim rusët, apo jo? Ata duan të vjelin të dhënat tuaja për qëllime poshtëruese. Jo si teknologët amerikan, jo… ata duan vetëm ta bëjnë botën më të lidhur mes vete…” shkroi me ironi media amerikane, duke kujtuar shkeljet e privatësisë që kompania amerikane Facebook i ka bërë herë pas here.

Por gjakrat u ftohën të mërkurën. Një hulumtues francez i sigurisë me pseudonimin Elliot Alderson i bëri një kontroll specialistik aplikacionit dhe vuri re se ajo nuk ngarkon fotografitë nga galeria, por vetëm atë foto që po i modifikoni. Kështu që flini rehat. Ju që ishit kurioz të dini nëse i përngjani më shumë nënës, babait apo gjyshërve, flini zbathur. Rusët nuk ju kanë pushtuar.

Alderson madje thotë se aplikacioni mori më shumë nam pas pretendimeve se është pjesë e hakerëve rusë.

E vërteta është se epoka digjitale sjell të papritura që ne laikët e teknologjisë i shohim vetëm me gojë të hapur.

Ndërsa aplikacioni i pasuron si “Super Mario” krijuesit e tij, ne dhurojmë kohën dhe tiparet tona për kompani kushedi se çfarë. Morali i këtij tregimi modern është se ju nuk duhet të lodhni kokën nëse ky program është rus, kinez apo amerikan.

Ju duhet të lodhni kokën, se pse në fakt duhet të dimë se si do të dukemi kur të plakemi. Fundja, a e dimë saktë a do ta mbërrijmë pleqërinë? A nuk na tregon pasqyra se kujt i ngjajmë dhe si kush kemi gjasa të dukemi?

Tjetra gjë për të cilën do të duhej të lodhemi është se ne po pranojmë që fytyra jonë të mos na takojë më vetëm neve.

Ne e hedhim atë në shitje (mbase edhe për rusët). Nuk thonë kot, kureshtja e mbyti macen!

Tesheshi.com

Shenimi IM: me eshte krijuar FOBIA qe...................edhe ne banjo kur kryej NEVOJat personale me survejojne apo mbiKQYRin shkinat.

Jam bere PATETIK apo IDIOT i SEMURE.

AproPO....


Fund jave te mbare,cijellac apo FSHATunare.

ALE.
 

Airbourne

Papirus rex
Po te kqyrim numrat, hulumtuesit kane rindërtuar madhësinë e 18-vjeçarëve nga 1914 në 2014.

Fituesit më të mëdhenj janë burrat në Iran dhe gratë në Korenë e Jugut: sot iranianët janë mesatarisht 16.5 centimetra më të mëdhenj se një shekull më parë. Korenet Jugore 20.2 inç, shkruajne hulumtuesit.

Sa i perket rritjes se shtatlartesise te femrat,serbet renditen ne vendin e peste mbas hulumtimeve te 100-ind vjeteve,por ne vend te pare ne baze te cm+mm.
5. Serbia 1,520 metra 1.677 metra.


Pra....mos u merzisni se ka dhe me...............MIRE.

Hajde tungi tash se do idemo te .....punojna.

Tundni flamuret...APET.
 

Airbourne

Papirus rex
Burri vrau me thikë gruan në sy të djalit të mitur.

Krim në një familje në Durrës Një grua u vra në mënyrën makrabe nga bashkëshorti në banesën e familjes në periferi të Spitallës. Hazbije Kuka u qëllua disa herë me thikë në kraharor nga burri i saj, Adratiku, i cili pas vrasjes është në arrati. Një nga goditjet i ka prekur zemrën 36 vjeçares, duke rezultuar fatale për të renë, që vdiq teksa dërgohej në spital nga vëllezërit dhe djali i mitur. Djali 8-vjeçar mësohet se ka qenë dëshmitar i krimit tragji, që sipas familjarëve të autorit mund të ketë si shkak xhelozinë, raporton opranews. “Më datë 19.07.2019, rreth orës 16:20, në lagjen Nr.15, Durrës, shtetasi A.K.,ka qëlluar me thikë bashkëshorten e tij shtetasen H.K., rreth 36 vjeçe, e cila u transportua në spital por ndërroi jetë si pasojë e plagëve të marra,”, raportoi policia.

RTV21.tv

PS...mua nuk me beri ASPAK pershtypje kjo ngjarje,por fjala....makrabe.

Keta PESHTARAKET e SOTEM me flamur VRASIN gjuhen,lere me gra,pleq e femije.

Kam te DREJTE apo......PO.

Ndersa nji cantautore ka maqellara,noi COP ka kelcyra dhe ndonje ish trimi i uqk-se LLAPAQENEROJNE: shkinat na kane inat,se neve me flamur jemi 100 here me te mire(kuptoni KLLUFA me E).Tashti ne cilin drejtim ja u kalojme????????????????????????????????
 

Airbourne

Papirus rex
Julian Assange: Opfer feiger Medien.

Immer denkt man, es ginge nicht noch schlimmer. Doch die „Tagesschau“ kann immer noch fieser als gedacht. Unter der Überschrift „Welche Rolle spielte Assange?“ lässt die Redaktion ihre Autorin Silvia Stöber einen Bericht über Julian Assange klittern. Es gibt keinen aktuellen Anlass. Nur ein Vielleicht-demnächst-Ereignis: "Wenn US-Ermittler Mueller vor dem Kongress aussagt, dürfte es auch um WikiLeaks-Chef Assange gehen", erzählt die Stöber. Und so fängt diese Vortäuschung von Journalismus natürlich mit WENN und DÜRFTE an, den Lieblingswörtern der verlogenen Konjunktivisten.

Ohne Wenn und Aber stellt die Dame fest: "Assange sah Clinton als Gegnerin". Und sie weiß sogar warum: "In seinen Augen verkörpert sie eine imperialistische, kriegslüsterne US-Außenpolitik." Dass die Clinton unbedingt den dreckigen Krieg der USA gegen Libyen führen wollte, verschweigt die Stöber und natürlich auch, dass die ARD an diesem Krieg durch Propaganda beteiligt war und ist: Bis heute will der Staatssender den Zusammenhang zwischen dem libyschen Chaos, den wachsenden Flüchtlingszahlen und dem Clinton-Krieg nicht herstellen. Dass Assange einfach Recht hatte, will der Staatssender nicht sehen.

"Schon früh Verbindungen zu russischen Institutionen", sendet der Sender und weiß: Steter Tropfen höhlt das Hirn. Zwar gibt es Null Beweise für eine Verbindung von Assange zur russischen Regierung. Aber da das schon mal von den USA behauptet wurde und nach andauerndem Propaganda-Trommeln der "Russe" als böse gilt, wird dieser Satz einer hasserfüllten Journalistin auf fruchtbaren Boden fallen: "2013 empfahl Assange dem Whistleblower Edward Snowden bei seiner Ausreise aus Hongkong über Moskau zu fliegen, wo dieser dann blieb". Da soll es im Zuschauer-Hirn Klick machen: Snowden hat die interationale Gemeinshaft über die Geheimdienst-Gefahren aus den USA aufgeklärt, Assange hat mit Dokumenten aus dem diplomatischen Schriftverkehr der USA und dem geleakten Video über den bis heute ungesühnten Mord an Reuters Journalisten im Irak enthüllt: Das hilft nach dem Tagesschau-Schema den Russen und schadet den USA. Und die USA sind unsere Freunde. Und die pawlowschen Reflexe zucken in den Synapsen der Gebührenzahler.

Einen echten Höhepunkt erreicht die Stöbersche Beweisführung mit diesem Satz: "Snowden äußert sich von seinem Exil in Russland aus kritisch über dessen Führung, Assange kaum." Nach der völlig verdrehten Tagesschau-Logik wird klar gemacht: Wer die russische Führung nicht kritisiert, der "schadet den USA, Deutschland oder der NATO". So verlaufen Frontlinien im Krieg: Wer nicht bedingungslos gegen den Feind ist, der schadet der guten Sache. Und der Feind ist Russland, während die gute Sache von der NATO vertreten wird. Wer hier nicht vor hysterischem Lachen tot umfällt, verdient den Tod im heißen Krieg.

Ein russischer Journalist, der "Bürochef von RT, Nikolai Bogatschichin" hat Julian Assange in der ecuadorianischen Botschaft besucht, schreibt die Stöber, um Assange als Agenten der Russen zu denunzieren. So geht Beweisführung in totalitären Regimes: Ein feindlicher Journalist besucht einen feindlichen Journalisten, dann ist es nur richtig, wenn man ihn inhaftiert, obwohl er gegen kein Gesetz verstoßen hat, um ihn dann in ein Land auszuliefern, in dem ihm der Tod droht.

"Schließlich" formuliert Stöber, "bekam Assange im August 2017 Besuch vom pro-russischen US-Politiker Dana Rohrabacher, dem er dessen Aussage zufolge sichere Beweise dafür vorlegte, dass das Material der Demokraten nicht aus Russland stammte." Schließlich, so soll der Zuschauer folgern, schließlich ist der Besuch eines "pro-russischen US-Politikers" zumindest verdächtig. Ist die Stöber zu faul oder zu dumm zu erwähnen, dass Rohrabacher sich für den Abzug der US-Truppen aus Afghahistan aussprach? Nein. Sie ist zu infam. Denn der Zuschauer könnte ja auf die Idee kommen, dass Rohrbacher ebenso vernünftig wie ehrlich ist.

Schon am 22.08.2018 ließ die Tagesschau ihre Stöber mit dieser Frage los: "Muellers Ermittlungen - Dealte Assange - mit russischen Agenten?" Natürlich wird diese Frage nicht aufgelöst. Aber jeder, der bei Verstand ist, weiß: So funktioniert die Frage wie eine Behauptung. Und die Stöber legt im selben Beitrag nach: "Was weiß Assange?" Noch billiger, eine Verdächtigung ohne juristische Folgen auszusprechen, kann nur die BILD-Zeitung. Aber um die Lüge nicht allzu brutal zu formulieren, kommt dieser Satz: "Inwieweit die Veröffentlichung des Materials durch WikiLeaks einen Einfluss auf das Wahlergebnis hatte, ist nicht ermittelbar."

Da sitzen sie, geistig fett und satt hinter ihren Schreibtischen, die Journalisten der Tagesschau. Von der Macht korrumpiert: Durch gute Gehälter und Privilegien. Ein Kollege, ein echter Journalist, hat das gewagt, was sie nicht mal mehr denken: Er hat sich enthüllend mit der Macht angelegt. Statt sich über ihre eigen Rolle im System der Volksverblödung zu schämen, statt diesem Man jene Ehre und Solidarität zu erweisen, die ihm gebührt, geifern sie ihn an. Widerliches Pack(mall QESHARAK apo PLEHRA).

Autor: U. Gellermann
Datum: 29. Juli 2019

FAZIT: Man kann die Lüge so lange behaupten, wie es dem Staat gelingt, die Menschen von den politischen, wirtschaftlichen und militärischen Konsequenzen der Lüge abzuschirmen. Deshalb ist es von lebenswichtiger Bedeutung für den Staat, seine gesamte Macht für die Unterdrückung abweichender Meinungen einzusetzen.

von !!!???.....

Perkthimi eshte: Genjeshtren mund ta pohosh aq gjate(qe i bie kohe),kur shteti arrin qe...DELEVE me dy kembe pasojat,politike,ekonomike dhe ushtarake tja u mbuloje apo mos tja u thote(dhe pa ose i BIE=te VERTETEN).Prandaj eshte THEMELORE apo JETIKE per shtetin,qe fuqine e tij ta perdori per te SHTYPUR mendimet <devijuese> apo...KUNDERSHTIMIN

Thenia nga....ish ministri i propagandes se.....dolfit.

PS....lexova dje nje artikull,shkrim,hulumtim apo cfar i bie, per nje shqiptar me nje biznes te vogel qe fitoi cmimin me te mire.Tani une nuk e di,portali,media,gazeta, apo si quhet kush e ka nen zoterim apo kush e financon.Si dhe nuk e di prejardhjen e ketij shqiptari,por i.....UROJ SUKSESE te metejshme.

Kqyrni foton dhe.....naten e mire.

rufi-shabani-696x430.jpg rufi-shabani-696x430.jpg
 

Airbourne

Papirus rex
Zbulohet se nga erdhi radioaktiviteti i rrezikshëm mbi Evropë.

Ka pasur një re të mistershme radioaktive mbi Europë në 2017-tën, dhe studiuesit vetëm tani kanë arritur të bien në gjurmët e origjinës së saj.

Sipas tyre, faji për këtë ndodhi duhet kërkuar tek një impiant rus, i cili mendohet të ketë qenë vendi i një katastrofe bërthamore. Shtimi i radioaktivitetit u diktua tetorin e përpara dy viteve; si shkencëtaret, ashtu edhe meteorologët ishin përpjekur të zbulonin arsyen e këtij shpërthimi dramatik grimcash radioaktive.

U mendua asokohe se përgjegjësia duhej kërkuar tek komplekset atomike ruse, megjithatë autoritetet atje e mohuan një gjë të tillë. Në ato nivele, grimcat radioaktive, siç thonë ekspertet, nuk ishin të dëmshme për shëndetin, por shfaqeshin në pajisjet e monitorimit. Tani, përmes një shkrimi të botuar në revistën “PNAS”, një ekip studiuesish ka dalë në përfundimin se origjina ka qenë një “aksident bërthamor i madh, por i padeklaruar” në një objekt të ripërpunimit nuklear, i cili ndodhet në rajonin e Uraleve në Rusi.

Sipas tyre, grimcat e quajtura “izotopet e rutheniumit” nuk ishin zbuluar në atmosferën botërore, që prej katastrofës së Çernobilit në vitin 1986. Rreziku për shëndetin e njerëzve në Europë u konsiderua në nivele minimale, por kjo nuk mund të thuhet edhe për personat e ndodhur në zonat pranë vendit të incidentit.

Burimi...vremena apo koha me 30.07.2019 nga r(RROT).b(BOLIAN).

PS: ta marrte djalli,ai rajoni apo qentrali ka emer?????

Tashti se kuptoj HISTERINE kur sipas eksperteve,nuk ishin te demshme per shendetin.Biles Eksperte te tjere FLASIN:kto grimcat radioaktive perdoren si TERAPI kundra.....kancerit.

Tashti....


Mein Gott, was haben wir getan?", notierte der Pilot Robert L. Lewis in das Logbuch, nachdem er und sein Kollege Paul W. Tibbets 1945 die Atombombe über Hiroshima abgeworfen und damit das atomare Zeitalter eingeläutet hatten. Mindestens 100.000 Menschen waren auf der Stelle tot. Doch das Ausmaß der Zerstörung ließ die usa nicht innehalten. Drei Tage später wurde Nagasaki zum Ziel eines zweiten Atombombenabwurfs. Japan kapitulierte. Der Zweite Weltkrieg war nun auch in Asien zu Ende.

Doch bis heute wird spekuliert, dass die japanische Kapitulation gar nicht das primäre Ziel der USA war, sondern der "Feldversuch" der neuen Vernichtungswaffe. In den darauffolgenden Jahren folgten hunderte AtomTEST. Abgelegene Inseln und Atolle, Wüstengebiete oder auch der US-Bundesstaat Nevada wurden zum Schauplatz der nuklearen Experimente. Selbst unter Wasser, in der Hochatmosphäre und im Weltraum wurden Kernwaffentests durchgeführt. Allein zwischen 1945 und 1962 fanden offiziellen Angaben zufolge 210 oberirdische Atomtests statt(The U.S. conducted 210 atmospheric nuclear tests between 1945 and 1962, with multiple cameras capturing each event at around 2,400 frames per second).


PS....shkruesi nuk i di pasojat qe LENE,ne vreni serialet e ketyrje pamjeve MAKABRE hollywu.... me DARIANE.

Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Historiani serb kërkon dëbimin e ambasadorit rus nga Beogradi.

Beograd, 29 korrik 2019 – Historiani dhe kolumnisti serb Nikola Samarxhiq ka kërkuar dëbimin e ambasadorit të Rusisë në Serbi, nër shenjë proteste për arrestimin e liderit të opozitës ruse, Aleksei Navalny.

“Kërkesa e vetme e opozitës (serbe) në këtë çast duhet të jetë dëbimi i ambasadorit rus. Gjithçka tjetër nuk është opozitarizëm”, ka deklaruar ai, transmeton gazeta beogradase “Danas”.

Samarxhiq, i cili është themelues i qendrës politike “Glas” është solidarizuar me liderin e opozitës ruse, Navalny, pas raportimeve për shtrimin e tij në spital.

Mjekja personale e kreut të opozitës ruse, ka thënë se Navalny mund të jetë helmuar me lëndë kimike të panjohur.

Kërkesa e Samarxhiqit për dëbimin e ambasadorit rus ka hasur në reagime të ashpra të mbështetësve të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe të partive ultranacionaliste serbe. (r.m.)

PS apo shenimi i shkruesit....ky me germat r dhe m eshte me DEBIL se ai rb-ja dhe perse!!!

E para-keto kohet e fundit te gjithe keta opozitare dhe shpijunat antiruse nuk vdesin nga helmet por jane shendoshe si kokrrat e .....kumpirave.

E dyta-ne shenje solidariteti me kete historianin serbe,edhe ne albaQIrostan duhet ta perzejme ambasadorin rus(dhe prova KENI dhene ne nje te shkuar jo te larget).

E....TRETA eshte KJO: Më vjen mirë që ai është liruar nga spitali, Zoti i dhashtë shëndet…nëse do të ishte përdorur një helm ushtarak, ai do të vdiste në vend. Falemnderit Zotit që u shërua, tha Putin, gjatë një konference me Kancelaren gjermane Angela Merkel të mbajtur sot në qytetin Sochi të Rusisë.

KJO me.....19 MAJ 2018, 9:42.

FAZIT....te merresh me PICMUTER dhe PROSTITUTA <patriotike> me flamur,te shkurtohet....JETA.Dhe nuk kam deshire tju jap deshiren te.....MASTURBOHEN.

Diten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Shoqëria jonë e gënjeshtrës.

Nuk e di sesi mund të më krijohej një lidhje midis një debati mes filozofësh grekë që më risillet në mend dhe e gjej te vepra e Platonit mbi republikën dhe emisionit të fundit të një pasditeje te televizioni Klan.

Moderatorja, një zonjë shumë e sjellshme, kishte ftuar një djalë të ri, i cili tregonte sesi kishte arritur një sukses shumë të madh në krijimin e tij artistik që na nderonte si komb, si qytet lindjeje dhe atë si person. Në Moskë, në një ekspozitë, piktura e tij paskësh fituar çmimin e parë dhe ishte ekspozuar në galerinë e artit modern!!!

Doli se djali gënjente. Në rrjetet sociale u përfol me të drejtë se piktura që ai tregonte si e tija ishte e një piktori anglez a tjetër. Skandal i pashoq. Aq më tepër që djaloshi tregonte me pasion sesi ishte ndjerë kur ishte lançuar emri i tij mes krijuesish nga e gjithë bota. Ai jepte edhe këshilla se çfarë duhej të bënin talentet e reja shqiptare që të ndiqnin rrugën e tij të suksesit!

Thjesht një mashtrim!

Cfarë lidhje ka me filozofinë e Platonit ? Lidhja është që Platoni prej mëse 2000 vjetësh argumenton dallimin e madh midis shoqërisë të mbështetur te opinionet subjektive, te doxa, dhe shoqërisë që mbështetet te shkenca, te idetë e vërteta, eidoset, apo te dija, sofia.

Tjetër doxa e tjetër sofia.

Rudina nuk ka faj që u befasua nga djaloshi. Unë e kuptoj atë djalosh. Shoqëria jonë jeton e zhytur në një botë mashtrimesh, gënjeshtrash, lavdish të paqëna, bëmash të pabëra, kujtimesh të zbukuruara, thashethemesh pa asnjë bazë, idesh pa asnjë logjikë, opinionesh fluturake të ardhura nga kushedi se çfarë kohësh. I zhytur në këtë univers, djaloshit i dukej jo ndonjë gënjeshtër e madhe që të thoshte se kishte fituar një çmim në Moskë.

Dhe e ka një justifikim.

Unë nuk di se ku ka më shumë gënjeshtra. Te fjalët e djaloshit që Rudina me fisnikëri kërkonte t’a promovonte, apo te emisionet e tjera ku lloj lloj personalitetesh publike zbukurojnë veten e tyre. Pra, nuk ka asgjë të veçantë. Problemi i djaloshit piktor është se ai gënjeu keq, nuk dinte të gënjente.


Por, unë nuk jam i sigurt nëse në emisionet e lajmeve, në rubrikat e kronikat informative, në intervista të tjera, në biseda në studio, në deklarime e në deklarata publike, premtime elektorale, analiza etj., ka më pak gënjeshtra të rrezikshme sesa ato rrenat e pafajshme të djalit piktor nga Berati.

I mërzitur duke vizatuar Beratin në tjegulla ai me siguri ka ëndërruar i shkreti të ishte fitues i një titulli a çmimi në Moskë, dhe në këtë ëndërrim ai nuk ka arritur më të bëjë dallimin midis ëndërrës edhe realitetit. Nuk ka psikolog, ose psikoterapet që të mos e dijë se ky kalim nuk është vështirë të bëhet.

Platoni na vendos përballë rrezikut që në vend të jemi shoqëri e dijes, të mbetemi shoqëri e opinionit. Dhe kjo ndodh më shumë në demokraci, ku shprehja është e lirë, sesa në diktaturë ku më shumë kemi shoqërinë e heshtjes. Në një farë kuptimi ne kemi kaluar nga shoqëri e heshtjes te shoqëria e gënjeshtrave.

Nuk është vetëm Platoni që dy mijë e ca vite më parë na e paralajmëronte, por edhe Walter Lippman, një nga teoricienët më të mëdhenj amerikanë për median, aty një shekull më parë, e sqaron këtë proces.

Ai shkruante që një vjedhës i një bankomati, a një kutie bankare, nuk bën ndonjë krim kushedi se çë, përpara krimit të madh të gënjeshtrës publike që shkakton pasoja të pamëshirshme për shoqërinë.

Jetojmë në një kohë kur stereotipet dhe stigmatet merren pa vërtetim si të vërteta. Pa asnjë fakt dhe pa asnjë verifikim të dhënash.

Kush nuk është dakord me mua, është gdhë dhe i keq.

Hidhen supozime që nuk mbështeten askund veçse në teori konspirative. Ky duhet të jetë agjent serb (ose i Rusise=shenimi IM).

Thashethemet gëlojnë pa ndarë dot të vërtetën nga rrena. Filani do të jetë kandidat për bashkinë e Cerrikut !

Shkojnë supozimet drejt delireve kur hamendësohen edhe luftërat e ardhëshme botërore.

Gjykime apriori, të pambështetura në asnjë përvojë a test. Arsimi profesional e zgjidh papunësinë e rinisë !

Delire për të treguar sa i zoti është ky apo ai. I lexuar dhe i ditur!

Paragjykime që të zenë sytë.

Dëshira të marra për realitet. Turistët po gëlojnë dhe do të shtohen nga viti në vit ! Mite sidomos për vetveten. Politikan që na bën krenar!

Besime të verbëra pothuajse mbështetje te forca magjike. Zbukurime dhe zmadhime heroizmash të bëra nga ai që tregon. Gjithëdituri!

Opinione subjektive që askush nuk u mat shkallën e besueshmërisë. Fakte të cunguara.

Mungojnë faktet!

Mungojnë bazat e të dhënave!

Mungojnë shqyrtimet e prirjeve me krahasime nga viti në vit e nga rajoni në rajon !

A ecën më mirë shëndeti i shqiptarëve me aplikimin e check up –it?

A janë ulur kalimet me automjete Kosovë – Shqipëri tani që rruga është me pagesë?

A ka epidemi gripi në vend?

Sa lekë duhet të shtojnë pensionistët që t’u dalin për të jetuar minimalisht?

Sa lekë duhet të shtojnë shqiptarët për ngrohje për çdo gradë temperature të ulur në kohë dimri?

Sa nivele më poshtë është cilësia e mësimit në klasat e arsimit universitar në zonat rurale sesa në zonat urbane?

Sa është shkalla e nepotizimit në institucionet publike qendrore?

Sa përqind e turistëve që vijnë përgjatë verës interesohen edhe për identitetin shqiptar të ekspozuar në muzetë e vendit?

Këto pyetje dhe mijra si këto mbeten pa u shtruar dhe pa përgjigje shkencore.

Vendin e dijes e zënë supozimet, deliret, thashethemet, anatemimet, zbukurimet e vetvetes.

Dhe përsëri këtu:

A ka faj djaloshi, një piktor i ri në aplikime artesh figurative në objekte utilitare ose zbukurimi, që rrëfen me pasion se ka fituar një çmim në Moskë ? Se ka zënë atje vendin e parë? Se piktura e tij është ekspozuar në muzeun e artit modern? A ka fajt ai kur u jep pastaj këshilla brezave të rinj se çfarë duhet të bëjnë për suksesin e talenteve të tyre?

Ai jeton në një botë gënjeshtre dhe deliresh prandaj e ka humbur aftësinë e dallimit midis të vërtetës dhe gënjeshtrës.

Mos e gjykoni keq.

Ai është po aq gënjeshtar përballë sistemit të informacionit publik sa është i rrezikshëm, sipas Walter Lippman, një vjedhës i zakonshëm banke përballë një mashtruesi publik që përhap dezinformacion dhe mashtrime në publik!

Nga Artan Fuga.

PS.......
Ju nuk mund të konsideroheni mashtrues edhe nëse nuk mund të jetoni SOT pa qenë një i tille. Mashtrimi juaj më i madh duhet të jetë= ta fshihni atë që duket si e tillë.

B.G y Morales.

Jesuit Spanjoll, filozof moral dhe shkrimtar..lindur me 1601 dhe ikur nga ajo bote ne vitin 1658.

LG.

http://www.albeu.com/shqiperi/jete-luksi-dhe-makina-te-shtrenjta-kush-jane-gjobaxhinjte-qe-fundosen-biznesmenin-durrsak-foto-lajm/473846/
http://www.albeu.com/kryetitull/e-fundit-plas-mes-biznesesh-ne-laprake-policia-dhunon-gruan-shtatezane-niset-urgjentisht-ne-spital-foto-lajm/473817/
http://www.albeu.com/shqiperi/e-fundit-termeti-i-fuqishem-trondit-korcen/473882/
http://www.albeu.com/shqiperi/deputeti-marton-motren-te-ftuarit-turren-te-kapin-leket-pertoke-foto-lajm/473856/
http://www.albeu.com/kuriozitete/10-vende-piktoreske-ne-tirane-qe-ndoshta-nuk-i-njihni-foto-lajm/473903/


 

Airbourne

Papirus rex
usa.

Die Feuerwehrkommandanten von New York haben eine neue Untersuchung der Ereignisse des 11. September 2001 gefordert und behaupten, dass "überwältigende Beweise" vorliegen für "vorab gepflanzte Sprengstoffe ... welche die Zerstörung der drei Gebäude des World Trade Center verursacht haben". Das ist eine sensationelle Entwicklung in der Suche nach der Wahrheit was 9/11 betrifft.
Der Franklin Square und Munson Fire District ausserhalb von Queens, New York, lehnen die offizielle Erklärung der US-Regierung ab, nur die Flugzeuge und der anschliessende Brand des Büroinventars hätte die Wolkenkratzer zu Fall gebracht, indem sie die erste gesetzgebende Körperschaft des Landes wurden, die eine neue Untersuchung der Ereignisse des 11. September unterstützt.

Der Beschluss, der auf einer Sitzung am 24. Juli 2019 vorgelesen und verabschiedet wurde und die Untersuchung fordert, wurde von Kommissar Christopher Gioia verfasst und von den fünf Kommissaren einstimmig angenommen.

Nach der Sitzung wurde dem gefallenen Kameraden Thomas J. Hetzel gedacht, der am 11. September 2001 während dem Einsatz im World Trade Center starb.

Kommissar Christopher Gioia: "Wir sind eine enge Gemeinschaft und vergessen nie unsere gefallenen Brüder und Schwestern. Ihr solltet besser glauben, dass wir, wenn die gesamte Feuerwehr des Staates New York an Bord ist, eine unaufhaltsame Kraft sein werden. Wir waren die ersten Feuerwehrleute, die diese Resolution verabschiedet haben. Wir werden nicht die letzten sein."

Neben dem Wunsch der Kommissare, Gerechtigkeit für ihre gefallenen Brüder und verstorbenen Nachbarn durchzusetzen, war die treibende Kraft hinter der Resolution eine Petition, die letztes Jahr beim United States Attorney for the Southern District of New York Geoffrey S. Berman vom !!!!!!! eingereicht wurde und die Beweise für die Zerstörung des World Trade Center am 11. September durch Sprengung umfasst.

Hier der ganze Text der Resolution....

https://www.lawyerscommitteefor9-11inquiry.org/

PS....we we made the decision to pull it.
Fazit: Es soll bloß nicht zu den Top Secret Akten gelegt werden um erst im Jahre 2199 veröffentlicht zu werden.
oDER
Der Grieche Platon sagte schon vor 2500 Jahren: Wer in der Demokratie die Wahrheit sagt, wird von............. der Masse GETÖTET.
AMEN.
 

Airbourne

Papirus rex
Pa aftesia e pictures SNOBE dhe PLEHRE.
Duke mos qene ne gjendje apo te krijosh....KRYEVEPRA....zhgarravit.
Pra...n.q-se nje FEMRE i nxjerr te metat e barkut eshte...MASTERPIECE.
bsk02.jpg
 

Airbourne

Papirus rex
SHBA-ja vendos sanksione të reja ndaj Rusisë.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka vendosur sanksione të reja ndaj Rusisë, për përfshirjen e saj të dyshuar në helmimin me agjent toksik të një ish-agjenti rus, dhe të vajzës së tij, vitin e kaluar në qytetin Sallsbëri të Anglisë.

Sergei Skripal dhe vajza e tij Yulia janë helmuar me agjentin Noviçok në mars të vitit të kaluar. Të dy ata i kanë mbijetuar sulmit.

Moska thotë se sanksionet e reja do të dëmtojnë lidhjet bilaterale.

Trump e nënshkroi një urdhër ekzekutiv më 1 gusht duke imponuar një sërë sanksionesh kundër Moskës, siç përcaktohej me Ligjin e Kontrollit të Armëve Kimike dhe Biologjike (CBW).

Si reagim ndaj sanksioneve, zëvendës ministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, tha se masa ishte e lidhur me zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në Shtetet e Bashkuara dhe se “Rusia nuk është befasuar” nga veprimi i Uashingtonit.

Departamenti i Shtetit, në gusht të vitit 2018 vendosi një rund të parë të sanksioneve, duke thënë se Rusia ka shkelur Aktin e CBW-së të vitit 1991.

Ligji i vitit 1991 kërkon që presidenti të vendosë një rund të dytë të sanksioneve, kur ai nuk mund të përcaktojë, nëse vendi në fjalë ka ndaluar përdorimin e armëve kimike, brenda tre muajve.

Moska e mohon fuqimisht se qëndron pas helmimit, i cili kishte përkeqësuar lidhjet e tensionuara midis Rusisë dhe Perëndimit.

E Shtunë , 3 Gusht 2019 Shekulli.

PS.....llogjika e ime thote: cne kaubojsit vendosin saksione kundra Rusise, kur Skripal nuk jane as qytetare te saj dhe as shpijuna te CIA-s!!!!!!!!Per ate.... mundet apo thone qe kane manipuluar zgjedhjet ne usa,perpiqem ti kuptoj,pavaresisht se ne vendin me demokratik kenkan....DERRA qe i paskan rrejte...................... shkinat.

Apo PO vellezer dhe motra!!!!!!!!!!!!!!!
 

Airbourne

Papirus rex
Lajmi i fundit: Mbi 20 të vrarë nga të shtënat me armë në Teksas.

Nga sulmi me breshëri armësh në qytetin El Paso të Teksasit, në SHBA, mbi 20 persona kanë mbetur të vrarë, kurse 22 të tjerë janë plagosur.

Mediet botërore raportojnë se numri i viktimave, tashmë ka kaluar shifrën 20, ndërsa pritet që shifra të rritet akoma.

Ndërkohë, raportohet se nga tragjedia janë plagosur edhe mbi 22 persona, mes të cilëve edhe katër foshnje katër muajshe, transmton BW.

Mediet kanë publikuar video të reja nga sulmi, që tregon panikun e madh te qytetarët.

I dyshuari për sulmin e tmerrshëm është një djalë 21-vjeçar, por policia ka arrestuar disa persona deri më tani.

E SHTUNË

3 GUSHT

PS.....inshallah nuk jane apo eshte terroriste arab,qeqen apo rus.

Te kqyrim pak dite me pare q´thone do media gjermane + te tjera dhe as iraniane,lere me ruse.

Tote nach Schüssen auf Volksfest in Kalifornien.

In den USA hat es wieder einen Schusswaffenangriff auf einem Volksfest gegeben. Die genauen Umstände sind noch unklar. Es gab aber Tote und Verletzte. Der Täter wurde von der Polizei getötet.

Im US-Bundesstaat Kalifornien hat ein Schütze auf einem Festival das Feuer eröffnet und mindestens drei Menschen erschossen. Der Täter sei von der Polizei getötet worden. Das sagte der Polizeichef von Gilroy, Scot Smithee. Die Zahl der Verletzten bezifferte er mit 15. "Dies ist eine der Pressekonferenzen, die man in seiner Stadt niemals geben möchte", erklärte er(ja qe dhe policise shqiptare nuk i ve dot faj). Der Angreifer sei durch einen Sicherheitszaun eingedrungen. Eine Minute, nachdem der Mann das Feuer eröffnet habe, sei er von Polizisten gestellt worden. Nach einem möglichen zweiten Beteiligten werde gefahndet - ob auch dieser Mann geschossen oder dem Schützen auf irgendeine Art geholfen habe, sei unklar.

Wahllos um sich geschossen

Eine Augenzeugin sagte zu NBC, ein etwa 30-jähriger Mann habe mit einem Gewehr wahllos um sich geschossen. "Ich habe gesehen, wie er in alle Richtungen gefeuert hat", sagte Julissa Contreras. "Er hat nicht auf irgendjemanden Bestimmten gezielt. Er hat von links nach rechts und von rechts nach links geschossen." Ein anderer Zeuge sagte, der Schütze habe eine Art Tarnkleidung getragen. Ein Verdächtiger sei nach dem Vorfall festgenommen worden, berichtete die "New York Times" unter Berufung auf einen Vertreter des Stadtrates.

Das dreitägige "Gilroy Garlic Festival" ist eines der größten Gastronomie-Festivals der USA und zieht viele Familien an. Üblicherweise kommen rund 100.000 Besucher. Es hat sich auf knoblauchhaltige Speisen spezialisiert. Auch Musikbands treten dort auf.

Gilroy liegt rund 50 Kilometer südöstlich der Stadt San José und knapp 150 Kilometer südöstlich von San Francisco.

In den USA kommt es immer wieder zu Vorfällen mit Schusswaffen. 2017 starben deswegen knapp........... 40.000 Menschen in den Vereinigten Staaten.

as/bri (dpa, afp, rtr, ape)

  • Datum 29.07.2019.

    PS....ky eshte shteti me demokratik ne bote,ku shume PSIKOPATE bejne si tju teket apo nrefet.Dhe keta do vendosin rregullin ne albaqirostanin me flamura.

    Airbourne.
Sorry....ngushellime familiareve te viktimave.

 

Airbourne

Papirus rex
SHBA: Tё vrarё nga tё shtёnat nё njё supermerkato nё Teksas.

SHBA: Sulm me armё nё njё supermerkat nё El Paso, Teksas. Fundjavёn e kaluar tre vetё gjetёn vdekjen nё njё festival nё Kaliforni, mё pas dy tё tjerё nё njё supermerkato nё Misisipi - dhe tani sёrish njё rast i ngjashёm.


Sipas policisё nё El Paso nё Teksas gjatё tё shtёnave nё njё supermerkato ka pasur disa tё vdekur. Njё person ёshtё arrestuar, tha njё pёrfaqёsues i policisё. Forcat e policisё kanё kotrolluar zonёn pёrreth, por tashmё nuk ka mё rrezik. Sfondi i kёtij akti ёshtё ende i paqartё.

Policia nё El Paso nё jugperёndim tё shtetit federal Teksas pranёkufirit me Meksikёn fillimisht shkruajti nё Twitter thirrjen qё njerёzit tё qendrojnё larg supermerkatos. Televizioni lokal KTSM njoftonte, se 18 vetё janё prekur prej tё shtёnave nё njё Walmart. Pёr kёtё nuk pati konfirmim nga ana e policisё. Gjendja nё vendin e ngjarjes ishte e paqartё. Televizioni CNN duke iu referuar dёshmitarёve okularё, njofton, se poicia me pёrforcime tё mёdha ndodhet nё vendin e ngjarjes. Beto O'Rourke, kandidati demokrat pёr president nga El Paso, shkruan nё Twitter, "qendroni nё siguri, El Paso".

Tё martёn (28.07) dy vetё nё shtetin federal tё Misisipit u vranё nga tё shtёnat nё njё superkmerkato Walmart. Nё fundjavёn e kaluar njё 19 vjeҁar hapi zjarr gjatё njё festivali nё qytetin e vogёl Gilroy nё veri tё Kalifornisё duke lёnё tё vrarё tre vetё. Atentatori u qёllua nga policia.

vfb/dpa.

Shenimi i Bournes: pra per 1 jave 3 raste me ARME.

Zoti qofte me ju te gjithe(apo tju ndodhet prane-shenimi IM) tha....trumpi.
PS....ne me bojne te qutin do FUNDERRINA ne americki drzave.
 

Airbourne

Papirus rex
2,w=756,q=high,c=0.bild.jpg
SHBA: Tё vrarё nga tё shtёnat nё njё supermerkato nё Teksas.

SHBA: Sulm me armё nё njё supermerkat nё El Paso, Teksas. Fundjavёn e kaluar tre vetё gjetёn vdekjen nё njё festival nё Kaliforni, mё pas dy tё tjerё nё njё supermerkato nё Misisipi - dhe tani sёrish njё rast i ngjashёm.


Sipas policisё nё El Paso nё Teksas gjatё tё shtёnave nё njё supermerkato ka pasur disa tё vdekur. Njё person ёshtё arrestuar, tha njё pёrfaqёsues i policisё. Forcat e policisё kanё kotrolluar zonёn pёrreth, por tashmё nuk ka mё rrezik. Sfondi i kёtij akti ёshtё ende i paqartё.

Policia nё El Paso nё jugperёndim tё shtetit federal Teksas pranёkufirit me Meksikёn fillimisht shkruajti nё Twitter thirrjen qё njerёzit tё qendrojnё larg supermerkatos. Televizioni lokal KTSM njoftonte, se 18 vetё janё prekur prej tё shtёnave nё njё Walmart. Pёr kёtё nuk pati konfirmim nga ana e policisё. Gjendja nё vendin e ngjarjes ishte e paqartё. Televizioni CNN duke iu referuar dёshmitarёve okularё, njofton, se poicia me pёrforcime tё mёdha ndodhet nё vendin e ngjarjes. Beto O'Rourke, kandidati demokrat pёr president nga El Paso, shkruan nё Twitter, "qendroni nё siguri, El Paso".

Tё martёn (28.07) dy vetё nё shtetin federal tё Misisipit u vranё nga tё shtёnat nё njё superkmerkato Walmart. Nё fundjavёn e kaluar njё 19 vjeҁar hapi zjarr gjatё njё festivali nё qytetin e vogёl Gilroy nё veri tё Kalifornisё duke lёnё tё vrarё tre vetё. Atentatori u qёllua nga policia.

vfb/dpa.

Shenimi i Bournes: pra per 1 jave 3 raste me ARME.

Zoti qofte me ju te gjithe(apo tju ndodhet prane-shenimi IM) tha....trumpi.
PS....ne me bojne te qutin do FUNDERRINA ne americki drzave.
APET ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.Por cfare faji kane bere VIKTIMAT more bojsa te QIRE ne krye.Shkoni ne Siri apo Irak dhe luftoni.Kur thote Benua....shteti me FASHIST,dhe ka te DREJTE =AI(me te MADHE).

AproPO...

Krerët demokratë: Ligji për armëmbajtjen duhet reformuar.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve dhe udhëheqësja e Demokratëve në Senatin e SHBA ka kërkuar një ligj të rishikuar për armëmbajtjen në Amerikë pas një të shtënash vdekjeprurëse në Teksas.

Pas një të shtënave të shtunën në El Paso të Teksasit ku u vranë ose plagosën rreth 60 njerëz, udhëheqësit demokratë në Kongres përsëri ngritën çështjen e rishikimit të ligjit të mbajtjes së armëve të zjarrit. Duke folur në një deklaratë, kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi tha se shumë familje në bashkësi të ndryshme amerikane duhet të durojnë për çdo ditë frikën e dhunës me armë dhe Senati Republikan vazhdon të anashkalojë detyrën jetësore të mbrojtjes së burrave, grave dhe fëmijëve. Udhëheqësi Demokratik i Senatit, Chuck Schumer gjithashtu shkroi në faqen e tij në Twitter: "Situata në El Paso është e trishtueshme dhe ne duhet të ndërmarrim veprime për t'i dhënë fund dhunës me armë zjarri në Shtetet e Bashkuara." Një i ri i armatosur me armë zjarri qëlloi njerëzit në dyqanin zinxhir Walmart në El Paso në Teksas, të shtunën, duke vrarë të paktën 20 njerëz dhe duke plagosur 24 të tjerë. Sipas Qendrës së Statistikave të Dhunës së Armatosur në Shtetet e Bashkuara, që nga fillimi i vitit 2019, ka pasur 32.850 të shtëna në Shtetet e Bashkuara, duke rezultuar në 8.656 vdekje dhe 17,168 plagosje.

Mendimi IM...PROSTITUTAT ju thone BUCEVE....ne jemi me te <virgjera>.Ose ne SHQIP= pd vs ps.....ne mos ja fus kot,,,,,AGUSHI.

Kshu kot apo teori <konspirative>....

Tabitha Estrada, një punonjese në qendrën tregtare, i tha CNN se ishte fshehur me klientët në pjesën e prapme të dyqanit. Shumë nga klientët e saj ishin nga Meksika.


"Eshtë surreale që kjo po ndodh në qytetin tonë, sepse unë kurrë nuk kam takuar njerez ne El Paso qe kane kaq urrejtje. Ajo shtoi se... vetëm rreth një muaj më parë policia mbajti apo beri një stervitje, për një sulm të mundshëm në qendër.

Hmmmmmmmmmmmmmmmmmm....????????????????????????????????????????????????

Willkommen in....FASCHISMUS made in USA.

Srry....ngushellime atyre qe ju iken FAMILIARET per....HIQ.Psikoza e KAFSHEVE....bene masakra dhe me gozhda,plehra kimike,sopata,shpata e te tjera.NATYRISHT po pate kete....KENDVESHTRIM.Morali????Tek BENI.....NIKS.

 
Last edited:

Airbourne

Papirus rex
Dhuna "Made in USA"

Në vitin 2017, kishte 39.773 vdekje me armë zjarri në SH.B.A., 1.000 më shumë se një vit më parë. Ishte shuma, totali apo rekordi më i madh në 50 vjet. Pothuajse dy të tretat e këtyre vdekjeve ishin vetëvrasje, 37 përqind ishin vrasje.

Sipas Washington Post ....(hapni VESHET juve me flamur): 519 njerëz janë vrarë me armë zjarri policie këtë vit (2019). Në vitin 2018 policia gjuajti,ju napi apo EKZEKUTOI gjithsej 992 persona.

Gati 2.3 milion njerëz janë të burgosur në burgjet amerikane. Ky është numri më i lartë i të gjitha vendeve për të cilat janë të disponueshme të dhënat, në termat: ABSOLUTE dhe relative. Gulaget e SH.B.A.-së përfshijn: 1.719 burgje shteterore, 109 burgje federale, 1,772 qendra paraburgimi për të mitur, 3.163 burgje lokale dhe 80 burgje të.... vendasve AUTOKTONE apo indiane.. Ekzistojnë gjithashtu... burgje ushtarake, qendra të paraburgimit të emigrantëve, qendra të shërbimit në komunitet, spitale psikiatrike shtetërore dhe burgje jashtë shtetit.

Rreth,apo,ose, DHE...... ne çdo 143 amerikan është një i burgosur. Dy mijë e gjysëm apo 5x5=2.5 janë në qelizat e vdekjes.

PS.....
Amerika në shekullin XXI: një katastrofë sociale.

Nga Kate R.
5 gusht 2019

Fazit: FAKTE per shtetin me demokratik ne bote(na ishin njehere....PERRALLAT me kinga)

Diten e mire.

 

Airbourne

Papirus rex
Sulm me armë zjarri në një qëndër tregëtare në SHBA, 18 të vdekur.

Kjo eshte nje nga arsyet,

mas migrimi masiv i latineve dhe rracave te tjera, jo vetem i ka bere te bardhet minoritet por po krijon nje vale masive krimi dhe tronditje demografike.

Shenimi i AIRBOURNE....kur INJORANTET te ARRNAutizuar nuk dine historine apo e lexojne me tajare.

Naten e mire arkadasher.
 

Airbourne

Papirus rex
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=vXRI-VOERZo

Kjo ishte kshu tip ....relax.

Islamic State weapons in Yemen traced back to US Government: Serbia files (part 1)

US-Special-Forces-in-Yemen.jpg 82-mm-M74-HE-KV-Lot-04-2018-1068x601.jpg

Tashti....paskam akuzuar ose ju kam rene te tjereve me qafe KOT(por ndjese apo falje nuk kerkoj).

ate PicMUTIN apo si e thrrasin king te DARIT bardhyl,NJONI e POSHTERON.

Per titullin e me siperm FALENDEROJ nje..........FEMER BRILIANTE qe ve KRYET ne RREZIK per tju hapur VESHET qorrave.

PRA.....WOMEN= is investigative journalist, Middle East CORRESPODENT. Over the last two years she has published a series of revealing reports on weapons supplies to terrorists in Syria, Iraq and Yemen. Her current work is focused on documenting war crimes and illicit arms exports to war.

US-Special-Forces-in-Yemen.jpg 82-mm-M74-HE-KV-Lot-04-2018-1068x601.jpg

RESPEKT.

Profile-picture-150x150.jpg

 

Airbourne

Papirus rex
Zgjedhjet ne usa kushtojne ose do shpenzosh me shume,se sa nga dietat qe ti .....napin.

Impeachment-Verfahren immer noch nicht formell eingeleitet

Gestern ließ Hunter Biden, der Sohn des demokratischen Präsidentschaftsbewerbers Joseph Biden, über seinen Rechtsanwalt George Mesires mitteilen, dass er seinen Vorstandsposten bei einer Investmentfirma mit chinesischen Partnern zum 31. Oktober niedergelegt habe. Ob er weiter Anteile an der Firma hält und welchen Wert diese haben, ließ Biden junior offen.


Pra...edhe kandidati tjeter per president qe thaQI-n e ka quajtur qlirimtarin e trojeve de DARIT, eshte....pjese apo PJELLE e SISTEMIT.

Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
US Task Force Smoking Gun smuggles weapons to Syria: Serbia files (part 2).

Task Force Smoking Gun

The Pentagon deployed Task Force Smoking Gun to Croatia in 2017 in support of the US Special Operations Command (USSOCOM) Train and Equip program in Syria. According to leaked e-mails, Task Force Smoking Gun has been operating an arms depot in the Croatian city of Podhum near Rijeka Airport from where Pentagon-commissioned American carriers (Atlas Air and Kalitta Air) have transported the military cargo to the US air base Al Udeid in Qatar.

The weapons originate from Serbia. The buyers are four American companies which have been contracted by the US Government to supply non US standard weapons (weapons not in use by the US Army) – Sierra Four Industries, Orbital ATK, Global Ordnance, and UDC.

Leaked passports reveal which US Government officials and private contractors have ordered, inspected and accepted the weapons. The same names have been listed by the Pentagon as recipients of a US Central Command award in recognition of their support to the Syrian Train and Equip program – the US program for arming militants in Syria.

According to the leaked e-mails, the weapons were shipped on trucks from Serbia to the US arms depot in Podhum, Croatia, not in Romania or Kuwait as the British broker initially states. The address indicated on the labels of the boxes is the address of the Croatian state-owned military company Agency Alan’s warehouse (Grobnik Processing Site) in Podhum, some 30 km from Rijeka Airport. Agency Alan itself has a $17.6m contrackt with the Pentagon for the delivery of non-US standard weapons (2017-2018).

15-005-01-Pallet-Placards-Krusik-Shipment-3-NEPOTPUNA-PALETA-1.jpg
PS....me kaq MJAFTON si HULUMTIME..............aproPO= <selfie-t> nuk jane Screenshot.

FAZIT:
Leaked arms dealers’ passports reveal who supplies terrorists in Yemen: Serbia files (Part 3)=do VIJOJE ne kohen e duhur.


Perfundimi.....SHKRUESI nuk eshte ai DARI qyrrsi bardhyl apo ZHULI jevg mandis.

Dite te mbare nga....AIRBOURNE.

GREATE.
 
Top