Lajme nga bota

Airbourne

Papirus rex
E kane fjalen veprat dhe jo LLAFET...
Kaq trima nuk jane keta PLEHRAT ka trojet.
Per hajer.....tani do shikoj Bayern...dhe kam 3 dite qe po merrem nje hulumtim....per moralin patriotik.
 

Airbourne

Papirus rex
Dimitrov thotë se diplomati rus i dëbuar nga Maqedonia ka tentuar të marrë informata sekrete.

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov thotë se diplomati rus i larguar nga MACEqELBERIA e ka tejkaluar mandatin e tij. Sipas Dimitrovit, bëhet fjalë për tentim për marrje të informatave të klasifikuara të sigurisë së Maqedonisë.
“Bëhet fjalë për tentim për marrjen e informatave të klasifikuara të sigurisë, të cilat janë të rëndësishme për sigurinë e Maqedonisë. Jemi të obliguar që ta mbrojnë identitetin e diplomatit dhe do të jetë në dëm që të spekulohet. Njohuritë tona janë të bazuara në dëshmi të forta dhe nuk kemi mëdyshje rreth asaj”, tha Dimitrov në konferencë të përbashkët për shtyp, me ministrin e Jashtme të Austrisë, Karin Knajsl, e cila sot është në vizitë në Maqedoni.

Dimitrov tha se, dëbimi i diplomatit gjithashtu është për arsye të solidaritetit tonë me aleatët ndërkombëtarë, gjegjësisht helmimi konkret i një ish spiunit Sergej Skripal me armë kimike në Britaninë e Madhe.

Ndryshe, Ministria e Punëve të Jashtme dje njoftoi se ka dëbuar një diplomat të Federatës Ruse, për shkak të rastit Skripal.

“Ministria e Punëve të Jashtme njofton se në KONSULTIM të ngushtë me partnerët tanë në BE dhe NATO dhe në SOLIDARITET me Mbretërinë e Bashkuar të Britanisë së Madhe, vendosi të dëbojë një diplomat nga Federata Ruse në Republikën e Maqedonisë për shkak të rastit Skripal, në pajtueshmëri me nenin 9 nga konventa e Vjenës për marrëdhënie diplomatike nga viti 1961’, njoftoi MPJ e Maqedonisë.

Përdorimi jo legal i armëve kimike ushtarake është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe kjo ndikon në sigurinë e të gjitha shteteve, thuhet më tej në njoftim.


“Qeveria solli vendim që ta dëbojë diplomatin rus. Përgjegjësinë e plotë nga ky provokim dhe aktin armiqësor pa precedent në marrëdhëniet ruso-maqedonase do t’i bart pala maqedonase”, publikoi ambasada ruse në Twitter.

Shenimi AIRBOURNE....tash te tan shpijunat rus trojor jane bae.....PERENDIMOR.

ENJOY....


tRungi.
 

Airbourne

Papirus rex
Arrestimi i Gjuriqit – reagon DASH-i.

Departamenti amerikan i Shtetit ka dënuar ngjarjet që ka ndodhur në veri të Kosovës pas arrestimit të drejtorit të të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko Gjuriq.

Shtetet e Bashkuara dënojnë fuqishëm ngjarjet e djeshme në Mitrovicë, të cilat në mënyrë të panevojshme rrisin tensionet dhe kërcënojnë stabilitetin rajonal. Ne iu bëjmë thirrje të gjitha palëve që të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm të situatës dhe të veprojnë me qetësi si dhe të zgjidhin mosmarrëveshjet paqësore. Për të krijuar paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm në Ballkan, Kosova dhe Serbia duhet të përqëndrohen në normalizimin e marrëdhënieve përmest dialogut të udhëhequr nga BE. Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbështesin të gjitha palët në bisedimet e dialogut, thuhet në deklaratën e DASH-it, transmeton Klan Kosova.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=29fYoRJvfrE

-Keshtu do te funksionoje Asociacioni.

Si do të mund të dukej Asociacioni i Komunave serbe, të cilin, siç paralajmërohet, në mënyrë të pavarur e pa i pyetur institucionet e Kosovës, me nismën e Listës Serbe, do ta krijojnë 10 komunat me shumicë serbe në vend.

Sipas asaj që njoftojnë mediet serbe, Asociacioni do të jetë në përputhje me parimet e Marrëveshjes së Brukselit.

AKS-ja do ta ketë kryetarin e vet, zëvendësin, Këshillin si dhe Kuvendin e atë do ta përbëjnë përfaqësuesit e 10 komunave.

Kështu ka thënë për Tanjug deputeti i Listës Serbe, Igor Simiq, i cili ka saktësuar se bëhet fjalë për këto komuna: Leposaviq, Zveçan, Mitrovicë veriore, Zubin – Potok, Partesh, Ranillug, Novobërdë, Graçanicë, Shtërpcë dhe Kllokot.

Ai ka shtuar se AKS-ja është në përputhje me marrëveshjet nga vitet 2013 e 2015 dhe atë e përbëjnë 10 komuna me shumicë serbe në Kosovë, ku jetojnë 110 mijë deri në 120 banorë.

Sipas medieve serbe, AKS-ja ka qenë detyrim i Prishtinës ndaj Marrëveshjes së Brukselit, nënshkruar në vitin 2013, të cilën, nga 15 pika sa ka, 6 kanë të bëjnë me formimin e AKS-së.

“Dobi nga AKS-ja do të kenë jo vetëm serbët, por edhe shqiptarët, sepse do të kenë një zë që do të flasë në emër të serbëve në Kosovë, ndërsa për problemet e serbëve do të kujdesen serbët, ka thënë Simiq.

Ai është i bindur se kështu edhe bashkësia ndërkombëtare do të ketë negociator relevant kur bëhet fjalë për problemet e popullit serb në Kosovë.

Simiq hedh poshtë thëniet se formimi i AKS-së është hap i njëanshëm:
“Përkundrazi, ky hap është i imponuar dhe absolutisht në përputhje me Marrëveshjen e Brukselit por edhe me pengesën pesëvjeçare sepse institucionet e Prishtinës nuk dëshirojnë të përmbushin ato që janë detyruar edhe para Beogradit, por edhe para përfaqësuesve të Bashkimit Europian, ka theksuar Simiq.

Qëllimi ynë është ta jetësojmë Marrëveshjen e Brukselit ashtu siç është nënshkruar, “që do të thotë se Marrëveshja e vitit 2013 me parimet e përgjithshme për krijimin e AKS-së me autorizime ekzekutive, të jetësohet përmes procesi që na pret deri më 20 prill”, tha Simiq.

Sipas fjalëve të tij, AKS-ja do të duhej të ishte “institucion kulmor” i popullit serb në hapësirën e Kosovës, i cili më së miri do t’iu përgjigjet nevojave të qytetarëve që jetojnë atje.

Jo vetëm të serbëve, por edhe të gjitha bashkësive të tjera që jetojnë nëpër ato komuna, ka thënë Simiq.

AKS-ja, ka saktësuar Simiq, është në përputhje me autorizimet nga Marrëveshja e Brukselit dhe do të përkujdeset për shëndetësinë, arsimin, urbanizmin, planifikimin rural dhe zhvillimin ekonomik të atyre komunave, transmeton Koha.net.

Përfaqësuesit e Listës Serbe kanë paralajmëruar sot se më 20 prill do ta formojnë AKS-në.

Fazit....

Malisheva nesër nis vaksinimin e qenve shtëpiak.

Drejtoria për Bujqësi dhe Pylltari, ka bërë të ditur se nga nesër në Komunën e Malishevës fillon vaksinimi i qenve me pronarë.

Ky vaksinim bëhet kundër sëmundjes së tërbimit dhe për dehelmetizimin e tyre kundër ekinokokut.

Nga kjo komunë kanë bërë thirje për të gjithë pronarët e qenve, që të bashkëpunojnë me ekipet për vaksinimin e qenve.

Gjithashtu është bërë e ditur njoftimet për vaksinimin e qenve në vendbanimin e tyre, do të bëhen dy ditë më herët në vendet publike, siç janë shkollat, dyqanet dhe shtyllat elektrike nëpër fshatra.

Ky projekt, është i mbështetur nga Drejtoria e Bujqësisë.

Tungi....apropo: Zelanda e Re eshte e mirenjohur per mishin dhe Leshin e bagetive.Do qeveritare andej thane: kur ti zbulojme shpijunat ruse do perzihen ne baze te rregullave te shtetit.

Edhe delja New Zelande-se eshte me e zgjuar se DHITE me flamur.

Dite te mbare.

 

Airbourne

Papirus rex
Mosca risponde a Londra: "Dateci le prove che non avete avvelenato Skripal o lo considereremo un attacco per uccidere cittadini russi.

Lo ha dichiarato il ministero degli Esteri russo in una nota ufficiale presentata oggi e riportata dal quotidiano inglese Mail. O ci mostrano le prove che ci convincano del contario, oppure cosidereremo il Regno Unito responsabile di un attentato alle vite di nostri cittadini a seguito di una massiccia provocazione politica.

Why is Russia demanding that the British send a blood sample from the victims?

– From the remains of the chemical agents in the blood, it is possible, with the aid of various types of analyses, to determine where the specific dose was produced and by whom.

Fazit: A-1972, B-1976, C-1976,dhe substanca e katert D-1980. Të gjitha këto substanca perbejne dhe...............helmin.

PS: ruset ne KIMI jane BRILIANT.

Naten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
MINISTRI YAGCILAR VIZITOI KOMANDANTIN E TRUPAVE USHTARAKE TURKE NË KOSOVË CEM SINAN BARIM.

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike, Mahir Yagcilar vizitoi komandantin e sapo emëruar të Trupave Ushtarake të Republikës së Turqisë, që veprojnë në kuadër të KFOR-it, Cem Sinan Barım.

Në këtë takim të karakterit miqësor, ministri Yagcilar shfrytëzoi rastin të falënderojë kontributin dhe mbështetjen e vazhdueshme trupat turke që ndodhen në kuadër të KFOR-it në Kosovë. Komandanti Barım, tha se trupat ushtarake të KFOR-it turk mbeten të përkushtuar në përkrahjen e profesionalizimit të FSK-së dhe në mbështetjen e shumë anshme të Republikës së Kosovës. Ministri dhe komandanti turk rikonfirmuan nevojen e thellimit të bashkëpunimit në fushën e sigurisë.

Burimi......Republika e Koqoves.
Ministria e administrates publike.
PS: nuk ja u vret veshin, se syte ju jane shue kjo...republika e trojeve Shqiptare????
AproPO: kta türkiet sikur nuk Cane zbulue shpijuna rus???
Aferim dhe gezuar pashket kur te hyjne apo te vin

foto_09_032018_1.jpg foto_09_032018_2.jpg

TUNGI.
 

Airbourne

Papirus rex
150 mijë shqiptarë janë bërë “italianë”, nga 2012

Shqiptarët në Itali po marrin gjithnjë e më shumë nënshtetësinë e shtetit fqinj, dhe sipas të dhënave të Institutit italian të Statistikave, tashmë ka ndryshuar trendi, nuk bëhet fjalë për martesa me italianë për të marrë këtë dokument, por gjatësia në kohë e qëndrimit.

Vetëm në 2016-tën janë betuar për besnikëri ndaj Kushtetutës italiane 36.920 shqiptarë, thotë Istat. E gjitha kjo ka çuar në uljen e numrit të shqiptarëve me dokumentin e qëndrimit që është nën 450 mijë.

Më saktësisht, komuniteti shqiptar në Itali, me leje qëndrimi, është rritur nga viti në vit deri në fillim të 2013, kur kaloi gjysmëmilioni, 502.546. Nga atëherë është vënë re një reduktim për të arritur në 441.838 persona në 1 janar 2017.

Pikërisht në të njëjtën periudhë të reduktimit të komunitetit shqiptar me leje qëndrimi, është rritur dhe numri i atyre që bëhen qytetarë italianë.

Shifrat e 2016-tës katërfishohen krahasuar me 2012 ku janë bërë italianë vetëm 9.493 shqiptarë. Nga viti në vit rritja ka qenë e pashmangshme.

Pra, referuar shifrave zyrtare deri në fund të 2016-tës numri gjithsej i shqiptarëve që kanë marrë nënshtetësinë italiane kalojnë 150 mijë persona.

Telegrafi.

Fazit: ne te ardhmen do kemi nje diaspore te fucishme qe do na tregoje prejARDHjen(SHEM=JESHEM) apo................BARCALETA.

Testa di MINCHIA.
 

Airbourne

Papirus rex
Mosca risponde a Londra: "Dateci le prove che non avete avvelenato Skripal o lo considereremo un attacco per uccidere cittadini russi.

Lo ha dichiarato il ministero degli Esteri russo in una nota ufficiale presentata oggi e riportata dal quotidiano inglese Mail. O ci mostrano le prove che ci convincano del contario, oppure cosidereremo il Regno Unito responsabile di un attentato alle vite di nostri cittadini a seguito di una massiccia provocazione politica.

Why is Russia demanding that the British send a blood sample from the victims?

– From the remains of the chemical agents in the blood, it is possible, with the aid of various types of analyses, to determine where the specific dose was produced and by whom.

Fazit: A-1972, B-1976, C-1976,dhe substanca e katert D-1980. Të gjitha këto substanca perbejne dhe...............helmin.

PS: ruset ne KIMI jane BRILIANT.

Naten e mire.
Per completare tale ricostruzione della storia mondiale secondo l'interpretazione britannica, rimane solo da trovare una "la traccia russa" nell'avvelenamento di Napoleone a Sant'Elena.
Si noti che il mandante dell'avvelenamento nel 1821 dell'ex imperatore francese Napoleone Bonaparte, in esilio a Sant'Elena, non ha ancora ricevuto conferma finale.

WOW.....paskan apo qekan ne humorist ruset.

Apropo.....duhet me HULUMTUE .....se MBASE,NDOSHTA,MUNDET edhe sa ????????????????????????????????

Tungi TASH se do kqyr filma me shpijuna
 

Airbourne

Papirus rex
Hier noch einige Berichte von griechischen Autoren über die Gründung Roms: Der griechische Geschichtsschreiber Kallias von Syrakus (um 300 v. Chr.) schrieb, dass die Trojanerin Rhome den König Latinos geheiratet und ihm drei Söhne, Rhomos, Rhomylos und Telegonos, geboren hätte. Die Söhne gründeten Rom und benannten es nach ihrer Mutter. Xenagoras (Lebenszeit unbekannt) schrieb, dass Odysseus und Kirke drei Söhne, Rhomos, Anteias und Ardeias, hatten, von denen jeder eine Stadt gründete, die er nach sich benannte. Dionysios von Chalkis (vermutlich 4. Jhdt.) schrieb, dass Rom von Rhomos gegründet worden sei, der vermutlich ein Sohn des Askanios, des Sohnes des Aineias, gewesen sei. Kephalon von Gergis (ein Pseudonym für Hegesianax von Alexandria) schrieb, dass Rom von Rhomos, einem Sohn des Aineias, gegründet worden sei. Hellanikos (5. Jhdt.) schrieb, Rom sei von Aineias gegründet worden, der die Stadt nach der Trojanerin Rhome benannte. Aristoteles schrieb, dass heimkehrende Griechen mit gefangenen Trojanerinnen in Latium gelandet wären. Die Trojanerinnen hätten die Schiffe verbrannt, und da die Griechen nicht fähig gewesen seien, neue zu bauen, hätten sie eben dort bleiben müssen.

Fazit: Solche Topoi liebten die Griechen: Eine Stadt wurde nach einem Helden benannt, der möglichst mit den homerischen Helden zu tun haben musste. Werden die Römer auch nicht ungern gehört haben, dass sie von Helden abstammen - auch wenn´s griechische Helden waren. Die Lösung mit den Trojanern war dann die ideale Mischnug: Keine Griechen, aber homerische Gestalten.

Quelle: GESCHICHTE-Menschen,Ereignnise und EPOCHEN.

si perfundim....njoni eshte per argetim diku zbavites.

Noten e mire.
 

Airbourne

Papirus rex
Perse keto mediat skiptare jane kaq...........BYTHE apo SCHWANZLUTCHER

Rusia hakmerret ndaj Shqipërisë, përjashton dy diplomate

Albert Jerasi dhe Arben Doçi, janë dy diplomatët shqiptarë qe pritet te lënë shume shpejte Moskën. Ky është vendimi i Rusisë si kundërpërgjigje ndaj Tiranës zyrtare e cila njoftoi pak ditë më parë dëbimin e dy diplomatëve rus.
Duke qene se Ambasada Shqiptare ne Moske ka vetëm tre diplomatë, rrjedhimisht diplomatet e dëbuar janë Albert Jerasi, si cili mban detyrën e zv/ambasadorit, dhe Arben Doçi, këshilltar.
Vendimi vjen vetëm pak ditë pasi Shqipëria, thirri ambasadorin rus në Tiranë Aleksandër Karpushin, dhe urdhëroi largimin e dy diplomatëve : sekretarit të pare të ambasadës, Aleksey Balashov dhe Vladislav Filippov, atasheh ushatarak.
Mesditën e kësaj të premteje, ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov thirri te gjithë ambasadoret e këtyre shteteve për t’i komunikuar notën e protestës dhe ne te njëjtën kohe për tub ere te ditur përjashtimin e diplomateve.
Në qëndrimin e Ministrisë së Jashtme ruse sqarohet se pas thirrjes së krerët e misioneve diplomatike nga Australia, Shqipëria, Gjermania dhe te gjitha vendet e tjera te cilat iu bashkuan vendimit te SHBA për dëbimin e ruseve u është dorëzuar një dosje blu. Federata ruse deklaron se personat e dëbuar janë shpallur persona “Non Grata”, në përgjigje të largimit pajustifikuara të diplomatëve rusë bazuar në akuzat e paarsyeshme në lidhje me rasti i Skripal.
Ndërsa për Belgjikën, Hungarinë, Gjeorgjinë dhe Malin e Zi Moska nuk ka marrë ende një vendim, me arsyetimin se këto shtete iu bashkuan thirrjes së Mbretërisë së Bashkuar në minutën e fundit.
Ministri i jashtëm, Sergei Lavrov tha se diplomatet kane afat te largohen deri me date 5 prill

Hakmarrja ndaj 23 vendeve pason dëbimin e 60 diplomatëve dhe mbylljen e konsullatës amerikane Shën Petersburgut.

PS: po cfar hakmarrje more DERRA...jeni te vetmit qe perdorni emra me shpijuna...ASNJI SHTET TJETER...KUSHDO QOFTE.


Moska hakmeret ndaj Tiranës - News, Lajme - Vizion Plus
 

Airbourne

Papirus rex
Caso Skripal, Russia: possibile coinvolgimento diretto di Londra.

MOSCA-La decisione delle autorità del Regno Unito di non divulgare le informazioni sul “caso Skripal” sollevano dei sospetti sul fatto che Londra sia implicata nell’avvelenamento.
Lo ha detto la portavoce del ministero degli Esteri russo Maria Zakharova, citato dall'agenzia Nova, secondo la quale tuttavia è troppo presto per trarre conclusioni in merito alla vicenda legata all’avvelenamento dell’ex agente segreto russo Sergej Skripal. Secondo le autorità di Londra Skripal e sua figlia Julia sono stati intossicati con un agente nervino classe “Novichok” in base a una decisione presa direttamente dal Cremlino. "Non abbiamo ancora informazioni su questo caso, l'unica volta in cui abbiamo ricevuto informazioni ufficiali è stato ieri, e riguardavano il miglioramento delle condizioni di Julia Skripal, quindi è difficile parlare di coinvolgimento di funzionari di Londra o del Regno Unito in questa storia, ma ci sono alcuni sospetti", ha detto Zakharova in un'intervista televisiva.

Secondo la portavoce del dicastero degli Esteri russo, nascondere le informazioni e tacere sui dettagli di ciò che è accaduto fa pensare che i servizi di intelligence del Regno Unito possano essere coinvolti.

Apr 01, 2018 04:48 Roma.

Si per 1 Prill...ruset jane BRILIANTE
Apropo ...ate qe nuk dine kalemxhinjte ka Burreli...nuk ka helm noviquk apo shock.
Eshte program qe bazohet ne 4-er LHL,3 me long dhe 1 e ngurte.
Pra....qytetares ruse Julia sherim te mbare...se nryshe ingllizet dalin BLLOF.
Perse???
 

Airbourne

Papirus rex
Erdogan, Haradinajt: Do të japësh llogari!

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayyip Erdogan në një tubim sot në Stamboll ka drejtuar kritika ndaj kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj për hapat që ka marr pas arrestimit të gjashtë shtetase turq të arrestuar dhe të deportuar në Turqi të enjten.

Agjencia Turke e Inteligjencës, me një operacion në Kosovë i kapi dhe i solli 6 nga këta përfaqësues të lartë të FETO-s në Ballkan. Por, kam një pikëllim. Kryeministri i Kosovës i largoi nga detyra personin në krye të inteligjencës dhe ministrin e Brendshëm. Unë tani pyes kryeministrin e Kosovës: Me udhëzim të kujt more një hap të tillë? Prej kur fillove t’i mbrosh ata që u përpoqën t’i bëjnë grusht shteti Republikës së Turqisë?", ka thënë Erdogan transmeton Anadoly Agency. Ai më tej pati një pyetje për Haradinajn. "Si mund t'i ushqesh këta njerëz që kanë bërë një tentativë për grusht shteti ndaj Turqisë e cila mirëpret Kosovën si një vëlla. Do të japësh llogari edhe t'i për këtë. Vëllezërit e mi kosovarë nuk i japin kredibilitet një kryeministri si ti. Vëllezërit e mi kosovarë, kosovarët që i njoh dhe i di, do të kërkojnë llogari prej teje për këtë. Unë e di edhe këtë", citon AA presidentin turk. Gjatë fjalimit të tij Erdogan ka përgëzuar Agjencinë Turke të Inteligjencës (MIT) që sipas tij ka arrestuar pjesëtarët e organizatës që ai e konsideron terroriste. Personat e arrestuar të enjten në Kosovë Cihan Ozkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya dhe Yusuf Karabina. Ata janë dërguar në Turqi me një aeroplan të posaçëm nga ana e MIT. Pas këtij rasti kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj kërkoi lirimin e menjëhershëm nga përgjegjësia të Drejtorit të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi dhe ministrit të Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj. Haradinaj ende nuk i ka dhënë përgjigje kësaj deklarate të Erdoganit, por kohë më parë në një intervistë për mediat e Kosovës, ai ishte pyetur për presidentin turk. Kur kishte komentuar grusht-shtetin e dështuar në Turqi, kishte thënë se Kosova e konsideron Turqinë vend aleat, porse ai Erdoganin nuk e ka vëlla. “Ne është mirë me u marrë me telashe tona, nuk kemi nevojë me dhanë mendime për atje. E konsiderojmë aleat në planin global”. “Jo nuk e kam vëlla. Unë jam shqiptar, mund ta kem mik dhe partner, por vëlla jo”, pati thënë Haradinaj. Ish – diplomati kosovar, Lulzim Peci, ka kërkuar veprime nga shteti i Kosovës, pas kërcënimit të hapur që presidenti turk i ka bërë kryeministrit të Kosovës. Ai ka thënë se si hap të parë duhet tërhequr në konsultime Ambasadori kosovar në Ankara dhe se paku t’i dërgojë një notë proteste ambasadores turke në Prishtinë.

Apropo....filmat me callme do skiponja i komentojne: trim,baba shembullor dhe per tu adhuruar???
Se ku arrin INJORANCA dhe KURVERIA...AirBOURNE nuk i ....DI.
 

Airbourne

Papirus rex
Qfar mendon Cari per shpijunat...

"Gott gebe ihm Gesundheit, wir sind sehr glücklich". Er fügte jedoch hinzu, dass er bezweifelte, dass Sergei Skripal und seine Tochter Yulia Anfang März in Salisbury durch einen chemischen Kampfstoff vergiftet wurden.

"Ich denke, wenn, wie unsere britischen Kollegen behaupten, ein waffenfähiges Gift verwendet wurde, wäre diese Person auf der Stelle tot. Kampfchemikalien sind so stark, dass die Person entweder sofort oder innerhalb von Sekunden, vielleicht Minuten stirbt", sagte Putin.

GRANDE....ndoshta pune minutash.....ka humor Sasha.
:)
 

Airbourne

Papirus rex
Në Ukrainë vritet gazetari rus, kritikues i Putinit.

Gazetari rus, Arkady Babchenko është vrarë në Kiev.

Bashkëshortja e ka gjetur në hyrje të apartamentit dhe ka lajmëruar ambulancën, por ai ka vdekur gjatë rrugës për në spital, ka njoftuar policia ukrainase.

“Arkady Babchenko është vrarë me tre plumba në shpinë derisa po kthehej në shtëpi nga dyqani”, ka njoftuar gazetari Osman Pashayev, koleg i tij.

Babchenko, 41-vjeçar, ishte korrespondent i njohur lufte, por u largua nga Rusia pasi frikësohej për jetën e tij.

Ai shërbeu në armatën ruse në luftën e parë separatiste në Çeçeni gjatë viteve ’90 dhe më vonë u bë gazetari.

Gjatë viteve të fundit ishte kritik i madh i Kremlinit. U largua nga Rusia në shkurtin e vitit 2017, duke thënë se ishte kërcënuar dhe se ishte shqetësuar se mund të burgosej.

Express.

PS: qeka gjalle ahhhhhhhhhhhhhhh.....

Kreu i Shërbimit të Sigurisë të Ukrainës tha se kishte ishte informacion rreth një planifikimi për vrasjen e gazetarit dhe është vepruar për të prishur komplotin.

Mapo

Shenimi IM: shtttttttttttt mer copa INJORANTE.

Edhe ai skripali gjalle asht....

Auch wenn - natürlich - noch nicht klar ist, wer konkret die Ermordung Babtschenkos kurz vor der Fußball-WM in Russland veranlasst hat, so deutet doch alles in eine Richtung. Die Fußball-WM findet trotzdem statt. Klar. In einem Land, das auf der weltweiten Rangliste der Pressefreiheit auf Platz 148 von 180 Staaten steht. Konsequent wäre, wenn alle EU-Staaten nach dem Giftanschlag von Salisbury und jetzt der Ermordung von Babtschenko endlich ernsthaft über einen Boykott der Fußball-WM nachdenken würden."

Squk......media te dhjera me flamur, se sjemi ne Afganistanin e 79-es.

Gezuar festen SOT.

 

Airbourne

Papirus rex
Paralajmeron gjenerali Klark: Ballkani eshte prane nje konflikti te ri(thote ai-shenimi IM).

Ish- Komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Europë, Wesley Clark, po cilëson se rajoni i Ballkanit mund të përfshihet përsëri nga një krizë me përmasa të gjera, ndaj së cilës Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet që urgjentisht të reagojnë.

Në një shkrim autorial të botuar në “Washington Post”, Clark vlerëson se nuk ka shumë mundësi(titulli thote te kunderten-shenimi IM)) për një konflikt të ri në Ballkan, mirëpo shqetësues është fakti që në këtë regjion tashmë janë prezente shumë forca të huaja, prania e të cilave mund të shkaktojë tension, duke ditur situatën shumë të ndjeshme në Bosnjë dhe në rajon.

Në një intervistë për televizionin boshnjak “N1 TV”, Clark thekson se fjalori i ashpër dhe aktet agresive të shteteve të këtij rajoni, mund të ndikojnë që në Ballkan, më shpejt se në secilin regjion tjetër, të nisë një konflikt i ri.

“Po, duhet të jemi të shqetësuar. Ballkani Përendimor duhet të lëvizë sa më shpejt drejt civilizimit përendimor dhe transatlantik. Janë bërë 23 vjet prej se kemi nënshkruar Marrëveshjen e Dejtonit, dhe ende na ka mbetur shumë punë në Bosnjë e Hercegovinë, mendoj se është mjaft e vështirë”, shprehet Clark.

Duke folur për skenën gjeopolitike në Ballkan si dhe rolin e Rusisë, Turqisë dhe Kinës në këtë regjion, me theks të veçantë në zgjedhjet e mbajtura edhe në Sarajevë nga presidenti turk, Erdogan, Clark deklaroi:

“Mendoj se kur liderët e huaj shkojnë për kampanja në vendet tjera, si në këtë rast, kjo menjëherë ndikon në rritjen e tensioneve. Turqia dhe Rusia janë në luftë në rajonin e Ballkanit. Kjo nuk ndodhë vetëm në Bosnjë, kjo ndodh gjithkund, si në Bullgari, ashtu edhe në Rumani dhe vendet e tjera”.

Ndërkaq, sa i përket ndikimit të Kinës në këtë regjion, Clark shprehet se askush nuk duhet të jetë i habitur nëse investimet kineze në Ballkan vijnë me “lidhje dhe detyrime politike”.

“Kur merr paratë kinezë, ti merr edhe ndikimin kinez”(lere me $ caubojs...qe thoni juve ), shprehet Clark, shkruan lajmi.net.

“Ballkani është një pjatë tektonike e racës njerëzore, është zona ku qytetërimet historikisht janë përballur dhe janë përleshur. Pra, vlerësimi i saktë është se ne duhet ta përdorim NATO-n për të siguruar sigurinë ushtarake(KE te DREJTE...por BACILET me flamur prandaj i kemi) – tha gjenerali i pensionuar i SHBA”, shtoi ai.

Clark u shpreh se duhet të luftohet ashpër korrupsioni në rritje në Ballkanin Përendimor.

Kjo nënkupton që qeveritarët si dhe ata të zgjedhurit duhet të jetojnë në mënyrë modeste(keto i degjojme ne Qishe), të mos presin të bëhen miliarderë nga pagat e tyre(pazar me COCAINE,HEROINE etjera...qe nuk e thote generales), përfundoi Clark.

Clark ishte kryekomandant gjatë bombardimeve të NATO-s në Kosovë dhe Serbi, të cilat përfundimisht i dhanë fund politikës së spastrimit etnik të instaluar nga Milosheviqi.

U krye.
 

Airbourne

Papirus rex
1688 bezeichnete sich Georg Brankovic, als "Despot von Serbien und Fürst der gesamten illyrischen Nation". Unter "illyrischer Nation" verstand Brankovic die Bewohner von "Serbien, Bosnien, Moesien, Bulgarien, Thracien, Syrmien, Montenegro und allen Landen von Esseg bis Konstantinopel.

Si i bie KJO???
 

Airbourne

Papirus rex
Kosovë, gratë meritojnë dhunë fizike?

Më shumë se 30 përqind e burrave në Kosovë “pajtohen pjesërisht” që gratë meritojnë të rrihen, thuhet në një anketë të realizuar nga Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Kosovë.
Në anketën e titulluar: “Këndvështrim i burrave mbi barazinë gjinore në Kosovë”, OSBE ndër të tjera ka pyetur burrat “ka raste kur gruaja vërtetë e meriton të rrihet”. Mbi 32 për qind e të anketuarve janë përgjigjur se “pajtohen pjesërisht “ që gruaja meriton të sulmohet fizikisht, 8.7 për qind pajtohen plotësisht, ndërkaq 54 për qind kanë thënë se nuk pajtohen me këtë konkludim.

Burimi: mediat me flamure dhe jo ato ruse,serbe,greke,bullgare apo ku ta di une.
Ose 1 asllan ne 11 <azgan> te nep....grushta apo boksa ose 38.7 jane pro,si dardane per dhunen.
 

Airbourne

Papirus rex
Duke ju bazuar shtypit flamurtues....

Rama: Rruga Tiranë-Elbasan, rrëshqitje dhe kontrata skandaloze, disa janë në qeli.

Nga Cërriku ku zhvilloi një dëgjesë me qytetarët në kuadër të nismës së ‘Llogaridhënies’ kryeministri Edi Rama u shpreh se në Elbasan janë mbi 1500 vende të lira pune, ndërsa deri në fund të vitit objektivi është punësimi i 25 mijë personave. Gjatë bashkëbisedimit me qytetarët, Rama u shpreh se standardet janë kryefjala e investimeve publike, ndërsa e vendosi theksin te rruga Tiranë-Elbasan.

Ne nuk jemi këtu se do të na jepni votën në fund të qershorit, nuk jemi këtu për të na dhënë vota, por për t’u dëgjuar juve. Rruga Tiranë-Elbasan u bë një legjendë, me rrëshqitje dhe kontrata skandaloze, ku të tjerët kanë përfunduar në qeli.

Edi Rama.

Për rrugën Tiranë-Elbasan e nisur në 2008 dhe ende e papërfunduar u arrestua pak muaj më parë ish-kreu i ARRSH, Dashamir Xhika, ndërsa janë marrë në pyetje dhe dy ish-ministra të Transporteve Haxhinasto dhe Dervishaj. Dashamir Xhika është në hetim edhe për rrugën Elbasan-Gjinar.

d.ba.


Shenimi IM: rrugen tiron-elbason se nisi Edi Rama.
Kur te iki ta perfundojne....LLAPAQENET.
Shtese: ka mundesi qe te kene gisht....ruset ne kete mesele.

 

Airbourne

Papirus rex
Po nga mediat me zhgabe...

Tronditet Ukraina, zbulohet lista me 47 emrat e gazetarëve që do vriteshin.

Prokurori Yuriy Lutsenko, tha përmes rrjeteve sociale se operacioni kontrovers që përfshiu zyrtarë të lartë në mashtrimin e mediave dhe opinionit rreth vdekjes së Babchenkos, kanë ndihmuar shërbimet e sigurisë të zbulojnë listën e 47 gazëtarëve rusë dhe ukrainas, të cilët mund të ishin cak i sulmeve vdekjeprurëse.

Ai shtoi se të gjithë 47 personat në listë janë njoftuar dhe po bëhet organizimi i sigurisë së tyre.

Gazetari Matvei Ganapolsky, tha se ai dhe një tjetër koleg i tij janë marrë nga shërbimet e sigurisë së Ukrainës me paralajmërim për sulm dhe rrezik ndaj jetës së tyre. Ai shtoi se kishte materiale shtesë të provave të vrasjes së planifikuar të Babchenkos.

“Ata po planifikonin ta vrasin atë”, shtoi Ganapolsky.

Shumë diplomatë udhëtuan në Ukrainë për të diskutuar prapa dyerve të mbyllura lidhur me këtë.

Vrasja “e montuar” e Babchenkos, u planifikua nga zyrtarë të lartë që ndihmuan në shpalljen e vdekjes së tij për rreth 12 orë.

Shenimi perseri i IMI: ruset qenkan kaq <IDIOT> qe para evenimentit calcistic....LOLKA,bejne vetevrasje si IMAGE.
Per Pavel Sheremet, Oles Buzina dhe Andrei Stenin,nuk ka te dhena ne shtyp perse i vrane.
 

Airbourne

Papirus rex
Apet ka mediat e ??????

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se ka kërkuar nga Mali i Zi që të nis korrigjimi i demarkacionit, si pjesë e marrëveshjes së dy presidentëve, të të dyja vendeve.

E kemi informuar Malin e Zi për ratifikimin e demarkacionit, në të cilën përfshihet marrëveshja e dy presidentëve dhe raporti i Komisionit Shtetëror. Këto letra për procedura të tilla janë zakonisht standard, por kamë kërkuar nga Qeveria e Malit të Zi që të nisim me procedurat e rishikimit të demarkacionit”, është shprehur Haradinaj.

Haradinaj gjatë fjalimi të tij në Kuvendin zgjedhor të AAK-së në Pejës, ka thënë se me Malin e Zi duan raporte të mira fqinjësore, sikur që këtë e dëshiron edhe Mali i Zi.

Ai ka thënë se zyrtarë të këtij shteti i kanë thënë se duan paqe me Kosovën, por më shumë më Dukagjinin.

Burimi....GAZETAEXPRESS.

SHENIMI IM duke u BAZUAR,DEGJUAR dhe KQYRUR...


Kaq DEBIL eshte ky PEOPLES me flamur JEVG?????

Komentet poshte videos ose nji prej tyre...

Popull ma qen popull ma byrhqir se ne nuk egziston shwiptari magari jan njejt po a jipet toka per viza o qej po nuk do te levizim pa viza as tani e tutje a nuk pe njihni europen a py turp shkoni ju shkerdhrjm

Nga Deni Tarik...
 
Top