I dashur Baba!

Danae

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

ti the se asht e veshtire,po per mua nuk ka kene kurre e veshtire,kergja e veshtire,tek ndodhesha kudo e ne cfaredo situate,jo babe, kurre nuk ka qene e veshtire, se e dija qe mas shpatullave te mija ishit ju,mas gjithe botes ishit ju,mas gjithe loteve qe mund te dirdhja,nji nuk doja qe tu merakoste,askush kurre nuk ia ka vlejtur kaq,asgje kurre s'me ka prekur perfundshem.
por vjen nje cast e ti me thu nje fjale e kujton se une e kam pase te veshtire...e ja ktu zhgrehem ne vaj.
kurre,sa te kem ty e mamen une nuk do kem asgje te veshtire e asgja te pamujtun,mi jepni ju tana ata per tcilat kam nevoje,sic mi keni dhane perhere,mi japin ato qe me zanin e tyne ma bajne drite gjithmone e mi jep qofte heshtja mes nesh.
pra o babe ta dish se tane ca une kam asht ajo cfare une du e gjithmone kam dashte.une kurre skam pase gja te veshtire,gjithcka mduket e lehte me ju.
 

lule-bore

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Ahhhhhhhhhhhhh ky malli qe po na ze frymen e po na mbytnga ajo dashuri e madhe qe na dhuruat e tani s bejme dot pa te .
Shkruajta shume dhe 3 here e fshiva sepse asnje fjale e fjalorit se pershkruan dot ate dashuri te madhe qe kam per ty.
Dua te them qe lumturia ime me e madhe dhe ajo qe e quaj parajse per mua eshte mberritja ne rinas dhe perqafimi me ty.
N ga njeher merzitem dhe them te kisha pasur tjeter baba sepse po vuaj shume e spo mesohem dot me mungesen tende. Me duket se po ja heq me zori ditet jetes dhe llogaritur kur te vije vera qe te jem serish prane jush e te shijoj ate puthje magjike tenden qe ma jep me aq kujdes per te mos me zgjuar. Apo sa shume apo por dhe pa fund per ty prindi im i shtrejte mendoj per ty cdo secend qe marr fryme jeni energjija ime .Lum ai qe e shijon nje jete te tere prane babait te vet. Dua te them se p te kisha ne dore kurre nuk do te ikja nga kraharori yt ..............................................
 

eis

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

I dashtum bab!
Te falenderoj shume per sakrificat qe ke ba per ne ,dhe vujtjet qe ke kalu ne emigrim per me na dhane nje cope buk.
Nuk e mbaj mend nje debat qe kam ba me ty per vet faktin se nuk ma ke prish kurre dhe nganjena ane ndihem keq sepse nuk dita me ta shperbly ashtu si deshte ti.Kujtoj zanin tand kur na merrshe ne tel i perlotun e na thoshe"Mos u merzitni per mu se kam me ardh shpejt dhe kena me kene prap nje familje e lumtun si dikur".
Me vjen keq qe ta rendova zemren qe zgjodha njeriun e jetes teme pa te pyt hic.
Me vjen keq qe u largova nga ju atehere kur ju kishit nevoje per mu.
Me vjen keq qe sot jam une ajo qe ju marr ne tel e perlotun dhe ju tham"Mas u merzitni per mu se shpejt do te vi me ndihmen e Zotit"por se di sa kohe ka me kalu (tham me vete).
Me vjen keq per ju qe edhe dy femij qe keni i keni ne emigrim dhe nuk arritet kurre ti shijoni ata ashtu si nje prind deshiron.
Me vjen keq qe ju kena lane vetem dhe qani e vuni shume per ne ,por ZOTI asht i madh dhe do na ndihmoje qe na mu bashku sa ma shpejt .
Me mungoni shume dhe qaj cdo dite per kete largesi qe kena.Ju dua shume dhe uroj qe nje dite ta kuptoni qe nuk kam dashte kurre me ju ba me vujt dhe as me ju prish qejfin tuj.
Me shpresen te Zoti qe me ju pa sa ma shpejt bashke me vellane qe dhe fetyren ja kam harru per 7 vjet po e mbylli ket mesazh.
Falenderoj shume AF qe na dha kete mundesi me shfry ate mallin qe kena per ju dhe hapsin e temes gjithashtu.
Me urimin qe ZOTI me i ndihmu te tane ata qe jane ne emigrim dhe qe nuk i shohin familjet e tyne, po largohem.
Ju rujt zoti ju edhe familjet tuja kudo qe ndodhen :wave:
 

Danae

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

i dashur baba
sonte i lejova vetes te te kritikoja se largu per dicka qe mbase nuk ka shume rendesi,mbase nuk ka fare,do kete qelluar shpesh te ndihesh i pakuptuar por ja qe bota pavaresisht se e rrubmulaket nganjehere mbyllet brenda nje katrori.
kuptoj sa here me ke mbeshtetur pa e kuptuar aspak se po me lije te lundroja mbi vullnetin tim,qe isha me e lire se zogjte,qe me vishje me petkun e shtrenjte te besimit.
njerezit pa shembellime.
eh mar babe,sa jam rrite,sot besoj m'ke shoqe.
te puth faqet.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: I dashur Baba!

te kujtohet 29 nentori? te kujtohet se c'ndodhte ne ate date? Te kjtohet?
Mua mu kujtua, ndersa lexoja per te ardhmen dhe te shkuaren dhe befas u gjenda ne dhomen e ngrohte nga drute e perflakur te stufes, divanet e rregulluar per feste, televizorin ne kupe te qiellit ndersa partizanet kerkonin Lilo laben qe e kishte ngrene nje plumb nga gjermani (me te vogel, por ishte sy patrembur. Kujtova buzeqeshjen tende tek lexoje padurimin tone. "Tani o ba? Pse jo tani? - Ja te vi mami!" e keshtu hapej thesari per te cilin une dhe I. kishim "kontribuar" gjate gjithe vitit.
Po si nuk harrove nje vit, nje dite, nje ore, pyes veten?! Te besh prindin eshte mjeshteri, kam perfunduar dhe jo te gjithe lindin per te qene prinder dhe jo te gjithe meritojne te jete prinder! Ti e ke merituar nje tjeter vend ne tabele te nderit, edhe pse vendet perreth ishin te perdhosura nga nje 29 nentor i shpifur e i zymte.
Me fal, ndoshta kjo qe do te them do te hedhe balte mbi tere brezin tend, por une jam menduar gjate dhe kam kuptuar se faji i humbjes se gjenialitetit, te energjise, vullnetit, deshires per perparim, te gjitha i varen ne kurriz nje regjimi qe jo vetem ju lodhi, por edhe ju mori ne qafe duke ju hequr te drejten per te jetuar! Ndoshta duhet te kishte pasur me shume guxim, ndoshta me shume kokeshkretesi dhe jo heshtje duruese. Ndoshta une nuk jam ne gjendje te kuptoj se cfare perjetonit dhe si mund te duronit, por nuk duroj dot shikimin e zhgenjyer tuajin, qe do te thoshte se investimi i nje jete u hodh ne plehra pa ceremoni...
E tmerrshme! Sidomos kur sot, ne "60 vjetorin" e clirimit dhe te pavaresise, "njerezia" dalin ne shesh me uniformat e zbardhelyera dhe me krenarine e dhjere te nje ushtrie fantazme per te treguar "lavdine" e shqiperise, "aftesite" e saj per te qene ne pjese e nje instrumenti te ri vdekjeje: Natos. Te shkretet gjenerale pleq, po i thone derrit daje, e po urojne te futen ne NATO per nje cik pension e ne hale te veje lufta 45 vjecare qe bene kunder imperializmit amerikan. Kjo eshte patetike, si per nga shpenzimet, ashtu dhe per nga "lavdia" e munguar e situates. "Fshati digjet, kurva krihet" i thone kesaj, po do ti qe te qenit kurve eshte bere e modes?!
Per te mos fol per faktin qe nje pjese e mire e popullit shqiptar s'eshte as e pavarur dhe as e cliruar.
Vaj vatani e mjere mileti!!!

te pakten t'u kursyen ca horrore, te pakten...
 

Rambla

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Po mundohem mos ta vras mendjen, e hoqa qafe dhe kete. Po mundohem qe te ndjehem soddisfata..oh po, per ato ia dola! tani do kem kohe per veten time!

S'mundem, te kam ngjajt ty!
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Shume kohe me pare lexoja ne kete teme dhe tek tuk me rreshkiste ndonje lot nga syte se mendoja kurre se ata shkrues ndihenin kete dhimbje qe ndjej une sot. Dikush shkruante o babushi im, dikush tjeter shoku im por te tera lidheshin tek nje humbje, nje largim apo.........
Se mendoja kurre te isha ne kete pozite, por eshte hera e pare qe 3 muaj te shkuara te munde ti hedh keto mendime ne kete teme.
Me iku nga duart krejt papritur, pa menduar, mes gezimit, njerzve. Morra nje telefonate ne 3 te mengjesit," Babi eshte shume semure", nisem si e marre drejt tij por e gjeta mes kraheve te zjarrefikseve qe i jepni shok zemres se tij, ashtu shtrire sic e shihja qaja me denese, shpresoja, dorezohesha por prape imazhi i tij atje ku ishte me bente te besoja, te zhgenjehesha. E morren ne urgjence, shpresa me mbante gjalle por............... ai kishte ikur per te mos u kthyer me.
Shikoja mamin, vellain, sdija cte thoja, ulerisja bertisja por se sillja me mbrapc. Ate nate qe dha shpirt percolli prindet e tij ne aeroport dhe si ne pabesi tha shpirt kur ata ishin rruges per Shqiperi. Si mund tja thoja gjyshes sime se i biri kishte dhene shpirt sa ktheu shpinen ajo, si mund ti thoja nipit tim te vogel se gjyshi sdo ta mirrte me per peshk. Isha mpire e tera, kripa e lotit me kishte mpire syte, mollzat e faqeve. Isha ne nje gjendje shoku, se besoja akoma, se besoj dhe sot. Me duket sikur ka ikur ne shqiperi dhe do kthehet serish. Kaloj ne mendje mijra mijra here, ci thashe per here te fundit, mos e lendova, mos gabova gjekundi, pse se cova ne nje doktor pse, pse pse pse pse pse. Akoma me del fytyra e tij e qeshur ne enderr, mezi pres te arrij muzgu i mbremjes te takohem me te ne endrrat e mija. Eshte shume e rende, sepse se mendoja kurre qe do te ikte kaq shpejt, se mendoja qe do gjeja kurajon ti pastroja gjakun e bere nga shiringat a futura ne zemren e tij te ngrohte. Se imagjinoja kurre ta puthja ne nje balle aq te ftohte sa ai qe ndjeva ne morg. Nuk e di nese do kem kurajon te qesh me kurre, ka pasur raste qe uroja te isha une ajo dhe jo babi im.
Kishte nje miresi qe ndonjehere me cudiste me sjelljen e tij por ai iku....
Ska kush te me thote me, " Sa te kesh babin mos e ca koken".... ce do tani ska me baba. Nena ime duhet te ngryset cdo dite krejt e vetme mes lotesh dhe nje jete plot memorje te paharrueshme.
Shume gjera ne jete i nenevleresojme, skemi as kohe te kthehemi ne mengjes kur leme shtepine ti puthim fort ata qe na kane sjell ne bote, cudi sot jane, nje moment me vone kane shkuar per nje udhe te pakthyeshme.
Se di nese do rikuperoj veten sepse humbja e tij ishte nje grusht i forte ne zemer.
Me ironikja eshte se duhet te marr ne telefon gjyshin, sot mbush 82 vjec........ si mund ti them Gezuar Ditelindjen, a do kem fuqi ti nxjerre fjalet nga goja, a do ma pranoj urimin ai valle?!
Nuk di cte bej.................................
 

Guest
Re: I dashur Baba!

Nushi e dashur..
Sinqerisht, me kane rrjedhur lot..
Nuk mund te gjej dot fjale, te te ngushelloj..
Kur shkruaje fjalet "Mos ca koke se ke Babin tend"..sikur po degjoja te flitej, per tim ate..
Dhe per momentin mu duk vetja, ne dhimbjen tende..
Cfare dhimjeje e tmerri,por e vertete fatkeqesisht..
Diku kam lexuar, qe Vdekja duhet akceptuar si pjese e Jetes,ashtu si Nata pjese e Dites..
Por a mundet valle njeriu, te akceptoje humbjen e nje pjese te Shpirtit?
Veshtire..
Megjithate,ky eshte Realiteti..
Ndonjehere i lumtur dhe i qete..
Ndonjeehre i hidhur dhe i turbullt..
Te perqafoj kudo qe te jesh,duke marre pjese sadopak shpirterisht ne dhimbjen tende..
Te gjithe do te vijme nje dite ne kete pike, ku je ti..(duam, s´duam)..
Ndaj kur lexoj dicka te tille..o Zot si me vjen.. /pf/images/graemlins/frown.gif
Gjyshi te te behet 100 vjec..
Jepi kenaqesine e Urimit..

P.s Direkt do marr Babin ne Telefon tani..
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Fantazia flm per ngushellimin tend te sinqert,
Te humbesh nje njeri te shtepise eshte sikur te te hiqet kapaku i kokes por me e renda eshte te te te iki nga duart pa qene ne djeni te ndonje semundje. Ti thua diku se ne njerezit duhet te amjentohemi me ligjin e jetes, nje dite lindim dhe me vone do pasoj nje tjeter qe duhet te shkojme.... Por ne sjemi rritur me kete ndjenje ne Shqiperi dhe pikerisht kjo eshte ideja qe me persekuton me shume.......
A do kem une ate mundesi ta takoj serish tim et......... o zot sa me persekuton ajo ide se bota e metejshme mos eshte nje zhgenjim...........
Si do tja bej une......, me ben te uleras, bertas se di cte bej tjeter.......
Vetem per nje gje i lutem zotit, te me sjell ate mundesi qe une ta shoh serish babain tim se kam shume gjera per ti thene, e kesaj here dua te degjoj zerin e tij.....
Smundem me... po e humbas fare.....
 

abs

nuk e di...
Re: I dashur Baba!

NUSHI
Sa e veshtir eshte e ndjej dhe e di.....
Jeta nganjeher eshte aq e padrejt dhe aq e eger po njeriu qenka me te vertet me i fort se guri...
Vec Dashuria e njerzve me te shtrejt te ndihmon dashuria e atyre qe kane nevoj per ty,dashuria e atyre per te cilet ti je e pazevendesushme.
Jeto dhe per Baben tand se ai nuk don te te shohi te merzitur e te deshperuar
Ai eshte Engjelli jot...
Nje perqafim e te jam afer (mgjth se per mu ka kalu disa kohe e paskam ne kete moment aq afer kete dhimje aq potente...)

MLJ falemners qe egzistoni per mu...
 

alinos

Forumium maestatis
Re: I dashur Baba!

dy fjali do kishte thene po te dije:
"epo u be dhe kjo, u rrite zotrote!"
ose
"u njoftem si shume"

ca te bej :shrug:
 

LUANESHA

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Kam mall per prinderit e mi................
Zemra nuk din me e shpreh kete mall...........
ajo nuk flet vetem qan................
Mall...............................
 

Anana

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Kjo tema eshte i dashur baba dhe une kam nje pyetje qe ndoshta mund t'a konsideroni jashte vendit.

Martesa eshte gje e gjate dhe me veshtiresi. Une shpesh cuditem si aq shume cifte ne Shqiperi kane mbetur bashke per shume vjet.

Ia beni ndonjehere pyetjen vetes nese babi e ka tradhtuar ndonjehere mamin? Une e kam kete kuriozitet dhe prandaj s'di c'ti them, i dashur apo ...
 

do vdes per ty

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

I DASHUR BABI IM TANI QE PO SHKRUAJ TI JE DIKU LARG, MIJERA MILJE LARG , POR UNE TE NDJEJ KAQ PRANE NE ZEMER. ZERI YT NE TELEFON ME GEZON, TI SE DI SE SA SHUME , DHE CDO MINUTE LARG TEJE BEHET VIT, KAM SHUME VITE QE TE KAM LARG, DHE MALLI PER TY ME VRET, NDOSHTA VENDIMI QE MORA ISHTE GABIM , ME FAL, ME FAL QE TE LENDOVA, ME FAL PER CDO GABIM TE BERE, TI KURRE SDO TA KUPTOSH SE UNE NDOQA ZEMREN, SE SMUND TE BEJA NDRYSHE, SE U MBYTA NE LOTET E MI DHE ZGJEJA DOTE RRUGE TJETER, ME FALLLLLLLLLL. ME FAL POR UNE JAM E DASHURUAR JAM ISHA DHE DO JEM ME FAL BABI, E DI QE TI PRISJE SHUME NGA UNE SHUME ME SHUME SE KAQ POR UNE NDOQA ZEMREN. TI GJITHMONE KE THENE , UNE JAM AJO CAPKENJA E VOGEL ME FLOKET ME KORDELE DHE UNE PO AJO KAM MBETUR VETEM SE TANI JAM CAPKENJA E VOGEL SHUME LARG TEJE, NJE OQEAN I TERE LARG TEJE. BABI TI FLI , FLI SE UNE DO VI TE TE PUTH LEHTE TEK FAQJA , DHE DO IKI PRAPE DHE ME IMAZHIN TEND DO FLE. DHE ORET IKIN DHE DIELLI DO BJER MBI DRITAREN E DHOMES, TE DHOMES KU UNE U RRITA DHE HODHA HAPAT E PARE TI DO KALOSH ATY PO UNE SDO JEM TEK AI KREVAT SE UNE JAM LARG , LARG NJE OQEAN , POR TI ME THERRIT TE LUTEM THIRRE EMERIN TIM NE ATE DHOME SE UNE JAM ATY ME TY PERGJITHMONE SEPSE ME KE BIJE DHE TE KAM BABE
ME MALL PER BABIN QE AQ SHUME ME MUNGON
 

abs

nuk e di...
Re: I dashur Baba!

Fillimisht postuar nga Yllka shembullore:
Kjo tema eshte i dashur baba dhe une kam nje pyetje qe ndoshta mund t'a konsideroni jashte vendit.

Martesa eshte gje e gjate dhe me veshtiresi. Une shpesh cuditem si aq shume cifte ne Shqiperi kane mbetur bashke per shume vjet.

Ia beni ndonjehere pyetjen vetes nese babi e ka tradhtuar ndonjehere mamin? Une e kam kete kuriozitet dhe prandaj s'di c'ti them, i dashur apo ...
Shume origjinale Yllka shembullore. /pf/images/graemlins/smile.gif


Ai i jemi e di qe, ose flasim si shoke ose heshtim e pime kafe.


-----------------------
 

zog

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

do te ishte meskine te mendonim si yllka, por edhe neqoftese arrinim, do te verenim se ne realitet dashurine ndaj prinderve (bile edhe cilin duam me fort) e lidhin relacionet INDIVIDUALE qe kemi me ta sesa ato qe ata kane per njeri tjetrin.

deri me sot s'kam pare njeri mos ta doje nenen ngaqe ajo e ka tradhetuar (edhe disa here ndoshta ) babane, po ashtu kur vjen puna per babin.

nuk i duam prinderit, ndoshta vetem atehere, kur edhe ata nuk çajne koken per ne.
 

bebi

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Petroninse (Nushi) t'rroku fort.
N'kshtu rastesh s'jam e mire me fjale... Vec me perqafim.
 

Anana

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Fillimisht postuar nga zog:
[qb] do te ishte meskine te mendonim si yllka, por edhe neqoftese arrinim, do te verenim se ne realitet dashurine ndaj prinderve (bile edhe cilin duam me fort) e lidhin relacionet INDIVIDUALE qe kemi me ta sesa ato qe ata kane per njeri tjetrin.

deri me sot s'kam pare njeri mos ta doje nenen ngaqe ajo e ka tradhetuar (edhe disa here ndoshta ) babane, po ashtu kur vjen puna per babin.

nuk i duam prinderit, ndoshta vetem atehere, kur edhe ata nuk çajne koken per ne. [/qb]
Permbahu zog, mos kalo ne konkluzione. Mamin dhe babin i kam te dy si shpirt, njeri me i mire se tjetri. Kuriozitet kisha. Do me shqetesonte po t'a merrja vesh po nuk do mohoja prinderit.

Po pyesja nja dy shoqe te miat nje dite dhe njera me tha qe prinderit u divorcuan se babi tradhetoi mamin kurse tjetra tha qe babi vet qe martuar 3 here, e kishte kaluar ate faze. Desha te tregoja qe dilema qendron.
 

Guest
Re: I dashur Baba!

0104_2.jpg


.....Te ta kem shtrenguar valle ndonjehere, gishtin keshtu??
Te kem ndjere nevojen e sigurise,qe te jep nje Baba,qe ne ate moshe..??
Nje dorez,qe rritet dhe dalngadale shkeputet,per te gjetur rrugen e saj..
Dicka e brishte,malli i vajzes,per babain..
 
Top