I dashur Baba!

Re: I dashur Baba!

I know it drives you wild that i am not interested in monetary pursuits. How could I have come of you and not be like you? But you will understand one day that in Me i carry all that i am and all that i need.
 

Nella

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

….for when it took off again (this time for real) it disappeared amid the clouds almost instantly, and I felt like you had disappeared with it… from the depths of my soul, a voice cried: “God help her!”

You wouldn’t believe how hard I cried when this letter reached me beyond the ocean. You have never seen me crying, have you? I haven’t seen you either, and it wasn’t until that day when I realized that you too…only you and I know what it means to love silently! I've always thought you didn't believe in god. Was it my flights that made you believe in him? Maybe I was wrong! For one thing I can never be wrong though: you have always believed in me (just as I have believed in you...even more!) You must get used to my scary flights. Where were you today when I was walking through heavens? When I was showered with countless blessings, did you see me? You wouldn’t have been frightened, trust me! You are used to watch me flying from below; this time you would have watched me from above! (Can you imagine now why I felt like bursting into tears?)

Four years ago, I asked myself if I will ever do this again, and the reply was “Over my dead body.” But I did again, and I’ll keep doing it until…until the day I will see you smiling....when the plane takes off!

love,

(from letters that were never sent)
 

ODISEA

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

A
Nuk ka shume kohe qe nena ime me tregoi, qe kur une isha bebe, te kishte kapur "gjalle" me mua ne krahe duke me folur gjithe embelsi dhe dashuri.
Se si, duke i lene fre te lire dashurise , me perkedhelje dhe mrekulloheshe me mua...
Sot po e perjetoj vete kete dhe e ndiej veten fajtor per te tera heret qe te kam merzitur, me te drejte apo pa te drejte...
Prindi qenkerka shume i dhimbshem, shume me teper se sa kisha degjuar apo kuptuar me pare...
E di, qe do vije nje kohe qe im bir do veproje njesoj me mua, por une e di qe do me doje dhe do vije nje moment qe O, do futet diku (si ky forum), per te perseritur fjalet e mia...
Te dua shume, megjithese t'a them shume rralle...
Megjithese prape nuk po t'a them...
Te dua shume...
I
 

LUANESHA

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Fillimisht postuar nga Fantazia*:
[qb]
0104_2.jpg


.....Te ta kem shtrenguar valle ndonjehere, gishtin keshtu??
Te kem ndjere nevojen e sigurise,qe te jep nje Baba,qe ne ate moshe..??
Nje dorez,qe rritet dhe dalngadale shkeputet,per te gjetur rrugen e saj..
Dicka e brishte,malli i vajzes,per babain..
[/qb]
ME KE BA ME :cry: :cry: :cry:
...BABUSHIN E KAM PAS PIK TE DOBET...
SA MALL KAM PER TE.................
 

Guest
Re: I dashur Baba!

...Me vjen shume keq Luaneshe,qe ke "humbur" dike,qe ka pasur nje vend te vecante,ne zemren tende..
Te gjithe jemi pjese e kesaj jete,e vdekja eshte e pashmangshme..

Kete rradhe,qe isha prane familjes,Babi me tha..
-"Po he moj Cupe...me shume s´te pame,sesa te pame.."
Dhe tek te lexova ty,vertete u mallengjeva dhe thash me vete..
Dashuria per prinderit,duhet treguar..
Nuk mjafton e qena e Ndjenjes, brenda zemres..
Nje shprehje e urte thote..
"Zemren nuk ta sheh njeri,por Fjalen.."
Mbase ka ardhur koha,per te nderruar rolet..
Mbase duhet te jemi ne ata,qe duhet ti perkedhelim,apo ti themi Baballareve,fjale te embla,si ata dikur neve,kur ishim te vegjel..

 

ana karenina

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Pse nuk me del kurre ne endrra? Nuk ke asgje c'te me thuash? As verejtje? As keshilla? Nuk ke asgje qe do te ma pyesesh? Nuk do doje te flisje me mua? Nuk kemi folur kurre, kurre si dy te rritur e nuk ta mbaj mend zerin. Nuk mbaj mend pothuaj asgje prej teje e kjo do te thote qe nuk ke qene kurre. Ndaj dhe nuk me vjen as ne enderr. Nuk ka mbetur prej teje asgje neper fshehtesite e mia qe te me shfaqet papritur. Duhet te kishe qene por nuk munde. Me thone qe ke qene por une nuk te kam pasur. Te mbart por nuk te kam. Nuk e kuptoj dot as vete... E nuk mund te flas as me kujtimin tend!
 

Kordelina

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Kam mall!

Kam mall, aq mall sa ndjej sikur nje mjegullnaje me le pa fryme e pa fushepamje.

Sot ne mengjes vezulloi deshira e papermbajtur t'ja mbath tek ti kete fundjave mbi avullin dehes te kafese e te nikotines perveluese, po mjegulla s'me la. Desha te vija, me shkruante im-vella qe me permendje perdite, doje te isha dhe une atje tani, keto dite qe ti ke kaq nevoje per te gjithe ne. Jam larg, nuk jam ndiere kurre kaq larg, mendo qe desha kaq shume te largohesha, po s'mendova qe pas leshoja mjegull, tani jam bere aq qorre sa kenaqem me bukurite e natyres dhe ajrin e paster. S'mjaftokan per te marre fryme. Ti e di qe une kam lindur e lire por doje ta gjeja lirine pak e nga pak, tani kam me shumice, nuk dua kaq shume. Me mungojne shikimet e tua qortuse, me mungon buzeqeshja jote, veshtrimi yt aq i kujdeshem e kritik. Une jam rritur e e gjeta rrugen time fare vetem, e di qe kjo qe ajo qe ti doje dhe e di qe gezohesh per mua, por une di qe me mungon edhe pse rrija larg teje se kisha ndroje nga shigjetimet. Ti me lexon si liber te hapur, ndoshta kjo me mbante larg teje. Kurre s'me pelqente kur me parashikoje gabimet, vdisja nga turpi qe permbushej profecia jote sepse doja te gaboja, po ti doje qe une te isha perfekte e kjo me beri te rrij kerkesat kaq shume ndaj vetes sa te kapercej pragjet e te hedh mjegull pas vetes qe te humbas gjurmet, qe ti te mos me shohesh kur une gaboj. Nuk gaboj me por prape me mungon veshtrimi yt.

Nuk vij dot kete jave, kam per te ndjekur nje seminar qe me jep nje note pa mundime ne 3 dite, nje note qe me duhet sepse me shkurton largesine nga ti, largesine ne kohe-ndarje.

Por un' do vij. Do vij shpejt e jam me ty kete fundjave. /pf/images/graemlins/frown.gif

S'ka gje me te keqe se nje tifoz i cmendur te ndjeki finalen e ndeshjes se skuadres se zemres nga ekrani i TV.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: I dashur Baba!

me preke! Me preke me shume se c'mund te mendoja.
Ju uroj suksese te dyve, kam respekt per tet ate dhe respekt e dashuri per ty /pf/images/graemlins/smile.gif :kiss:
 

Nobis

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

I dashur baba!
Mos mbaj shprese tek te tjeret se po me ndihmojne por gjithashtu mos mendo se jam keq.Arrij tja dal vete.Ti e di:
Edhe sikur te biem ne fund te gremines,
Kjo bote kurve s'leviz as gishtin,
Rron Izraeli shume here me mire,
Edhe pse vari Jezu Krishtin.

Te dua shume!
 

renata

Forumium praecox
Re: I dashur Baba!

I dashur Baba!
Te shkruaj dy rreshta e paskam te veshtire...
Vogelushja jote qe deri dje e mbaje ne preher duke i fshire lotet,e duke e shtrenguar fort kur zgjohej e frikesuar nga endrrat eshte rritur nje cikez...nje cikez fare ama,se kur i kujtohesh ti syte i rrembushen me lot...
Dua te strehohem tek ti babushi im arush,te mbeshtes koken te barku yt e te ndjehem e perkedhelur...Une qe te ngjitem si macke e ti ben indiferentin"Je e madhe tani,eshte turp te besh keshtu!"Nderkohe tani qe jam e madhe kam me shume nevoje per perqafimet e tua,se e di qe jane te perhershem.Ti je mashkulli im i perhershem e kjo me qeteson...i vetmi...
Une nuk dua te ngaterroj krahet ne perqafime te huaja...babushi im arush,por ja qe nganjehere me gjithe forcen time, larg teje ndjehem jetime,e brishte si cdo qenie njerezore.
Kjo bote ketej ma ka rregjur lekuren,nganjehere me duket se po krijon nje moster ne mua...
Une nje moster:))))Pa imagjinoje pak babushi im arush?!
Do flasim me gjate ne vere...Dje kam luftuar per ardhur tek ti,kam ngritur nje Kuesture te tere ne kembe.Tani me vjen per te qesh...Ku e gjeta gjithe ate grinte?!
Ndoshta nuk duroja te me pengonin qe te vija tek ti...ndoshta...
te kam xhan...
e vogla jote
 

ardita

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

me keni bere te gjithe me qajt...

jam shume e lumtur qe jemi afer o ba se nuk e di si do te jetoja larg teje dhe mamit. ju dua shume.
 

Rambla

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Do u rritshe mi /pf/images/graemlins/laugh.gif

na tani, se duket sikur jeton akoma ma mamin dhe babin /pf/images/graemlins/laugh.gif

:kiss:
 
Re: I dashur Baba!

O ba, Taqi me tregoi ne rruge nje zonje qe ti e paskesh gjut athere kur ishte zocke. Iiiii ca ishte ajo shtremaluqe ashtu re. Ke pas fat me mamin.
 

LUANESHA

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Sot behen 15 vjet qe ti BABUSHI im nuk jeton... /pf/images/graemlins/cry.gif
M'ka tha malli per ty... /pf/images/graemlins/angel.gif
Me mungon prania jote,fjala jote,percafimi yt... /pf/images/graemlins/frown.gif
TE DU SHUM FORT BABUSH...
 

tushi

Valoris scriptorum
Re: I dashur Baba!

ngushllime luanesha /pf/images/graemlins/frown.gif

ai paste drite /pf/images/graemlins/angel.gif
 

Sirena

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Sa do doja te me thoje qe nuk te kam zhgenjyer...ndjej qe po te ishte e mundur dicka e tille atehere me siguri do ma kishe thene...ose do me perqafoje per te me dhene kurajo,packa se nga ana tjeter do mundoheshe te fshihje syte e perlotur e do me thoje "gjithcka do regullohet!"...sa me ka marre malli per keto fjale.E di qe nuk do te te besohej qe pikerisht une,qe jam konsideruar gjithmone si me e forta ne familje,kam rene ne nje perhumbje "te embel"...me duket e embel perhumbja...sepse keshtu i shpetoj pergjegjesive.Mundohem te te kujtoj sa me rralle,sepse thjesht kujtimi yt do me bente te kuptoja sa e palumtur jam pa ty,sa shume me mungon...teper...tmerresisht.Me mungon kur kendoje neper shtepi nje si bicim kenge popullore qe asnjehere nuk e kam marre vesh si ishte tamam,me mungon kur ngriheshe qe ne mengjes e filloje te beje gjimnastike neper shtepi e nderkohe trokisje tek dera e dhomes time qe une te zgjohesha kur vonohesha per ne shkolle,me mungon kur ngeleshim vetem ne shtepi pa mamin dhe ti vendosje te hanim dreke jashte e keshtu une kaloja gjithe mbasditen duke folur me ty,me mungon buzeqeshja e lumturia jote kur une te dhuroja lule,me mungon miresia jote,ndjeshmeria...e do me mungoje gjithe jeten fakti qe une nuk do mund tiu tregoj njerezve qe do kem afer cfare babai te mrekullueshem kam...do te te njohin vetem nepermjet kujtimeve te mia dhe do te te adhurojne gjithsesi...
Te dua shume!
 

Tan

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Mosha boka te veten. Nuk u plakem jo po u poqem /pf/images/graemlins/laugh.gif
Nje mall qe nuk shprehet me fjale.
 

pinkparadise

Forumium maestatis
Re: I dashur Baba!

I dashur ba,
................
..................
...................
....................
un sdi ti shpreh ndjenjat, /pf/images/graemlins/frown.gif
shpresoj te pakten qe ai ta dij rendesin qe ai ka ne syt e mi /pf/images/graemlins/wub.gif, dhe se me vjen keq per noj shqetesim qe i kam sjell /pf/images/graemlins/shrug.gif.
 

erdha-edhe-une

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

i dashuri baba....ishte aq shum person serioz...sa kam merak se nuk eshte me ,e une asnjeher nuk i kam thene sa shum qe te du'!
 
Top