I dashur Baba!

TDSH

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Me ne fund po e bej si burrat/burrneshat...


I dashur babi,
ka shume kohe, ose me mire vite qe tentoj te gjej nje menyre me te cilen te te shprehem ashtu sic do te donja, rrethanat ose karakteri nuk ma ka lejuar kete gje. Ndoshta nuk do arrish ta besosh ne qofte se te them se kane qene te shumta letrat qe te kam shkrojtur, qofte me mendjen time apo edhe ne realitet, megjithate per nje arsye ose tjeter nuk kane arritur asnjehere ne duart e tua. Per kete gje mbase te detyrohem nje te falur, por besoj se jeta dhe ndodhite e saj ngjajne ashtu sic ngjajne per nje arsye te caktuar... Dhe pikerisht tani mendoj se ka ardhur momenti qe te ti them 2-3 fjale. Ndoshta sebepi I 50 vjetorit tend, te cilin akoma mendja nuk arrin te ma perceptoje qe eshte kaq prane (per mua mbetesh gjithnje I ri si atehere kur festonim 38, 39, 40 vjetoret e tu)…ose ndoshta...ndoshta koincidoj dhe nje eveniment tjeter qe ne te ardhmen do te shtjellohet me mire.
Qenka veshtire ti shkruash babit tend, ose me mire sic i thone rrenjeve te tua...Atehere une po e nis duke te thene se jam pafundesisht krenare qe jam bija jote! Kudo te jem do mbaj ne shpirt emrin tend, dhe asnjehere sdo kem nevojen te kthej koken pas per tu kujtuar se kush jam...jam bija e tim ati!

Te kam lenduar e me ke lenduar po ne te njejten menyre, dhe pse thene pa fjale e di qe me do dhe te dua...Keto ishin ato qe une mesova nga ty. Si ti mbaj gjerat per brenda, si ti thonja ato qe donja me sy, por pa fjale. Ahhh fjalet...fjalet nganjehere sillen (kuptohet qe ne i bejme te sillen) te renda shume e te japin plage shenje-lenese, me duket se njerezit akoma nuk kane arritur te kuptojne se fjalet jane te shume perdorimshme, dhe aq me teper ne menyra qe shkaktojne kenaqesi, dashuri, lumturi, perqafime...apo qofte dhe nje buzeqshje. Eci ne bulevarde te tretur dhe perjetesisht me torturon ideja qe ste kam thene asnjehere "te dua". Atehere ta them tani...Te dua babi.
Gjithnje kam adhuruar imazhin tend ne jeten time, angazhimin tend ne cdo gje qe ben, deshira jote per tu cimentizuar ne aktivitete te reja dhe deshira per tja dale mbane. Je i pa-shterrshem, gjithmone burim i nje fjale te mire, te ditur dhe te vlevshme. Shpesh me duket se brenda teje, mendimeve dhe fjaleve te tua gjej me mijera libra e shtjellime filozofike kurre te pa shkrojtura. Dhe dicka... kam shume kenaqesi kur me thone se i ngjaj tim ati...nje buzqeshje (ndoshta dhe e pa dukshme; shpirterore) me pushton komplet qenien, dhe me jep nje impuls jete per ecur dy hapa me tej drejt udhes tende...
Kur te veshtroj thelle ne delikatesen e krenarise tende mashkullore, me kujtimin qe me sjell ndermend te kaluaren e larget qe te tashmen e humbet gjate rruges, shoqeruar me veshtrimin e nje femije qe tretet ne boshllek, kuptoj se tani kur une dua te te jem kaq prane teje jeta me largon, dua ende te jem femija jot...Dua te te therras babi perjetesisht, koha te ndale, vitet mos te te fillojne te te rendojne mbi supe, une te ulem prane teje te jem gjithmone me ty.

Kuptoj se prej vitesh na eshte pllakosur nje lloj bashkebisedimi pa fjale, e ka emrin heshtje. Shpesh me ke bere te drillem...nuk do e kisha marre dot mend me kurre se heshtja do te mund te fliste aq fjale, aq shume sa ti te me lexosh shpirtin...te kuptosh cdo gje nga nje veshtrim ne sy...te penetrosh ne friket dhe vetmite e mija, qe shpesh me vetevrasin. Sot une mendova qe perfundimisht ta thyej kete heshtje (dhe kjo ne vertete jo vetem ne veten time)...

Nder dashurite e gjithsecilit ka dhe prej tyre qe peshojne aq shume sa fillojne te te ndryshojne gradualisht, duke te kthyer ne nje shembylltyre dashurije. Dashurija per ty baba, eshte nje prej tyre. Thone qe kur je prind kenqesija me e madhe eshte ajo te cilen ta jep femija, nuk besoj se te kam dhene shume te tilla, megjithate uroj qe ne te ardhmen te shtohen gjithmone e me shume. Do isha vajza me e lumtur ne bote ne qofte se babi im, te ndjente ndaj meje sikur dhe gjysmen e krenarise qe ndjej une per ty...deri atehere une nuk do e kem permbushur detyren time si femije ndaj atit tim!
 

Guest
Re: I dashur Baba!

dua te jem edhe uen me babin time!
Dua qe cdo gje qe ai ka enderruar per mua te behet realitet! dua qe te mbetem ajo iludushja e vogel qe ai puthte kur vinte nga puna.
Dua qe ditelindjen tjeter te tij ta uroj dhe ta puth fort fort!
 

lir

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

babi im me ka thone te behem trim
me ka thene te bem mbret
te gjykoj si di vet
me ka thene te kem shoke shume
mos te loz vetem une

kete e kom shkrujt ne klase te 4, hehe
 

bebi

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Fillimisht postuar nga staR.:
[qb] To My Dad (r.i.p.)

When I still was a little baby
You held me in your arms
You'd gently kiss my hair
and throw and catch me in the air.

You taught me how to keep the pen in my hands
You taught me how to read
You taught me how to spell
You taught me what's right and what's wrong!

You'd take me for a walk
You'd take me for a drink
and then we'd start to talk
times about which I always think

You'd tell me how proud you were of me
and you'd make me happy
I was proud of you too
and I'll always be!

But you left....
I won't ever see you again.
I won' t see you on my graduation.
I won't see your sweet smile again
while the happiest moments in my life
but deep in my heart I know that you're going to be there
and you're going to see me
and take care of me just like you always did
because Daddy in my heart you live!
/pf/images/graemlins/frown.gif [/qb]
/me hugs u
:kiss:
 

bujana

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Per te gjith baballaret:

Papa I know you're going to be upset
'Cause I was always your little girl
But you should know by now
I'm not a baby

You always taught me right from wrong
I need your help, daddy please be strong
I may be young at heart
But I know what I'm saying

The one you warned me all about
The one you said I could do without
We're in an awful mess, and I don't mean maybe - please

Chorus:

Papa don't preach, I'm in trouble deep
Papa don't preach, I've been losing sleep
But I made up my mind, I'm keeping my baby, oh
I'm gonna keep my baby, mmm...

He says that he's going to marry me
We can raise a little family
Maybe we'll be all right
It's a sacrifice

But my friends keep telling me to give it up
Saying I'm too young, I ought to live it up
What I need right now is some good advice, please

(chorus)

Daddy, daddy if you could only see
Just how good he's been treating me
You'd give us your blessing right now
'Cause we are in love, we are in love, so please

(chorus)

Papa don't preach, I'm in trouble deep
Papa don't preach, I've been losing sleep
(repeat)

Oh, I'm gonna keep my baby, ooh
Don't you stop loving me daddy
I know, I'm keeping my baby...
 

alinos

Forumium maestatis
Re: I dashur Baba!

Po me kendonte njeri rap dje, per faktin se ishte rritur "pa baba", pasi i ati kishte qene ne mergim nga mosha 11 vjec e deri 13-14. E degjova me syte ne trotuarin qe levizte, apo me sakte makina levizte, trotuari rrinte po aty. Shikimi nuk e ndiqte dot.
U ktheva ta shoh ne sy, dhe me tha se kishte vuajtur pasi i degjonte vetem zerin ne telefon dhe kjo nuk i dilte. U perpoqa ta kuptoj, ndersa ai vazhdonte vargjet pa fund etno-rap. "Une flas gjera reale!" - tha, "nuk flas per ndjenja te kota si Dreams-at"
"Jeta eshte e felliqur" vazhdoi. Me la pa mend!
Ju pergjigja ftohte:
"ka dhe me keq! Ka njerez qe e kane baben shume larg, dhe se nuk mund te flasin me te ne telefon, dhe se nuk mund te shpresojne te shkojne prane tij, pervec menyres drastike, dhe prape rriten ... per mire!"
"Ti nuk e di...!" - me tha.
"Ashtu eshte!" iu pergjigja...
 

Danae

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

shoqeruar le germat jehonat e zerit tend...
e mendova edhe une babin sonte tek shetitja,sa bukur do ishte te vinin te me takonin e te kuptonin se cfare mrekullie kane bere per mua...i deshta sonte ne shetitjen ne pallatin e kongreseve.
 

crazy

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

i dashur baba
u bene shume vite qe ti s'je me e kur me tregojne dicka per ty me mbushen syte me lot.kane qene shume momente qe kam dashur te te kisha afer e ti s'ke qene e sa here qe vij te te "takoje" aq me shume e ndjej mungesen tende.kam vetem disa kujtime prej teje qe i ruaj me shume fanatizem sepse jane te vetmet momente qe munda te jetoj me ty.edhe pse ke vite qe nuk je me,ne zemren time do te jesh gjithmone e ne venat e mia do te rrjedh gjithmone gjaku yt.te dua shume e me ka marre malli shume.
 

ana karenina

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

I dashur baba,
vajza jote eshte rritur aq shume sa ndoshta po ta shihje ne rruge nuk do te njihje me. Thone se nje prind nuk e perfytyron dot se si do te behet femija i vet. Nuk e di sa eshte e vertete, di vetem se vajza jote nuk di se si deshiroje ti te behej ajo. Shpeshhere me eshte dashur te mendoj a do ishe krenar me mua, a i afrohem ndopak vajzes qe do te deshiroje te kishe. Here te tjera perpiqem te perfytyroj se si do te ndjeheshe ti para gabimeve dhe sukseseve te mia. A do ishe dakort me zgjedhjet e mia, me mendimet, me gjithcka qe ka te beje me mua. Mundohem te perfytyroj si do ishe sjelle ti, cfare do me kishe thene...Thone edhe se baballaret vuajne ne nje menyre te pashprehur por shume te thelle per femijet e tyre. Nuk jam bere ende prind e nuk jam ne gjendje te te them deri ky arrin ky shqetesim, por ndjej se vuajtja e femijes per prindin qenka mbytese, nje zbrazeti e mbushur me dhimbje krejt te shurdhet ne egzistencen e vet. Ndjej se prezenca jote do me kishte shtuar besimin ne vetvete dhe pakesuar te gjitha lendimet. Po ti nuk je, dhe une jetoj pergjysem, me mungesen tende te perjetshme si te isha e denuar me ca pjeseza shpirti mangut.
 

Prodigychild01

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

O ba,

Je njeriu me me integritet qe kam takuar ndonjehere ne jeten time. Gjithmone ke qene karakterizuar nga nje ndershmeri deri ne naivitet. Gjithmone me udhehoqe drejt rruges se drejte, gjithmone me sugjerove punen e rende e te ndershme, si te vetmen rruge drejt suksesit.

Kane kaluar shume vite qe nuk jemi pare, dhe shume gjera ti nuk i di. Me siguri qe nuk do te pajtoheshe me disa nga zgjedhjet e mia, dhe me teper nuk do ti kuptoje. Une mundohem te transmetoj vetem gjerat e mira nepermjet telefonit. Ne fund te fundit c'mund te besh ti nga mijera kilometra larg, pervec se te shqetesohesh e mos te te zere gjumi.

Te falenderoj nga zemra per gjithe sakrificate e tua qe te me ndihmoje ne rrugen time. I lutem zotit se shpejti do te takohemi, dhe tashme do te flasim si shoke.

I love you man!
 
Re: I dashur Baba!

Mbaje veten baba! Ne te dy jemi si dy anije vela-ulura, qe presim eren te na gufoje mbi pelhuren e bardhe e te na shtyje drejt njeri tjetrit. Ne qafa varim respektin reciprok si te vetmen ure, ndersa butesine, perqafimet e puthjet i mbajme te ndrydhura ne shpirt.Eshte patetike mareveshja jone e heshtur, se nuk fsheh pas saj hakmarrje a ligesi, thjesht impotence, e tani qe kemi nevoje me teper se kurre per njeri tjetrin s'dime te hapim zemrat. Eshte mizore te them mareveshja jone, se ndersa te shoh te dermuar, me sy qe lengojne, i vetmi ngushellim qe di te nxjerr eshte: Mbaje vehten baba!
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: I dashur Baba!

I dashur baba,

Me ke mesuar shume gjera te mira ne jete, me ke mesuar te jeme i drejt, te jeme i bute, tolerant e me humor por me ke mesuar edhe shume shejtanlliqe.

Psh, kur isha i vogel me jepje 5 lek per te shkuar derdhur pleherat, tani qe banoj ne gjermani, ose Dushmani si thoshte Hirkoja, nuk shkoj me fare ti derdh pleherat se jo vetem qe nuk mar pare per kete gje por perkundrazi duhet te paguaj.

Me ke mesuar edhe sesi te pellcas kapsollat e si ti heq plumbin fishekut, tani po le 'lesht' si i thote populli, duke belere pisqolla e plumba per te bere qitje. Te pakten dal mire neper gara...

Do te shkruaj prap neser se tani dua te vazhdoj pak chatin se humba fillin e muhabetit.

Te perqafoj fort, djali jot i vogel,
LR
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: I dashur Baba!

Po shkruaj..por per nje cast bllokohem....Ndjej dicka...
Kthehem me plot bindje qe je ketu pran meje..por s'je... /pf/images/graemlins/frown.gif
Me ngjante sikur po degjoja te qeshuren tende te embel... Duart e tua te medha mbi shpatullat e mija.. qe me ngushellonin gjithmone kur kisha nevoje...
Gjithcka eshte vetem iluzion...pas meje s'eshte askush...
e mbi shpatulla ndjej vec dridhje ftohti.... e keshtu perseri mbetem e zhytur ne zhgenjimin e iluzioneve....

Te dua shume ba!!!
 

bebi

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Kisha dasht me t'shkru shum gjana.
Po nuk mundem...
E kam evitu shpesh kete teme, jan aq shum gjana qe kam nevoje me t'thane, por e kam t'vshtir.
Nuk di ka me fillu!

Ahhh, po. Kisha dasht me fillu me shetitjet darkave verore ne shkoder...kur pinim dicka bashke, bisedonim...
E ket radhe kisha ba nji shetitje shuuum t'g'jat...
Asht e kote me t'than sa m'ka marr malli, ti besoj e ndin.
E la me kaq, nuk mundem me t'shkru ma...

/pf/images/graemlins/frown.gif
 

ladouce2005

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

lexova shume shkrime ketu dhe mu mbushen syte me lot, sepse hyra me mendjen per te shkruar dy rrjeshta per babin tim te mire dhe pashe qe te gjithe mendojme keshtu per baballaret tane.

babi im, shpirti im, me i miri ne bote, me i buti ne bote, me i ndershmi ne bote, me i dhimbshuri ne bote.
me ka marre shume malli per ty...kam kaq shume kohe pa te pare dhe me tmerron mendimi qe sa here shihemi te gjej me te plakur e ti me gjen me te rritur, edhe qe i gjithe ky ndryshim ndodh duke qene larg njeri-tjetrit.
babi im i mire, qe je bere gjysh dhe nuk e njeh akoma nipin tend, qe i gezohesh zerit te tij ne telefon e te degjohen lotet qe i shtrengon ne fyt nga malli.
te dua shume o ba, te detyrohem me jeten time, me edukaten e shkelqyer qe me ke dhene, me zakonet me te bukura qe kam trasheguar nga ty, me gjithcka qe une jam sot...
te dua shume o ba dhe me gjithe shpirt shpresoj qe mjeku te mos te te kete thene gjera te frikshme sot, dhe ato dhimbje te jene vetem kalimtare...
O ZOT RUAJE BABIN TIM!
ba, te kam shume xhan dhe me ka marre shume malli. te puth fort-fort
goca jote e vogel
I
 
Top