I dashur Baba!

zog

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Une s'e di fare daten e lindjes se tij, as ate te vdekjes, as sa vjec do ishte tani nuk e di me siguri. Kam pyetur disa here, madje para dy vjetesh mami me kerkoi te pija dicka nje dite prilli sepse ishte a ditlindja a perkujtimi i vdekjes, por une nuk e bera. Bera sikur harrova. Tani do ishte rreth 52-53, nuk jam e sigurte. Them se kam refuzuar ne menyre te pandergjegjshme te mesoj detaje te tij te cilat nuk i perjetova dot per se gjalli. Tani s'me duhen. Them se thelle thelle e bej fajtor, shume fajtor, qe me mohoi pranine e tij qofte edhe kunder deshires dhe mundesive. Fundja ai ne nje moment ishte dhe ne ate moment ka vuajtur i ndergjegjshem qe ne momentin e ardhshem nuk do ishte me, e kur ky erdhi ai thjesht s'ishte me aty. Kurse mua me duhet te perballem me vuajtjen pambarimisht, cdo moment ne nje forme te re, cdo moment ne trajte arsyesh te reja, por gjithmone e pranishme. Diku ne kalimin nga nje moment ne tjetrin dicka ngeci dhe aty u damkos nje jete e tera, jeta ime. Dikush duhet te jete fajtori! Asnje nga femijet e mi nuk do e mbaje emrin e tij. Nuk mund ta kthej ne jete nepermjet nje qenieje tjeter. Do te ishte sikur t'i uroja fatin e tij. Frika e vetme e imja eshte nje perseritje fati qe me tmerron, qe s'e heq dot nga mendja dhe qe do me mbaje ne ankth nje jete te tere!

[/ QUOTE ]

per ty nuk ka me perseritje, per femijte e tu ndoshta. sidhe ti nuk çlirohesh dot, ngaqe te gjithe kerkojme fajtore tek gjerat qe na duket se mund ti benim me mire, apo nuk i realizuam dot, duke harruar qe gjithmone ne mund te bejme te tjera, te paparseritshme, deri diten e fundit.

pra asnjenjeri nuk na e ka fajin.

tani dhe nje baba milioner siç e kane disa nuk do te qe keq.

ps: i tha njeher njerit ne telefon babai tij : hee more se vetem juve s'po qullosni dot ne perendim, te tjetet miliona po bejne. sa te humbur paskeni qene moree.
i pergjigjet djali: ka shume nga ata te tjeret mo babi, qe kane babat milionere ne shqiperi e bejne kokren e palles ne perendim. s'kane nevoje te punojne hiç per te fituar lek.

nji keshtu keto pune, e mira eshte te kerkojme gjithnje objektiva te rinj ne jete, si prinderit si femijte.
 

kacurrelja

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Eshte hera e pare qe shkruaj per babin, sepse per nenen kam shkruajtur pothuajse per cdo feste te nenes...

I dashur baba! Te falenderoj per cdo gje te bere per mua... Jam krenare qe kisha fatin te kem nje baba si ty!
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: I dashur Baba!

Babi...une e di qe ti do me doje prane sot...ti ishe shume i acaruar...mua me pelqen kur ti nxehesh dhe humb kontrollin, kur ngelesh midis te qenit i dashur me mua per te mos me lenduar dhe deshires se madhe per te me thene "ik tani se nuk ta kam shume qejfin"...hahahaha te dua shume bab...e di qe do behesh mire...dhe kur te vi do ma japesh i xhiro biçikleten... /pf/images/graemlins/grin.gif /pf/images/graemlins/grin.gif

te puth dhe te gudulic kembet...
 

ladouce2005

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

/pf/images/graemlins/cry.gif /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif
i miss u /pf/images/graemlins/frown.gif
 

bebi

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

o ylli jem, gzuar festen e babes, deksha per ty /pf/images/graemlins/wub.gif e per zojen tande t'pazevendsushme e t'rralle /pf/images/graemlins/wub.gif ju du fooooort foooort /pf/images/graemlins/kiss.gif /pf/images/graemlins/kiss.gif ma t'miret e botes jeni /pf/images/graemlins/wub.gif all i want is make you proud of me, as i am of you /pf/images/graemlins/wub.gif /pf/images/graemlins/wub.gif /pf/images/graemlins/wub.gif


siete grandi grandi grandi /pf/images/graemlins/wub.gif
 

Sirena

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Stop all the clocks, cut off the telephone,
Prevent the dog from barking with a juicy bone,
Silence the pianos and with muffled drum
Bring out the coffin, let the mourners come.

Let aeroplanes circle moaning overhead
Scribbling on the sky the message He Is Dead,
Put crêpe bows round the white necks of the public
doves,
Let the traffic policemen wear black cotton gloves.


He was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest,
My noon, my midnight, my talk, my song;
I thought that your love would last for ever: I was wrong.


The stars are not wanted now: put out every one;
Pack up the moon and dismantle the sun;
Pour away the ocean and sweep up the wood.
For nothing now can ever come to any good.
 

Hellena

Primus registratum
Te dashurit e mi !

... ste kam konsideruar ndonjehere te rendesishem , me shume ka qene mamaja ...
Ti je intelektual , shume i zgjuar por gjithmone ke pasur ca dobesi qe nuk jane te pranueshme per ne femijet e tu ... ti e ke bere mamane time te vuaje , dhe per kete arsye ke humbur disa pike ... sidoqofte prej teje kam mesuar shume , ke qene i pari me te cilin beja biseda per jeten dhe me pelqente vizioni qe kishe per sa dhe shume gjera un tani i mendoj si ty ...

Me pelqente sensi i humorit dhe pse ndonjehere e teproje .. un gjithmone kur isha e vogel ndjehesha krenare qe te kisha prind sepse me verbonin arritjet e tua ..fakti qe ke shetitur boten dhe na tregoje gjithmone per ato qe kishe kaluar me mbushte koken me fantazi dhe ide per te ardhmen ... per kete me vjen pak keq se doja te behesha si ty dhe un te shetisja e te isha e rendesishme por jeta nuk me shkoi aq mire sa ty .. sidoqfte prap jam ne kohe ..
Gjithashtu nuk mund te mohoj cfare kam marre nga Nena ime .. vertete ajo nuk ka qene ne te njejtin nivel intelektual me ty ... por eshte femra me e zgjuar qe njoh , dhe me e larta ne bote nga te gjitha anet .. ajo del pertej vetes , sakrifikon per femijet e saj me shume se cdo sakrifikonte kushdo mama .. ajo ka qene aty kur une kisha nevoje per ndihme , dhe pse ndoshta ska ditur si tmi zgjidhe problemet .. prape ka qene aty dhe me ka mbajtur me kurajo ... ajo me ka ndihmuar te ndjej dhimbjen ..sado qe gjithmone se ndjejme prape kemi njerez prane qe na ndihmojne ...ajo ishte aty .. ajo eshte aq e forte dhe ka kaluar aq shume vete dhe me kupton ne menyre perfekte .. madje dhe ti i dashur baba pa te do te ishe nje HIC .. ajo ka ditur gjithmone ti mbuloje difektet e tua dhe te nxjerri vetem anet pozitive .. ajo ka ditur si te trajtoje ty dhe ne .. dhe pse ti sja ke vleresuar gjithmone .. por e di qe thelle ne shpirt ju e doni nejri tjetrin dhe jeni njerez te mire /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif ..
Ju kam xhan ... edhe pse shpesh nuk jua tregoj ...
 

Kanarina

Primus registratum
Re: Te dashurit e mi !

I shtrenjti im,
Jam nje reflektim i keq i perpjekjeve te mia, e di, dhe c'eshte me e keqja, as vete s'jam me ne gjendje ta argumentoj perse-ne. Njezet dite me pare, kur une hoqa dore se perpjekuri e se luftuari, me thane qe ti luteshe per mua. Une nuk te pashe, por ndjeva dhimbjen tende. Ti ishe aty perballe, i zvogeluar plot me bestytni dhe si neper endrra te erreta kujtoj qe thoshe: "Perse...Ti je drita ime..." dhe pikerisht per te mos pare e degjuar, s'doja te hapja me sy.
Tani dyzimi eshte dhe me i forte se me pare: Ti s'jeton dot me pa mua - cilado qofsha dhe sado e (pa)arrire te jem, apo s'jeton dot pa ate c'ka besoje ti se une do isha dhe qe ende beson se do jem?! Mos mu pergjigj sot!
Ekzistencializmi s'eshte esenca e jetes sime. Une s'jam mbrujtur me te vetekenaqurit edhe vetem me vegjetim. Nuk me mjafton. Ti e di qe une e dua fort jeten por ate plot kolorit dhe tempizem.
Te qenurit aktorja dhe arkitektja e jetes sime, ishte motivimi im i meparshem, tani jeta eshte bere kaq e pabukur dhe e pajete qysh kur rruge kryqezohen dhe me pas ndahen. Perfeksionizmi qe ti kishe injektuar tek une me jepte forca deri dje. Doja te isha "e mire" dhe "e arrirre" per vete dhe per ty, pandashmerisht. Besoja qe ti shihje tek une ate qe une s'e shihja dot tek vetja dhe qe e rremoja ta gjeja me aq ngulm. Tashme s'dua te jem me as njera as tjetra. E kupton qe tashme eshte vone? I've rested my case! Nuk dua te coj me tej asnje enderrim naiv qe perkthehet: po, une jam e forte, do ia dal edhe kete here. S'ka per te pasur me nje here tjeter. Jam e lekundur dhe tani s'dua te shqyhem me. Nuk jam asnje zombi. Jam nje zog me krahe te prere e pa fole. Nuk duroj te shoh syte e tu te lageshtuar qe urojne qe une te jem, sido qe te jem. Me therin, me ther krenaria jote e vrare dhe e pashprehur, me ther krenaria ime humbur. Me tremb te kthyerit ne nje objekt levizes, i cili, per hir te mekanizmit funksional, dhe gjithe atyre pjeseve qe e perbejne, duhet mbajtur.
Si the ti te djelen? Qe me ke "torturuar" me dashurine tende te "semure", me dashurine tende "te tepruar"...epo kush prind e do teprisht femijen e tij? Nuk eshte faji yt babush qe me ke dashur shume. Nuk e di babush, nuk jam une qe mund te te kthej pergjigje. Une s'mundem te kem femijen qe do doja te kisha, por kjo gje s'me pengon te shoh dhembjen tende.
Te te them me fal per gjithe trishtimet dhe dyzimet qe te kam shkaktuar nuk me heq peshen qe ndjej mbi supe. Nuk jam me vajza jote e shpenguar qe nuk lodhej se jetuari. Dua te ndaloj, kembet s'me cojne askund e ti, s'me genjen dot me, me dashurine tende per te me pasur, qe une s'e kam humbur nje here e pergjithmone udhen time!
 

ismaili

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Dot deshiroja qe ta kisha fjalorin me te pasur per te shprehur ato qe ndjej. Te dashur prinder, faleminderit per te gjitha ato qe ke bere per mua. Me cute ne shkolle, me ndihmuat te hyj ne kollegj Kur isha i vogel kisha koncepte tjera. Konceptet e situates se 97tes me bere praplliqe, me vjen zorr ti shkruaj. Nuk e imagjinoj dot veten se ku do isha po mos te kishte qene influance e juaj. Mami gjithmone kujtoj zerin tende te embel dhe buzeqeshjen tende, Bab sakrifica jote ne ket jet eshte e pazevendsueshme per mua dhe vellain.
 

Guest
Re: I dashur Baba!

...mezi po te pres, Ty dhe Vitin e Ri!
C´me ka gjetur me kete "vit´ te ri" sivjet. A mund te flere njeriu per nje muaj dhe te zgjohet si me suste? Do doja te zgjohesha naten e Krishtlindjeve, te ndizesha njeherazi me dritat e pemes. Mbase gjithcka do ishte me ndryshe se tani...
Ndihem e lodhur...
Mezi po te pres, Ty dhe Vitin e Ri.
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

Kane kaluar tashme 4 vjet... dhe ti ske ardhur akoma.
Realiteti po troket fort ne tavoline dhe me thote
qe ti sje me.... por une akoma se besoj.
 

LUANESHA

Primus registratum
Re: I dashur Baba!

/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/cry.gif... 19 vjet kan kalu ...ta kisha perqafu vec per nji moment fort fort se me ka keput malli per te... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/cry.gif
 

Guest
Re: I dashur Baba!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Luanesha</div><div class="ubbcode-body"> /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/cry.gif... 19 vjet kan kalu ...ta kisha perqafu vec per nji moment fort fort se me ka keput malli per te... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/cry.gif </div></div>


/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/frown.gif

Keshtu eshte jeta Luanesha. Perqafime /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/kiss.gif
 
Top