Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

SEAWOLF

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

TAXI DRIVER (R.De Niro)
APOCALYPSE NOW
CLOCKWORK ORANGE
SILENCE OF THE LAMBS
SHINING
PULP FICTION
USUAL SUSPECTS
:wave:
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Isso ai ishte shume scary mo burre i dheut, none none me e pa prape, ku kishte psikologji ai vetem me te kall daten.. :idea:
 

romeo

Forumium maestatis
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

per mendimin tim regjisori ka bere nje zgjedhje jashte normalit. fakti qe ai pershkruan ngjarjen nga kendveshtrimi i te vdekureve e ben filmin shume terheqes dhe te jep ate ndjenje se si arrijme neve te klasifikojme ata qe jane ndryshe nga ne, dhe e kunderta.
Domethene si na shikojne neve normaleve ate qe jane ndryshe.
ketu besoj se qendron mesazhi i madh i ketij filmi per mua shume i arritur.
/pf/images/graemlins/smile.gif
 

dirty vegas

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

The Thin Red Line
Natural Born Killers

..dhe American Beauty
 

hot

Hotgirl
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Fillimisht postuar nga issi i vogel:
[qb] A.I Intelligenza artificiale [/qb]
ky filmi mka bo me shkallu mu..kur e pashe per here te pare tu qajt ne mes te nates..ene masnej spushojsha dot..shum i thelle ka qene..apapa
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Fillimisht postuar nga hanini:
[qb] Filmi qe me eshte dukur me i thelle nga ana psikologjike eshte:
Kubi. [/qb]
Pas asaj qe pashe mbreme dhe HYPERCUBE ishte :thumbsup:
 

ruud

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

The man who wasn't there
 
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Ky fimi godd bye lenin nqs e ka pare njeri eshte i bukur apo jo,ja vlen ti harxhosh ato 5 euro????
 

sweet eda

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

per mua "Vanilla Sky"-luan me trurin e njeriut
 

helibak mucogllava

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

po ku ka gje te luaj me turin tende mi nice ca i genjen kot keta ti apo luan me trurin e ketyre? :wub:
 

b.k.

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Dead poets society (per taljonet, Capitano mio capitano).

jam shume dakort me

Memento*
beautiful mind*
american beaty
seven*
girls interrupted*
Truman show*
La vita e bella

* keto ta heqin trurin se mund tejene shume te verteta... (ng apikepamja psikologjike)

jane dhe nja dy qe sme kujtohen titujt.. :cry:
 

jezerca

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

beni ecen vete


Filmat e Ingmar Bergman

the Seventh Seal
Wild Strawbarries
Through e Glass Darkly
Autumn Sonata
Persona


etj....
 

Erison700

Forumium maestatis
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Fillimisht postuar nga blero:
[qb]
american beaty
La vita e bella

* keto ta heqin trurin se mund tejene shume te verteta... (ng apikepamja psikologjike) [/qb]
:lol: :lol: :lol: :idea:
 

jezerca

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Jo pse jane ma te thellet, por per mue
"The following"
"Memento"
Jana filma origjinal dhe kane nji thellesi psikologjike te konsiderueshem, e cila thellohet ma teper edhe prej menyres se montazhit.


Pa dashte me kundershtue mendimet e asnjanit, mendoj se filmi "American Beauty", megjithese nji loje e mrekullueshme e aktoreve dhe cilesi fotografike te konsiderueshme, si film (regjizor/skenar) asht.... film i zakonte, asgja e vecante.

E shkrova kete se pervec se e shof kete film vazhdimisht ne kete formu, nji kolegja ime e punes (amerikane) me tha para disa ditesh se asht Nji prej filmave ma te medhej te gjitha kohnave.

Personalisht, une mendoj se filmi nuk ja vlen $10 dollar qe ban bileta.

Ndoshta jasht temet...
 

nira

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

MEMENTO ishte me te vertete nje veper arti!
me pelqen dhe girls interrupted, the gladiator, run lola run, queen of the damned...etc
 

ex_driti

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Fillimisht postuar nga tutu:
[qb] Me ka pelqyer jashte mase "Damage".

"Damaged people are dangerous. They know they can survive." [/qb]
me te vertete film fenomenal eshte ,te pergezoj per shijen
 

ex_driti

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Fillimisht postuar nga blero:
[QB] Dead poets society (per taljonet, Capitano mio capitano).

jam shume dakort me

Memento*
beautiful mind*
american beaty
seven*
girls interrupted*
Truman show*
La vita e bella

do citoj sa i perket "La vita e bella" mendoj eshte nder filmat e vetem qe ka aq aktor komik ne vete por qe eshte shume film psikologjik... pastaj nese me kujtohet ne ket film eshte edhe enigma qe i parashtrohet ne restaurant < ateher kur tia thuash emrin thyhet> QETSIA .e di qe ne nje film te Benginit eshte. E sa per filmin sdo e komentoj apo edhe sdo kisha hy ne analize fare eshte perfekt
 

Guest
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

ex_driti :thumbsup:
Gjithashtu dhe Behind Enemy lines me luften ne bosnje hercegovine esh shume interesant
 
Top