Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Hermesss

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Jane shume, ato qe me kujtohen tani jane:

Boys don’t cry
Fight Club
Devil’s advocate & Scent of a woman (Al Pacino :thumbsup: )
The sixth sense
American beauty & The usual suspects (Kevin Spacey :thumbsup: )
Eyes wide shut
The shining (Jack Nicholson :thumbsup: )
Silence of the lambs
Natural born killers


Ndersa nga filmat e koheve te fundit, dua te vecoj dy:

"The hole" (per mua roli me i mire i Thora Birch, duke lene pas edhe ate tek "American Beauty")


dhe "The others" (me Nicole Kidman qe shkelqen)

 

Hermesss

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Fillimisht postuar nga Glamdring:
[qb] Fight Club ofron aq shume per ate qe do ta kuptoje, pavarsisht qe per mendimin tim filmi eshte politizuar shume. Fundja, me te drejte.

Pastaj kemi filma te David Lynch, qe jane te gjithe psikologjike. Nese David Lynch nuk ju sjell gje ne mendje, mjafton t'ju them qe ka bere serine "Twin Peaks". Disa filma te Lynch qe une kam qejf jane "Blue Velvet", "Mulholland Drive", "Lost Highway", etj.[/qb]
Glamdring, pervec muzikes se Pink Floyd, shoh qe kemi shije te peraferta edhe ne kinematografi :thumbsup:
 

majla

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Ne radhen e filmave psikologjike,bashke me disa filma qe jan permendur me siper,dua te rendis veprat e Michael Haneke,si Pianist,Code Unkown,Wolf's Day,si dhe me shkateruesi Funy Games.
Nga kinematografia ruse eshte A.Tarkovsky me te gjithe filmat e tij,madheshtori STALKER, e me radhe MİRROR,NOSTALGİE,İVAN'S CHİLDHOOD,ANDREİ RUBLEV,SOLARİS.
Nder filmat e Pier Pasolinit,do te zgjidhja SHALO,ku ka shfaqur manjakerine,fantazine e degjeneruar te fashisteve(sbesoj se ekziston ndonje fashist ne keto kohera qe te ofendohet,dhe nese, e perforcoj me fort injorimin ndaj tyre)si dhe propaganden politike seksomanjakerike te tyre ndaj brezit te ri.
Permend ketu dhe veprat e İgmar Bergman.WİLD STRAWBERİES
Gjithashtu dhe vepra e fundit e Lars Von Trier,DOGVİLLE,ishte e perkryer dhe reale.
 

ados

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Seven...me Brand Pitt
Mullholland drive..
Virgines suicide..
Amores perros
Living Las Vegas..!!!
Rosmary' baby...!!
 

Nadia81

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Para disa ditesh pashe Requiem for a dream me Ellen Burstyn.Nje nder filmat me te shkelqyer qe kam pare kete vit, edhe pse si film eshte i vjeter.
Nje tjeter film gjigand per natyren e njeriut "Eternal Sunshine of a spotless mind". Te dy te mrekullueshem.
 

maxper

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Filmi me i thelle psikologjikisht eshte "Gjeniu" me Robin Williams.
 
M

Mortal

Guest
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Une mendoj se jane:

1- Lista e Schindler
2- Munich


</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Schindler: Three hundred and fifty workers on the factory floor with one purpose...to make money - for me!...They won't soon forget the name Schindler either. I can tell you that. Oskar Schindler, they'll say. Everybody remembers him. He did something extraordinary. He did something no one else did. He came here with nothing, a suitcase, and built a bankrupt company into a major manufactory. And left with a steamer trunk, two steamer trunks, full of money. All the riches of the world...There's no way I could have known this before, but there was always something missing. In every business I tried, I can see now it wasn't me that had failed. Something was missing. Even if I'd known what it was, there's nothing I could have done about it, because you can't create this thing. And it makes all the difference in the world between success and failure.
Emilie: Luck.
Schindler: War.

[/ QUOTE ]
 

Sirena

Primus registratum
Re: Filmi me i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

"Schindler's list"...e ripashe para 2 ditesh dhe serisht me beri per te qare.
 

TranofiljA

Primus registratum
Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Requiem me ka mbetur shume i fresket ne kujtese...fantastik.

Kubin nuk e kam pare.
 

karamel

Primus registratum
Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

"Pi" (1998) i Aronofsky-t,
realizatori i Requiem For Dream, film vetem bardh e zi (pa asnje nuance grije per ta thyer) dhe e gjithe kjo "e mbytyr" nje ambjent sonor electro kaotik.
Tregon historine e nje matematikani prekos dhe te talentuar, mizantrop, i cili ka fobine e kontaktit me cdo gje te jashtme. Pervec kesaj vuan nga dhimbje koke, migrena kronike, dhe perkushtimi i tij total ne kerkimin e verifikimit te formulave matematikore e ka bere pothuajse schizofren. Puna e tij konsiston te bej llogaritje dhe parashikime mbi kursin e burses dhe qellimi i tij: te gjei formulen magjike (ne te cilen duhet te integroi numrin Pi) per te predikuar me nje perpikshmeri absolute zhvillimin e vlerave te burses, formule e cila i intereson golden boys te wall streetit por gjithashtu edhe te cifuteve ortodoks, e konsideruar mbas ketyre te fundit si mesazhi divin qe jep kuptimin e krijimit te ekzistences njerezore.

http://www.pithemovie.com/clips.html
 

merc

Forumium praecox
Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

Filmi me i thelle psikologjik ka qene, eshte dhe do te mbetet pergjithmone
MATRIX
 
M

Mortal

Guest
Re: Filmi i thelle nga pikpamja psikologjike.... eshte?

I thelle psikollogjik Matrix? Nuk do e quaja keshtu. Filmi(edhe pse e pelqej shume te parin dhe te tretin) eshte nje tentative per te vene ne 'jete' 'Makinen e Eksperiences' se Robert Nozick...makine e cila nuk mund te ndertohet per nje seri arsyesh te cilat i perkasin temes se Fillozofise.
 
Top