...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

OROSHI

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga KoRn 83:
[qb] nuk di ç'te them Orosh...per mua mbeten sllave,por ata sikur e mbajne veten ilire si ne :shrug: [/qb]
kroacia ndahet ne dy pjese:ne hrvatski edhe ne Dalmatine.Te paret jane sllave,te dytet jane pasardhes te Ilireve,mos te harrojme shume studiues Kroate te cilet studiojne gjithashtu edhe gjuhen shqipe dhe historine shqiptare.
Zara eshte e banuar nga arbereshet.
 

korn83

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

per Zadarin e ke fjalen?nuk e dija qe te kishte arbereshe!shqiptare e di qe ka,por ka plot ne te tere ish-jugosllavine si rezultat i levizjeve te brendshme te periudhes titiste.
pranoj qe mund te kesh te drejte pasi kam nje shok ne Durres me mbiemrin Velja qe me thote qe prejardhjen e kane nga ishulli kroat me emrin ne italisht Veglia...pra jane autoktone
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga OROSHI:
kroacia ndahet ne dy pjese:ne hrvatski edhe ne Dalmatine.Te paret jane sllave,te dytet jane pasardhes te Ilireve,mos te harrojme shume studiues Kroate te cilet studiojne gjithashtu edhe gjuhen shqipe dhe historine shqiptare.
Zara eshte e banuar nga arbereshet. [/QB]
ndoshta ky link mund te jete interesant.eshte ne anglisht :shrug:
www.kosovo.com/stipcevic.html
 

OROSHI

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga KoRn 83:
[qb] per Zadarin e ke fjalen?nuk e dija qe te kishte arbereshe!shqiptare e di qe ka,por ka plot ne te tere ish-jugosllavine si rezultat i levizjeve te brendshme te periudhes titiste.
pranoj qe mund te kesh te drejte pasi kam nje shok ne Durres me mbiemrin Velja qe me thote qe prejardhjen e kane nga ishulli kroat me emrin ne italisht Veglia...pra jane autoktone [/qb]
Zara plako Zara,eshte e banuar nga arbereshe,sepse shqiptaret jane shperngulur atje qe ne kohen e Gjergj Kastriotit,dhe jo ne kohen e Tytos /pf/images/graemlins/laugh.gif .
Me sa me kane thane kosovare ne nje moshe mesatare,Kroatet nuk kane qene asnjehere kaq te keqinj sa serbet kundrejt shqiptareve(policia/milicia u bente me rradhe ne Jugosllavi),Boshnjaket jane sjell kunder shqiptareve njesoj si serbet!

Aleksander Stipcevic i cili vizitoi Maqedonine(me sakte Tetoven) para ca ditesh ,banor i Zares ky,u shpreh qe ai mendon qe shqiptaret jane pasardhesit e drejtperdrejte te Ilireve!Ai e quante vehten:nip i Teutes(Mbreteresha shkodrane),Ne Zare jane te gjithe pothuajse me origjine shkodrane!
Mos te harrojme gjithashtu edhe Kroatin e madh tjeter,albanologun e shquar(nuk po me kujtohet emni)i cili u helmos nga agjentura serbe ne vitet'30 ngaqe ai ishte pro-shqiptar,shkrimet e tij kane nje rendesi shume te madhe historike per ne!
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

kam qene ne dijeni te faktit se ka pasur pakica shqiptare ne Kroaci e dija gjithashtu se kroatet jane perpjekur te mbeshtetin tezat e tyre sipas se cilave jane kroatet pasardhesit e vetem te ilireve amà nuk e dija se kishin qene ata te paret ne ballkan qe nderrmoren nje iniciative te tille.megjithate une doja te thoja se kroatet(dhe jo vetem ata) mund te quhen gjysem-gjaku(po t'i analizosh thelle thelle /pf/images/graemlins/laugh.gif )kurse per kulturen...jane krejt sllave.
 

korn83

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Orosh,kam pershtypjen se po flasim per te njejtin qytet!Zara eshte emri italian i Zadarit:
Zara=Zadar
Fiume=Rijeka
Ragusa=Dubrovnik
Pola=Pulla
Spalato=Split
Gorizia=Gorica etj etj.
sa per faktin qe boshnjaket silleshin njelloj si serbet me ne,te besoj,mund te jete shume e vertete pasi jane njerez pa identitet!!!deri dje nuk njiheshin as si komb,quheshin o kroate myslimane,o serbe myslimane,me vone titua i dha dinjitetin e kombit!!!prandaj boshnjaket jane nder me nostalgjiket titiste...titua ia kishte friken diaspores kroate,diaspores shqiptare dhe asaj serbe por kurre asaj boshnjake pikerisht se keta duke qene pa identitet mjaftoheshin me kombesine dhe te qenurit jugosllave,pra nuk donin shtet me vete,nuk kishte rrezik indipendentizmi...edhe komshiu im e respekton shume titon gjithashtu megjithse ka gruan se ciles motren ia kane vrare serbet,nuk duket se i urren shume ata...edhe nje boshnjak tjeter kete me thonte qe ata u treguan budallenj me serbet,u treguan naive...boshnjaket pak para luftes i besuan serbeve dhe nderkaq qe kroatet e dinin ç'do te ndodhte dhe pergatiteshin per mbrojtje,keta budallejte boshnjake i shiten nje baze te madhe plot me arme serbeve...arme te cilat u perdoren pikerisht kunder boshnjakeve pas konfliktit serbo-kroat...edhe avokati hysen myshketa ne nje liber te tijin permend disa boshnjake ne Durres qe ishin entuziaste qe perfaqesonin rregjimin serb!gjithashtu une vete kam bere llafe me nje shoqen e ketij komshiut tim boshnjak pasi me mburrte bosnjen duke me share Shqiperine e shqiptaret...prandaj e kam thene edhe ne postime te tjera qe boshnjakeve,megjithese jane myslimane,nuk ua kam besen...mbeten SLLAVE myslimane!nuk kane identitet,i manovron si te duash...argumentet me paqifiste kunder luftes dhe pro bashkejeteses nderetnike(nderkaq qe si sllovene,si kroate,si shqiptare te Kosoves ia vene fajin vetem serbeve dhe jane krenare per luften çlirimtare)i kam degjuar pikerisht nga boshnjaket...prandaj edhe komshiun tim e kam cilesuar toç ne nje postim tjeter.
per kroatet pra ta thashe qe mund te jem dakort me ty pasi duke patur nje identitet jashtezakonisht te forte,jane me antiserbet,me antiruset,me pro perendimoret e filoamerikanet...por duhet te shtoj qe si sjellje ama jane te gjithe njelloj,mund te mos na urrejne por kane te njejten kafsheri sllave dhe jane te trashe dhe ksenofobe si te gjithe sllavet e tjere te jugut...mos harro krimet qe kane bere kroatet ne itali pas L2B,ku hidhnin neper shpella karstike italiane te gjalle..jo fashiste,jo ushtarake por civile te mirefillte!!!ose kur i hiqnin syte jo kroateve nga zgavrat dhe mbushnin kova te tera me to...pra me ne mund te na lidhe panilirizmi dhe mund te krijojme ndonje aleance dhe ndonje bosht ballkanik kunder boshtit serbo-grek!!!pra si shtet jam dakort me ty...mund t'i respektoj!por ama si njerez-jam dakort me Lilly-sct -per aq sa i njoh,per mua do mbeten gjithmone sllave!

e ke fjalen per albanologun Milan Shuflaj?

p.s. Lilly-sct,mos u merr me site mesjetare serbe...ai siti kosovo.com eshte i famshem dhe eshte i kishes serbe...ndofta te ka genjyer ajo shqiponja dykrereshe e te ka bere te mendosh qe eshte sit shqiptar...ajo shqiponja e stilizuar ne ate menyre eshte simbol i kishes ortodokse serbe...historine aty e modifikojne dhe propagandojne si duan vete sllavet,ti shih ç'shkruajne per shqiptaret...prandaj nese me pranon nje keshille te sinqerte prej durrsaku ben mire qe te mos e perhapesh si link. :wave:
 

OROSHI

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Yeeesss:Milan Shuflaj!! :thumbsup:

Te shtrengoj doren per /pf/images/graemlins/tongue.gifershkrimin qe bere per "kombin" Boshnjak,shume e goditur!

Persa i perket Kroacise,sikur kosovaret te jene me pak fetare dhe me shume atdhetare,maredheniet dypaleshe(bashke me Shqiperine ne mes)do ishin shume te mira dhe te nevojshme!
Nje aleance me kombin Kroat do ishte nje bombe per sllavet serbo-maqedonse!
Sikur me te vertete te realizohej kjo gje,ne Ballkan nuk do kishte me asnje tragjedi!
Jam dakord me ty persa i perket masakrave kroate kunder popujve te tjere,kete e kane bere "ushtashet",si kundrapergjigje per "cetniket" serbe,ndersa per masakra kunder italianeve,ketu kane lujt rol te madh bindjet naziste kroate!!
Megjithate shpresoj ne nje hapje/epoke te re ne marredheniet Kroaci-Shqiperi,ka kohe qe dicka po levize ne kete drejtim!
Ne fund te fundit:a nuk e kishim bashkarisht te gjithe bregdetin e Adriatikut?A nuk jemi te dy palet pasardhesit legjitime te Ilireve?
 

korn83

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

besoj se do jesh dakort me mua sikur te cilesoj Shqiptaret si Ilire te vertete dhe kroatet me gjasme,ose pergjys...pasi kam friken qe ilirizmi i tyre eshte vetem fasade per t'iu kundervene pansllavizmit serb!sllavet kane shume qejf modifikimin e historise..te kujtoj qe maqedonasit per te theksuar indipendencen e tyre nga serbet e bullgaret(megjithese e dime te gjithe qe jane vetem pasardhes te serbeve e te bullgareve)e mbajne veten si pasardhes te aleksandrit te madh...e ç'eshte me e bukura,ne sipas tyre,vijme nga azia :lol: :lol: :lol:
derri thote qe njeriu vjen nga stallat...po keshtu kam frike se eshte edhe ilirizmi kroat
 

OROSHI

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Nejse,maqedonasit jane gabel-sllave,i njohim qe nuk kane asgje te perbashket me Leken e Madh.
Por e njejta gje nuk mund te thuhet edhe per Kroatet,Dalmacia ka qene pikerisht aty ku sot shtrihet Kroacia,qyteterimi Dalmat ka qene prezent gjithmone.
Persa i perket asaj qe:ne jemi Ilire kurse ata"gjasme" jane,nuk jam dakord!
Ta shikosh aq imet problemin,edhe ne dalim me perzierje te shumta te qe na kane lene trashegim pushtuesit!
Sdiskutohet qe ne Kroaci ka sllave,prandaj e thashe me siper qe Kroacia ndahet ne Hrvatski dhe Dalmate!
Gjithsesi do ishte shume e bukur nje lidhje shqiptaro-kroate!
 

korn83

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Orosho,po pse sipas teje jane me ilire ata qe kane nderruar gjithçka...pra jane sllavizuar se ne qe te pakten nga Ilire kemi krijuar nje identitet te ri por gjithmone te tonin!ate Shqiptar!mund te kemi raste shartimesh /pf/images/graemlins/laugh.gif por ama kemi meriten qe pas tere asaj dyndjeje kolosale pushtuesish kurre ama nuk jemi romanizuar,sllavizuar,turqizuar,venedikezuar apo italianizuar
 

OROSHI

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga KoRn 83:
[qb] Orosho,po pse sipas teje jane me ilire ata qe kane nderruar gjithçka...pra jane sllavizuar se ne qe te pakten nga Ilire kemi krijuar nje identitet te ri por gjithmone te tonin!ate Shqiptar!mund te kemi raste shartimesh /pf/images/graemlins/laugh.gif por ama kemi meriten qe pas tere asaj dyndjeje kolosale pushtuesish kurre ama nuk jemi romanizuar,sllavizuar,turqizuar,venedikezuar apo italianizuar [/qb]
....jemi korruptuar /pf/images/graemlins/laugh.gif

Pastaj mos harro jugosllavizimet/sovjetizimet/kinezimet/greqizimet/arabizimet /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

korn83

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

jo me plak,nuk harroj as venedikezimet,as austrohungarizimet,as fashistizimet,as jugosllavizimet as titizimet e kroateve
 

OROSHI

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga KoRn 83:
[qb] jo me plak,nuk harroj as venedikezimet,as austrohungarizimet,as fashistizimet,as jugosllavizimet as titizimet e kroateve [/qb]
Plako,e kupto qe me gjith ato fakte te shumta ne favorin tone,sikur ne te ishim me ndryshe,do ishim shume me te respektuar se Greket!
Gjithsesi,jemi te vetmit qe ne Gadishullin Ilirik kemi mundur te ruajme paksa Ilirizimin tone /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

blendiys

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

sikur kosovaret te jene me pak fetare dhe me shume atdhetare,maredheniet dypaleshe(bashke me Shqiperine ne mes)do ishin shume te mira dhe te nevojshme!
Mos e bej si puna e lopes,ti dhe askush nga ne nuk ka te drejte me fol per atdhetarizmin e Kosovareve!
Te ishim ne aq atdhetare si ta.
(dhe feja,besoj,nuk ka lidhje me diskutimin.

Nejse,maqedonasit jane gabel-sllave,i njohim qe nuk kane asgje te perbashket me Leken e Madh.
Maqedonasit qe thua ti jane mbi 70% shqiptare,dhe te thuash qe ata jane gabele Serbe/Sllave....bohh,ata gabele qe thua ti jane rektore ne universitete ne Maqedoni,persona te rrespektuar dhe ku i ndihet zeri diku!

Gjithsesi do ishte shume e bukur nje lidhje shqiptaro-kroate!
Ti perjashton lidhjet Shqiptaro-Maqedonase dhe mbron ato me Kroatet??
Po lun poker apo cfare?
/pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Duke dalë pak nga tema. Edhe sot e kësaj dite në Dalmaci ka emra rrugësh në shqip. Në malësitë e Dalmacisë ende sot ka vende që flasin shqip. Dalmacia është më pak sllave se shumë zona të tjera të Ballkanit! Qytetet kanë qenë të banuara nga Latinë ndërkohë që malet si gjithmonë nga autoktonët shqiptarë. Shpërnguljet e popullsisë kanë egzistuar në të dy krahët. Fakt mbetet që edhe sot elementi shqiptar në Kroaci është tepër prezent dhe kjo është një arsye afrimiteti mes kroatëve e shqiptarëve!
 

OROSHI

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Blendo,i ke ra krejt anash /pf/images/graemlins/wink.gif nuk e pata me shqiptaret e Maqedonise por me sllavet/gabelet e Maqedonise /pf/images/graemlins/tongue.gif tze cilet duan te behen Aleksandroiste me zor :lol: .

Kroacia ka nxjerre shume Albanologe,kjo e ka nje arsye!
Armiku i yne i perbashket jane Serbet!
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga KoRn 83
[qb] Lilly-sct,mos u merr me site mesjetare serbe...ai siti kosovo.com eshte i famshem dhe eshte i kishes serbe...ndofta te ka genjyer ajo shqiponja dykrereshe e te ka bere te mendosh qe eshte sit shqiptar...ajo shqiponja e stilizuar ne ate menyre eshte simbol i kishes ortodokse serbe...historine aty e modifikojne dhe propagandojne si duan vete sllavet,ti shih ç'shkruajne per shqiptaret...prandaj nese me pranon nje keshille te sinqerte prej durrsaku ben mire qe te mos e perhapesh si link. :wave: [/qb]
falaminderit shume!nuk e dija se mund te konsiderohesha kaq debile.
po ti o lal e lexove çfare ishte shkruajtur aty apo i hodhe nje sy vetem kreut? po çfare shkruajti Oroshi per autorin e shkrimit ne ate faqe e lexove?
keshillat jane gjithmone te mirepritura vetem nese jane me vlere.
 

korn83

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

moj lili,vetem tani po shoh qe paske marre flake keq dhe kot,lexo edhe njehere keshillen time...une e kam lexuar disa here,por perseri vazhdoj te mos kuptoj arsyen e reagimit tend qe me duket tejet i sproporcionuar duke konsideruar faktin qe nuk e kisha me te keq.
 
Top