...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

AliBaba!

Në Universitetin e Padovës janë studiuar shuuuuuuumë filozofë, duke filluar me ata grekë, filozofia e të cilëve u trashëgua nëpërmjet romakëve, e duke vazhduar më tej me shumë të tjerë ndër të cilët Averroes dhe Aviccena. Pra faktikisht nuk kemi ndërprerje të zhvillimit të filozofisë nga Greqia e Lashtë deri në Periudhën e Errët por një zgjerim të saj.

Periudha e errët quhet kështu sepse nga shek 7 deri në 11 nuk ka pothuajse fare informacione mbi gjendjen e popullsive europiane e lëre pastaj të arteve e të filozofisë. Gjatë kësaj kohe Greqia u rrënua nga pushtimet e nga kolera (në dy raste), i njëjti fat i ndodhi edhe vendeve të tjera të Ballkanit. Roma kishte marrë fund me kohë e në këtë periudhë fillojnë të lindin principatat. E vetmja qendër kulturore (perëndimore) e kohës ishte Aleksandria.
Megjithatë prova që filozofia e arti studjoheshin e zhvilloheshin edhe gjatë kësaj periudhe është vetë zhvillimi i menjëhershëm i tyre pas njëfarë stabilizimi politik të vendeve europiane sidomos Italisë!

P.S. Me ardhjen e Kadakuzhinëve në pushtet në Bizant fillon neo-helenizmi dhe shkatërrimi i kulturës helene frenohet, kisha ortodokse humbet nga pushteti i saj dhe rrjedhojë e kësaj ishte ardhja e turqve në Ballkan (të ftuar nga kisha e nga të humburit e pushtetit)!
 

Elsi

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Je ne vete? Cfare u trashegua nga antikiteti? Dokumentat romake qe mbante ne arkiv larg njerezve apo qe dogji Vatikani? Apo diturite e humbura te Sokratit, Platonit e Aristotelit? A e di ti qe veprat e ketyre te mesipermve u perkthyen nga arabishtja ne latinisht, dhe ishte pikerisht kjo rruga qe ndoqen per t'i ardhur Europes. Lexo pak per Averroes e Aviccena, dhe influencen e tyre, pastaj me trego mua per shuuuume filozofet e tjere qe studioheshin... meqe ra fjala, a mund te me permendesh ndonje prej ketyre shuuuuuuume filozofeve qe studioheshin ne universitetin e padoves ne shekullin e 13? Mos eshte gje Tomas De Achino? A nuk te thashe qe ka kopjuar veprat e Averroes dhe Aviccenes. Kaq
Kurse per kadakuzhinet, te lutem mos e zgjat me teper se nuk ka kuptim. Aviccena ka jetuar akoma ne mijevjecarin e pare, ndersa Averroes ne shekullin e 12, pra shume kohe para se te dukeshin turqit, pra ne kohen e Komneneve. Universitetet ne Europe filluan te shfaqeshin ne shekullin e 12-13, dhe eshte pikerisht kjo koha kur filluan te eksploroheshin idete e filozofeve te antikitetit. Hajt tani, mos na cudit, eshte e ditur qe filozofia antike na ka mberritur nepermjet arabeve...
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Dokumentat romake qe mbante ne arkiv larg njerezve apo qe dogji Vatikani?
Ja ku qëndroka problemi yt AliBaba! Të thashë që në atë kohë kishin filluar të lindnin principatat (para lindjes së universiteteve) dhe Vatikani nuk ishte urë lidhëse mes tyre. Kishte principata që ishin kundërshtare të zjarrta të Vatikanit dhe që kanë bërë luftë kundër tij! Këto principata kanë arritur edhe të mbledhin punime të filozofëve romakë të cilat i kemi të trashëguara edhe sot! Këta filozofë romakë ishin mbështetur tek filozofët e lashtë grekë dhe ishin pasues të tyre.
Po deshe emrat bëj një kërkim në Google dhe do nxjerrësh një listë të gjatë!

P.S. Të thashë edhe njëherë, filozofët arabë (dhe të tjerë) kanë ndikuar në zhvillimin e filozofisë europiane por nuk e kanë udhëhequr kurrë. Me një lule thotë populli nuk vjen pranvera /pf/images/graemlins/wink.gif .
 

Elsi

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Kondrapedali:
[qb]
Dokumentat romake qe mbante ne arkiv larg njerezve apo qe dogji Vatikani?
Ja ku qëndroka problemi yt AliBaba! Të thashë që në atë kohë kishin filluar të lindnin principatat (para lindjes së universiteteve) dhe Vatikani nuk ishte urë lidhëse mes tyre. Kishte principata që ishin kundërshtare të zjarrta të Vatikanit dhe që kanë bërë luftë kundër tij! Këto principata kanë arritur edhe të mbledhin punime të filozofëve romakë të cilat i kemi të trashëguara edhe sot! Këta filozofë romakë ishin mbështetur tek filozofët e lashtë grekë dhe ishin pasues të tyre.
Po deshe emrat bëj një kërkim në Google dhe do nxjerrësh një listë të gjatë!

P.S. Të thashë edhe njëherë, filozofët arabë (dhe të tjerë) kanë ndikuar në zhvillimin e filozofisë europiane por nuk e kanë udhëhequr kurrë. Me një lule thotë populli nuk vjen pranvera /pf/images/graemlins/wink.gif . [/qb]
Po kush tha qe e kane udhehequr more, une thashe qe na ka ardhur nepermjet tyre /pf/images/graemlins/wink.gif
Lexoje ne te gjitha historite e mundshme te filozofise mesjetare /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Before 1150 only a few translated works of Aristotle existed in Latin Europe, and they were not studied much or given much credence by monastic scholars.

AliBaba, po themi pothuaj të njëjtën gjë. Vetëm se unë nuk ja jap të gjitha meritat këtyre :shrug: .
Kjo më sipër tregon se egzistonin vepra të filozofëve të lashtë të përkthyera e në qarkullim në atë kohë. Averroes (Ibn Rushd) i dha një shtytje të madhe duke ju rikthyer edhe njëherë studimit të të lashtëve :thumbsup: .
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Alibaba:
[qb] Sic e sheh, arabet kane pushtuar nje vend te pushtuar, qe me pare ishte pushtuar, qe me pare ishte pushtuar... e keshtu me radhe... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
ehe e pranove qe arabet e paskan pushtuar pra.
sa per ato pushtimet e tjera mund te diskutojme nje teme tjeter andej nga historia boterore.
 

Elsi

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

sigurisht qe e kane pushtuar, por ajo qe doja te theksoja eshte fakti qe nuk eshte se kane pushtuar token e dikujt... ajo ishte toke e pushtuar, me identitet te humbur (romaket), e pushtuar prape dhe ne menyre te vazhdueshme nga barbaret, dhe se fundmi, e pushtuar nga arabet... nuk eshte se arabet i moren token dikujt, thjesht pushtuan nje toke te pushtuar me dhjetra here me pare... dhe kjo e legjitimon qendrimin e tyre ne gadishullin iberik...
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

pas mbarimit te pushtimit romak tokat ilire kaluan nja 300 pushtime te tjera perfshi ketu edhe ate prej sllaveve.kjo e legjitimon qendrimin e turqve ne Shqiperi?
 

Elsi

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb] pas mbarimit te pushtimit romak tokat ilire kaluan nja 300 pushtime te tjera perfshi ketu edhe ate prej sllaveve.kjo e legjitimon qendrimin e turqve ne Shqiperi? [/qb]
Rasti yne eshte ndryshe, sepse ne NUK U ASIMILUAM /pf/images/graemlins/wink.gif
Ndersa banoret e gadishullit iberik e humben identitetin e tyre... leqe te ardhur ishin edhe ata qe ishin para romakeve... fise kelte nga veriu dhe iberike nga jugu...
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Alibaba:
[qb]
Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb] pas mbarimit te pushtimit romak tokat ilire kaluan nja 300 pushtime te tjera perfshi ketu edhe ate prej sllaveve.kjo e legjitimon qendrimin e turqve ne Shqiperi? [/qb]
Rasti yne eshte ndryshe, sepse ne NUK U ASIMILUAM /pf/images/graemlins/wink.gif
Ndersa banoret e gadishullit iberik e humben identitetin e tyre... leqe te ardhur ishin edhe ata qe ishin para romakeve... fise kelte nga veriu dhe iberike nga jugu... [/qb]
Sigurisht dhe gjetën aty një tokë të lirë pa zot. S'patën faj ata! El Cid është vetëm një rrëfenjë për të trembur kalamajt /pf/images/graemlins/tongue.gif .

AliBaba, spanjollët e kanë luftuar pushtimin arab po aq (ndofta mË fort) sa edhe ne pushtimin turk. Përndryshe sot ata nuk do flitnin spanjisht (e baskë një pjesë) por do flitnin arabisht.
Maurët për më tepër nuk ishin arabë (si fis) por afrikanë të arabizuar. Edhe sot ata ndryshojnë jo pak nga arabët e Arabisë (kjo thjesht pËr grricje /pf/images/graemlins/laugh.gif ).
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Alibaba:
[qb]
Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb] pas mbarimit te pushtimit romak tokat ilire kaluan nja 300 pushtime te tjera perfshi ketu edhe ate prej sllaveve.kjo e legjitimon qendrimin e turqve ne Shqiperi? [/qb]
Rasti yne eshte ndryshe, sepse ne NUK U ASIMILUAM /pf/images/graemlins/wink.gif
Ndersa banoret e gadishullit iberik e humben identitetin e tyre... leqe te ardhur ishin edhe ata qe ishin para romakeve... fise kelte nga veriu dhe iberike nga jugu... [/qb]
edhe iliret,pra shqiptaret,ishin te ardhur ne gadishulin ballkanik(ashtu si greket e sllavet).

he he he...kur behet fjale per hajdutet e te tjereve nuk e vret shume kur flet,amà per hajdutet e tu te djeg eee? /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Elsi

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Kondrapedali:
[qb]
Fillimisht postuar nga Alibaba:
[qb]
Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb] pas mbarimit te pushtimit romak tokat ilire kaluan nja 300 pushtime te tjera perfshi ketu edhe ate prej sllaveve.kjo e legjitimon qendrimin e turqve ne Shqiperi? [/qb]
Rasti yne eshte ndryshe, sepse ne NUK U ASIMILUAM /pf/images/graemlins/wink.gif
Ndersa banoret e gadishullit iberik e humben identitetin e tyre... leqe te ardhur ishin edhe ata qe ishin para romakeve... fise kelte nga veriu dhe iberike nga jugu... [/qb]
Sigurisht dhe gjetën aty një tokë të lirë pa zot. S'patën faj ata! El Cid është vetëm një rrëfenjë për të trembur kalamajt /pf/images/graemlins/tongue.gif .

AliBaba, spanjollët e kanë luftuar pushtimin arab po aq (ndofta mË fort) sa edhe ne pushtimin turk. Përndryshe sot ata nuk do flitnin spanjisht (e baskë një pjesë) por do flitnin arabisht.
Maurët për më tepër nuk ishin arabë (si fis) por afrikanë të arabizuar. Edhe sot ata ndryshojnë jo pak nga arabët e Arabisë (kjo thjesht pËr grricje /pf/images/graemlins/laugh.gif ). [/qb]
Po mer plak, El Cid - El Campeon eshte histori nga ato qe tregojne si kthehen myslimanet ne katolike dhe luftojne te pafete... sigurisht qe erdhen shume maure e arabe, por spanjollet nuk u zbuan, apo jo? me ngjan se duhet te lexosh me teper per historine e Spanjes... sigurisht qe ishte toka e dikujt, por e kujt ishte?

lilly, une e dija sikur iliret nuk ishin te ardhur, por nje nga popujt me te vjeter ne Europe...

Nejse, a mund te hapim nje teme tjeter per historine e Spanjes, tek historia boterore? sikur jemi ne temen e gabuar /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

mire e the nje nga me te vjetrit...sepse jane nje nga te paret qe kane ardhur ketu nga Mesopotamia(por ndryshe nga rracat e tjera ne Mesopotami, iliret ishin te bardhe).
 

jimmy84

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb] mire e the nje nga me te vjetrit...sepse jane nje nga te paret qe kane ardhur ketu nga Mesopotamia(por ndryshe nga rracat e tjera ne Mesopotami, iliret ishin te bardhe). [/qb]
Mesapotamia? E ke te sigurte kete ti?
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Alibaba:
[qb] Po mer plak, El Cid - El Campeon eshte histori nga ato qe tregojne si kthehen myslimanet ne katolike dhe luftojne te pafete... sigurisht qe erdhen shume maure e arabe, por spanjollet nuk u zbuan, apo jo? me ngjan se duhet te lexosh me teper per historine e Spanjes... sigurisht qe ishte toka e dikujt, por e kujt ishte?

lilly, une e dija sikur iliret nuk ishin te ardhur, por nje nga popujt me te vjeter ne Europe...

Nejse, a mund te hapim nje teme tjeter per historine e Spanjes, tek historia boterore? sikur jemi ne temen e gabuar /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
AliBaba, ngren pyetje dhe po vetë ja jep përgjigjen! :shrug:

sigurisht qe ishte toka e dikujt, por e kujt ishte?

sigurisht qe erdhen shume maure e arabe, por spanjollet nuk u zbuan, apo jo

:wave:
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga jimmy84:
[qb]
Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb] mire e the nje nga me te vjetrit...sepse jane nje nga te paret qe kane ardhur ketu nga Mesopotamia(por ndryshe nga rracat e tjera ne Mesopotami, iliret ishin te bardhe). [/qb]
Mesapotamia? E ke te sigurte kete ti? [/qb]
ne qofte se librat qe kamlexuar dhe sitet qe kam vizituar genjejne,atehere kam frike se jo.
hidhi nje sy ketij www.geocities.com/protoillyrian
 

Elsi

Forumium praecox
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Kondrapedali:
[qb]
Fillimisht postuar nga Alibaba:
[qb] Po mer plak, El Cid - El Campeon eshte histori nga ato qe tregojne si kthehen myslimanet ne katolike dhe luftojne te pafete... sigurisht qe erdhen shume maure e arabe, por spanjollet nuk u zbuan, apo jo? me ngjan se duhet te lexosh me teper per historine e Spanjes... sigurisht qe ishte toka e dikujt, por e kujt ishte?

lilly, une e dija sikur iliret nuk ishin te ardhur, por nje nga popujt me te vjeter ne Europe...

Nejse, a mund te hapim nje teme tjeter per historine e Spanjes, tek historia boterore? sikur jemi ne temen e gabuar /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
AliBaba, ngren pyetje dhe po vetë ja jep përgjigjen! :shrug:

sigurisht qe ishte toka e dikujt, por e kujt ishte?

sigurisht qe erdhen shume maure e arabe, por spanjollet nuk u zbuan, apo jo

:wave: [/qb]
Po pra kontrapedal, e ngrita si pyetje, qe te hapesh librat e historise dhe te shohesh kur ka lindur si koncept Spanja: sic ta thashe, para pushtimit arab, ajo zone ishte me mbreteri barbaresh visigote dhe baske ne verilindje. Perpara kesaj kohe ishte romake, dhe emri i kesaj province romake ishte HISPANIA. Kur filloi LA RECONQUISTA, dmth lufta e mbreterve katolike per te marre kontrollin e gjithe gadishullit, mbreti i Aragonit, Fernandi, u martua me Izabelen e Kastijes, dhe formuan koronen e perbashket te Spanjes, duke perdorur emrin e provinces se vjeter romake. Pra nuk ka pasur ndonjehere spanjolle, eshte nje koncept i krijuar nga Fernandi i Aragonit - per me teper mund te lexosh edhe Il Nuovo Principe te Makiavelit /pf/images/graemlins/wink.gif
Kete copetim dhe regjionalizem mund ta veresh edhe sot nese shkon ne Spanje - eshte nje nga vendet ku provincat kane me teper pavaresi dhe decentralizimi i pushtetit eshte shume i madh... ke disa gjuhe zyrtare ne provinca (Gallego ne Galicia, Vasco ne Vendet Baske dhe ne Viscaya, Catalan ne Catalunya, Valenciano ne Valencia, dhe ne Baleare ke nje gjuhe tjeter...)
:wave:
 

jimmy84

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb]
Fillimisht postuar nga jimmy84:
[qb]
Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb] mire e the nje nga me te vjetrit...sepse jane nje nga te paret qe kane ardhur ketu nga Mesopotamia(por ndryshe nga rracat e tjera ne Mesopotami, iliret ishin te bardhe). [/qb]
Mesapotamia? E ke te sigurte kete ti? [/qb]
ne qofte se librat qe kamlexuar dhe sitet qe kam vizituar genjejne,atehere kam frike se jo.
hidhi nje sy ketij www.geocities.com/protoillyrian [/qb]
Per pune historie nuk para i besoj internetit personalisht. Se varet kush shkruan. Nuk kam asnje garanci per vertetesine e tyre. (perderisa nuk eshte e sigurte autori).
Per librat? Cfare te te them? Nuk e kam idene se cfare lbrash ke lexuar ti por vetem nga dy rreshta qe shkrove lind pyetja: Pse iliret ishin tye bardhe kurse te tjeret jo?
Sipas librave qe kam lexuar une, arkeologjia akoma nuk e ka gjetur se kur kane ardhur iliret ne Ballkan. Jo per shkak te paaftesise por per shkak te vjetersise.
Ne fakt duhet te perdorja termin PELLAZG sepse Iliret jane shume me te rinj dhe jo te gjithe pellazget jane ilire. (po te gjithe iliret jane pellazge /pf/images/graemlins/smile.gif )
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Fillimisht postuar nga jimmy84:
[qb]
Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb]
Fillimisht postuar nga jimmy84:
[qb]
Fillimisht postuar nga Lilly-sct:
[qb] mire e the nje nga me te vjetrit...sepse jane nje nga te paret qe kane ardhur ketu nga Mesopotamia(por ndryshe nga rracat e tjera ne Mesopotami, iliret ishin te bardhe). [/qb]
Mesapotamia? E ke te sigurte kete ti? [/qb]
ne qofte se librat qe kamlexuar dhe sitet qe kam vizituar genjejne,atehere kam frike se jo.
hidhi nje sy ketij www.geocities.com/protoillyrian [/qb]
Per pune historie nuk para i besoj internetit personalisht. Se varet kush shkruan. Nuk kam asnje garanci per vertetesine e tyre. (perderisa nuk eshte e sigurte autori).
Per librat? Cfare te te them? Nuk e kam idene se cfare lbrash ke lexuar ti por vetem nga dy rreshta qe shkrove lind pyetja: Pse iliret ishin tye bardhe kurse te tjeret jo?
Sipas librave qe kam lexuar une, arkeologjia akoma nuk e ka gjetur se kur kane ardhur iliret ne Ballkan. Jo per shkak te paaftesise por per shkak te vjetersise.
Ne fakt duhet te perdorja termin PELLAZG sepse Iliret jane shume me te rinj dhe jo te gjithe pellazget jane ilire. (po te gjithe iliret jane pellazge /pf/images/graemlins/smile.gif ) [/qb]
edhe une s'para i besoj internetit por kjo faqe ka te shenuara te gjitha referencat(librat dhe auotret prej te cileve jane marre te dhenat)prandaj dhe me duket e besueshme.
per sa i perket pyetjes qe me bere,nuk di te ta them psene(punet e zotit?)por dihet qe iliret ashtu si disa popuj te tjere ne europen jugoree lindore vijne nga Mesopotamia dhe gjeja nuk eshte kaq e çuditshme perderisa Irani,Libani(ndoshta edhe ndonje tjeter) e kane mbi 80% te popullsise te bardhe.besoj se ti e di qe persianet ishin te bardhe?.
eshte e vertete,mendohet se iliret jane te paret qe jane vendosur ne Ballkan por nuk dihet sektesisht se kur.sa per vazhdimesine Pellazge-Ilire nuk kam hasur ne ndonje te dhene. /pf/images/graemlins/frown.gif ti di ndonje liber apo studim qe eshte botuar?do te me pelqente t'i lexoja...
 

jimmy84

Primus registratum
Re: ...EDHE NJE HERE TE TE SHOH KRISTIANE ...SI DIKUR. ..ARBERI

Ne fakt po habitem ca qe paske lexuar per iliret dhe nuk paske gjetur fakte per vazhdimesine Pellazgo-Ilire. Prandaj te thashe qe varet se kush i shkruan ato libra apo studime.
Megjithate po te jap dy tituj tani per tani:
Gjuha e Perendive----Aristidh Kola
Arvanitasit, dhe prejardhja e grekeve--- i njejti autor.
Shpresoj t`i gjesh dhe mbase gjen fakte per vazhdimesine Pellazgo-ilire.
 
Top