Deshtaket

alinos

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

ta sjell dhe ate per ngjyrat e vjeshtes e? /pf/images/graemlins/rolleyes.gif

ju te ktheni nga personazh dark ne personazh grotesk, per zotin!!!
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

me angleze keshtu?

Ngjyrat e Vjeshtës

Dje kishim gëzim, sot kemi vuajtje
Dje ishim të qeshur, sot të pikëlluar
Dje ishim të ciltër, sot jemi cinikë
Dje këndonim, sot qajmë
Dje kishim shpresa, sot vetëm skepticizëm,
Dje thurnim ëndrra, sot hartojmë plane
Dje vuanim për karamele, sot për para
Dje jepnim, sot kërkojmë
Dje mësonim, sot japim mend
Dje rrinim në këmbë, sot ulur
Dje udhëtonim, sot dergjemi në divan
Dje ishim të mbushur, sot jemi zgavër
Dje lartoheshim, sot na rëndojnë supet
Dje ecnim në këmbë, sot shkojmë me makinë
Dje bënim, sot na i bëjnë të tjerët
Dje zgjoheshim vonë, sot s’na zë gjumi
Dje ishim të palodhur, sot jemi të sfilitur
Dje qeshnim për çikërrima, sot bërtasim për çikërrima
Dje besonim, sot dyshojmë
Dje harronim lehtë, sot s’të falim asnjë fjalë
Dje ishim të çmendur, sot jemi të logjikshëm
Dje ishim bashkë, sot jemi vetëm
Dje jetonim, sot kujtojmë
Këto janë ngjyrat e vjeshtës...

p.s. kjo eshte shkruar ne tetor, por per ceshtje mukajeti i ka munguar af-se... /pf/images/graemlins/cooli.gif
 

Dolores

Primus registratum
Re: Deshtaket

....pse?!...nqs ti i ke shkruar....ke fituar shume ....koha humbet .. s ka pune tjeter
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

Kush e ka te drejten te cilesoje nje individ apo grup me epitetin Deshtake??Kush i percakton fitoret qe te kete te drejten te thote qe deshtove?
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

e drejta rrusho eshte shitur ketu e disa vite me pare per dy cigare nga tre te pastrehe...
E sic dihet, njeri prej tyre maksimumi e "thithi" njehere /pf/images/graemlins/winkwink.gif

c'est la vie! /pf/images/graemlins/shrug.gif
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

<font color="brown"> Watch out!
Smoking kills!
Truth smokes!
Truth is dead!
Long live the Truth!

Ehhhh, mi thjeshteze c'na ben ende nje princ e nje princeshe, na leviz endrrat me te qindten e sekondit neper nje qark rrugesh te ngaterruara dhe rritet kaq shume ajo adrenalina dhe deshira per te marre vesh... "he...po me..., he pra dhe ti se nuk i the te gjitha...ooo, si behesh edhe ti... princesha... princi..." Ne pergjerohemi per te tille perralle, edhe pse perrallen e hedhim ne plehera diten dhe kerkojme neper terr naten...
</font>
 

MLK

Primus registratum
Re: Deshtaket

Une psh kam pas fatin e madh qe te fitoj gjithmon medaljen e deshtakut! Nuk eshte me e mira, po me mire se pa medalje eshte amon /pf/images/graemlins/cool.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Kush e ka te drejten te cilesoje nje individ apo grup me epitetin Deshtake??Kush i percakton fitoret qe te kete te drejten te thote qe deshtove?

[/ QUOTE ]

Ne! Jemi ne qe "shpikem" stimuj per te ngritur lart me moral disa e per te groposur te tjere. Eshte si puna e miteve dhe antimiteve, cdo fjale do antonimin e vet per te plotesuar kuptimin.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

Sa keq i bejme vetes dhe te tjereve ne kete menyre? Nuk eshte e tepert kjo gje kur pak ndihemi nga realiteti qe na rrethon por te cilesohemi dhe si deshtake?
MLK si ecen perpara kur ke fituar kete medalje te rende?
 

MLK

Primus registratum
Re: Deshtaket

E thjeshte fare Lips, aty ku duhet, tregoj medaljen e deshtakut, dhe sme pengon njeri te eci perpara, rendesi ka qe te kuptojne se ska risk se do i prish pune njeriu /pf/images/graemlins/laugh.gif
Nganjehere qeka me e thjeshte te jesh Zhveik se sa Gates /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

Kuptohet qe ne kete rast MLK nuk quhet me deshtak, por i pafat dhe per te pafatet njerezit kane kompasion ndaj i japin shance te reja.

Shef Lips qe eshte e gjitha pune definicioni sipas rastit qe te paraqitet.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

Atehere menyra e vetme qe Deshtaket te ecin perpara eshte te kemi meshire per ta? Kush tha MLK qe deshtaket skane risk? Po sikur te ngrihet gjithe grupi i "Deshtakeve" e te vendosin te na sfidojne?
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

Pikirisht ky eshte rreziku! Ata te cilet jane te dhimbsur dhe tregojne kompasion jane te detyruar te ndajne te "miren" e tyre me deshtaket krejt sic bejne taksapaguesit me personat qe marrin asistence sociale. Dhe vjen nje dite qe (ndoshta) atij te cilit t'i i zgjate doren dhe e ndihmove te qendroje ne kembe, te te sfidoje, pasi mosmirenjohja eshte ne mode. A te ka "falendruar" ty personalisht ndonjehere nje person i cili jeton me asistence sociale nga taksat qe paguan "ti"? Nuk e besoj...dhe as mos prit te te falenderoje, ndaj mos prit te jesh e falenderuar per kompasion.

Well, kjo eshte nje menyre tjeter te pari te gjerave qe sigurisht eshte e ndryshme.

P.s.Shkrimi im me lart dhe kudo s'i referohet askujt dhe aq me shume MLK /pf/images/graemlins/smile.gif per te cilin kam shume respekt dhe qe jam e bindur qe s'eshte deshtak. /pf/images/graemlins/smile.gif (sqarimi per ata qe s'rrine dot pa i asocuar shkrimit nje anetar pjesemarres ne teme i cili me "pafajesi" i shton nje ngjyre temes qofte edhe me nje shaka te kripur)
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

Absolutisht s'kam asgje me anetare/t ( sa per sqarim).

Atehere pse ti cilesojme keta persona "Deshtake " ,ketu qendron problemi im.Kur keta persona ja dalin kaq mire madje pa u lodhur fare?C'kuptim ka atehere ti japim rendesine dhe ti hapim dhe teme madje ketyre njerezve "perfitues" do ti quaja.Te mos ofendohen ata qe jane me gjendje shpirterore te dobet dhe mendojne se jane te tille ,skam asgje me ta,e kam me veten dhe me te tjere qe pranojne te shkruajne per persona te dobet.
 

MLK

Primus registratum
Re: Deshtaket

9'fare eshte deshtimi nje here, se para se te themi kush eshte deshtak, duhet te dim mire çdo te thote te deshtoh e ne lodhje me çfare!
 

abs

nuk e di...
Re: Deshtaket

Schitt ne sot /pf/images/graemlins/mad.gif
Qe thoni ju me deshtoi plani, me iku treni, ca me ba, zilja ra nadje ne fakt, por i rash me jastek /pf/images/graemlins/grin.gif, e ja zuna frymen qe mos t me prishte andrren /pf/images/graemlins/wub.gif
Kshtuqe me iku treni, deshtova, na ja, ca me ba, perfat te mire, raporti deshtim - realizim/fitim asht relativisht ne ekuiliber, se per ndryshe ja kisha dhan nje PAM vehtes tesh /pf/images/graemlins/pickellonja.gif.
Oj kto fituesit e perhershem jane streng me vehten e tyne, thojne e /pf/images/graemlins/grin.gif


Lum ato qe s deshtojne asnjehere /pf/images/graemlins/lol.gif, s jua kam zili per ideal t partis /pf/images/graemlins/grin.gif


Ika tesh,se me duhet te bej ma te miren ne lidhjen me deshtimin sot...

Ka kush ndonje mendim /pf/images/graemlins/idea.gif
Do me ndihmonte /pf/images/graemlins/wink.gif
 
Top