Deshtaket

Bora

Primus registratum
Re: Deshtaket

Drejtimi eshte ne veri-lindje te se ardhmes,pylli i Harreses.Parukiera eshte deshtake.
 

Guest
Re: Deshtaket

IF TE JAN FIKSUAR IDETE TEK DESHTAKET :smash: KUSH TE PASKA GENJEYER /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

C'te nderroje ajo moj lara nuk e sheh qe duket si viktime e holokaustit, zgjohu hejjjjj, vrite parukieren. :cool:

P.s.Eshte metaforik krahasimi se mos me keqkuptosh moj se dukesh edhe e dhunshme ti. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Guest
Re: Deshtaket

/pf/images/graemlins/blush.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Bora

Primus registratum
Re: Deshtaket

Parkukierja me ka bere permanent mendimet.
Me duket se s'jam as hebre as Homoseksual.

Si ishte puna e meshires?
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

Puna e meshires eshte e rende kur eshte ne aspektin personal, te tjerat pak rendesi kane.Une do thosha mos ki meshire per parukieren psh. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Guest
Re: Deshtaket

mESHIRA SUXKS PER DISA NJEREZ /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Bora

Primus registratum
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Puna e meshires eshte e rende kur eshte ne aspektin personal, te tjerat pak rendesi kane.Une do thosha mos ki meshire per parukieren psh. /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
That's okay,Lara ti mprih sqeparin,ti Kordele gjuaj se e ke krahun e forte.
P.s:Shenjestra jam vete,se mos ngaterrohesh /pf/images/graemlins/wink.gif !
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

Maria

Nuk kam me brenga ne shpirt, qe nga dita kur e kuptova se doja te fluturoja deri ne fund te botes.Asnje nga ato mendimet qe m’i zaptojne dhunshem buzet e duan te dalin prej tyre.Ndoshta e kam mposhtur friken nga e verteta dhe fantazmat, qe nga dita kur ekziston dikush qe e njeh te kaluaren dhe te tashmen time.Nuk kam me frike nga vetja.Nje pjese e forces se tij, qetesise dhe indiferences ndaj gjithckaje tokesore eshte injektuar edhe tek une.Po qe se ngrihesh ne fluturim, gjithcka mpaket ose rri e madhe, por eshte e larget.Fluturim mund te jete edhe braktisje; une nuk mund te perjashtoj nje ishull ku mund te zbarkojme dhe do ta ndiej veten ne parajse.
Maksi, me te cilin u takova edhe dy here te tjera per darke pas Nju-Orleansit, e krahason dashurine tone me nje fluturim avioni me motore te shuar, perfshire ketu edhe nje gremisje te programuar.Pesha e avionit eshte fuqia, teksa kundrapesha e se ashtuquajtures force e rendeses behet njesh me rrymat ajrore te poshtme.
-Ata nuk lejojne qe t’i shtrydhesh per jete, - tha Maksi duke patur fjalen per Anen dhe Davidin.
Gjithe kenaqesia e tij permblidhej, me sa kuptoja, ne fundin e dashurickave tona e ne dhimbjen time te mepastajme, te cilen nuk mund te rrinte pa e shijuar.Oferten e tij per te kaluar naten me te dy vellezerit, e hodha poshte duke buzeqeshur.
Nuk e perjashtova, gjithsesi, mundesine qe edhe Leoni te kishte dijeni per kete ide.Asgje nuk mund te perjashtohej te nje burre qe rreket ta jetoje jeten me shpejtesine e zerit.Besnikeria eshte nje fjale qe nuk ze vend aspak ne fjalorin e Leonit.E ka tradhtuar Anen gjithe ato here, por kurre ne ate mase sa ta lendonte.Sepse ajo nuk e dinte.Sepse i besonte e nuk bente pyetje.Leoni me ka treguar shume nga jeta e tij, megjithese nuk besoj t’i njoh te gjitha fantazite e tij seksuale.
Nuk jam ne njeren nga ato dashurickat e tij te zakonshme.Kete e di.Jam gruaja e bere enkas per te.Maksi qeshi me gjithe shpirt, kur ia thashe kete.Humori i tij mbeshtete kryesisht te ndjenja e gezimit per fatkeqesine e tjetrit.Vazhdoj te takohem me dashnorin tim te vjeter ngase ai eshte filli lidhes mes meje dhe Leonit.Ky eshte interpretimi fisnik i ceshtjes.Nga ana tjeter, do te kasha shume qejf te merrja vesh dicka me te cilen ta kasha Maksin ne dore.Per te gjitha rastet, qofte edhe nese martohem me nje pjesetar te familjes.E kam menduar shpesh kete gje.Sepse nuk do te kete nje dikush tjeter pas Leonit, qe do te dua ta bej timin, t’i shkepus sekretin e tij te fundit e qe do t’ia rrembej qiellit per ta patur vetem per vete.Ne kete yllesi Maksi luan Mefistofelin dhe eshte faji i tij nese me ngaterron mua me Greten.
“Cargo-Kult” e quan maksi lidhjen time me Leonin. Cargo-Kult-e quheshin, sic ma shpjegoi pasi une e pyeta, orvatjet e te zinjve per sherim dhe shpresa per te marre pjese ne te mirat e qyteterimit te te bardheve. Sic ishin mireqenia, lumturia dhe liria. Cargo-Kult-et ishin praktikuar ne Melanezi dhe ne Guninene e re, dhe disa grupe shkuan aq larg Luftes se dyte Boterore, saqe ndertuan aeroplane qe te sillnin mallrat e shumedeshiruara per popullsine vendase.
Maksit iu duk cmendurisht per te qeshur ky krahasim e une ia plasa gazit bashke me te.Ishte e pamundur te mos flisje per fluturim me Maksin dhe Leonin.Ata e shpalosnin kete teme ne menyra te dnryshme.Per Leonin ishte dashuri, ndersa per maksin pushtet dhe para.Kete te fundit arrija ta kuptoja shume mire, ndersa me kaplonte nje mall i frikshem kur Leoni nuk ishte ne qytet.
Takimet me Maksin jane nje lloj kenaqesie shtese, nje tip erotizmi gojor, sadizem i tjerre me fjale, manovra te artit te fluturimit me figura kokekrisura, ku njeri pret gremisjen e tjetrit.
-E kam vdekje te pres,- me tha Maksi njehere, kur une u vonova dhjete minuta.
Ai dikur me kishte pritur nje nate te tere.Nuk kishte falje.Flaka nuk ishte shuar ende, kete di ta them me siguri, sepse me zjarrin njihem mire.
-Me fal!- i thashe ate mbremje e Maksi sajoi nje buzeqeshje ne buze.Ai u zhyt ne mendimet e tij e une net e mijat.Ishim ulur ne nje makine qe po e merrte rrokullimen duke ia hedhur njeri-tjetri fajin per gremisjen e pashmangshme.
Jetojme ne nje vend ku allishverishet ndjekin njera-tjetren ne nje gjueti me shpejtesi marramendese, saqe nuk te lene as kohen per tu uzurpuar ca rrethe me te larta, Learjet-i firmes ka ngelur me shume ne toke se ne ajer.
.............................................

vazhdon...
 

Ema

Goddes
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Maria

Nuk kam me brenga ne shpirt, qe nga dita kur e kuptova se doja te fluturoja deri ne fund te botes.Asnje nga ato mendimet qe m’i zaptojne dhunshem buzet e duan te dalin prej tyre.Ndoshta e kam mposhtur friken nga e verteta dhe fantazmat, qe nga dita kur ekziston dikush qe e njeh te kaluaren dhe te tashmen time.Nuk kam me frike nga vetja.Nje pjese e forces se tij, qetesise dhe indiferences ndaj gjithckaje tokesore eshte injektuar edhe tek une.Po qe se ngrihesh ne fluturim, gjithcka mpaket ose rri e madhe, por eshte e larget.Fluturim mund te jete edhe braktisje; une nuk mund te perjashtoj nje ishull ku mund te zbarkojme dhe do ta ndiej veten ne parajse.
Maksi, me te cilin u takova edhe dy here te tjera per darke pas Nju-Orleansit, e krahason dashurine tone me nje fluturim avioni me motore te shuar, perfshire ketu edhe nje gremisje te programuar.Pesha e avionit eshte fuqia, teksa kundrapesha e se ashtuquajtures force e rendeses behet njesh me rrymat ajrore te poshtme.
-Ata nuk lejojne qe t’i shtrydhesh per jete, - tha Maksi duke patur fjalen per Anen dhe Davidin.
Gjithe kenaqesia e tij permblidhej, me sa kuptoja, ne fundin e dashurickave tona e ne dhimbjen time te mepastajme, te cilen nuk mund te rrinte pa e shijuar.Oferten e tij per te kaluar naten me te dy vellezerit, e hodha poshte duke buzeqeshur.
Nuk e perjashtova, gjithsesi, mundesine qe edhe Leoni te kishte dijeni per kete ide.Asgje nuk mund te perjashtohej te nje burre qe rreket ta jetoje jeten me shpejtesine e zerit.Besnikeria eshte nje fjale qe nuk ze vend aspak ne fjalorin e Leonit.E ka tradhtuar Anen gjithe ato here, por kurre ne ate mase sa ta lendonte.Sepse ajo nuk e dinte.Sepse i besonte e nuk bente pyetje.Leoni me ka treguar shume nga jeta e tij, megjithese nuk besoj t’i njoh te gjitha fantazite e tij seksuale.
Nuk jam ne njeren nga ato dashurickat e tij te zakonshme.Kete e di.Jam gruaja e bere enkas per te.Maksi qeshi me gjithe shpirt, kur ia thashe kete.Humori i tij mbeshtete kryesisht te ndjenja e gezimit per fatkeqesine e tjetrit.Vazhdoj te takohem me dashnorin tim te vjeter ngase ai eshte filli lidhes mes meje dhe Leonit.Ky eshte interpretimi fisnik i ceshtjes.Nga ana tjeter, do te kasha shume qejf te merrja vesh dicka me te cilen ta kasha Maksin ne dore.Per te gjitha rastet, qofte edhe nese martohem me nje pjesetar te familjes.E kam menduar shpesh kete gje.Sepse nuk do te kete nje dikush tjeter pas Leonit, qe do te dua ta bej timin, t’i shkepus sekretin e tij te fundit e qe do t’ia rrembej qiellit per ta patur vetem per vete.Ne kete yllesi Maksi luan Mefistofelin dhe eshte faji i tij nese me ngaterron mua me Greten.
“Cargo-Kult” e quan maksi lidhjen time me Leonin. Cargo-Kult-e quheshin, sic ma shpjegoi pasi une e pyeta, orvatjet e te zinjve per sherim dhe shpresa per te marre pjese ne te mirat e qyteterimit te te bardheve. Sic ishin mireqenia, lumturia dhe liria. Cargo-Kult-et ishin praktikuar ne Melanezi dhe ne Guninene e re, dhe disa grupe shkuan aq larg Luftes se dyte Boterore, saqe ndertuan aeroplane qe te sillnin mallrat e shumedeshiruara per popullsine vendase.
Maksit iu duk cmendurisht per te qeshur ky krahasim e une ia plasa gazit bashke me te.Ishte e pamundur te mos flisje per fluturim me Maksin dhe Leonin.Ata e shpalosnin kete teme ne menyra te dnryshme.Per Leonin ishte dashuri, ndersa per maksin pushtet dhe para.Kete te fundit arrija ta kuptoja shume mire, ndersa me kaplonte nje mall i frikshem kur Leoni nuk ishte ne qytet.
Takimet me Maksin jane nje lloj kenaqesie shtese, nje tip erotizmi gojor, sadizem i tjerre me fjale, manovra te artit te fluturimit me figura kokekrisura, ku njeri pret gremisjen e tjetrit.
-E kam vdekje te pres,- me tha Maksi njehere, kur une u vonova dhjete minuta.
Ai dikur me kishte pritur nje nate te tere.Nuk kishte falje.Flaka nuk ishte shuar ende, kete di ta them me siguri, sepse me zjarrin njihem mire.
-Me fal!- i thashe ate mbremje e Maksi sajoi nje buzeqeshje ne buze.Ai u zhyt ne mendimet e tij e une net e mijat.Ishim ulur ne nje makine qe po e merrte rrokullimen duke ia hedhur njeri-tjetri fajin per gremisjen e pashmangshme.
Jetojme ne nje vend ku allishverishet ndjekin njera-tjetren ne nje gjueti me shpejtesi marramendese, saqe nuk te lene as kohen per tu uzurpuar ca rrethe me te larta, Learjet-i firmes ka ngelur me shume ne toke se ne ajer.
.............................................

vazhdon... [/qb]
/pf/images/graemlins/smile.gif

Te lutem pjesen kur Maria humb zjarrin... /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

...vazhdon!....kam thene
frown-.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

Vetemeshirimi

Kam nje kukull mbi shtrat.Ka emrin e dikujt qe dua(nuk dua ti diskutoj kohet e foljes kot se koti,do ishin zgjatje pa vlera te verteta).
Cdo mbremje shtrij carcafet, e mbeshtes mbi jastek dhe pastaj e shtrengoj fort derisa me ze gjumi.
Vetemeshirimi eshte ndjenja me e felliqur.Dhe s'ka gje me te vertete se kjo.Te ndjerit dhimbjen dhe ngazellimi prej saj.
Sa i urrej turmat e ngushelluesve drejt meje,syte e tyre qe marrin njeherazi pamje serioze dhe me mbeshtjellin ne nje meshire te pamate.Nuk ja kam nevojen.

Do nenvizoja, te ndjerit dhimbjen dhe ngazellimi prej saj...

Heronjte

Thote se "heronjte i kerkojne vete tragjedite e tyre".Dobesia e tyre qendron ne te qenurit heroike.
Dhe une cuditem.
Heroizmi qenkesh fare i zakonte,aspak i jashtezakonshem.Ne fakt eshte ajo pika e dobet qe na shtyn te behemi heronj,si Akilit thembra apo Heraklitit kemisha.
Perse ja vlen te rrosh?
Une do pergjigjesha njelloj si Ana :per dashuri.
Po nuk di ne i besoj vertet ketij perkufizimi.
Jam zgjuar heret,dhe koka me peshon sikur te ishte me qindra kilograme.

Heronjte e betejave te deshtuara.... po shihja nje film mbreme vone, nje senator ne beteje qe kalohej se rrezikoi jeten per te shpetuar nje vajze qe u mbyt.reklame e tharte deri diku makabre.

Vdekja

"Dy gjerat qe mund te prishin monotonine e jetes jane dashuria dhe madheshtia e vdekjes".
Mbase fjalet s'jane keshtu tamam,por kuptimi eshte ai.
Mu duk sikur rilexoja Remarkun,kur flitej per ate jete pa jete,kur s'kish dashuri.Per fantazmat e mbetura te paformuara.Per shpirtrat e atyre qe prej pengjeve mbeten gjysem ketej e gjysem ne nje bote tjeter.
Mendoj se ne vetvete vdekja duhet te kete dicka te mrekullueshme.
Me pelqejne lulet e thara.Me cojne pas ne kohe dhe ndjesite gjallohen.

Dy gjera qe mund te prishin monotonine e jetes jane dashuria dhe madhestia e vdekjes......Me pelqejne lulet e thara, kam 12 te tilla......do i beja fije fije sot per pak.

Dashuria:
"Eshte me e lehte ta vrasesh dike apo ta braktisesh?"
...Hija jote ka kohe qe ecen me mua,e mbrujtur me gjakun tim.Ndonjehere them se do ish me mire te kishe vdekur.Jo se e dua teper jeten time,po se nje ekzistence tjeter e jotja do me derrmonte.Pastaj i bie ballit me shuplake.Kush te vdiste?Te vdese arsyeja?
"Nese me le,une do te vdes-tha Ana"
Edhe pse e di qe s'jam gjakatare nga natyra mbase do zgjidhja vdekjen ne vend te braktisjes.
Braktisja eshte nje fjale shume e rende,shume e madhe.Mund te zgjidhja"Shkoj,iki,kaloj perbri pa u ndjere".
Mbase kjo e fundit eshte fjala e drejte.
"Kush dashuron ka gjithmone te drejte-thoshte Maria".

Ana dhe Maria, ne lufte per jeten dhe vdekja fitoi.Maria u ndeshkua me humbjen.....fitoi madheshtia e vdekjes, braktisjen e pati brenda.

Burrat:

Me surprizoi figura e zjarrit.Me pelqen zjarri,apo per te qene me specifik me pelqen ajo flaka e kaltert qe ngrihet nen ate te kuqerremten duke u dridhur.
Me pelqen flaka e kaltert e cakmakeve,menyra si imazhi i zjarit dridhet e kaperdihet ne mijera reflekse.
Te qenurit jo-romantik ka dicka prej burri.Ne fakt Romantik/e duhet te jete femerore gjithmone.Me cudit ajo menyre e te konceptuarit te jetes.Ai perceptim i zhdrejte i dashurise.Burrave u pelqejne grate fjalepake.Dhe grate sikur mos ta dinin ja mbushin ditet me ligjerata.
Burrat jane rrace e cuditshme.Me vjen te qesh me burrat.
Pse polet e kundert terhiqen?Dhe pasi jane terhequr mire e mire cfare thone me njeri-tjetrin:c'u mbetet per te thene,c'kane te perbashket?

Duhet te qesh me burrat...duhet!

...dhe femrat:
Cdo femer ka nje copez burri me vete.Kjo sepse ambicia,vendosmeria dhe mbi te gjitha korruptimi kane emrin burre.
Maria s'mundi te mbante pa thene deshira qe truri i saj nuk i kish programuar kurre.Nje burre s'do mund te dashuronte kesisoj.Nje burre s'mund te ish fatalist.
Une jam deri diku se ajo:O gjithcka o hic!
Nje grua s'mund te doje dy burra njekohesisht.Nje burre po.
Nje burre mund te genjeje veten se i do te dyja ne menyren e tij.
Keshtu lindin iluzionet.

Nje grua s'mund te doje dy burra njekohesisht.Nje burre po.
Nje burre mund te genjeje veten se i do te dyja ne menyren e tij.
Keshtu lindin iluzionet.


Tradhetia:
Tradhetia i perket fatkeqeve.Mbase jemi te gjithe pak fatkeqe.Idete tradhetare me cingerisin nervat.
Arsyet jane te pakapshme.Ka shume alkol ne kete liber.
Seksi eshte bere refren i perditshem.Ne keto dite s'flitet per asgje tjeter me aq pasion sa per seksin.
Goethe,shetitjet,letrat e dashurise kane mbetur ne shekujt e paperparuar.
Une kam mbetur tutje ne kohe...E vetmja prani e ndjeshme eshte ajo e kategorise Eros!
Me vjen shume shpesh per te vjelle keto dite.

Tradhtia i perket fatkeqeve, arsyet nuk i di.

Koha:
Koha eshte mjeti me i keq i shpikur.Para se te lindte koha(mendimi im) gjithcka ecte pa orare(sa inat i kam oraret).Njesite kufizuese nuk ekzistonin,keshtu njerezit kishin sa kohe te donin per te bere nje dush te mire,per te shkruar nje leter te gjate,per te shetitur ne park,per te dashur.
Tani nuk ka me kohe.

Eshte me e thjeshte te vrasesh apo te braktisesh?
Leoni u dogj brenda makines,i moren flake floket megjithe cullufen mbi balle.Koha mjaftoi sa per t'ja mbathur prej makines vetem nje.Njeri ishte flija.
Kush ishte heroi?
...

Tani nuk ka me kohe...heroin nuk e njoh ......me.

Deshtaket:
I urrej burrat e bukur.Te ecurit perkrahu me nje mashkull te bukur me veshtrimet e kalimtareve qe ta bejne copa.
"Deshtaket jane njerezit me interesante qe ekzistojne,nuk te ka rene ne sy kjo gje?Jane me te gjalle.Aspak te vetedijshem per gjerat e rendesishme.I jepemi me mish e me shpirt dashurise ngase ajo na ben te provojme te paprovuaren.Eshte pikerisht arsyeja qe ajo mbaron me pas."

Jo deshtaket, por vetemeshiruasit, ky eshte termi i duhur.

Rruga ime:
Nuk kam dashur kurre te bej pjese ne grupin e deshtakeve,e as te heronjve dhe njekohesisht kam dashur.Tragjedite i kerkojme me duart tona.Perjetimin e cdo gjeje si nje drame te madhe ne nje salle pa spektatore.
Po arsyeja?
Arsyeja e jetes?
" Ajo qe shkon drejt shuarjes,eshte pikerisht mundesia per te ekzistuar!" .

E ka thene bukur:Ajo qe shkon drejt shuarjes,eshte pikerisht mundesia per te ekzistuar!"

Eshte dhjetor.Dhjetori eshte gjithmone pikellues,si cdo fund viti.

Eshte vjeshte, gjethet mbulojne gropat ku mund te thyesh qafen.

Neser
Pse me pelqen zjarri?
Pergjigja mund te ishte:Se me pelqejne qiejt e kalter,rete bufe qe varen mbi kokat tona(o sa keq,shumesi me pushtoi shpirtin).
Neser une do ndez nje zjarr te madh ne qiell.Do djeg deshirat,do te kthehem ne nje yll si mijera,pa drite dhe shkelqim.

I kam frike syte bojedeti,ndryshe nga sendet pa shpirt,syte bojedeti me kallin daten.Me tregojne haptazi pabesine,ftohjen.
Mua me pelqen ajri i ngrohte.Dhe flaka kalteroshe e zjarrit.
Do doja qe e nesermja te ishte e ndryshme.Por e di qe do jete njelloj.

Neser une do ndez nje zjarr te madh ne qiell.Do djeg deshirat,do te kthehem ne nje yll si mijera,pa drite dhe shkelqim.............Do doja qe e nesermja te ishte e ndryshme.Por e di qe do jete njelloj.

Une
Te shtunen ne mengjes hengra nje grusht turinjve.Ne darke nje tjeter.Te dy grushtat ishin ne te vertete per kukullen qe shtrihet prane meje.
Fjala vize meriton te shkruhet me bolds.Deri tani preferova shkrimin e pjeret,por fjala vize s'mund te ish e zakonshme.
"Njeriu eshte i lumtur vetem kur dashurohet"-Mbase shprehja se jemi te lumtur vetem kur nuk e dime se jemi te palumtur s'eshte e drejte.
Dashuria jone ne te vertete eshte vetem nje pirg i madh pikellimi.

Dhe me vetemeshirimin idiot te pikellimit na puthin buze ngushelluese...

If tomorrow never comes?


Eshte nje CARGO-KULT!

P.s.Ky liber me eshte bere si Liber faljesh (jo lutjesh)...me eshte bere si...eshte libri me i bukur qe kam lexuar ndonjehere.....
 

Ema

Goddes
Re: Deshtaket

Dashuria:
"Eshte me e lehte ta vrasesh dike apo ta braktisesh?"
...Hija jote ka kohe qe ecen me mua,e mbrujtur me gjakun tim.Ndonjehere them se do ish me mire te kishe vdekur.Jo se e dua teper jeten time,po se nje ekzistence tjeter e jotja do me derrmonte.Pastaj i bie ballit me shuplake.Kush te vdiste?Te vdese arsyeja?
"Nese me le,une do te vdes-tha Ana"
Edhe pse e di qe s'jam gjakatare nga natyra mbase do zgjidhja vdekjen ne vend te braktisjes.
Braktisja eshte nje fjale shume e rende,shume e madhe.Mund te zgjidhja"Shkoj,iki,kaloj perbri pa u ndjere".
Mbase kjo e fundit eshte fjala e drejte.
"Kush dashuron ka gjithmone te drejte-thoshte Maria".-


Me kupton tani zemer??? /pf/images/graemlins/frown.gif


VIZE!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

Dhe me vetemeshirimin idiot te pikellimit na puthin buze ngushelluese...

Ana dhe Leon vdiqen,e Maria jetoi e magjepsur nga zjarri.
 

Ema

Goddes
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga l'AngE NoiR:
[qb] Dhe me vetemeshirimin idiot te pikellimit na puthin buze ngushelluese...

Ana dhe Leon vdiqen,e Maria jetoi e magjepsur nga zjarri. [/qb]
Jeta dhe vdekja s'jane ne doren tone :shrug:
 

Guest
Re: Deshtaket

i feel shume deshtake /pf/images/graemlins/frown.gif du me qejt ene sqaj dot :shrug:
 
Top