Deshtaket

Ofelia

Forumium praecox
Re: Deshtaket

Thua?
help.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

Kjo tema per mua dhe duke iu referuar librit mund te quhej me mire Vetemeshiruesit ose Burracaket , te pavendosurit me pak fjale.Gjithe fataliteti i ngjarjes qendron ne faktin e ambivalencave qe na udheheqin perkundrejt pavendosmerise dhe shkaterrimit (ose veteshkaterrimit), sidomos kur hyn ne mes edhe ndjenja e ndyre e meshirimit (meshires).
 

eM

Paper Moon
Re: Deshtaket

Deshtimi nuk qendron tek une!

Ka shume gjera nje jete qe na duken te pa plotesuara, pothuajse gjysmake. Ka shume kujtime me nuk kane rendesi po qe jane prap aty. nje kujtim i asaj qe deshe te ishe, asaj qe donin te ishe, nje monument i asaj qe u bere!

A ekziston fjala mjaft?

Ne jemi njerez vetemeshirues, po meshira shpesh sjell urrejtje. urrejtje per te tjeret, po me e keqja urrejtje per veten. Thone se jeta eshte si nje skalle qe nuk ka mbarim. Pikenisja eshte lindja, fundi eshte vdekja. ka ato plateformat e mrekullueshme ne mes: dashuria.

eM
 

Bora

Primus registratum
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga PaperMooN:
[qb]Deshtimi nuk qendron tek une!

Ka shume gjera nje jete qe na duken te pa plotesuara, pothuajse gjysmake. Ka shume kujtime me nuk kane rendesi po qe jane prap aty. nje kujtim i asaj qe deshe te ishe, asaj qe donin te ishe, nje monument i asaj qe u bere!

A ekziston fjala mjaft?

Ne jemi njerez vetemeshirues, po meshira shpesh sjell urrejtje. urrejtje per te tjeret, po me e keqja urrejtje per veten. Thone se jeta eshte si nje skalle qe nuk ka mbarim. Pikenisja eshte lindja, fundi eshte vdekja. ka ato plateformat e mrekullueshme ne mes: dashuria.

eM[/qb]
Deshtimi nuk qendron tek ti?
Kjo eshte menyra me e mire per t'ja mbathur pergjegjesive dhe per tu zhytur mire te qypit i mutit.Nese une jam e lidhur ne nje fare menyre me deshtimin ai ateher qendron tek une,mbase qendron tek une dhe tek te tjeret njekohesisht por tek une qendron kokefortesisht,nese mban era deshtim.

Deshtimi nuk eshte negativ!
Pse konsiderohet deshtimi si leber nga e cila duhet te largohemi?Deshtimi eshte pjese e jetes,pjese e atyre qe ndjene.Kush nuk deshton,nuk ka fituar kurre.Kush nuk deshton nuk ka pretenduar asgje,nuk ka vene kurre doren ne zjarr,nuk ka rrezikuar.

Deshtimi nuk eshte per te pavendosurit!
Kush deshton,deshton nga siguria e larte tek vetja,nga vendosmeria me te cilen i nis gjerat.Te pavendosurit me pak gjase do mund te tetntonin aq shume sa per te vuajtur nje deshtim.Te pavendosurit do hanin dicka midis mishit dhe peshkut dhe do rrin shalehapthi me nje kembe ne lume e me tjetren ne toke.

A ekziston fjala mjaft?
Po,fjala ekziton.
Ajo qe nuk ekziston eshte koncepti.Mjaft mund te thone kafshet,bimet,diktatoret,antaret e WWf dhe presidenti Bush.
Mjaft mund te thone njerezit e vegjel.Te medhenjte e thone me gjysem zer,nuk u besojne as vete fjaleve te tyre,njerezit me shpirt te madh nuk kane guximin t'u presin krahet vetes dhe dashurise.

Vetemeshirimi
Eshte i rrezikshem.Nese perdoret keq perfundon me simptoma psikike,pavione kurimi per te smeuret mendore,ose minimumi me bastarde qe te shkaterrojne jeten.

Mbarova,faleminderit atyre qe me lexuan!
 

Blendi

Primus registratum
Re: Deshtaket

Ua, c'eshte ajo fjale.

Ok, ja nga deshtimet mesojme. Shpresoj qe deshtimi i rradhes te jete i nje natyre tjeter me kete te fundit ne menyre qe te mos quhem nje "deshtak kronik". Deshtoj, pa dashje, por sidoqofte mundohem te ndreqem ndopak secilen here qe jam pertoke.
E megjithate ka nje lufte brenda meje. Dy ligje ne kundershtim te njeri tjetrit. Njeri i praktikes dhe tjetri ideales, perplasja kaq e shpeshte e ketyre me sjell deshtime.

Në fakt të mirën që unë e dua nuk e bëj; por të keqen që s'dua, atë bëj... Sa njeri i mjerë që jam.
Shën Pali
 

Bora

Primus registratum
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Blendi:
[qb]Ua, c'eshte ajo fjale.

Ok, ja nga deshtimet mesojme. Shpresoj qe deshtimi i rradhes te jete i nje natyre tjeter me kete te fundit ne menyre qe te mos quhem nje "deshtak kronik". Deshtoj, pa dashje, por sidoqofte mundohem te ndreqem ndopak secilen here qe jam pertoke.
E megjithate ka nje lufte brenda meje. Dy ligje ne kundershtim te njeri tjetrit. Njeri i praktikes dhe tjetri ideales, perplasja kaq e shpeshte e ketyre me sjell deshtime.

Në fakt të mirën që unë e dua nuk e bëj; por të keqen që s'dua, atë bëj... Sa njeri i mjerë që jam.
Shën Pali[/qb]
(Duhet te ushtrohem ne traun e ekuilibrit) /pf/images/graemlins/smile.gif
 

eM

Paper Moon
Re: Deshtaket

IF une e lexova ate qe the. /pf/images/graemlins/smile.gif

idea ime e deshtimit eshte se cdo njeri nuk ka lindur i keq. Njeriu nuk lind vrases, nuk lind hajdut dhe nuk lind as kokeforte. Eshte shoqeria qe e transformon njeriun. ne jemi qenie te brishta, jemi skulptura te papjekura te cilat marin nje forme ne duart e nje skulptori. Ky skulptor eshte vete jeta jone. ne jemi bere qenie qe duam gjithemoni te harrijme aty ku asnje tjeter nuk ka arritur. cdo gje qe dikush ka bere para nesh nuk eshte mjaf. ne duhet te arrijme edhe me larte. pa pyetur fare per njerezit ose qeniet e tjera qe shkaterojme gjate kesaj rruges sone drejt njohjes dhe suksesit. Neve jemi qenie qe ne cdo moment te jetes sone kerkojme te jemi te pranuar nga te tjeter! /pf/images/graemlins/smile.gif

nuk me pelqen te them se idea jote ose ajo e dikujt tjeter eshte gabim. kurre ...

Sinqerisht
eM
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

A ekziston fjala mjaft? ---->Njeriu gjithmone ne kerkim te sensit te mases; pergjate kesaj rryge gjen te verteten e embel ose te hidhur, mjafton te filloje te mendoje dhe reagoje.
 

Danae

Primus registratum
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Blendi:
[qb]...se harrova, nuk me vjen turp per asnjerin nga deshtimet e mia.[/qb]
as mua /pf/images/graemlins/tongue.gif
te puf yllo,se me thau malli.
 

gjekec

Primus registratum
Re: Deshtaket

Confess your sins, yes sir! /pf/images/graemlins/laugh.gif

Deshtak sepse nuk po i jap prioritet te duhur ndjenjave te rrethit tim familjar, :smash:
help.gif
Kaq shume jam obsessuar me veten saqe e kam harruar qe njeriu eshte ME njeri kur jeton PER njerezit e tjere.
 

Mono

Forumium praecox
Re: Deshtaket

nc nc nc

Per njerez injorant qe thone qe ne jete duhet vetem te fitosh ekziston termi Deshtim.
Njerezit perpiqen, nuk ia arrijne gjithmone ... perpiqen ne dicka tjeter...
 

Ema

Goddes
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Stay Behind:
[qb] nc nc nc

Per njerez injorant qe thone qe ne jete duhet vetem te fitosh ekziston termi Deshtim.
Njerezit perpiqen, nuk ia arrijne gjithmone ... perpiqen ne dicka tjeter... [/qb]
/pf/images/graemlins/wink.gif
Opo te fliste njeri tjeter edhe besoja ...po ti?
Qe vdes te vetequhesh Deshtak(?!) /pf/images/graemlins/frown.gif !
 

paolo777

Primus registratum
Re: Deshtaket

sikure po e teproni ca me deshtimin .Ju shkruani se jemi deshtake por fjalet ju vijne si lasgushit tone.thoni se seni humbur ne kete jete por po i thurni vargje jetes . ndoshta skuptoj shume por u mahnita nga vargjet e para te ketij forumit. Dhe thashe me vete po keta jane talenta more!! Por kam friken se pak nga ju e keni provuar deshtimin.

per mua dashuria eshte vere e kuqe
jeta stuhi deti
vdekja narkoze
lumturia .........what????? nuk e di /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Danae

Primus registratum
Re: Deshtaket

shume nga ne pelqejne te vetequhen deshtake,perderisa mbajme akoma kokat lart deshtimi eshte sfide qe mundet.
nejse une kam keto komplekset me sfidat si shume te theksuara.
 

gjekec

Primus registratum
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Danae:
[qb] shume nga ne pelqejne te vetequhen deshtake,perderisa mbajme akoma kokat lart deshtimi eshte sfide qe mundet.
nejse une kam keto komplekset me sfidat si shume te theksuara. [/qb]
disa e bejne per ti ulur hunden vetes :eek: :smash: :thumbsup:
 

Danae

Primus registratum
Re: Deshtaket

fatkeqesisht edhe mund te kesh te drejte,nuk di ta them pergjigjen saktesisht.
 

Bora

Primus registratum
Re: Deshtaket

Nuk jane deshtaket ata qe te gerricin cdo dite,ata qe qahen,qe humbin,ata qe fitojne.
Ata qe kane njohur fitoret mund te flasin per deshtimet.
Respekt!
 

Danae

Primus registratum
Re: Deshtaket

deshtimet jane relative.
Nuk di si ta quaj nga kendveshtrimi i shembullit
fitore-deshtim.
ka ca kohe qe njoh nje njeri te afert per familjen time,por per jeten ne burgje te te cilit nuk kisha degjuar kurre te fliste,ma tha mami kur kisha verjete alergjine ndaj policeve.
Kjo nuk besoj se ka te beje drejtperdrejt me deshtimin apo fitoren si ngadhenjim i thjeshtesuar,por si pjese e nje dickaje me te madhe.
Fundja ka deshtake te vertete dhe nga ata te cilet edhe deshtojne ne dicka te vogel duke ngadhenjyer ne dicka me te rendesishme.
Fundja:Volere e' potere!
 
Top