Deshtaket

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

deshtaket?!

nje baba i pasur mori te birin per dore kur ai mbushi te katermbedhjetat ti tregonte se sa te varfer mund te jene njerezit.

tek po ktheheshin pasi kishin bredhur fshatra te thell te varfer i ati i tha:
-E kuptove bir se sa i varfer mun te jete njeriu?
-Po baba,ne kemi nje kopesht me pak lule ato kishin pyje te tere, ne kemi nje pishine te vogel e anash shtepijve te tyre rridhnin frullshem lumenj te mrekullueshm, ne nga rruga s'shohim veçse murin komshiut ato shihin perendimet e lindjet e diellit,une jam i vetem e kam vetem nje qen e ato sihin shume vellezere motra e luanin me shum qener.
Me nje rrudhe trishtimi ne fytyre djali i tha babait :FALEMINDERIT QE ME TREGOVE SA TE VARFER JEMI...!!!!
dhe babai me nje habi ekstreme kish ngrire me syte e tretur en syte e djalit dhe diç kish filluar te kuptoje,vone shume vone...babai deshtak!
 

gjekec

Primus registratum
Re: Deshtaket

Un gjithmon ngatrohem me fjalet subjektive, objektive. Ka mundesi ndonjeri te mi sqaroje perseri :confused: :tipsy:
 

Blendi

Primus registratum
Re: Deshtaket

Holla back!!!!
E di ca? Nga njehere ne shkojme si cjapi te kasapi. Me dijenine e plote se po hyjme ne loje vetem per te deshtuar por megjithate e bejme. Noshta se kemi nje grimce shprese se do ia dalim mbane. prandaj keto jane disi deshtime te induktuara vete, qe prishin raportin. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Blendi:
[qb] Holla back!!!!
E di ca? Nga njehere ne shkojme si cjapi te kasapi. Me dijenine e plote se po hyjme ne loje vetem per te deshtuar por megjithate e bejme. Noshta se kemi nje grimce shprese se do ia dalim mbane. prandaj keto jane disi deshtime te induktuara vete, qe prishin raportin. /pf/images/graemlins/wink.gif [/qb]
te ish sofia ketej do te fillonte me mitin e sizifit....deri diku do kish te drejte ne rastin konkret!
 

Bora

Primus registratum
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Presidenti:
[qb] a mendon se ngjyrat e syzeve ngjyrosin realitetin?! /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
a mendon se realiteti qe shohin syzet e tua(nuk njoh njeri pa syza) eshte ai i verteti?
...

/pf/images/graemlins/smile.gif
 

nike palkola

Primus registratum
Re: Deshtaket

Suksesi si e kuptojn shumica është grackë që nuk të lejon të përparosh shpirtnisht, ndërsa dështimi është kusht që mund të fillosh rrugën e shpëtimit të shpirtit.
 

Presidenti

Forumium maestatis
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga IF:
[qb]
Fillimisht postuar nga Presidenti:
[qb] a mendon se ngjyrat e syzeve ngjyrosin realitetin?! /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
a mendon se realiteti qe shohin syzet e tua(nuk njoh njeri pa syza) eshte ai i verteti?
...

/pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
sido te mendoj une, s'jam aq relativist sa te mendoj se realiteti eshte konsolidimi i pikpamjeve relative te miliarda e miliarda nejrezve.

Une mendoj se realiteti eshte nje e jam ne continuos improving drejt absolutizmit te cilit i njoh principer e i kam ndier profumin. /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Bora

Primus registratum
Re: Deshtaket

Fillimisht postuar nga Presidenti:
[qb]

Une mendoj se realiteti eshte nje e jam ne continuos improving drejt absolutizmit te cilit i njoh principer e i kam ndier profumin. /pf/images/graemlins/smile.gif [/qb]
Shiko se une i kam per zemer perrallat e mos te te mbetet hatri qe te tregoj perralla:
Nje njeri kishte rene ne burg.Ne qeli kishte vetem nje dritare te vogel me hekura dhe nga aty hynte drita dhe ndonje pike shiu.
Kur mbeshteste surratin pas hekurave qe dielli ta prekte ndjenjte nje arome te perzier trendafilash,zambakesh e myshku,nje arome qe e mbante ne humor gjithe diten...Kur mbushi vitet per te dale ish bere aq kurioz te dinte se cfare ishte sa kerkoi leje e pa c'kish pas dritares.Ne imagjinaten e tij kish krijuar ndonje zane qe vinte e prekte hekurat ose ndonje shami te parfumosur nga e dashura ne qytet.
Kur pa jashte u habit.Ishte nje cope myshku,nga ato qe zene muret nga lageshtira...ne jeshile te mbyllur,qe kish rrethuar dritaren...

Until u'll see it,u have noth. but glasses...
 

Danae

Primus registratum
Re: Deshtaket

ndihem deshtake e vertete,po kjo ndjenje me ben te humbas edhe shpresat per fare,dmth sa me deshtake te ndihem,aq me shume do deshtoj.
ok,do fundosem fare.
 

nike palkola

Primus registratum
Re: Deshtaket

Danae, mos u bë rob/inë e dështimeve -e kujtimeve!
Një mistik shkruan se ato janë robëri dhe humbje kohe, asgjë tjetër!
Po nuk i ndihmove vetes askush nuk të ndihmon!
Harro! Fal! Jepi vetes guxim! Falënderoje ekzistencën - Zotin për jetën, dhe mundoju të jeshë më optimiste, dhe kërkoje fatin! Si duket, nuk e do as veten, e kur nuk e do veten (ndoshta) nuk të duan as të tjerët?! Duaj se do të duan!...
Shëndet, paqë, bekim e shumë Dashuri të Vërtetë në zemrën Tënde!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: Deshtaket

S'ka madheshti pa shemtim.

Lavdet eshte me mire te t'i thurin te tjeret, ndryshe je i deshtuar dhe i mjeruar dhe natyrisht i injoruar.
 
Top