Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
Njeriu i mençur

Njeriu i mençur hapte dyert çdo ditë në pritje për tu dhënë këshilla njerëzve në nevojë. Njerëzit mbanin radhë për këshillat e njeriut të mençur, por çdo herë ankoheshin për të njëjtat probleme. Një ditë ai u tregoi atyre një histori gazmore dhe të gjithë shpërthyen në të qeshura.
Pas disa minutash njeriu i mençur u tregoi njerëzve të njëjtën histori përsëri por vetëm pak veta qeshën.
Kur u tregoi të njëjtën histori për herë të tretë asnjeri nuk qeshi më. Ata shikonin të habitur nga njeriu i mençur pa kuptuar se çfarë po bënte ai.
Pasi i la të prisnin për disa minuta ai buzëqesh dhe thotë:
Ju s’mund të qeshni disa herë me të njëjtën histori. Atëherë përse ankoheni gjithmonë për të njëjtat probleme?
 

Hektor12

Locus omnem
Nje pjese filozofike shkeputur nga romani 'Pse??' (Sterio Spasse)

-C'eshte jeta per ty?-e pyeta.
-flluska sapuni.-mu pergjigj
-po vdekja?
-shperblimi i jetes!
-c'eshte bota?
-nje pike helm ne hapesire!
-c'eshte me e kuptuar ne bote?
-vdekja.
-cila eshte kafsha me e eger?
-njeriu.
-po me e bute?
-ajo qe s'ka lindur .
-cili njeri ju duket me i poshter?
-ai qe ndryshon veten me nje emer te huajdhe ai qe punon aq mizorisht saqe nuk kujton as vdekjen.
-c'eshte budallalleku?
-te duash nje gje qe s'e kedhe te kujtosh se je ai qe s'je.
-po puna me e mencme?
te gezosh te tanishmen.
-c'eshte me e aferme ?
-vdekja!
-po me e larget?
-zemra ime me tendendhe fillimi e fundi i Hicit.
-cfare eshte e pavdekur?
-hapesira!
-cfare eshte me e bukur?
-fantazia!
-po me e shemtuar?
-semundja!
-me e hidhur?
-jeta.
-me e embel?
-Hici.
-c'gje e shte me e madhe?
-Libri iBotes!
-po me e rende?
-fjala.
-me e pamundur?
-te ndryshosh veten dhe formen,dmth jam une te behem ti,dhe jam njeri dhe te behem pellumb.
-kur shperblehet njeriu?
-kur e kujton veten te lumtur.
-cfare gje ju duket me e merzitur?
-cdo send eshte me i merzitur se njeri-tjetri.
-cfare gje ju duket me e veshtire?
-te jesh njeri...
-po me e lehte?
-te krijosh krijese njerezore.
-cili eshte ngushellimi i te pasurit?
-pesha e qeses
po i te vobektit?
-e ardhmja...
-nuk ju kuptoj-i thashe per se dyti.
-vdekja .-mu pergjigj serioz
-po c'permban jeta e njeriut?
-vetem dyshime!-keto tha dhe heshti...
 

Hektor12

Locus omnem
"Une nuk dua dike qe te me perseris vazhdimisht qe do te jete gjithmone dhe sdo te me ler apo tradhetoj kurre.
Me mjafton dikush, qe sa here me dergon ne djall, kthehet dhe me mer."

Charles Bukowski
 

Hektor12

Locus omnem
"Dicka ama e kam mesuar ne jete: per te njohur mire njerzit duhet te jesh zene seriozisht te pakten nje here me ta. Vetem atehere mund te gjykosh karakterin e personit."
Anna Frank
 

Lisa

Moderator
Anëtar i Shtabit
"Dicka ama e kam mesuar ne jete: per te njohur mire njerzit duhet te jesh zene seriozisht te pakten nje here me ta. Vetem atehere mund te gjykosh karakterin e personit."
Anna Frank
Vertet mendon qe kjo eshte menyra e duhur per te njohur dike??Une mendoj qe JO!Njeriu kur eshte i nxehur nuk mendon me logjike madje thote e mbase ben dhe veprime jo te duhura qe shpesh here pendohemi!
 

Hektor12

Locus omnem
Vertet mendon qe kjo eshte menyra e duhur per te njohur dike??Une mendoj qe JO!Njeriu kur eshte i nxehur nuk mendon me logjike madje thote e mbase ben dhe veprime jo te duhura qe shpesh here pendohemi!
Une mendoj te kunderten gjithkush e shfaq karakterin e vertete kur i preken interesat dhe ndihen te cenueshem ...
 

Hektor12

Locus omnem
"Eshte e veshtire te ecesh me mua. Kete e dine te gjithe bashkeudhetaret e mi, qe te gjithe iken ne mes te rruges.
Kush e kishte fajin...?
Une e dua te veshtiren, ata nuk e duan.
S'kam c'bej.
A kam faj?
Patjeter qe kam.
Faji me i madh i imi ishte pse mora rrugen e veshtire me njerez te lehte....!!"

Charles Bukowski
 

Hektor12

Locus omnem
11745719_703132686485061_1757409270219253523_n.png
 

Hektor12

Locus omnem
"Kisha arritur ne piken qe me duhej te zgjidhja, midis te renit ne dashuri dhe nje libri qe tregon rreth te renit ne dashuri....vendosa te zgjidhja librin...

"Nikos Kazanakis"
 
Top