Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
Sfida më e vështirë është të jesh vetvetja në një botë, ku çdokush përpiqet të të bëjë të ndihesh ndryshe!
 

Hektor12

Locus omnem
Dyshimi është gur argjendari i së vërtetës, kush dyshon në marrëdhëniet e përditshme, s’gabon asnjëherë, kush dyshon në veprimet e veta, bëhet filozof
 

Hektor12

Locus omnem
Për sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin.

Albert Ajnshtajn
 

Hektor12

Locus omnem
¨Logjika praktike është mbledhja e paragjykimeve të përfituara në moshën 18-vjeçare.

Albert Ajnshtajn
 

Hektor12

Locus omnem
Marrëzia: të bësh të njëjtën gjë përsëri dhe përsëri dhe të presësh rezultate të ndryshme.

Albert Ajnshtajn
 

Hektor12

Locus omnem
Avantazhi i një kujtese të keqe është se mund të shijosh disa herë të njëjtën të mirë si për herën e parë.

Fredrik Nietzche
 

Hektor12

Locus omnem
Mos u sillni rrotull duke thënë se bota ju detyron jetesën. Bota nuk ju detyron asgjë. Ishte këtu para jush.

Mark Twain
 

Hektor12

Locus omnem
Arsyeja pse e quajnë “Ëndrra amerikane” është se duhet të jesh në gjumë ta besosh.

George Carlin
 

Hektor12

Locus omnem
Nëse një grua ju thotë se është njëzet dhe duket gjashtëmbëdhjetë vjeç, është dymbëdhjetë. Nëse ju thotë se është njëzet e gjashtë dhe duket si njëzet e gjashtë, është afër të dyzetave.

George Carlin
 

Hektor12

Locus omnem
Kërcimi: Shprehja vertikale e një dëshire horizontale të legalizuar nga muzika.
George Bernard Shaw
 

Hektor12

Locus omnem
Një jetë e kaluar me gabime jo vetëm që është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë.

George Bernard Shaw
 
Top