Shprehjet me te bukura filozofike!!

Hektor12

Locus omnem
Toka është si një anije kozmike që ka ardhur pa manual përdorimi”
~R. Buckminster Fuller

Thënia origjinale:
“The earth is like a spaceship that didn’t come with an operating manual.”
 

Hope

dans ton coeur
Ti nuk ke nevoje te shtiresh si i/e forte! Nuk duhet te tregosh gjithmone se cdo gje ecen mire.. Nese e ndjen nevojen per te qare, qaj, sepse eshte mire qe ti te qash deri ne lotin e fundit dhe vetem atehere do te mund t'i rikthehesh buzeqeshjes...
 

Hope

dans ton coeur
Ekzistonjë dy lloj njerëzish: me fat dhe pa fat. Të pafatët janë ata që gjithmonë pysin “Pse?”. Ata me fat gjithmonë pyesin “Pse jo?”. Prandaj në cilëndo anë që të jeshë, nuk varet nga fati apo, se ka qenë “e shkruar”, por në zgjedhjen që merrni dhe qëndrimin që keni.
 

Hektor12

Locus omnem
Personaliteti paska tre ane (e dija dy) te tjere duken te tjere hiqen dhe te tjwre jane ne te vertete...
 

Hektor12

Locus omnem
Ne vazhdojmë t’i shpallim luftë njerëzve të këqinj në vend se t’i shpallim luftë asaj që i bën njerëzit të këqinj.” (anonim) Thënia origjinale: “We continue to wage war on evil men, instead of on what makes men evil.”
 

Hope

dans ton coeur
Jetojmë në një epoke ku:

1.. Interesi asnjëher nuk di të ndal.
2.. Tradhëtia më shumë se kurr është e gjallë, ndersa Shoqëria është thjeshtë një fjal..!True
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
secila epokë e ka historin e vetë.
secila shoqëri në epokat e veta ekan pas një interes dhe qëllim politik,ne nuk dallojm nga ata aspak,sa i përket tradhëtis ajo gjithmon ka egzistu,tradhëtin njeriu nuk eka zbulu ajo kaqen në mesin tonë e pranishme.
interesi dhe tradhtia e formojn një shoqëri..
 

Hope

dans ton coeur
"Vallëzo sikur askush nuk të shikon,
Dashuro sikur kurrë nuk do të lëndohesh,
Këndo sikur askush nuk të dë degjon,
Dhe jeto sikur parajsa të jetë mbi tokë."
 

Hope

dans ton coeur
Cdo njeri eshte nje cope budalla per te pakten pese minuta ne dite,zgjuarsi eshte te mos e kaloni kete kufi.
 

Hope

dans ton coeur

Tri detyrat më të rënda të kësaj bote janë: ta shpërblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i të pamundshmës dhe thënia-unë isha gabim.
 
Top