Përçartje

belle

Primus registratum
Re: Përçartje

...as dua t'ja di fare se bie ne perseritje...mmm...dhe me shkronja te vogla dhe me te medha...MMM...
Shume!!!!
Por, do mundohem t'a mposht!
Po me harrove, mos m'a thuaj /pf/images/graemlins/frown.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Përçartje

kur dikush te ze vendin e parkimit dhe ti duke humbur vendin e parkimit shkon vone ne pune dhe keshtu e humbet punen; duke humbur punen s'ke leke per te ushqyer kalamajte, te cilet do te vdesin urie, ashtu sic do te vdesesh ti; atehere nese ti e vret personin qe te ka zene vendin e parkimit qe ai te mos ta zeje me vendin e parkimit a quhet vrasje per vetembrojtje?

Nese nuk ke paguar, ai qe vjen i pari ka te drejten e parkingut: first come, first served. Ligji i xhungles!

po po, por ne xhungel, ai qe vjen i dyti dhe eshte me i madh se i pari e ha te parin per te zene vendin.

Epo ketu dallon njeriu nga kafsha! Ose te pakten duhet...
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Ma shpif fakti qe ngado qe shkoj,ngado qe lexoj,ngado qe shkruaj,ngado qe degjoj,gjithandej degjoj vetem sherre,grindje,ironira,batuta,injorime,percmime.Ma shpif fakti qe gjithandej duhet respektuar hierarkia,dhe kudo duhet te kete nje hierarki.Ma shpif fakti qe asnjehere nuk thuhen gjerat drejt e ne sy,por gjithmone duhen nenkuptuar.Ma shpif gjithcka e rendomte.Se di pse sot ma shpifka gjithcka pervec percartjes qe po shkruaj.
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Perçartja jote nuk ma shpif as mua.Nuk ma shpifin as postimet e tjera qe ti ben. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Nevojat,deshirat,pasigurite,frikat,lakmia,keqardhja,urrejtja,dashuria...njeriu eshte nje pus pa fund nga i cili mund te mos nxjerresh asgje ose te nxjerresh shume ne te njejten kohe.
 

Mono

Forumium praecox
Re: Përçartje

Disa perpiqen te gjejne nje cep e te rrijne vetem... kam vene re; vetem ata qe rrine ne mes jane te lumtur
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Përçartje

ke vene re dhe ti se kur "lumturia" kthehet ne njesi matese dhe ne target njehereza, you are f#%$#$% up forever???

relax man, have a drink, flirt with someone next to you, kiss, have sex, wake up and go to work. The best therapy against everything: aroma or non-aroma included!

It's my life, now and never! I ain't gonna live forever...
It's my life!!!
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Eshte e çuditshme menyra se si njeriu sillet kur di çfare do,por nuk di si ta arrije.
Them me vete:po mire,ja e arrita...po sikur me pas te nderroj mendje?? Te mos me pelqeje me?? I bie te jem munduar kot.
Eh edhe une... vras mendjen per lodhjen kur akoma nuk e di nese duhet te mundohem apo jo.
 

Mono

Forumium praecox
Re: Përçartje

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Eshte e çuditshme menyra se si njeriu sillet kur di çfare do,por nuk di si ta arrije.
Them me vete:po mire,ja e arrita...po sikur me pas te nderroj mendje?? Te mos me pelqeje me?? I bie te jem munduar kot.
Eh edhe une... vras mendjen per lodhjen kur akoma nuk e di nese duhet te mundohem apo jo.

[/ QUOTE ]

No Regrets (Joe Black, Robbi Williams etj.)

Vetem ne kete menyre jeta eshte me e bukur!
 

Mono

Forumium praecox
Re: Përçartje

Lepiva dy gishtat tregues para se te pergatitesha te "hidhja ne ajer mendimet" e mia. Ktheva dhe njehere (per here te fundit) koken nga Televizori qe jepte ca kukulla qe buzeqeshnin gjithe ngjyra dhe mendova mbi percartjen qe duhet te prodhoja ne menyre qe t'i jepja goditjen e fundit trurit tim i cili nuk donte t'i dorezohej qetesise se gjumit!

E mira e virtualitetit eshte qe ka gjithmone hapesira te tilla te cilat i shfrytezojme per te "folur" budalliqet qe do na merrnin shume kohe dhe fytyre po t'i flisnim diten. Kuptohet, nuk e kam fjalen per Seksionin Erotik, ndaj te cilit nuk jam simpatizant pervec te premteve naten, e kam fjalen pikerisht kete te mrekullueshme percartjesh ... ku sa me pak rendesi t'i japesh, aq me mire shkruhet! (E mendova si fundin e nje pusi te thelle, ne te cilin cdo flete ditari e hedhur, eshte e sigurt qe nuk arrin kurre ne syte e nje gjykuesi, sic eshte rendom natyra njerezore). Metafora e nje pusi te erret eshte gjithmone prania e vetmise se nje njeriu. Jo ajo e vetmise pas hekurave te nje burgu ku je denuar per vrasjen e 3 njerezve, por vetmia e shpirtit qe shijon vuajtjen e tij ne mes te buzeqeshjeve te dhjetera njerezve ne nje lokal te zhurmshem... Me pelqen gjithmone te kuptoj si eshte njeriu perbrenda dhe me pelqen me shume te vjedh nje cast nga kotesia e te tjereve qe me rrethojne per te pare perreth ne syte dhe gjestet e njerezve qe po te dinin se shpirti i tyre mund te flase do rrinin urt gjithmone.

Kuptohet, une dikur ndenja urt per te lene shpirtin tim te reflektonte ate qe donte te shfaqte... por te tjeret nuk pelqejne te degjojne shpirtin. Trupi, truku, veshja jane me te rendesisshme se shpirti.
E cuditshme eshte se megjithese jam nje kundershtar i forte i Kristianizmit, dy here rrjesht kam gjetur fakte te forta qe lidhen me te miren dhe te keqen qe burojne pikerisht nga perrallat me qesharakte te Bibles. Psh, njeriu jeton nje pjese te jetes se tij duke folur dhe kuptuar me shpirt, e pastaj .. gjithcka vertitet rreth trupit.
Eshte fakt (fakti im) qe para se te zbuloja kenaqesine e seksit, e kisha shume me te lehte te isha njeri i mire. Nuk kisha djallezi, nuk kisha plane, nuk kisha tendencen e te korruptuarit te vajzave. Nuk ka te beje me nje te keqe ne formen e nje reje te zeze... ka te beje me arsyen pse tani qendroja prane njerezve. Vajzat pershembull, tani nuk ishin me thjesht krijesa me nje shpirt, misteret e te cilit doja te zbuloja ne ishin si te miat... tani vajzat ktheheshin ne krijesa qe mezi prisja t'i shihja ne castin e ekstazes seksuale, e cila duhet te pranoj eshte pjesa me e bukur e aktit seksual (Nuk dua te diskutoj sot per gojen e hapur dhe koken e ngritur nga qielli sikur duan te bejne nje lutje a falenderim e qe ben te humbase dhe lidhja ime mes trupit e shpirtit). U largova serish me percartjen time dhe me duhet te le per nje here tjeter temen e buzeve pak te hapura te femres ne ekstaze. Po thoja se pikerisht seksi eshte ajo qe ben dallimin e njeriut ne njohjen e te mires dhe te keqes. Eshte pikerisht pas seancave te para seksuale qe njeriu fillon e behet me "i keq", dhe kjo vjen gradualisht... ndoshta sepse ka pare te zhveshur plotesisht vetveten. Pikerisht, akti i Adamit me Even, njohja e te keqes... ishte thjesht njohja e aktit seksual (eh ajo metafora e gjarperit eshte shume seksuale). Seksi eshte percaktuesi i marredhenieve te tjera ndernjerezore dhe padyshim qe ndikon per keq. E kuptoj Zotin (e kuptoj????) qe nuk i donte me ne parajse Adamin dhe Even qe tashme nuk ishin platonike te paster qe shihnin vetem shpirtin e njeri tjetrit. Tani ata ishin krijesa materiale, qe gjithe jeten e tyre do e bazonin mbi keto qellime.
Jam i sigurt qe nuk kuptohet qarte ajo qe po shkruaj ketu... por nuk pata kohe te perpunoj me mire ne fjale idete. Heren tjeter do shkruaj per nje tjeter ndikim (si ndikimet e Shvejkut) te kristianizmit... per sot po e mbyll ketu percartjen time! Eshte mire kur nuk shkruajme per numra apo jo? /pf/images/graemlins/smile.gif
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Përçartje

speaking of no regrets! and of no justifications!

Could anyone please tell to THI A$$HOLE that nobody is awaiting for your cheap pittiness???

Spare us, please!
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Eshte e çuditshme menyra se si njeriu sillet kur di çfare do,por nuk di si ta arrije.
Them me vete:po mire,ja e arrita...po sikur me pas te nderroj mendje?? Te mos me pelqeje me?? I bie te jem munduar kot.
Eh edhe une... vras mendjen per lodhjen kur akoma nuk e di nese duhet te mundohem apo jo.

[/ QUOTE ]

No Regrets (Joe Black, Robbi Williams etj.)

Vetem ne kete menyre jeta eshte me e bukur!

[/ QUOTE ]
Regrets na bejne te reflektojme dhe te mos humbasim raste te tjera ne te ardhmen(raste per te bere apo per te mos bere diçka).
Reflektimi e ben jeten me te komplikuar e me te bukur ne te njejten kohe.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Ai vdiq dhe pas la djalin e tij qe me shume se kurre kishte nevoje per nje baba.E perqafova...a thua sikur perqafimi im do e bente te ndihej me mire ,kurse ai ...me shtrengoi dhe me puthi lehte ne balle me syte me lot.
 

Ema

Goddes
Re: Përçartje

Mbi Consequence.

Te lexova.Te lexova prape.Prape.
Nuk kishte fare nevoje te te lexoja kaq shume.Shume fjale te tuat une i kam menduar,ashtu si mund te kene menduar te tjere njerez ato qe jam duke shkruar.

Une nuk e kuptoj Zotin,as metaforen e Adamit dhe Eves,as gjarperin simbol seksi(e athere c'lidhje ka te lagin bebet me uje sapo lindin qe ti heqin mekatin origjinal,cilin mekat?,seksin?).Une pranoj.
Apo ujin ta shoh si Coelho:"simbol te fytyres femerore te Zotit"!?Apo te degjoj Papa Gregorin qe tha se injoranca eshte e mire?(ka mundesi,ka shume mundesi).
Apo te vazhdoj te kerkoj???

A kthehem dot me mbrapsht po ika shume larg?(Dhe nese gjate periudhes se largimit bej mekat(???) quhem me pak a me shume fajtore se nje qe s'ka ditur kurre ?

Naten keto flukese mendimesh behen me te cuditshme dhe une sonte kam enderruar ferrin.Po ndiqja nje djale qe me pelqen dhe ishim bashke ne ferr.Kishte nje si gremine me gura bezhe,(e keqja eshte se e ndiqnim ne grup:une jam fajtore per terheqje ne mekat?).
Ai i shkreti(i shkreti se eshte bere subjekt i deshires se nje psikopateje) zbriti ne banjot qe ishin pjese e poshtme e ferrit.Ishte i ndare ne kate,jo ne rrathet e Dantes.Nuk di nese imazhi ishte fryt i paster i imagjinates apo ndonje ndikim librash,filmash,etj.
Ku isha moj?Ah,po.E ndoqem ne katin poshte.Miqte e tij dolen nga dera.Ai jo.Nuk doja ta shpetoja.As nuk kisha frike fare.Doja vetem qe ta ndiqja,t'i isha afer.
Nje burre na ndaloi(hahaha,ja dhe roja te porta e ligjit,kete e gjeta nga e kam marre,nga percartjet e Kafkes),nje burre na tha se kati poshte eshte i rrezikshem,edhe banjot.Po ne zbritem.
Mua me terhiqte djali,burri.Dhe terheqja ishte me e forte se cdo lloj frike.
(Jo,analogjine terheqje-djall dhe frike-Zot e bete vete).
Une e ndoqa dhe s'e pashe gjekundi.Nuk gjeta as banjot po vec ca korridore si miniera te ngushta.Aty ne katin perdhes morem nje tren qe u perplas dhe une pashe drita te bardha dhe kuptova qe kisha vdekur,ishim dekompozuar(vdekje e shemtuar).Pastaj si isha ne ferr kur nuk kisha vdekur akoma?Apo vdiqa dyfish?

Keshtu mendova se e mira dhe e keqja jane kaq afer dhe se seksin s'e shikoja dot si mekat(sa lodhet njeriu per tu justifikuar moralisht,shkruan pallavra te gjata litar).

Mekat eshte ti besh keq dikujt,apo jo?
"Te mos vrasesh dike!Te mos vjedhesh dike.Te mos genjesh dike!!!"
Apo vete seksi eshte nje genjeshter e madhe?
Une mbaj mend Shujten qe rendiste mekatet dhe mes tyre kishte vec nje :Mos KURVNO!!!
Mua me tingellon si :"Mos tradhto!Mos u marto per ti vene briret dikujt!Mos josh kot se ato qe ben,iluzionet qe jep,genjeshtrat qe tregon do te te bien kokes!

Po nuk e gjej dot kuptimin ne :"Mos duaj!Mos bej dashuri!Mos u terhiq fizikisht,dhe edhe ne ndodhte masturbo se eshte me mire(???) apo mos kerko kenaqesi!!!
Trupi eshte nje statuje,nje turp,apo nje mjet qe Zoti na dha per te vene ne prove besnikerine tone ndaj tij!Virgjeria eshte dhurata per gomarin qe do te te binde te martohesh!Pak rendesi ka se ai para teje ka pasur gra te tjera qe jane gra si ti,qe mbase jane martuar ose po kerkojne nje burre si "te pandershme",qe ishin para teje dhe nuk jane gruaja e atij me te cilin ndane krevatin(apo s'ishin aq te zgjuara sa te prisnin shkembimin e unazave per te hapur kembet?Nuk eshte e gjitha kjo nje taktike,nje genjeshter e madhe?).
Se burri eshte burre,dhe gruaja grua.Se meqe une di,tani nuk mundem e ata qe nuk dine munden te kurvnojne se Zoti s'u ka treguar ende fytyren.Se nese gabon(kujdes nga gabimet se behen faje);nese te hipen gjaku ne koke kur te perqafon dikush,se e imagjinon me perpara pa rroba se duke u martuar ne kishe(nuk jane te gjitha njelloj),ne ate moment preciz kur ti imagjinon buzet e burrit qe don mbi qafen tende,kur ja ndjen aromen aq fort saqe kerkon me cdo kush ta mbash prane edhe nje sekonde ne ate moment truri i ushqyer mjaftushem me gjak te rendit imazhet e shtepise ku ke lindur,te gjithe kusherirave qe jane martuar me fustanet e bardha dhe burrave qe u rrinin ne krah gjithnje shume serioze per tu lexuar lumturine,te sat eme qe qan dhe te ferkon kurrizin me sfungjer se kane perdhunuar te bijen e nje komshie(e rende nuk eshte dhuna por turpi,tani ajo eshte ne nje rang me kurvat mama?).
Ky tru mizor te rendit ne sy plakat qe bejne nuskat,vendin ku ke lindur,menyren si cunat te shohin kur parakalon rruges dhe ti ne ate cast ke deshiren e tmerrshme qe te arratisesh.

Ne jemi te ikur dhe nje kembe na ka mbetur ne Shqiperi,ne tradita,ne mentalitetet(ne nje menyre apo ne nje tjeter njeriut duhet ti shtihet frika) dhe tjetra ketej nga jetojme,ne qytete ku kalon pa u vene re,ku njerezit jetojne si duan,ku s'te shohin keq se ai qe ke perkrahu s'i pelqen te tuve.Ti je vetja,ke lindur vetem,ke zgjedhur,por ah,casti eshte jetim.Shfaqen serish luftrat ke reklamat e cimcakizave(djalli nxjerr flake nga goja).Njeriu serish,njeriu deshton.Njeriu perkulet,njeriu gabon,rreh kurrizin me kamzhik,sodomizohet.
E mua me vjen te them:po sikur?Edhe pse prezencen e tij e kam ne stomak,e kam te sigurte.Po grupet nuk me bindin,nuk me bindin opozitaret,as fondamentalistet.Nuk me bind as Jelloun,as Borges.Se shume ja kepusin kot e ngaterrojne nje te dua vetem se duan te flene me ty.Seksi na ben po genjeshtare,mashtrues.Po nuk eshte ai qe te ben te ndjehesh gjalle?Apo me mire si prinderit tane se ju shkrep ta bejne nje here ate pune me njeri-tjetrin dhe mbeten bashke gjithe jeten.Apo si Odisea(teoria eshte e T.Kekos) qe vec pse donte ta bente dhe nje here me Penelopen u vervit 20 vjet neper bote.
Pastaj xhan,grate jane njelloj.Kur te gjesh dike qe te kenaq dhe te dashuron ndalo.Se ky eshte cmimi i seksit:kerkimi i perjetshem!!! /pf/images/graemlins/tonguee.gif

Te vazhdoj te kerkoj?Perendia i ka hedhur dadot.Na takon ne te luajme.E une do doja ndonje shenje qe kjo eshte rruga e drejte.

vazhdoj,se kam pune...
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Une nuk e kuptoj pse duhet te komplikohen kaq shume gjerat?!! Ku humbi bukuria e te thjeshtes? Jetojme nje jete te komplikuar,apo jemi vete ne qe e komplikojme ate me shume se cduhet? Mos valle jemi ne kerkim te emocioneve te reja dhe vazhdojme te nderthurim ngjarje ,shenja, simbole, ndjenja qe ndoshta ndoshta as kane lidhje fare me ne? Pse nuk shkruajme per ate cfare shohim? Pse pothuajse ne cdo shkrim lexoj vetem ate cfare te tjeret duan te lexojne ? Une kam shume pyetje ne koken time,jane te gjithe pyetje retorike ,e nese do kapesha pas cdo percartje ndoshta sdo perfundoja se shkruajturi mbi karaktere te perfshira ne nje Dosje te vecante per secilin sikunder ben Geshtenjeza ne shkrimet e saj te kendshme ( me fal qe te perdora si krahasim ).Te me ndjeni eshte thjesht percartje...( ishalla s'vazhdoj te shkruaj ketu ,do doja te kishin me shume kuptim ato qe shkruaj se sa nje percartje me apo apo pa kuptim ).
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Une nuk e kuptoj pse duhet te komplikohen kaq shume gjerat?!! Ku humbi bukuria e te thjeshtes? Jetojme nje jete te komplikuar,apo jemi vete ne qe e komplikojme ate me shume se cduhet? Mos valle jemi ne kerkim te emocioneve te reja dhe vazhdojme te nderthurim ngjarje ,shenja, simbole, ndjenja qe ndoshta ndoshta as kane lidhje fare me ne? Pse nuk shkruajme per ate cfare shohim?

[/ QUOTE ]
A ka kuptim te thuash qe njeriu eshte i "veshtire" ne sjelljen e tij,per shkak te nderthurjes se nje <font color="blue">Inteligjence</font> superiore(ne krahasim me gjallesat e tjera) me <font color="blue">Ndjenjat</font> dhe <font color="blue">Instiktet</font>?
Natyra vete eshte e komplikuar;mund te jemi ndryshe ne krijesat e saj?
 

Danae

Primus registratum
Re: Përçartje

me vjen te pyes nese ata qe u clirojne mendjen njerezve, nuk jane vetem taksavjeles?
 
Top