Përçartje

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Mungesa,rendesia,rendesia,mungesa...e kuptojme vleren e dikujt/diçkaje atehere kur e humbasim...une dua ta provoj,por,natyrisht,jo ne kurrizin tim.
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Përçartje

Ahh... Varuna...
Ahh... Regita...
Ahh... Regita...
Hare Krishna, Hare Rama...
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Sekondat kalojne...
Minutat kalojne...
Oret kalojne...
Ditet kalojne...
Javet kalojne...
Muajt kalojne...
Vitet kalojne...

Koha? Ajo s'kalon kurre;eshte gjithmone ketu.
 

aquazur

Primus registratum
Re: Përçartje

Triade

Il sollievo che avrà provato Cesare la mattina di Farsaglia,
pensando: È oggi la battaglia.
Il sollievo che avrà provato Carlo Primo nel vedere l'alba sui
vetri e pensando: È oggi il giorno del patibolo, del corag-
gio e della mannaia.
Il sollievo che tu e io proveremo nell'istante che precede la
morte, quando il destino ci libera dalla triste abitudine di
essere qualcuno e dal peso dell'universo.
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Përçartje

nuk di nese me duket mua apo jane shtuar shume hormonet levizeze. nuk kane ate formen e zakonshme qe sheh neper libra biologjie, por kane dy kembe, dy sy, dy duar, dy veshe dhe ecin, flasin e qeshin tere kohen. Vetem se nuk jane njerez, jane hormone, hormone levizeze ne forme njeriu.

E kur i takon ne udhen e jetes, te shohin me nje pale syra, qe s'te ngrefin asgje, pervec te vjelles dhe nje inati qe t'i thuash, te te fal foton e nje vagine, a me len rehat!

pfffff,
epo stina do te thoshte dikush. Ndoshta do t'i pergjigjesha une, por ja ku vjen Oaz e shkruan tek percartjet dhe jo! fajin nuk e ka stina! Fajin e ka bilbilushi! Ai nuk rri dot, ai tradheton, jo njeriu!
Aman, thashe. Te shkruaj te mos shkruaj, si Hamleti dhe une kam dite qe mendohem. Por ja qe u mbush sot kupa nga hormonet levizeze qe te flakerohen syve ne cdo moment me bluzat e tyre me rrudha, floket gjemb dhe buzet e vena perpara sikur i ka pickuar grenxa.
Jo mor cun, se s'ta ka fajin bilbilushi. Nese ai do te komandonte sjelljen tende, atehere ti dhe ai majmuni tek kopshti zoologjik qe masturbohet ne sy te njerezve nuk do te kishit asnje dallim. Njeriu eshte i pajisur me ndergjegje. Ajo kontrollon sjelljen e tij, dhe ngulja neper vrima, s'mund te jete me e rendesishme se nje raport qe te mbush shpirterisht dhe seksualisht.
I gjithe thelbi qendron tek pushteti. Sa me shume te kesh, mundesisht femra dhe mundesisht te zgjuara, aq me i pushtetshem je. Sepse kush ve poshte nje femer fizikisht dhe figurativisht me deshiren e saj, eshte i superfuqishem.

ajo "ndac po deshe! Me prano keshtu sic jam, sepse ne fund te fundit mua me lusin" eshte nje tjeter element irritues. Nuk je ti jo! As ai miku yt, por jane ato lloj femrash qe mendojne se nuk jetojne dot pa nje strehe, pa nje mashkull strehe, te cilat te japin ty dhe ty-se se vogel vetebesimin se "ty te lusin", duke te te dhene shpresen e rreme se je i gjithepushtetshem.
Ha! Shume pak jane fatkeqesisht "ato" qe ta japin per kenaqesine e tyre, qe ta bejne ndersa ua ben. Te tjerat, te gjitha ta japin qe te te marrin kompromisin, prandaj dhe ti iken me vrap heret ne mengjes, sepse e di se ne mengjes nuk genjen dot as veten, e jo me ato...

E keshtu vrapon Lola, vrapon...

Just to be politically correct dhe qe mos fillojne llomotitjet poshte e perpjete:

Shkrimi i Oaz ishte thjesht nje ngacmim me shume ne shkrimin me lart, jo shenjestra ime. Thjesht me eshte peshtirosur hormoni levizes...
 

Blendi

Primus registratum
Re: Përçartje

Kur do ti fikim pergjithmone llullat tona mbushur me opium? Ne rast se do ti flakim veset, si do rrojme dot pa aromat e embla? Ashtu eshte, me pergjigjet, nuk do te rronim dot pa nje nunuritje te embel mes kesaj mirre e temjani. Bota le te shkerdhehet ne keoorektesen e vet. Me furgonat me femije qe te cajne k%$# dhe nenat ne timon, qe ta shkelin syrin po qellove ne semaforin e duhur ne kohen e duhur. Ti prap thua se eshte me mire per ne te mbushim llullat, nga kuzhina vjen arome gatimesh kimike...vazhdon irritohesh me boten korrekte, ne kete qytet me shkolla persembari dhe parqe te sigurte, me njerez qe vijne e shkojne ne punet e tyre te mira, e ne darke mblidhen ne shtepi para TV per t'e mare dozen e kesaj heroine. E mban mend kur Cynthia ta hodhi? te shiti Vitamine B. hehe

Fik nje ndiz nje.

Si do jetojme pa aromat e embla?
Si jetoj une pa prekjen e saj, ja ashtu?
Per se ke mall?
Per sherret. Mosmarrveshjet nxirrnin me te miren ne ne. Shkendijat ne syte qe te zbusin kellqet menjehere
Kaq?
Vithet.
Po dhe ato sigurisht.
Po ti, aty i ke mbajtur syte? s'ishin per ty.
he he !!
Te falet, ia vlenin nuk thua?
Them po s'ta them dot.
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm /pf/images/graemlins/smile.gif
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Ne vrapuam te dy ne shi,te kapur pas dore,ti mbaje lart xhaketen tende qe te mos lagesha une,por ne fakt te dy u beme qull ne shiun e rrembyer te pranveres.Une ndalova pasi mu mor fryma dhe ti mu afrove,me pastrove fytyren nga pikat e shiut qe me kishin lagur dhe me puthe syte.me shtrengove pas vetes dhe une ndjeva aromen e trupit tend dhe aty nje mendim me kaloi rembimthi: sikur ike...Ti ike,mu zhduke mu perpara syve,nuk ishe me ti.O tmerr ku me humbe keshtu,kush te largon nga endrra ime.Kush ma ben kete...Kam filluar te flas percart e di,por me keq tani po filloj te shoh percart gjithcka.Mos me humb keshtu te lutem...
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Me vjen shume keq dhe shume inat ne te njejten kohe...
Me vjen t'ia hyj ne dajak dy peronave qe nuk njoh fare...
Me vjen te nderhyj aty ku nuk me takon...
"Ik mi dreq andej" do te me thoshte ajo,por une nuk do te nguroja te beja nje goxha gomarllik vetem qe te shpetonte dashuria e atyre te dyve.

Per çfare na sherben forca e shpirtit?Per çfare ia vlen te sakrifikosh?

Mjaft,nuk lexoj me! /pf/images/graemlins/madie.gif
 

Ema

Goddes
Re: Përçartje

Une s'di te mbaj llulle ne goje.As cigare.Nuk di ta thith(cigaren).S'di te gelltis tymin per ta nxjerre nga hundet pa ca sekondash.Shen Merise i njoh vec aromen.Vec nje here i mbaj mend shijen.E embel.Po nje rob qe me rrethon me krahet gardh ai e njeh mire.me ben te ndjehem e vogel.Kerkoj mbrojtje.Une i kerkoj mbrojte atij.Po ai eshte i dobet.Dhe ai lut Shen merin.Mbush cigaret,i rrotullon neper gishta(fantazi makabre mbi gishtat rrotullues!!!).Ai ndez cigare,llullen.Me hedh ne fetyre tymin."Me ty nuk flitet pa kete ne dore,thote!
Une shoh tymin blu dhe mendoj se pa te ti mund te ishe ndryshe.Do nxeheshe me teorite e mia(nuk ke faj,s'je i vetmi).Kurse me Shen merine mbi ty dhe me mua poshte teje(metafore njerez,jo pafytyresi) jam me dike qe degjon.
Ne fakt bere gabim qe the se jam e rendesishme.
Tani po mendoj.Po mendoj castin,zerin tend.
Nuk mjafton?The se mjaftonte.Mjafton?Po athere pse evolucionon fjalen.C'jane keto fantazi.
Po verbalisht me bezdis.Pse me bezdisin qe ato qe bej ne fakt ti them me fjale?Se kam turp nga fjala.
Po italishtja eshte gjuhe mashtruese,si e jotjaKemi rene ne kompromis.
E degjove Anna Carolinen?
Jo,me duket s'ta kam dhene fare,po me duket sikur i degjojme bashke.
Mashtrues po i parrezikshem.Mashtrues po me llulle ne goje behesh klon Frojdi.
Une s'te dashuroj o njeri.Po dashuroj idene e dashurise tek ti.Mos me premto toka qe s'jane te tuat.Nuk i dua.Me duket se jam rraciste.
Para ca ditesh flirtoja me nje tjeter /pf/images/graemlins/frown.gif.Po,vetem me sy(dhe ndonje fjale),ndonjehere.Po jap shpjegime.Mbylle telefonin.Me ke i harxhove mesazhet falas?me te tjera?Bere mire...:)

Une do jem patjeter nga ana tjeter e bregut,kushedi me ke,kushedi se si,nonostante te... /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Përçartje

<font color="brown"> Waiting... my hair turned tentacles. All of us medusa's descendants. Break the spell cast in subconscious wandering, break the spell so that my hair are combed in peace... </font>

Lady%20In%20Waiting%20-cu.jpg
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Filozofke mooooooooj, me ke vene ne mendime me ate pyetje. Duhet te mendohem mire, para se te te shkruaj dicka per te qene.
Vleresimet i pranon dhe Luisi i katermbedhjete, por ndryshe nga ai mua m'u dashka t'i meritoj.
Mos ma ver re se jam gjer ne fyt, dhe ky nuk eshte eufemizem, duke pasur parasysh gjatesine time /pf/images/graemlins/devil.gif
te premtoj se dhe pavaresine do ta bej fertele... /pf/images/graemlins/angel.gif
 

Blendi

Primus registratum
Re: Përçartje

Ne syte tu nxijne rrathe te mbetur aty si gjurmet e dikujt qe shkel me kujdes neper erresire. Jane rrathet e dashurive te humbura, ato qe i vrave, ato qe i vrame bashke dhe gjurmet e atyre dashurive qe tentuan te na vrasin e mend ia arriten qellimit.
Por ti mos u merzit e dashur se duart e mia akoma nuk dridhen. E ti mos u tremb nga shkelqimi i munguar syve te mi te fikur, as nga mjegulla mos kij frike se eshte vetem artificiale...duart e mia nuk dridhen akoma.

deri ne fund, dua
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Sa me shume di,sa me shume kuptoj,aq me shume gjerat me duken absurde. Ndoshta ka diçka te gabuar ne kendveshtrimet e mia...ndoshta mbreteresha dhe vellai i mbretit jane ata qe u sollen normalisht...absurd ishte Hamleti me pikepamjet e tij...ndoshta...ndoshta jo.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Përçartje

U lodha duke degjuar vetem ankesa.U lodha duke degjuar keto qarjet prej qaramani.U lodha duke u bere gjithcka per ty dhe ti kaq pak per mua.U lodha duke jetuar perdite te njejten gje.U lodha duke dashuruar keshtu.U lodha duke kerkuar emocione.U lodha duke u perpjekur qe te marr ate qe dua.U lodha duke pare hipokrizite perreth.U lodha duke buzeqeshur per te perfituar prej buzeqeshjes sime.U lodha ,sinqerisht u lodha duke dhene shpjegime.
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: Përçartje

Marredheniet sillen verdalle neper rrjete,sa ne nje nyje tek nje nyje tjeter.Diku duhen ndryshuar,diku duhen ruajtur ashtu siç jane.Disa nyje kapercehen,disa te tjera na lidhin fort e prej tyre nuk shkeputemi dot...ndoshta sepse nuk duam. Merimanga e nderton rrjeten vete kurse njerezit e gjejne gati qe kur lindin;ata vetem mund ta zgjerojne sepse per ta ngushtuar as qe behet fjale: sa me shume perpiqesh te vraposh larg aq me keq ngaterrohesh!
Spiderman superhero? Ia fusin kot! Ai thjeshte ve nje maske karagjoze!
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Përçartje

epo karagjozet jane ne mode, ne versione te ndryshme here ne gjysmen e pare e here ne te dyten, perhere na dalin perpara! Desh thash: "I wish I were blind!"
 
Top