Mbi islamin!

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Mbi islamin!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Acer</div><div class="ubbcode-body">Po pra duket qe sja ke haberin hic ti Kondrapedali


Nuk e di se sa i informuar je ne lidhje me fjalet:


Believer = Besimtar = مؤمن
Moslem = Musliman = مسلم

Kur ti mesosh se ku eshte ndryshimi hajde shkruaj per rakine vrasjen vjedhjen etj

Se po te ti shpjegoj une prape do kundershtosh,te eshte bere force e zakonit kundershtimi cdokush ka mangesit e veta.</div></div>

Acer, ke të drejtë. Me nivelin tënd intelektual nuk mund të jesh tjetër veçse besimtar...

Peace = paqe
 
A

arabesque

Guest
Re: Mbi islamin!

Hahhahahahhahahahahhaha pse ti qenke ai qe i klasifikon njerezit,qenke bere si brigadier kooperative :p
 

AKABA

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: DrAgOn</div><div class="ubbcode-body"> Ferri... rezidenca juj e ardhshme <<GRAEMLIN_URL>>/grin.gif </div></div>

Welcome to hell <<GRAEMLIN_URL>>/wink.gif.. ka vende lirshem per tan, pa dallim rrace feje e krahine lol

Islami ka nje gabim te madh ne vetvete qe nuk po arrin te rikujtoj qe nuk eshte nje Fe qe filloj e maroj me Profetin por eshte nje besim qe filloj ne Ezel e do mbaroj me bashkimin e cdo shpirti me krijuesin e tij.
 

gentlemani

Primus registratum
Re: Mbi islamin!

po, mire juve si njerez mund te beni cdo ni apo, ka nje rregull ne gjithesi, edhe dihet tradita njerezore se nese dikush kapercen linjat e fundit duhet me intervenue, perse intervenoi bota kunder fashizmit, perse intervenuan kunder te ashtuquajturve terrorist, dmth kinse me ruajt nje rend, edhe pse te gjitha keto intervenime jane shume te dyshimta dhe pa asnjefar argumenti, te gjitha jane bere vetem per interesat e ceketa materiale, posre ne kur terheqemi nga dikushi dmth jemi te civilizuar pasiqe nuk pajtohemi me dike qe ka kaluar normay njerzore, ose kur sulmojme nuk sulmojme se kmei ndonje fitim apo interes material porse vetem qe virusi antinjerezor anti moral mos ta kaplon gjith njerzine e nese heshtim ne te keqen edhe ne dote merremi ne pyetje dhe do te jemi pergjegjes, si ata te cilat jane kopila dhe prostitute e shoqerti te shkatruara thersain sulmojmne shkatrojne e ne te heshtim, udheheqja e botes i takon vetem muslimanit, jo arabit apo shqiptarit apo turkut apo amerikanit porse muslimanit, e dijme mire se evropa e cila ishte ne ter edhe eshte ende kur u clirua nga muslimanet sa fituan ne tere sferat jetesore, e tani si ben me shoqerite muslimane pervec shkatrimeve dhe plackitjeve te resurseve natyrore sa dhunme sa mbytje femijes per familjet e tyre te thata duke ua marr organet, sa marrezira neper burgje, sa shkatrime te gjerave materiale te tyre vetem se t'ua mveshin muslimaneve si 11 shtatorin, sa e sa genjeshtra, per ate shohim se shoqeritre e tyre jane te egra, kombe te cilat rrjedhin nga prostitute, femra te degjeneruara ne te gjitha pikepamjet e kete virus deshirojne ta fusin edhe ne shoqerine islame pa marre parasysh cilin komb, vetem te eshte mulsiman ta degjenerojne, e kete nuk do ta arrine asnjehere, se smundet i shkatruari ta sundon te drejtin, pra moter vetem pak shiqo sa vajza amerikane ne dit pranojne fene islame edhe ne europe bile edhe ne rusi , sa vajza ne moshen mete mire 20 vjecare i shtyn ata te mbysin veten, a thua kjo eshte terrorizem, jo moter kjo eshte rezultat i shkaqeve shkatruese te okupaTOREVE te cilet dhunojne familjet mbysin femijet, mbysiun tere familjen pa preteks pa dhene llogari askujt as shtetit i cili eshte pijun dhe tradhetare, shtet i formuar prej vet okupatoreve te sundojne tere shoqerine e gjetur atje, a ato eksplozime nese ke pak shpirt kerko te verteteb do ta gjesh, ato jane te bera nga vet okupatoret sikur njehere serbet i mbysin femijet e vet qe me pas te ua lene osmanlive, a dihet cfar ushjtrie morale kane qene, asnjehere zullum padrejtesi skan bere kan arritur deri ne viene pa asnje mbyrje femijesh grash pleqesh edhe njerez te rendomt pervec atyre qe kan mbajrtu arme ne dore, po po propaganda holivudiane e cila perbehet vetem nga prostyituta dhe prostitute dhe cilet shkruajn a kan bese, shrpit te sinqert, ti mendohu kujt i beson, muslimanet kur e cliruan spanjet te gjitha drejtat dhe lirite popujt e gjetur atje i kane shijuar dhe shkencen pasi qe kane qene ne ter te zi nga kisha, i kur ne fund u larguan i mbyten afer 3 milion musliman, por ka nje gjykim ne te cilin te gjith do te pergjigjemi, do te vjen dita kur nuk do te jet ne ndihme as para as armatimi as gazeta as propaganda boterora ushtarake as askushi pervec njerit i Cili do te na gjykon, pra ku do te shkojne zullumcaret, genjeshtaret, njerezit me mish dhe te paafte prej mikrobeve te vogla ku do te shkojne te cilet ne toke ishin arrogant, pres pergj te sinqert, jo asisoj europiane dyftyreshe porse sinqeritet frige ndaj All-llahut
 
?

__________

Guest
Re: Mbi islamin!

un nuk e kam lexuar noj here kuranin (as biblen), por kam vene re qe pjesa me e madhe e atyre qe praktikojne kete fe (po e rithem PJESA ME E MADHE, por jo te GJITH), jan shum te mbyllur dhe jo tolerant ndaj atyre qe nuk kan te njejtat besime fetare, ndoshta nuk e ka fajin islami per kete pune por njerzit qe i interpretojne leximet siç duan ata dhe jo siç jan ne te vertete.
di shum historira te verteta,kam shum shoqe qe praktikojne kete fe, dhe me sa shoh un ato nuk jan shum te lira te mendojne edhe te veprojne siç deshirojne, gjithmon jan ne mbikqyrje edhe kontroll te vazhdueshem.
Ndaj personalisht nuk kam asgje kunder Islamit edhe atyre qe e praktikojne, por nuk dua qe ata te me impozojne fen e tyre.seicili ben siç deshiron vet.
selam te gjithve /pf/images/graemlins/wave.gif
 

gangsterja

Primus registratum
Islami(arabisht,perulje,nenshtrim,(para zotit)/vetemohim,pershpitni,devotshmeri e plote(ndaj zotit).Ze vendin e dyte per nga perhapja e saj,ne bote.Ndjekesit e tij quhen ne zonat shqiptarofolese(myslimane).Islami eshte nje fe monoteiste abrahamite, e cila kufizohet nga politeizmi si edhe nga perfytyrimet kristiane si psh,te berit e zotit dhe trinia.Pese shtyllat e fese islame jane detyrat themelore qe duhet ti permbushe cdo mysliman.
1-Shahada(shpallja e besimit islam)
2-Salat-i(te falurit pese here ne dite)
3-Zakat-i(dhenia e lemoshes)
4-Zaum-i(agjerimi i ramazanit)
5-Haxh-i(pelegrinazhi ne Meke).
Feja islame e ka bazen tek kurani,i cili si fjala autentike(origjinale)e zotit ,paraqet per besimtaret burimin e rangut me te larte te besimit.Burimi i dyte i njohurive pervec kuranit jane fjalet dhe veprimet (sunna)e Muhamedit,e te derguarit e zotit dhe e vules se profeteve.Islami eshte pervec fe,edhe nje hapesire kulturore.Epoka e lulezimit te kultures islame ne fushen e shkencave dhe arteve datohet tradicionalisht ndermjet shekullit te8-te dhe13-te.Sot zgjerohen datimi shpesh ne shekullin e 15-te ose 16-te.
 

tushi

Valoris scriptorum
27 Prill 2012 - 12:03 | Metropol

TRANSLATE


Ligji i ri në Egjipt, burri seks me gruan e vdekur
KAJRO - Burrat egjiptianë me anë të një ligji shumë shpejt do të lejohen të bëjnë seks me gratë e tyre dhe pse ato mund të kenë 6 orë të vdekura, bëjnë të ditur mediat lokale të Egjiptit. Ligji i çuditshëm dhe shumë i debatuar pritet të miratohet në parlamentin egjiptian ku dominon shumica islamiste, shkruan Daily Mail.

Subjekti i ligjit që burri të kryejë seks me gruan e tij dhe pas vdekjes është ngritur në Maj të vitti 2011 nga kleriku maroken Zamzami Abdul Bari, që pohoi se martesa mbetet e vlefshme dhe pas vdekjes. Ai madje tha se edhe gratë do mund të kenë mundësi të kryejnë seks me burrat e tyre, shkruan alarabiya.net.

Duket se tema që ngjalli zemërim në vendet arabe ka pëlqyer tek politikanët egjiptianë që duan ta jetësojnë.

TV Jaber al-Qarmouty deklaroi se nocioni i këtij ligji ka në thelb ‘marrëdhënien e lamtumirës”, por që në realitet është një katastrofë. "Kjo është e pabesueshme. Kjo është një katastrofë, ti japësh burrit një të drejtë të tillë. Ka vërtet prirje islami të arrijë deri këtu? A ka vërtet njerëz që mendojnë në këtë mënyrë? "

Këto janë lajmet nga mediat lokale, sepse qeveria nuk është deklaruar ende rreth këtij ligji, kurse zëra të tjerë thonë se janë gazetarët, mbështetës e ish- presidentit Hosni Mubarak që bëjnë të tilla lajme.

Nga masat e tjera që do të merren do të jetë ulja e moshës së martesës deri në 14 vjec si dhe masa tjetër qe do të jetë heqja e arsimimit dhe punësimit nga te drejtat e grave.

Këshilli Kombëtar për Gratë në Egjipt kreu disa fushata kundër këtyre ndryshimeve duke theksuar se minimizimi i të drejtave të grave do të ndikojë për keq në zhvillimin njerëzor të këtij vendi. Mervat al-Talaëi, kryetare e këtij Këshilli ia shkroi shqetësimet e saj drejtuesit të Kuvendit, Saad al-Katatni.

Gazetari egjiptian Amro Abdul Samea shkroi për gazetën al-Ahram se ligjet po interpretohen me supozime fetare.


---------------------------

po kjo a po na e spjegoni pak se sa lidhje ka me islamin ???
 

Iliro Dardan

Valoris scriptorum
27 Prill 2012 - 12:03 | Metropol

TRANSLATE


Ligji i ri në Egjipt, burri seks me gruan e vdekur
KAJRO - Burrat egjiptianë me anë të një ligji shumë shpejt do të lejohen të bëjnë seks me gratë e tyre dhe pse ato mund të kenë 6 orë të vdekura, bëjnë të ditur mediat lokale të Egjiptit. Ligji i çuditshëm dhe shumë i debatuar pritet të miratohet në parlamentin egjiptian ku dominon shumica islamiste, shkruan Daily Mail.

Subjekti i ligjit që burri të kryejë seks me gruan e tij dhe pas vdekjes është ngritur në Maj të vitti 2011 nga kleriku maroken Zamzami Abdul Bari, që pohoi se martesa mbetet e vlefshme dhe pas vdekjes. Ai madje tha se edhe gratë do mund të kenë mundësi të kryejnë seks me burrat e tyre, shkruan alarabiya.net.

Duket se tema që ngjalli zemërim në vendet arabe ka pëlqyer tek politikanët egjiptianë që duan ta jetësojnë.

TV Jaber al-Qarmouty deklaroi se nocioni i këtij ligji ka në thelb ‘marrëdhënien e lamtumirës”, por që në realitet është një katastrofë. "Kjo është e pabesueshme. Kjo është një katastrofë, ti japësh burrit një të drejtë të tillë. Ka vërtet prirje islami të arrijë deri këtu? A ka vërtet njerëz që mendojnë në këtë mënyrë? "

Këto janë lajmet nga mediat lokale, sepse qeveria nuk është deklaruar ende rreth këtij ligji, kurse zëra të tjerë thonë se janë gazetarët, mbështetës e ish- presidentit Hosni Mubarak që bëjnë të tilla lajme.

Nga masat e tjera që do të merren do të jetë ulja e moshës së martesës deri në 14 vjec si dhe masa tjetër qe do të jetë heqja e arsimimit dhe punësimit nga te drejtat e grave.

Këshilli Kombëtar për Gratë në Egjipt kreu disa fushata kundër këtyre ndryshimeve duke theksuar se minimizimi i të drejtave të grave do të ndikojë për keq në zhvillimin njerëzor të këtij vendi. Mervat al-Talaëi, kryetare e këtij Këshilli ia shkroi shqetësimet e saj drejtuesit të Kuvendit, Saad al-Katatni.

Gazetari egjiptian Amro Abdul Samea shkroi për gazetën al-Ahram se ligjet po interpretohen me supozime fetare.


---------------------------

po kjo a po na e spjegoni pak se sa lidhje ka me islamin ???
Me duket e pabesueshme vallai por po pra edhe une kete pyetje kam.
Clidhje ka kjo me islamin?
 

ardi dermaku

Primus registratum
une du me zhvendos vemendjen tjeter kah,me problemet me te cilat perballen Muslimanet ne kete kohet ne keto vite.
ky postim ska lidhje me fe ma shumme politik, mos bani perqamje.

neve duhet ti kthehemi fes se Zotit dhe burimev te vetme kuranit dhe tradites profetike-sunetit.
muslimani eshte vella i muslimanit andaj duhet me dasht dhe perkrah vllaun e tij.
e shum sene tjera mbi gjitha e njoft fen ,edhe me e praktiku ,jo veq me fjal se jam Musliman,edhe ma shum pik sdi.​
 

bobo

marksist-enverist
Islamizmi nuk eshte gje tjeter vecse vazhdim i 'idese' se besimit ne Zot, por me nje diference faze disa qindvjecaresh si ne koncept ashtu dhe ne ngjarjet, sipas modelt te Krishtereve-, natyrisht me ndryshimet qe i detyron/jne rrethanat, te cilat kan sjelle edhe ndryshimet ne interpretim.
Mirpo ne kushtet e reja te shoqerise dhe globalizimit, kemi nje ngjeshje te zhvillimeve brenda/jashte fese Islame me tendence pershpetimin e proceseve-
Shkurt: ate qe beri Picaro me indosit asokohe, kur keta te fundit dogjen Biblen, kete skenar kemi parasysh sot me islamistet-,me dallim qe sot jemi deshmitare vete.
Pra do kaloje eshte si puna e asaj qe hidhet dhe prap bie ne toke!

- Shife P.P.Sh-n sa bukur duket ne foto!
 
Top