Libri që keni në duar?

little darling

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

E kam lexuar para nja 2 muajsh, ne shqip titulli eshte Hana.
Me thene te drejten nuk me pelqeu shume. Fundi sidomos shume klishe. Kishte elemente qe me pelqyen, sidomos linja dytesore e jetes se nje familje shqiptare ne emigrim, por ne pergjithesi jam pak e zhgenjyer me kete liber.Prisja me teper.
 

Piccolina

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

Aktualisht po lexoj "Bije prostitute". I jashtezakonshem.
Por te preferuarat e mi mbeten "Triologjia e dhimbjes" nga Elvira Dones.
 

Piccolina

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

E kam lexuar, me ka pelqyer, ka nje fund te befasishem, sdo e kisha menduar kurre, thriller hesapi /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
 

2celjan-fr3

Primus registratum
Re: Re: Libri që ke në duar.

per kete Dan Brown thone se nuk eshte i vetmi krijues i librave, nisur nga argumenti se jane shume fusha te nryshme ku ai shfaqet si nje specialist, dicka si berisha qe flet per cdo gje por gabon kudo, ndryshimi eshte Dani eshte pothuajse perfekt dhe plot info ke kerkojne studime te shumta, dua te them se ka dal se ai ka nje grup te madhe nga shtepia botuese te cilet jane ekspert te ndryshem dhe nuk jane te gjitha merite e tij.
Per mendimin tim kjo nuk ka shume rendesi pasi librat jane perfekt dhe plot info, lexojeni!
 

toro_loco

Forumium praecox
Re: Re: Libri që ke në duar.

Dan Brown eshte fantazisti me i madh qe ka njohur ne kete bote.
Eshte genjeshtari me i besueshem.
Librat e tij jane skenare te mrekullueshem per tu shfaqur ne ekran.
Eshte i pakrahasueshem ne konspiracionet e tij.
Kam lexuar tre libra te tij dhe sugjeroj per ju "Pika e Mashtrimit" apo "Mashtrimi i Madh"(Keshtu eshte shqiperuar).
 

toro_loco

Forumium praecox
Re: Re: Libri që ke në duar.

Dan Brown eshte fantazisti me i madh qe kam njohur ne kete jete.
Eshte genjeshtari me i besueshem.
Konspiracioni i tij eshte i pakrahasueshem.
Shkrimete e tij jane skenare te mrekullueshem per tu shfaqur ne ekran.
Kam lexuar te katert librat e shqiperuar te tij dhe sugjeroj te lexoni "Mashtrimi i Madh".
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Re: Libri që ke në duar.

njerzit qe vertet ushqehen ne to,nuk shkruajn tek kjo tem.
por ato njihen nga binjaket-e-ndryshem qe jan ushqyer me t'njejten pjat.
oh jes,flas dhe per Ty.
 

Ema

Goddes
Re: Re: Libri që ke në duar.

Po lexoj Il dio delle piccole cose po me duket shume i rremujshem.Nga ana tjeter bleva Nje liber te Extebarria,po as ky s'me terheq.Ishte me i miri "memorie di una gesisha" nga a.golden.Me pelqejne librat qe ambientohen ne Japoni.Po ashtu kam marre Fight Club po meqe kam pare filmin vetem per batutat.
 

shefki

Papirus rex
Re: Libri që ke në duar.

Mbarova se lexuari "Wuthering Heights" nga Emily Bronte;per mendimin tim ky liber eshte nje kolos romantik i letersise angleze.Shkurtimisht, pothuajse cdo kapitull ndjehet prania dy njerezve pasionate,te dashuruar egersisht me njeri-tjetrin . Catherine dashuron Heathcliff ,nje foshje e braktisur e adoptuar nga babai i saj.Pas vdekjes se babait Heathcliff poshterohet shpeshhere nga vellai i Catherine, Hindley dhe, kur gabimisht beson se Catherine nuk e dashuron ate ai largohet nga shtepia"Wuthering Heights".Pas dise vitesh Heathcliff kthehet i pasur e i kulturuar por i vendosur te shkaterroje armikun e tij te vjeter Hindley.
P.S : Perpiquni ta lexoni me vemendje kete liber,sepse struktura e tij eshte e nderlikuar.
Se fundi,"wuthering Heights" mund ta shijojne me teper femrat(jam mashkull).
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Libri që ke në duar.

Dhoma magjike _-_ Cory Kenyon.

- Rilei - e thirri ai duke i perkthedhelur floket.
- Po.- zeri i saj ishte si nje psheretime.
Baningu e terhoqi drejt vetes dhe i mbylli gojen me nje te puthje.
Ardhja e Rilei Dukagjinit ne zyren e Baning Skotit sjell ndryshime dhe alegri ne jeten e vetmuar dhe monotone te biznesmenit te afirmuar. Te bashkejetosh ne te njejten dhome me ate vajze ekstravagante ne fillim nuk ishte e lehte per nje tip te qete dhe strikt si Skoti, por shume shpejt natyrshmeria dhe entuziazmi i saj e gotiden. Jo vetem... Rilei ka kembet me te bukura qe Baningu kishte pare ndonjehere dhe nje joshje se ciles eshte e pamundur ti rrezistosh. Nuk ka asnje dyshim qe jane te bere per njeri- tjetrin, por nje ngjarje e papritur rrezikon t'i ndaj.

pS: Pap hiq dore nga romanzat Roze /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
 

Lule^bore

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

"Mistral's Daughter" >>> Judith Krantz shume i bukur do ua rekomandoja dhe te tjereve /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 

toro_loco

Forumium praecox
Re: Libri që ke në duar.

Vajzat Misterioze - Dean Coontz.
Horrori i ketij shkrimtari kapercen cdo kufi.
Ka pershkruar ne 380 faqe vetem 30 ore te nje dite te jashtezakonshme tmerri dhe torture psikologjike.
Nese nuk keni kompleks kardiak dhe emocion te forte perqendrohuni dhe me nje fryme jepini fund.
 
Top