Libri që keni në duar?

Vals

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

Heat nga Bill Bufford. Eshte nje udhetim kulinar qe nderthur ndertimin e nje shefi guzhine me prapaskenat e resoranteve me emer si dhe me historine e ushqimit qe gatuajne. I shkruar bukur me pershkrime te gjalla te njerezve dhe pjatave si dhe komik here here.
 

ana karenina

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

Dramat e Ibsenit.

Sipas nje studimi te fundit, Hitleri ka qene nje nga adhuruesit e Ibsenit dhe e ka lexuar e rilexuar sidomos gjate kohes kur ka qene student. Dy kane qene te preferuarat qe sipas ketij studimi ai ka modeluar "zgjidhjen perfundimtare" dhe filozofine naziste ne pergjithesi, 'Armiku i popullit' dhe te dytin s'e sjell dot ne mendje tani. Tek ky i pari ka huazuar konceptin e 'bakterieve' qe doktori zbuloi ne ujrat termale e do t'i zhduke per te miren e pergjithshme, figuren e se bijes mbaj mend paralelizmi ne studim e zevendeson me nje mbese te Hitlerit qe u vetevra ne Viene etj.

Perkthimi i Nolit eshte i pazevendesueshem.
 

Le_Routard

Forumium maestatis
Re: Libri që ke në duar.

Kam nje qe ma dhuruan padashje, ose te pakten keshtu me pelqeu ta interpretoj faktin qe libri mu gjend ne dore.

Po me shijon leximi i tij megjithese do me kishte kushtuar shume me pak nese do e kisha blere e lexuar ne nje kohe e vend tjeter.
 

tola77

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

grate e lugjit XIV (Mbreti i djellit) po nuk eshte gje e shpura 2 jave 500 faqe
 

romeo

Forumium maestatis
Re: Libri që ke në duar.

"La mano che non mordi"

Libri i dyte i Ornela Vorpsit, shkrimtarja qe jeton ne France dhe qe shkruan ne italisht e publikuar nga nje prej shtepive botuese me ne ze ne çizment italiane (Einaudi). Tregon per historine e nje vajze shqiptare qe kthehet nga Franca per te takuar nje shokun e saj qe jeton akoma ne Ballkan, Sarajeve per te qene me i sakte. I kthehen ne mendje aroma ballkanase, gjuhe qe i ngjajne me te sajen, gjelle qe njeh e keshtu me rradhe...perdorim gjenial i italishtes..
 

Rrumbar

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: kuklla..</div><div class="ubbcode-body">grate e lugjit XIV (Mbreti i djellit) po nuk eshte gje e shpura 2 jave 500 faqe</div></div>

Epo vetem 500 faqe gra paska pasur i ndjeri!
 

Rrumbar

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: BAB_LYMI</div><div class="ubbcode-body">KESHILLAT E DJALLIT</div></div>

A do na bosh noji permledhje o Bab_Lymi?
 

olololol

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Rrumbar</div><div class="ubbcode-body"><div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: BAB_LYMI</div><div class="ubbcode-body">KESHILLAT E DJALLIT</div></div>

A do na bosh noji permledhje o Bab_Lymi? </div></div>

Ja se po i hudh ke Letersia ne nje Teme aty , ka me shume thenie te mbledhura , andej kendej mgjth po i hudh ca.;)
 

alinos

Forumium maestatis
Re: Libri që ke në duar.

The book of laughter and forgetting nga Kundera
ky rob duhet lexu me leter e laps qe te mbash shenime. Trajtim i mrekullueshem per muziken dhe cilesine e saj.

Gruaja me Flatra e Dino Buzzati. Me mahnit ky rob me shkrimet e tij. E lexova per se dyti dhe vepra si Nate me hene e te tjera jane tronditese.

C'eshte liria? e Faik Konices. Ky rob ka thene para 100 vjetesh gjera qe ne menyre tronditese jane po njelloj, sidomos mbi "ekspertet", "njerezit-makina" dhe "levantinet". Wow!!!
 

abs

nuk e di...
Re: Libri që ke në duar.

...mbaj mend kur kam pas lexu ket' liber, mbuloja gjunjet me batanije...

u ba nje shekull, do te doja ta lexoja prap, Lara me hidh knej /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 

Julianna

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

"Krim dhe ndeshkim" - po e rilexoj, pasi kam qene shume e vogle per te, heren e pare qe me ka rene ne dore. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 

juxhoxhjaj

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

Klasa-Erik Segal
Ka te bej me 5 studente te vitit 58 ne shkollen me te famshme ne bote Harvard dhe takimi i tyre 25 vjet se cfare kishin bere keta studente te Harvardit ne jete. jo se eshte i papare por liber interesant,juliana mos je gje nga patosi?
 

Julianna

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: celjanfr</div><div class="ubbcode-body">Klasa-Erik Segal
Ka te bej me 5 studente te vitit 58 ne shkollen me te famshme ne bote Harvard dhe takimi i tyre 25 vjet se cfare kishin bere keta studente te Harvardit ne jete. jo se eshte i papare por liber interesant,juliana mos je gje nga patosi? </div></div>

Jo nuk jam, pse je duke kerkua ndonje patriot?
Te te keshilloj nje tjeter liber, pas ketij qe po lexon, "Tuesdays with Morrie" - Mitch Albom. Ka qene best seller ne kohen kur une jetoja ne Boston, besoj se ende eshte.
 

ahridas

Primus registratum
Re: Libri që ke në duar.

Nuk e kam ne duar /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/booki.gif por i fundit qe kam lezuar para pak kohesh eshte "Mistral's Daughter" te Judith Krantz edhe,,, u shtua ne nga me te miret per mua /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/thumbsup.gif
 
Top