Kush isht ne te vertete Enver Hoxha

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Sceptic</div><div class="ubbcode-body">Viti 2007 do ishte i njejte me 1937 ne qofte se askush nuk do te kishte punuar per vendin /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif </div></div>

Sceptic, ti kur punon, e bën për vendin apo për vete? Puna për vendin është triumfi i shumë individëve në punët e tyre. Të punosh për vendin nuk do të thotë bësh aksione por të bësh mirë punën tënde qoftë shtetërore, qoftë private.
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Kondre,nga fjalia ime, dikush me mend arrin t'i nenkuptoje ato qe shkruajte ti.

Lymo,kane qene punetore te thjeshte.
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Kondra</div><div class="ubbcode-body">
Në një regjim demokratik ndofta jo, por në një regjim autoritar e jo diktaturë e fundërrinave (ose e proletariatit). Mos më keqkupto pasi nuk barazoj proletariatin me fundërrinat por ata që përfituan nga kjo diktaturë ishin pikërisht fundërrinat.

Pra, për të riardhur tek meritat e rregjimit enverist (pasi nuk ishte komunist), ato i takojnë kohës e në asnjë mënyrë rregjimit. Rregjimi nuk arriti të zhvillojë ekonominë por arriti shumë mirë ta shkatërrojë atë e kjo qysh në fillimet e tij. Shqipëria e pas luftës së Dytë Botërore nuk ka njohur ngritje ekonomike por vetëm çentralizim të pasurisë e shpërdorim të saj.

Ata qypat e groposur nuk ishin rezultat i injorancës së atyre që i kishin pasi një person që aftësinë të pasurohet ka edhe aftësinë të përfitojë nga kjo aftësi duke vënë punë kapitalin e tij. Por një person i tillë nuk është kurrsesi i gatshëm të ndajë djersën e tij me dikë të cilit jo vetëm i mungon aftësia për të avancuar por që më shumë se çdo gjë tjetër shikon rrënimin e tjetrit si një mënyrë për tu afirmuar vetë. Kjo ishte e keqja më e madhe e enverizmit dhe kjo është e keqja më e madhe nga e cila vuajmë edhe sot.</div></div>

Per paragrafin e pare jemi plotesisht dakord.E kam shkruar dhe diku lart qe mund te kishte patur komunizem pa patur diktature.

Por nuk jam dakord kur thua qe nuk pati ngritje ekonomike. Vendi u industrializua,u rrit prodhimi i brendshem,u rriten exportet,ajo shtrese teper e varfer e popullsise doli nga skamja(te pakten nuk ishin te detyruar te lypnin).
Ata pasanike qe qene te zote te vinin florinj,nuk i fusnin qypat ne hale per t'i ruajtur qe te mos ua merrte Enveri;ata te njejten gje benin edhe ne kohe te Zogut.Kush do ua merrte atehere? Pse nuk i investonin ato para ne kohen e Zogut meqe paskan patur aftesine? Ata aftesine mund ta kishin,por nuk kishin diturine per ta bere nje gje te tille.Nuk dinin c'ishte investimi,c'ishin bankat.
NEe kohe te Enverit,nuk pati ndoshta boom ekonomik,por pati rritje jashtezakonisht te madhe te shkalles se njohurive ne cdo fushe:ekonomike,mjekesore,shkencore...

Nqs perpara shqiptaret i kishin syte te lidhura nga padituria,Enveri u hapi syte dhe u fiku driten(dmth i izoloi,i shtypi e nuk i la te shprehnin potencialin qe kishin)...po te pakten syte ua hapi...
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Ka shume mundesi ta shofesh gabimin te boomi /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif . Por une i referohesha nivelit te pasurise se popullit ne pergjithesi,i cili faktikisht ishe mjaft i ulet,pasi prona private nuk ekzistonte. Perdora shprehjen e pare qe me erdhi e mendova se do e kuptonit po nejse.
 

Qerratai

Primus registratum
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Enveri po shqyhet tuj qesh nga Parajsa /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
 

TheWanderer

Primus registratum
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Une jam dakord ne nje pike me Kondren: Nga ai sistem perfituan me shume funderrinat dhe qe fatkeqsisht po na udheheqin edhe sot.

Analiza e nje sistemi te komplikuar qe zgjati rreth 50-vjet ne te gjithe Europen Lindore eshte shume e veshtire per tu bere. Mendoj se nga ai sistem Shqiperia pati perfitime te rendesishme dhe ne ndryshim nga disa parafoles, mendoj se perparimi qe u be ne Shqiperi ne vitet e pas luftes, ndoshta deri ne vitet 70 ishte shume i madh dhe i krahasueshem, ndoshta me i madh se ne vendet e tjera te lindjes. Mos harroni se ne Rumani, perpara luftes kishin tramvaje e trena, ne Poloni, Hungari e Ceki lulezonte sistemi bankar dhe si perfundim, arriten te jene pak me mire se ne. Tollonat kane qene gjithandej ne Europen e Lindjes, te burgosur politike ka patur gjithandej dhe mund t'ju jap shembuj se nuk kemi qene me tiranet sic perpiqemi tí tregojme botes e rrahim gjoksin me krenari se ne kemi qene nen rregjimin me te eger. Sic ia faturoni kohes zhvillimin e Shqiperise, ashtu duhet t'ía faturoni pushtetin komunist te Shqiperise, ndarjes se Europes ne dy blloqe. Dhe per kete vendimin nuk e mori as populli shqiptar, as i bullgar, as ai cek, thjesht keshtu qe e thene te shkruhej historia jone. Po te ishim kaq trima dhe largpames, kaq intelektuale dhe te zhvilluar para, gjate dhe pas luftes, do te kishim patur fuqi per te nderruar kete sistem, sado i eger qe ishte. Historia jone e ka treguar, se ne shiqptaret jemi te zote ne llafe dhe ne konkluzione krenare me nota te ekzagjeruara patriotike. Nuk eshte Enver Hoxha ai qe na udhehoqi keq. Ishim ne qe u udhehoqem keq. Perderia kur u hoq vija e ndarjes se Europes Shqiperia u la ne kampin historik, fati yne ishte tashme i shkruar. Mund te vinim kedo te krye, Ramiz, Mehmet, Sali, Fatos, te njejtin perfundim do te kishim patur. Ky miell jemi. Kete sistem na urdheruam te kishim. Kaq patem fuqi te benim. Jo ishte Enveri homo, jo ai na mori ne qafe, jo ai jetonte mire dhe neve keq...jane konkluzione per te mjekuar inkapacitetin tone te ndryshimit te gjerave dhe "ilac" per te sheruar plagen qe na shkaktoi ai rregjim.

Sot qe jemi ne demokraci dhe kemi mundesine te vendosim per shume gjera, nuk arrijme akoma te kalojme kete handikap (ndoshta handikapin e njeriut te ri) dhe flasim me levdata dhe nje verberi te peshtire per politikanet tane, qe kane 17 vjet dhe "lodhen"duke na bere reforma....ndoshta reformat jane pjese e dimensionit kohor dhe aspak merite e ketyre qe na drejtojne. Mbase dola pak nga tema, por mendoj se energjite tona duhen drejtuar ne te tjera gjera dhe jo drejt by... se ish-diktatorit tone.
 

Qerratai

Primus registratum
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Ke thene gjera vertete me mend o Maxper /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
Respekte!
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Maxper, Shqipëria në vitet post LIIB përfitoi nga pasuria që u grumbullua me forcë në shumicën dërrmuese të rasteve. Pasuri tjetër e sistemit komunist ishte edhe krahu falas i punës i cili faktikisht kryente gjithë punët më të mëdha (ke parasysh filmin me hapin e shokëve ku shikoje skenat e shekullit të XIX të ndërtimit të hekurudhave amerikane por të zhvendosura në Shqipëri në mesin e dytë të shekullit të XX). Gjithashtu komunizmi krijoi pasuri duke ulur vlerën e krahut të punës. Mirëpo këto "reforma" ekonomike si kudo ku u vunë në punë, nuk patën jetë të gjatë. Akoma më keq, udhëheqësi ynë i ndritur i cili na hapi sytë por na tha të mos shikonim (sipas Sceptic), preferoi të hanim edhe bar pasi vetë nuk dinte të bënte politikë (prandaj edhe gjithë "komplimentet" e të huajve i drejtohen paraqitjes së tij).

Zhvillimi i vendit të cilin ti e çon deri në vitet 70 faktikisht i dedikohet ndihmës së huaj (të Rusisë) dhe frymës moderniste të ardhur nga BRSS e pas Stalinit. Por, mos harrojmë që deri në vitet 60 Shqipëria ka qenë në luftë civile. Veriu i Shqip¸erisë nuk ishte shtruar ende dhe nuk ishte në asnjë moment i sigurt. Shtrimi i Veriut u kurorëzua me aktin final të kafshërisë enveriste, me zhdukjen e fesë. Kafshëri nuk ishte për faktin se u ndalua feja por se u mbyt edhe zëri i fundit i qëndresës intelektuale të shqiptarve. Pra, zhvillimi ekonomik i vendit ka patur dhe një pengesë të madhe të brendshme. Më pas erdhën dhe reformat e mëdha në bujqësi që na dënuan me tollona të pavlerë pasi kishe tollonin e mishit por nuk blije mish por krimba (nuk e di në i mban mend pulat hungareze të cilat shiteshin pas disa ciklesh ngrirje-shkrije). Nuk di një vend të Europës Lindore që të ketë pasur të drejtë për gjysëm kile sallam në muaj për familje. Gjysëm kile në muaj ishte edhe racioni i mishit të grirë i cili ndahej në nën-racione për të bërë qofte, speca të mbushur, fërgesë e ndonjë lloj tjetër gatimi. Flasim për zhvillim të ekonomisë ndërkohë që nuk kishim aftësi të prodhonim një makineri të hajrit (sepse mungonin veglat e duhura e kjo që nga fillimi). Pra, kur flasim për zhvillim, duhen parë të gjithë zërat. Mësimi i parë në mikroekonomi është tabela e debit/credit. Ne kishim më shumë shpenzime dhe duke qenë se hanim bar e nuk ja shtrinim dorën të huajve e vetmja mënyrë për të barazuar dy krahët e tabelës ishte tê shkurtonim shpenzimet. Kjo bëri që edhe diçka që mund të kishte ndonjë shans për të funksionuar mori fund njëherë e përgjithmonë. Ky ishte zhvillimi i komunizmit.

Dhe nuk është e vërtetë që shqiptarët nuk janë ngritur. Atyre u ka munguar koordinimi dhe prandaj janë bluajtur nga sistemi më mizor (kjo sipas shqiptarve, të huajve, e marsianëve) lindor. Dëshmitë për këtë i ke akoma në burgjet muze të enverizmit (po e pate stomakun e fortë mund ti futësh një xhiro).

Zhvillimin e Shqipërisë ne ja faturojmë kohës dhe jam dakort me ty që fati jonë u vendos (si përherë) nga të tjerët. Por, ky fat ka të bëjë me regjimin dhe jo me egërsinë dhe paaftësinë e tij. Ishte udhëheqja e Enverit (dhe më pas e Nexhit) që çoi në zhdukjen që në embrion të ndonjë lëvizje të mundshme për përparim.

Enveri i takon të kaluarës dhe aty duhet të qëndrojë, por ama duhet ta njohim drejtë meritën e tij për çka na ka hedhur mbi kokë (përfshi edhe plehrat e politikës së sotme).
 

Qerratai

Primus registratum
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Une di te them vetem nje gje: Per faj te komunizmit u vrane 5000 e ca te pafajshem ne Shqiperi gjate viteve 45-90 POR, ne vetem 17 vite demokarcicë, kane vdekur te pakten 2fishi. Tani njerezit kane fjalen e lire... por s'kane drita dhe uje, hane ushqime krejtesisht te pakontrolluara, s'kane nje shtet qe te jete i denje per t'u quajtur keshtu, e shume shume mangesi te tjera.

Kete vere ne Shqiperi po lexoja tek nje gazete nje artikull mbi komplotin kunder Teme Sejkos, Admiralit te Flotes Detare Shqiptare, ne vitin 1961. Teme Sejko u denua nga regjimi si agjent i imperialisteve... e forta eshte, se pas 50 e ca vjetesh, dmth mbas heqjes se Top-Secret mbi dosjen e tij, CIA e dekoroi ate si agjent shembullor te sajin.

Enveri e ka deklaruar GJITHMONE qe ne Shqiperi ishte diktature, s'ka rrejt njeri. Eneri thoshte: "Te gjithe ne votime!", pra, jo ne ZGJEDHJE ELEKTORALE. Dmth shqiptaret e dinin qe nuk zgjidhnin, por thjeshte votonin. As per kete nuk ka mashtruar. Gabimi i tij me i madh sdq, ishte lufta e klasave, nje politike e semure dhe aspak frytdhenese qe ka ndikuar negativisht ne shume fusha te shoqerise shqiptare.

E ka thene edhe vete Krishti o njerez: "Jepini Cezarit ate qe eshte e Cezarit"

Tung.
 

TheWanderer

Primus registratum
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Kondra, nuk e di ne me drejtohesh mua apo Maxper (pasi nuk jam ai antar dhe nuk e njoh), por persa i perket tollonave, i ke patur dhe ne Poloni, ku duhej tollon dhe per te blere kepuce, i ke patur dhe ne Bullgari ku mish hanin vetem per raste festash ose ne Rumani, ku cdo gje ishte me tollon dhe kishin nga 4 ore drita ne dite.

Nese deri ne vitet '60, tek ne ka qene lufte civile, atehere imagjino c'ka qene ne Ploni, Ceki, Hungari, Rumani, ku Partia Komuniste e ketyre vendeve u krijua vetem pas LIIB dhe admistrata e ketyre vendeve nuk mund te mbushej me komuniste vendas, por me nepunes komuniste rus. Neve nje Miladin patem ketu dhe ia dime emrin mire, por imagjino Rumaniane, vend me 15 milione njerez dhe qe kishte vetem 300 komuniste.

Nejse, sic e thashe ne nje postim me siper, mund te rrime vite te tera duke nxjerre te mira e te keqija te atij sistemi (pasi une besoj se cdo sistem ka te mira e te keqija dhe te gjitha keto jane ne ekuiliber si rrjedhoje e sjelljes se popullit karshi rregjimit), por prape nuk do te bejme gje tjeter vecse te ngushellohemi dhe te humbim kohe, kur bijte e atij sistemi i kemi para syve edhe sot dhe vazhdojme t'u ngreme piedestale, jo si ne ate kohe, por me moderne dhe me te sofistikuara.
 

Dolores

Primus registratum
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Fajin se kan 1 e 2 veta...fajin e kemi te gjithe kur vjen puna qe ato bij te atij sistemi rrin para nesh e dredhin zinxhirin akoma...faji eshte i nji populli te tere shqiptare...qe historikisht s ka pas ndonje udheheqes per te qene edhe rri e vuan ne ate te ashtuquajtur demokraci me shume ( demomut) do thosha une...edhe kur vjen puna keq..ne jemi ato te paret qe rrembejme pushket edhe vrasim njeri-tjetrin kot me kot ...kjo ka te bej cik kacecllekun qe e kemi ne gjak ...keshtu qe boll ja hodhem fajin e Enveri e Saliut e Fatosit se ato 3 burra jane!!!...po vras mendjen vetem 3 burra paska pjelle toka Shqiptare?
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Mastermind, në 17 vjet demokraci kanë humbur jetën më shumë se 5000 vetë dhe kjo është mëse e vërtetë. Shumë prej tyre e kanë humbur jetën për një fjalë goje dhe kjo është e vërtetë. Problemi nuk qëndron tek shifrat (nuk dua ti futemi diskutimit mbi numrin e viktimave tê enverizmit) por tek motivet e këtyre vrasjeve. Për këtë rregjimi enverist nuk e ka shokun në barbarinë e tij.
Dhe, Enveri nuk kishte nevojë të gënjente pasi kishte larot të cilët të vinin në shtëpi nëse nuk shkoje të votoje ...

The Wanderer (gabim i imi përsa i përket emrit në shkrimin tjetër), nuk më intereson gjendja e vendeve të tjera komuniste dhe as nuk jam duke i lavdëruar ato. Ajo që mua më intereson janë pasojat (pasi nuk mund të flas si duhet për vuajtjet) e regjimit enverist të cilat ndjehen edhe sot në çdo moment në Shqipëri duke filluar nga rrjeti i pjerdhur energjetik e hidrik deri tek ekonomia e dështuar dhe më pas e shkatërruar nga rregjimi i atëhershëm e i sotëm (që është po vazhdimësi në njerëz e atij sistemi). Dhe nuk humbasim kohë nëse kujtojmë se ç'ka qenë por humbasim shumë nëse e bëjmë këtë. Faktikisht shqiptarët e prenë me thikë kohën dhe e ndanë në para-komuniste dhe në post-komuniste ndërkohë që ka një vazhdimësi ndërmjet. E pikërisht për hir të kësaj vazhdimësie nuk duhet harruar e kurrsesi nuk duhet falur.

Lulkë /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/grin.gif kur thua që fajin e kemi të gjithë, mos përgjithëso pasi dikush ka faj e dikush mund të ketë një gabim e dikush tjetër as njërën e as tjetrën. Faj kolektiv nuk ka. Faji është i dikujt por jo i një populli. Populli udhëhiqet ose detyrohet të marrë një rrugë të cilën nuk dëshiron ta ndjekë. Edhe pushkët nuk besoj se je ti e unë që i kemi rrëmbyer për të vrarë njëri-tjetrin kështu që nuk duhet të përgjithsosh. Si kudo ka katilë, idiotë, gomerë e zbutës gomerësh por ka edhe të tjerë të cilët heshtin para metalit sidomos në një gjendje histerie kolektive (kolektiviteti këtu ka të bëjë me një pjesë të popullsisë).
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Po lexoja postimet e juaja lart dhe pjesa ku te gjithe ia "shani" shqiptaret,edhe pse s'me pelqeu,me duket e vertete.

Mu kujtuan lufterailiro-romake....Iliria ra per shkak te nje tradhetie te brendshme ne oborrin e Teutes.

Gjate pushtimit turk,Skenderbeu u tradhetua nga i nipi.

Pas shpalljes se pavaresise dhe krijimit te qeverise Noli,Zogu lidhet me jugosllavet dhe ben grusht shteti duke u bere mbret vete. Shiti Kosoven( per te mos fol per pazaret e tjera).

Pastaj Enveri qe u perfol edhe ketu,pastaj Tosi dhe Sala...

....o sa mire me qen shqiptar! /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/shrug.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Sceptic, tradhtia është një veçori njerëzore e jo shqiptare.

Ishte Noli ai që bëri grusht shteti dhe jo Zogu. Informohu!

Enveri nuk u përfol, as Sala e as Fatosi por janë dhënë argumente.

Ti ke të tilla?

Dikush solli një material ku lihej të kuptohej nga dikush tjetër që Enveri ishte burbuqe, un thash që edhe në se nuk ishte realisht ai ishte sjellë si bythqir (kjo si sharje) me popullin nga i cili doli. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/shrug.gif

O sa mir me ken shqiptar!
 

TheWanderer

Primus registratum
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Nuk besoj se duhet harruar e kaluara! Madje, Kondra mendoj se duhet gjykuar, por objektivisht! Nese ne vazhdojme e shajme rregjimin e kaluar sic beme me rregjimin e e Zogut, nuk me duket se ndryshojme me ndonje gje! Ne kohen e Enverit, neper mbledhjet e partise, antaret e thjeshte, ndoshta ca injorante me brire ngriheshine shanin rregjimin matrapaz te Zogut qe na la mbrapa dhe qe na piu gjakun! Gjithe salla duatrokiste.

Sot, ne nje mbeldhje te PD-se, ngrihet nje injorant ( i njejte per nga kapaciteti intelektual me injorantin e kohes se Enverit) dhe thote: Komunistet ne litar (duhet ta fillojme me Saliun e Fatosin ne rradhe te pare), Enveri na piu gjakun, na la mbrapa. E gjithe salla ne ekstaze.

Gjate 50-viteve drejtora viheshin besniket e partise, disa injorante dhe lepires, disa intrigante dhe te pafytyre. Sot, pergjate 17 viteve te demokracise (ose demomutit /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif ) a ka ndonje ndryshim? Shiko ish-drejtorat e PS-se ose drejtorat e sotem te PD-se. Shiko komisionin alla Lenka Cuko apo Josif Pashko te ngritur nga PD-ja per te marre pushtetin institucional te Prokurorise shqiptare. Shiko menyren se si zgjidhet presidenti i Shqiperise ne vitin 2007.

Ne emer te atdheut dhe te patriotizmit Enveri vrau e preu mijra njerez, ne emer te atdheut e patriotizmit sot po vidhet djersa dhe mundi i te gjithe shqiptareve.

Nese do te gjykojme keshtu ate sistem, do te kemi te njejtat rezultate sic patem per 50 vjet. Shaj te kaluaren dhe mbyll syte perpara te tashmes.

Ah, po Enverin po e bejme homoseksual, qe te pakten te dale qarte qe ai ishte e keqja jone. Me shume se aq nuk meritonim Kondre. Dhe me shume se sa kemi sot, nuk meritojme.

Do ta gjykosh Enverin dhe ate rregjim, haj ta bejme qarte e paster (edhe duke e krahasuar me vendet fqinje - pasi duam apo nuk duam, ne ishim viktima te perbashketa te nje vendimi politik midis BS-se dhe Amerikes), pa krijuar historine dhe e pa elektrizuar me notat injorante te politikes se sotme shqiptare. Normalisht, sot jemi me te zgjuar dhe me mendjehapur sec ishim ketu e 17 vjet me pare, prandaj le te veprojme si te tille.
 

marina s.

Forumium maestatis
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Argumenta kam dhene Kondre;nuk kam folur me fantazi. Ah nqs e ke fjalen per argumenta mbi burbuqerine e Enverit...vallaj...nuk e kam njof aq thelle /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif

Informohu mire ti per Zogun(se puci Nolit nuk funksionoi).Vetem per histori mos u kap me mua se te del huq /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif .

Sa per rastet qe permenda,nuk po e trajtoja tradhetine si veçori humane,por po kujtoja "te futmet" më me nam te albove.


Mos me kundershto mo kot /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: A ishte Enveri "BURBUQE"

Ide e mirë për një temë të re (nëse nuk egziston tek Historia e Shqipërisë). Mua më ke nga pas. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/thumbsup.gif

P.S. Sceptic, grusht shteti quhet kur rrëzohet qeveria e ligjshme nga një grup opozitar. Grusht shteti ishte ai i Nolit në 1924 të cilin e dënoi dhe Konica, mbështetësi më i madh deri në atë kohë i Nolit, dhe, grusht shteti ishte edhe ai i 1997 pasi edhe pse u vadh vota (siç është bërë rëndom në 17 vitet e fundit) PD-ja kishte shumicën e mbështetjes (por jo absoluten).

Për histori mund të matemi kur të dush por verifiko burimet ... .
 
Top