Kane thene ...

Monroe

Valoris scriptorum
Ka vetem nje sekret per ta drejtuar kete bote: ajo e te qenit te forte, sepse ne forcen nuk ka as gabim e as iluzion; ajo eshte e verteta e nxjerre lakuriq. Nietzsche
 

Monroe

Valoris scriptorum
Kur dhimbja është tepër e madhe, e lejojmë gjithkënd të na bëhet mjek.

Vitet të mësojnë shumë, por ditët nuk e dinë këtë.

Edhe nje ore qe eshte e prishur eshte korekte dy here ne dite.

E kaluara eshte histori. E ardhmja eshte mister. Sot eshte nje dhurate.

Diferenca midis shkolles dhe jetes? Ne shkolle te mesojne dhe pastaj te jepet nje test. Ne jete te jepet nje test qe te mesoje.
 

Monroe

Valoris scriptorum
Me mire eshte shuplaka e mikut se sa lavdata e armikut
Kur te na lavderon armiku na pret rreziku

(Sami Frasheri)Cfar i kemi deshirat e kemi vullnetin
Cfare e kemi vullnetin i kemi veprat
Cfare i kemi veprat e kemi fatin

Ne shtepi te jemi te respektuar
Serioz ne pune,besnik ne mardhenie me njerzit,kudo qe te shkojme keto vyrtyte nuk duhet harrojme

(Konfuqio- Filozof kinez)


Armiqte me te medhenje te njeriut jane :
mendjemadhesia,dembelia, dhe shoqeria e keqe


Nese deshironi te dini ardhmerine e nje shteti,shikoni numrin e njerzeve qe ndodhen ne burgje e spitale (PLATONI)
 

Monroe

Valoris scriptorum
Ne bote ndryshon gjithcka, pervec ligjit te ndryshimeve! HERAKLITI

Afaristet qe nuk dine te luftojne me brengat, vdesin te ri! ALEKSIS KAREL

Martohuni! Nese merrni grua te mire do te jeni te lumtur, nese merrni grua te keqe do te beheni filozof! SOKRATI

Nuk mund te hysh dy here ne te njejtin lum! SOKRATI

Dy mendje, nje ide briliante! (Thenie e vjeter kineze)
 

Amdis

Forumium praecox
Ne kemi ardhur ne kete bote per te ndihmuar te tjeret , por se per cfare dreqin kane ardhur te tjeret , ja kete se di.

W.H Auden
 
Top