Kane thene ...

Eléonoré

Valoris scriptorum
Kane thene ...

Mbi vetmine:


Ai i cili nuk e ka te mundur te jetoje ne shoqeri, ose nuk ka nevoje per te sepse i mjafton vetvetja, duhet te jete ose bishe, ose zot!

-Aristotel-
Korrigjim:... duhet te jete ose NGA bisha ose NGA Zoti.

Nqs nje njeri i vetmuar niset nga premisa e manifestimit nga NJE qenie ai do te arrije ne piken 0 (qark i mbyllur) dhe cdo gje do te humbase kuptim. Nje qenie e tille do te kthehet ne origjine dhe do te zbuloje se eshte gjysh-gjyshe-nene-ate-moter-vella-bir-bije. Cmenduri totale ne aspektin shpirteror dhe perversiteti me i madh i natyres nese ai do te jetonte aq gjate sa te kthehej ne qenie hermafrodite. Nje njeri me dy organe seksuale qe do t'ja fuste vetes. Nga kjo qenie do te lindnin nje mori qeniesh te tilla te peshtira te cilat do te shternin gjithe materialin gjenetik e perfundimisht do te shuheshin por jo pa shkaktuar me pare deme ne racen njerezore.

Por nqs nje njeri i tille jeton po aq mire ne shoqeri sa edhe ne vetmi, atehere ai do te manifestoje shenja te tilla si incest, pedofili dhe do te angazhohet ne orgjira. Ai nuk do te manifestoje ndjenjen me te vogel te keqardhjes apo turpit.

Ndryshe nga kategoria e pare, ne kategorine e dyte futen ata njerez qe vetmine si zgjedhje e kane bere me deshire te plote per arsye te serenitetit qe vjen nga njohuria e ardhjes nga burimi DY-qeniesh andro-gjen (andros dhe gjineka). Nqs grua, nje njeri i tille ndjen prezence mashkullore dhe e percepton me respektin me te madh si shpirt apo fryme te derguar nga zoti qe t'a udheheqe ate te mberrije ne destinacionin e duhur. Nqs mashkull, nje njeri i shendetshem do te ndjeje prezence femerore si fryme apo shpirt dhe sereniteti i tij vjen nga besimi ne udheheqjen e saj. Keto qenie nuk kane kurre pretendimin te jene Zoti. Edhe pse jane pjese e te njejtit shpirt, fjala qe perngjason me teper me krijuesin material te ekzistences se tyre ata i drejtohen kesaj fryme si ATE dhe NENE.

Njerez te tille jetojne shume mire ne vetmi sikurse dhe ne shoqeri. Sjellja e tyre eshte shembullore. Njerez te tille e kane shpirtin te paster, nuk genjejne kurre sepse e dine qe syte e tyre jane e vetmja dritare prej te ciles shikojne syte e Zotit te vertete. Zoti nuk mund te futet ne cdo dere. AI do te futet vetem atje ku ka pasterti, qartesi, drejtesi, dashuri, vertetesi dhe deshire per te treguar rrugen e drejte qe te con tek AI.

Njerezit e zgjuar do te jene ne gjendje te dallojne kush eshte I VERTETI dhe kush eshte I RREMI.

OOOPSSS, me kishte zene gjumi mbi tastiere.

Eléonoré
 

Airbourne

Papirus rex
Kur je Skut(H)arian,vllazniHajn apo shkodran,te tana i ban ose....mender ne MUT han.Qe i BIE....Airbourne nuk ka lindur ne gjamia apo ne QISHE,pra nuk e kane bekuar.Por m.gj-te sipas....

Duaji armiqtë e tu, bekoni ata që ju mallkojnë, bëni mirë për ata që ju urrejnë.

Mateu 5:44.

PS.....AIRBOURNE i hap rrugen te mires dhe te keqes(sepse nuk ka shance ti ndryshoje) ose= 4 DITE APET PUSHIM,dhe jeton ne nje bote qe ASKUSH nuk te fale KERRKUSH.

Sipas MOTOS....TOP.

LG.
 

Airbourne

Papirus rex
Femrat nuk jane te komplikuara apo si i thone ne skip.
1-n.q-se TI gabon KERKO falje.
2-N.Q-se ajo GABON,kerko perseri falje.
PS...por UNE sjam muschiLECKER,qe te kem sens fajtori.....per piken dy.
 

Airbourne

Papirus rex
Femra me e mire eshte AJO,qe nuk te kqyr,se sa para zoteron.

FIKS.

Tashi te vresh...PESHTARAKER...do te ekzistonte nje forme e mefshte me ligje meteoresh.

Chapeau....kta BACILET i masin me stratosfere.

Dhe nuk habitem qe te cajne,,,KURACIN.

WICHSER....TAMON.
 

Airbourne

Papirus rex
Indogjenet,paganet apo autoktonet besonin ne SHTOJZOVALLE.
Masanej erdhen....HETEROGJENET dhe i....
MASAKRUAN.
Apo USA e SHKERDHYER.
 

Airbourne

Papirus rex
In the novel, Great Britain (Airstrip One) has become a province of a superstate named Oceania. Oceania is ruled by the “Party”, who employ the “Thought Police” to persecute individualism and independent thinking.

The class hierarchy of Oceania has three levels:

(I) the upper-class Inner Party, the elite ruling minority, who make up 2% of the population.
(II) the middle-class Outer Party, who make up 13% of the population.
(III) the lower-class Proletariat, who make up 85% of the population and represent the uneducated working class.

As the government, the Party controls the population with four ministries:

the Ministry of Peace deals with war and defence.
the Ministry of Plenty deals with economic affairs (rationing and starvation).
the Ministry of Love deals with law and order (torture and brainwashing).
the Ministry of Truth deals with news, entertainment, education and art (propaganda).

Sounds familiar?

George Orwell’s 1984.

PS...qe ta kuptosh ne SHQIP...1.02-1.07


TAMON e KA.

RIP ka airbourne(me germa SHUME t vogla).
 

Airbourne

Papirus rex
E VERTETA, është si një kurvë e njohur për qytetin. Gjithkush e njeh ate, por është e turpshme t'a takosh në rrugë.


BRILIANT.

Nga ato FILMAT e shkurte qe te besh te mendosh(ata/o qe kane AKOMA nje fare....sensibilizimi) GJATE.

APROPO...

Në mesimin e gjuhes gjermane , HISTORIA lexohet SOT në shkollen e mesme te ulet(si i bie kjo ne SHQIP....fillore apo tete VJEQARE) . Në procesin SHKOLLOR, mendimet dhe ndjenjat e të dy personave perpunohen apo pershtaten.

Ajo GJITHASHTU trajtohet në edukimin fetar . Këtu, SIMBOLIKE eshte rëndësia e bukes dhe parimi i krishterë ...të japësh eshte me HYJNORE apo me e BEKUAR se sa të marrësh!Vepra e apostujve(shkruesi ka nje bibel dhe qeka e VERTETE(kete rast) apo kapitulli 37-te.

PS...nje KRITIK TEUTON(dhe JO INJORANT trojor me zhgabe)..Das Problem mit dem Hunger, mit Brotmangel, ist für unsere heutige Gesellschaft ein banales Thema, aber gerade diese Kurzgeschichte, und mag sie auch noch so kurz sein, regt mich persönlich sehr dazu an, mich mit diesem Thema auseinanderzusetzen.

Si perfundim...ky KRITIKU gjerman BAZOHET ne HISTORINE e POPULLIT te TIJ,dhe me sa DI UNE apo SHIKOJ...ne TROJET DANAS,CDO DITE KA...TE VRARE,VETEVRASES,DROGAGJI,KURVERI dhe pa nevojat me ELEMENTARE qe te mos VDESESH.

AIRBOURNE dhe per....PLEHRAT nga sinoret,PERHERE me TE MADHE.
 

Airbourne

Papirus rex
Shiptarit jepja oren e arit, por dituninë mos ja jep! Se ashtu shiptari do të hyp mbi krye! I kanë thanë njani tjetrit.........serbet.

Sipas....zemrashqiptare.net.

Tashti i shtroj pyetjen vetes....e BESON kete SHPREHJE?

100 %( dhe nuk marre parasysh apo kame ne krye serbet).
 
Top