Kane thene ...

Djep

Forumium maestatis
Kane thene ...

Mbi vetmine:


Ai i cili nuk e ka te mundur te jetoje ne shoqeri, ose nuk ka nevoje per te sepse i mjafton vetvetja, duhet te jete ose bishe, ose zot!

-Aristotel-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Rralle-here jemi krenare kur jemi te vetem...

-Voltaire-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Askush s'eshte i vetem nese eshte i shoqeruar nga mendime fisnike!

-John Fletcher-


Vetmia te gjalleron; izolimi te vret!

-Joseph Roux-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

...Per fene dhe besimin:


Nqs. Zoti s'do te egzistonte, do te qe e nevojshme ta krijonim Ate!

-Voltaire-


Besimi eshte idhulli i turmes; ajo adhuron gjith' cka nuk kupton!

-Frederick the Great-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

...Mbi dijen:


1. E vetmja dije e vertete, eshte te jesh koshient se s'di asgje!

2. "Wisdom begins in wonder!" - (e veshtire per tu perkthyer tamam)

-Soktati-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Duhet dije per te kuptuar dijen; muzika s'eshte gje nese publiku eshte shurdh.

-Walter Lippman-


Zgjuarsine e nje njeriu mund ta kuptosh nga pergjigjjet qe jep - dijen, nga pyetjet qe ben.

-Naguib Mahfouz-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

...Mbi suksesin dhe disfaten:

Disfata s'eshte deshtimi me i rende; te mos kesh guxuar eshte deshtimi i vertete.

-George Woodberry-


Nuk eshte e mjaftueshme vetem qe une t'ia dal mbane; duhet edhe qe te tjeret te deshtojne!

-David Merrick-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

...Mbi kembenguljen:


Mundimi leshon pe' vetem pasi ti refuzon te dorezohesh.

-Napoleon Hill-


Kush reziston, mposht!

-Perseu-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

...Mbi durimin:


Bej kujdes furine e te duruarit!

-John Dryden-


Plaget qe brenga i hap, durimi i lehteson.

-Horasi-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

...Mbi virtytin:

Virtyti eshte shperblimi me i paster i vetvetes.

-Silius Italikus-


Nuk eshte se natyra e urren virtytin - ajo thjesht e ka te panjohur.

-Francoise Mallet-Joris-


Modesita eshte virtyt i cmuar me teprice.

-John Kenneth Galbraith-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Pengesat jane ato gjerat e frikshme qe ti sheh kur shkeput syte nga qellimet.

-Henry Ford-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Njerzit ne kete bote nuk kane lindur budallenj, por injorante. Me vone, jane edukuar dhe bere budallenj.

-Bertrand Russell-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Miqesia shpesh shndrohet ne dashuri; por dashuria ne miqesi - kurre.

-Charles Caleb Colton-


Mungesa i eshte dashurise cfare era i eshte zjarrit - e shuan te voglen, por e ndez te madhen.

-Comte DeBussy-Rabutin-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Ne qofte se i gjykon njerzit, nuk ke kohe t'i duash.

-Nene Tereza-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Ne te gjithe kemi lindur per dashuri. [Dashuria] eshte i vetmi princip i qenies ... dhe i vetmi fund.

-Benjamin Disraeli-
 

Djep

Forumium maestatis
Re: Kane thene ...

Dashuri do te thote te mos thuash kurre se te vjen keq... (shume e bukur kjo)

-Erich Segal-
 

alpacino

Primus registratum
Re: Kane thene ...

Ama chi t'ama, e rispondi a chi ti chiama.


L'amore chiede amore, e la benovolenza benevolenza; sono chiamate al nostro cuore che deve a quelle rispondere.
 

Diddy19

Su@mi
Re: Kane thene ...

Te shkruash nje leter te vertete dashurie duhet te fillosh te shkruash pa ditur ca do shkruash dhe ta mbarosh pa e ditur ate qe cfare shkrove

-J.J Rousseau(Zhan Zhak Rusò)-
 

Diavolessa

Valoris scriptorum
Re: Kane thene ...

Nuk egziston ndonje budallallek qe s'eshte thene nga filozofet!

pS: S'mbaj mend kush e ka thene!
 
Top