Ekzistenca e PAFUNDESISE!!!!!!!!!!!!!

mepo

Primus registratum
R
ealisht kemi gjera te pafundme... si prsh numrat ,universi nuk ka fund,nga ana subjektive kemi ndjenja qe nuk njohin kufinj. Dhe gjithcka qe nuk eshte e fundme eshte e pafundme. Rrjedhimisht ekziston pafundesia
 

joetisti_

Locus omnem
Nuk shpjegohet. Kemi kufizim ne kete pike. Po te shkosh me imagjinate per te "pare" pafundesine, te vjen mendja verdalle. :rolleyes:
 

alportv

Primus registratum
Re: Ekzistenca e PAFUNDESISE!!!!!!!!!!!!!

Pafundesia..... Ku e keni gjet ket teme ( shume e veshtire te shpegohet) Ne jemi krijesa shum te vogla ne kte pafundesi dhe mendja jon e vogel krijon dhe krijon pafund dhe nje nga krijimet qe ka mbijetuar eshte ideja e zotit ose Zotave sepse ne jemi thjesht kalimtar ne ket pafundesi keshtu qe duam pergjigjet shpejt megjithate kemi shum Cycles qe jane ne te shpeguar e siper , sidoqofte pafundesia eshte dickaqe nuk besoj se njerezimi do te arrije ta shpegoj ose kuptoj anytime soon dhe disa qe duan pergjigje do ta mbushin ate pytje me Zot apo gjera te tilla qe te japin idene e pavdekesise, por natyra vet na tregon qe cdo gje qe merr frym apo ajer eshte e fundshme ose vdekshme keshtu qe ne duhet thjesht te meohemi dhe ta pranojme idene e fundesise te pakten per ne.
 

alportv

Primus registratum
Re: Ekzistenca e PAFUNDESISE!!!!!!!!!!!!!

Nder Udhëtime! Më pëlqen mënyra se si llogjikon si dhe argumentat që sjell por në këtë rast më duhet të të kundërshtoj. Këtë kundërshtim do ta bëj me anë pyetjesh.

1- Kur ka filluar koha dhe kur do të mbarojë ajo?
2- Nëse do të kishe mundësinë të udhëtoje në hapësirë ku mendon se do të takoje në fundin e saj? Pas fundit të hapësirës a nuk ka një hapësirë tjetër qoftë edhe të ndryshme nga e para?

Jam dakort me argumentimin që çdo gjë që është krijuar (që këtu i vendosim një fillim) do të shkatërrohet (vendosim një fund).
Pafundësia egziston në nocione abstrakte, të paktën përsa i përket mënyrës tonë të arsyetimit, prandaj ajo nuk mund të ketë as fillim as fund!

Gjithë të mirat
edhe pas cdo shkaterimi(nderplanetar )mbetet dicka ashtu si kunder mbetet dicka pas vdekjes se dikujt, eshte kjo mbetje e cila sillet verdalle neunivers prej kushe di se sa kohesh dhe qe ne tokesoret vetem sa kemi filluar ta mendojme por ende ta kuptojme
 

alportv

Primus registratum
Re: Ekzistenca e PAFUNDESISE!!!!!!!!!!!!!

Luana, jo kot e quajta ekzistenca e pafundesise,

PAFUNDESIA EKZISTON, pamvaresisht nga ne,(mendja e lodhur)

Ku jane ATEISTET????????????????
nuk do me vinte keq te me quanin ateist ne se do te thoja qe ''te gjithe zotat e kane nje zot'' universin !
 
Top