E verteta

samanta

Primus registratum
Re: E verteta

Njerezit e barabarte nuk jane te lire dhe njerezit e lire s'jane te barabarte /pf/images/graemlins/smile.gif :book:
 

ana karenina

Primus registratum
Re: E verteta

Me duket se kane filluar te gjithe te thone te verteten e tyre dhe kane hequr dore nga te renit dakort mbi nje perkufizim te perbashket /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

ermir celanji

Primus registratum
Re: E verteta

Fillimisht postuar nga Ana Flokekuqja:
[qb] Me duket se kane filluar te gjithe te thone te verteten e tyre dhe kane hequr dore nga te renit dakort mbi nje perkufizim te perbashket /pf/images/graemlins/laugh.gif [/qb]
te gjesh te verteten do te thote shume dhe fatmiresisht e gjene shume njerez,edhe te mos mundesh ta gjesh do te thote shume dhe fatkeqesiht nuk e gjejne shume njerez,cdokush gjen te verteten qe kerkon dhe e gjen ate ashtu sic ai don,duke menduar kete del qe ne bote ka te verteta aq sa ka grupime njerezish,por e dime qe e verteta eshte nje atehere cdo te bejme?zgjedhim nje dhe mbajme si ideal,e shpresojme qe e verteta jone te jete me te vertete e verteta.
 

MLK

Primus registratum
Re: E verteta

E verteta eshte perceptimi i nje imazhi apo fenomeni i cili analizohet prej nesh ne baze te njohurive, eksperiencave, formimit kulturor dhe ideologjik qe kemi.....
Pasi analizojme riprodhojme ne baze te ketyre kritereve te verteten tone, ndaj dhe ajo shpesh nuk eshte identike nese krahasohet me "te verteten" e nje personi qe ka asistuar ne krahun tone ne te njeten fenomen.
Kur kemi nje shishe te mbushur ne gjysem, dhe dikush e shef gjysem te mbushur e nje tjeter gjysem te zbrazur, te dy shohin "te verteten" por kur flasin per "te verteten" qe kane pare rezultati nuk eshte i njejti!
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: E verteta

Puna gotes apo shishes se mbushur/zbrazur pergjysem, me sa di, une eshte shembull qe e marrin per pesimistin dhe optimistin qe eshte nje argument per te justifikuar dy kendveshtrime te ndryshme. Nuk e dija qe e verteta ka DY kendveshtrime te ndryshme.

P.s.MLK welcome back /pf/images/graemlins/wave.gif
 

MLK

Primus registratum
Re: E verteta

Ne çdo te vertete, nje pjese e te vertetes se treguar, eshte e vertete.

Ps Kordelja, flm , puna e gotes apo e shishes qe ti thua me siper eshte pjeserisht e vertete lol
 

Admir

Forumium maestatis
Re: E verteta

Mbase kjo teme nuk arriti kurre te krijoje rrethanat e duhura per nje diskutim interesant. Kjo, fort here nisur nga tendenca jone per ti qendruar besnik ideve tona, qofshin edhe te gabuara. E verteta absolute eshte e barabarte me te vertetn shkencore, pra nese nje x fenomen perserit te njejtat rezultate ne te njejten perzierje faktoresh. U be u vertetua kjo, si psh ligjet e Njutonit, nuk ka individit ne bote qe me mendje ne koke ta kundershtoje. Ne te njejten menyre, nese dicka eshte krejt e qarte sipas matjeve te deritanishme, gjithmone ne kete kohe e siperfaqe, nuk ka me pse te dyshohet vec per hir te bisedes.
 

@d@

Primus registratum
Re: E verteta

... kur e verteta fillon e te ben keq, me mire ti themi tjetrit genjeshtra. /pf/images/graemlins/wink.gif Ka nga ata qe i han, ka ca qe si hane ..kjo eshte nje ceshtje tjeter n'fakt /pf/images/graemlins/laugh.gif

morali: Genjeni me karar lol
 

saladin2

Primus registratum
Re: E verteta

Genjeshtra ne fillim mund te jete e byukur por fundin e ka te hidhur, kurse e verteta edhe pse ne fillim mund te jete e hidhur ne fund eshte gjithmone e bukur.
 

spartan00

Forumium praecox
Re: E verteta

Nomad ne dy bashkesi te pafundme(psh nr)te pares ju moren dy element,a eshte e vertete se e para eshte me e vogel se e dyta perderisa po ti kerkojme keta te dy te vecuarit na dalin mangut. /pf/images/graemlins/idea.gif

E verteta eshte nje eksperience jete e perbashket por jo domodoshmerisht e ne keto raste nevojitet koha per ta stazhionuar shoqerine e per ta bere gati ta kuptoje
 

saladin2

Primus registratum
Re: E verteta

e verteta eshte misteri me i madh. Sa e sa hare lohemi per ta nxjerre ate apo per ta bindur dike qe ta kuptoj, e ai se pranon e ne nje moment kur mbase ajo as qe kuptohewt se do dale, del dhe te gjithe e kuptojne.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: E verteta

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Nomad ne dy bashkesi te pafundme(psh nr)te pares ju moren dy element,a eshte e vertete se e para eshte me e vogel se e dyta perderisa po ti kerkojme keta te dy te vecuarit na dalin mangut. /pf/images/graemlins/idea.gif

[/ QUOTE ]

Nuk te kapa dot. Shpjegohu te lutem.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: E verteta

Kur konsiderohet një veprim i thjeshtë, elementar, atëherë mund të ketë të vërtetë absolute. Kur veprimet koklaviten atëherë e vërteta bie pre e "politikanëve".

Një e vërtetë absolute është për shembull që po ta mbaj dorën mbi zjarr zjarri do më diegë. E vërtetë është edhe që po të mos marr frymë do vdes. Por po të jem besimtar unë nuk vdes pasi shpirti im jeton. Pra megjithëse të dy këto raste janë veprime tepër elementare, në rastin e dytë "eksperienca" njerëzore ka futur koncepte e idera që bëjnë të vërtetën të luhatshme.
Gjetja e së vërtetës është përmbushja e jetës së një personi dhe fundi i jetës së tij.
 

Admir

Forumium maestatis
Re: E verteta

Po te mos kishte te verteta absolute atehere nuk do te kishte as fjalore. Si thua Kondrapedal?
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: E verteta

/pf/images/graemlins/confused.gif /pf/images/graemlins/confused.gif /pf/images/graemlins/confused.gif
 

ana karenina

Primus registratum
Re: E verteta

Ajo ngjarje/njeri/fjale/bindje/besim etj etj te cilen e ndjen prane vetes me shume se teresia e ngjarjeve/njerezve/bindjeve etj te tjera.
 
Top