E verteta

Ema

Goddes
E verteta

Tit eshte copyright i Principeit...
Nderkohe ju them:

"Nuk duhet besuar se gjithcka eshte e vertete,po gjithcka eshte e nevojshme.
Mendim i trishtuar-vuri re K-ne kete menyre genjeshtra kthehet ne forme universale"...

E verteta absolute???
Genjeshtra si mos-thenie e te vertetes apo...???
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: E verteta

Pa asnje fije dyshimi jeta e njeriut do te jete e deshtuar nese nuk posedon keto cilesi :
* Besimin,
* Veprimin e mirë,
* Keshillimin e njëri-tjetrit me të VËRTETËN , te drejtën!!!
* Keshillimin e njeri-tjetrit me durim dhe qëndrim te forte !!!
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: E verteta

E verteta !

E verteta eshte sekreti i te folurit dhe ndershmerise .
E verteta eshte baza e autoritetit moral.
E verteta eshte pika me e larte e artit jetsor.

Mungesa e te vertetes...
...no comment !

Principiel-i
/pf/images/graemlins/smile.gif

PS.Ketu VAZHDONI te diskutoni per te vertete , vleren
e saj per Ju etj.
Shprehni mendimet e Juaja personale !
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: E verteta

E vërteta !

A është e KRIJUAR apo e PRODHUAR apo e SHAKTUAR prej AZGJËJE dmth e dalur nga azgjëja ?!

E KRIJUAR vetvetiu ?!

Ka KRIJUES , SHKAKTAR ose PRODHUES jashta vehtës ???

PrInCiPiEl
:cool:
 

Admir

Forumium maestatis
Re: E verteta

Nje mik me that nje dite:

Koncepti i "Te vertetes" eshte genjeshtra me e madhe e shpikur nga mendja e njeriut. ---Shume Controversial !!!

Dhe une i bera nje pyetje: "A eshte e vertete kjo?" he he he /pf/images/graemlins/smile.gif
 

Petroninsja

Primus registratum
Re: E verteta

E verteta te sjell shume emocione,
gezim, dhimbje por mbi te gjitha eshte nje shpulle nga realiteti. Dilema e vertet qendron sesa e vertet eshte ajo e vertet, kush eshte ajo e vertet qe sndryshon por qendron konstante tere kohes, a ka nje te tille qe te tere e dine ?
Bohhh, sikur ta dija por cdo grup njerezish bejne nje te vertet ne baze te ligjeve te tyre universale rreth njerezimit dhe psikologjise sone.

Asgje seshte absolute pervec fjales absolute.....

Dashuria, kenaqesia e te qenit 2, frika se mos behesh 3, tmerri se mos ngelesh 1...
 

Guest
Re: E verteta

E verteta eshte relative /

cdo e vertete ka nje ane te kundert te saj ..

ka pese lloje te verteteash ne cdo gje /pf/images/graemlins/smile.gif e marre na nje shoku im kjo ...

e verteta e gjashte mendoj un esh 6th sense ...

nothing is what it seems ka then shekspiri ...
 

Admir

Forumium maestatis
Re: E verteta

Nuk e di cfare kuptoni ju kur thoni se e Verteta eshte Relative, por them se eshte nje pohim i rrezikshem. Kjo shprehje le koklavitur shume pyetje rreth ekzistences sone. Ja disa te Verteta qe NUK jane relative ne kete periudhe kohe, ne kete hapesire:

1. Une jam njeri.
2. Une mendoj.
3. Une shikoj, degjoj, nuhas, shijoj. prek.
4. Une flas.
5. Une nuk pi duhan.
6. etj etj etj

Keto jane te verteta absolute ne kete moment, ne kete hapesire. Asnjeri nuk mund ti kundershtoje. Po te mos kishte "te vereta" atehere ne jetonim ne terr, ku nuk i dihet fillimi as mbarimi. Nuk e besoj te jete keshtu. Morali, vlerat, dhe virtytet marrin format e tyre, bazuar ne keto "te verteta" qe ekzistojne ne shpirtin e njeriut.

Shembull: Nje mik apo mikeshe vendos te kryeje vetvrasje, dhe eshte i/e bindur se ky veprim eshte gjeja me e mire qe ai/ajo mund te beje. C'do te benit? C'do ti thonit? Ja ku e ke thiken. Do ndihme? Apo do ta ndalonit padiskutimisht nga ky veprim makaber? Nese e verteta eshte relative, d.m.th qe ndryshon, atehere do te mendonit se kjo eshte nje zgjidhje e lire e njeriut. Por ne besoni ne te vertete absolute do te benit cdo gje qe keni ne dore per ta ndaluar duke besuar ne te Verteten qe Jeta eshte e cmuar, dhe duhet mbrojtur.

Shpresoj te me keni kuptuar. /pf/images/graemlins/tongue.gif
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: E verteta

E kam thene edhe njehere - E VERTETA eshte nje dhe e vetme. , te gjitha te tjerat qe serviren ne emer te saj jane vecse shtremberime ose genjeshtra te mirefillta.

E verteta = e kunderta e genjeshtres, te vertete ka vetem nje dhe vetem nje te vetme, genjesgtra rreth saj mund te sajohen me mijera.
Nejse se e bera si ligjerate gjuhesie, ky eshte mendimi im.
Me nderime,
Kordelja
 

ReA

Primus registratum
Re: E verteta

Fillimisht postuar nga Logos:
[qb]1. Une jam njeri.
2. Une mendoj.
3. Une shikoj, degjoj, nuhas, shijoj. prek.
4. Une flas.
5. Une nuk pi duhan.
6. etj etj etj

[/qb]
Ma Vaaaaaaaaaa :rolleyes: non si sapeva

dhe une i boje keto gjojnaaaaaa E verteta qeka qe dhe une qekam ROB /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Admir

Forumium maestatis
Re: E verteta

Rea,

Nuk e kuptove argumentin. Nuk po perpiqesha te vertetoja qe jam rob apo jo, por qe ekzistojne disa te verteta te patundura per cdo njeri, te verteta qe nuk jane relative. Kupton?

Car lloj robi je Rea, cun apo goc? .... se nga emri me dukesh goce. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

Guest
Re: E verteta

Jam plotesisht dakort qe e verteta eshte nje dhe e vetme ne nje moment te caktuar ne hapsire, por ama ka ne vetvete edhe elementin e relativitetit. Duke ju referuar shembullit qe jep edhe ti sic citohet me poshte:

Shembull: Nje mik apo mikeshe vendos te kryeje vetvrasje, dhe eshte i/e bindur se ky veprim eshte gjeja me e mire qe ai/ajo mund te beje. C'do te benit? C'do ti thonit? Ja ku e ke thiken. Do ndihme? Apo do ta ndalonit padiskutimisht nga ky veprim makaber? Nese e verteta eshte relative, d.m.th qe ndryshon, atehere do te mendonit se kjo eshte nje zgjidhje e lire e njeriut. Por ne besoni ne te vertete absolute do te benit cdo gje qe keni ne dore per ta ndaluar duke besuar ne te Verteten qe Jeta eshte e cmuar, dhe duhet mbrojtur.

E verteta per cdokend pervec shokut/shoqes tuaj mund te jete qe jeta eshte e cmuar dhe duhet mbrojtur, por e verteta e plote (e pare nga kendveshtrimi i shokun tend, pra relative ne kete aspekt) per shokun/shoqen tend/e ne kete moment ne hapsire eshte qe ai/ajo besojne se jeta nuk ja vlen te jetohet.
 

engjelli

Forumium praecox
Re: E verteta

Fillimisht postuar nga Logos:
[qb]Nuk e di cfare kuptoni ju kur thoni se e Verteta eshte Relative, por them se eshte nje pohim i rrezikshem. Kjo shprehje le koklavitur shume pyetje rreth ekzistences sone. Ja disa te Verteta qe NUK jane relative ne kete periudhe kohe, ne kete hapesire:

1. Une jam njeri.
2. Une mendoj.
3. Une shikoj, degjoj, nuhas, shijoj. prek.
4. Une flas.
5. Une nuk pi duhan.
6. etj etj etj

Keto jane te verteta absolute ne kete moment, ne kete hapesire. Asnjeri nuk mund ti kundershtoje. Po te mos kishte "te vereta" atehere ne jetonim ne terr, ku nuk i dihet fillimi as mbarimi. Nuk e besoj te jete keshtu. Morali, vlerat, dhe virtytet marrin format e tyre, bazuar ne keto "te verteta" qe ekzistojne ne shpirtin e njeriut.

Shembull: Nje mik apo mikeshe vendos te kryeje vetvrasje, dhe eshte i/e bindur se ky veprim eshte gjeja me e mire qe ai/ajo mund te beje. C'do te benit? C'do ti thonit? Ja ku e ke thiken. Do ndihme? Apo do ta ndalonit padiskutimisht nga ky veprim makaber? Nese e verteta eshte relative, d.m.th qe ndryshon, atehere do te mendonit se kjo eshte nje zgjidhje e lire e njeriut. Por ne besoni ne te vertete absolute do te benit cdo gje qe keni ne dore per ta ndaluar duke besuar ne te Verteten qe Jeta eshte e cmuar, dhe duhet mbrojtur.

Shpresoj te me keni kuptuar. /pf/images/graemlins/tongue.gif [/qb]
une pervete do ta ndihmoja te vriste veten sepse
miku i vertete ndihmohet...
madje do ta kisha vrare vete neqoftese i mungonte kuraja. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif looooooooool
 

Admir

Forumium maestatis
Re: E verteta

Fillimisht postuar nga bar-ishte:
[qb]
E verteta per cdokend pervec shokut/shoqes tuaj mund te jete qe jeta eshte e cmuar dhe duhet mbrojtur, por e verteta e plote (e pare nga kendveshtrimi i shokun tend, pra relative ne kete aspekt) per shokun/shoqen tend/e ne kete moment ne hapsire eshte qe ai/ajo besojne se jeta nuk ja vlen te jetohet.[/qb]
Pikerisht per kete arsye, ekzistenca dhe pranimi i "te Vertetave" absolute te dobishme per njerezimin do te rezultonte ne nje shoqeri me Objektive. Subjektivizmin e shoh si armikun kryesor te qyteterimit evropian dhe atij amerikan.
 

Guest
Re: E verteta

Fillimisht postuar nga Logos:
[QB]Nuk e di cfare kuptoni ju kur thoni se e Verteta eshte Relative, por them se eshte nje pohim i rrezikshem. Kjo shprehje le koklavitur shume pyetje rreth ekzistences sone. Ja disa te Verteta qe NUK jane relative ne kete periudhe kohe, ne kete hapesire:

1. Une jam njeri.
2. Une mendoj.
3. Une shikoj, degjoj, nuhas, shijoj. prek.
4. Une flas.
5. Une nuk pi duhan.
6. etj etj etj

Keto jane te verteta absolute ne kete moment, ne kete hapesire. ]
te verteta absolute keto ? pffffffffff /pf/images/graemlins/laugh.gif po sikur kto te ndryshojne a nuk do ishin te paverteta e vertea gjithmone ndryshon kjo esh kuptimi i relativitetit /pf/images/graemlins/wink.gif
 

Admir

Forumium maestatis
Re: E verteta

Nuk po e kap dot se cfare ke dashur te thuash. Te lutem interpretoje edhe nje here kete:

:::po sikur kto te ndryshojne a nuk do ishin te paverteta e vertea gjithmone ndryshon kjo esh kuptimi i relativitetit::::

Falemnderit.
 

Guest
Re: E verteta

shkurt fare beson ne vdekjen ti ? :smash: /pf/images/graemlins/laugh.gif
 
Top