E verteta

Has

Primus registratum
Re: E verteta

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Mindhunter_Girl</div><div class="ubbcode-body">Hmm eshte relative. </div></div>
e kush eshte apsolute??
mos noshta genjeshtra??

e verteta eshte personale, ndersa ne mardhenje dyshe ose me gjere nuk ka relativitet, ka vertetsi e pike
 

Gegë

Primus registratum
Re: E verteta

E vlersoj shok mendimin tend. E verteta eshte femer thone Latinet. Dialektikisht edhe fjalet e budallait marrin pamjen e se vertetes. Pra qe te diskutojme mbi te Verteten duhet patjeter qe disa kuptime duhen marre si absulute.
 

Wise

Valoris scriptorum
Per te gjetur te verteten duhet te dime vendin ku ta kerkojme...per tu afruar me te verteten duhet te bejme edhe nje lufte te veshtire qe eshte lufta kunder egos e mos te lejojm egon te na mbizoteroje....
 

Megg

Carpe Diem
E verteta eshte gjeja me e shtrenjte ne bote,,,si i thojne
''me mire nje e vertete e hidhur se nje genjeshter e lumtur'',,kjo,,, sepse
jeta thjesht nuk mund te ndertohet mbi genjeshtra....
 

Hank

Valoris scriptorum
Nje shembull i thjeshte se sa e fshehte eshte e verteta, eshte wikileaks. Shih sa lufte po i behet Assange.
 

Megg

Carpe Diem
Nje shembull i thjeshte se sa e fshehte eshte e verteta, eshte wikileaks. Shih sa lufte po i behet Assange.
KJO ESHTE PA LIDHJE SEPSE ATO TE VERTETA JANE SEKRETE DHE PA TE DREJTE PUBLIKIMI,,,PRA KJO ESHTE QESHTJE TJETER....
 

joetisti_

Locus omnem
Nuk ka vetem te verteta qe dhembin, kjo s'di pse vjen ne mendje menjehere dhe shihet genjeshtra si obsion sepse genjershta mund te jete e verteta qe ti e modelon si te te doje qejfi.
Ka edhe te verteta per te cilat jemi krenare.

E kemi bezdi te verteten sepse ajo nuk na shfaq si super te talentuar, por harrojme se kur genjejme bejme te ndihet keq tjetri/tjetra qe as ai nuk eshte super i talentuar dhe kujton si ti je, sepse e genjeve.

E verteta eshte qe genjeshtra mund te thuhet, por edhe mund te lihet pa thene.
 

agim40

Valoris scriptorum
E vërteta ndonjëherë është e hidhur, të dhemb, të djeg, të trishton....por ama gjithnjë është më e mirë se gënjeshtra
 

joetisti_

Locus omnem
genjeshta nevojitet vetem atehere kur nuk zbulohet asnjehere, ose zbulohet kur s'ben me dem.
Te genjesh eshte njerezore.
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Re: E verteta

Nuk e di cfare kuptoni ju kur thoni se e Verteta eshte Relative, por them se eshte nje pohim i rrezikshem. Kjo shprehje le koklavitur shume pyetje rreth ekzistences sone. Ja disa te Verteta qe NUK jane relative ne kete periudhe kohe, ne kete hapesire:

1. Une jam njeri.
2. Une mendoj.
3. Une shikoj, degjoj, nuhas, shijoj. prek.
4. Une flas.
5. Une nuk pi duhan.
6. etj etj etj

Keto jane te verteta absolute ne kete moment, ne kete hapesire. Asnjeri nuk mund ti kundershtoje. Po te mos kishte "te vereta" atehere ne jetonim ne terr, ku nuk i dihet fillimi as mbarimi. Nuk e besoj te jete keshtu. Morali, vlerat, dhe virtytet marrin format e tyre, bazuar ne keto "te verteta" qe ekzistojne ne shpirtin e njeriut.

Shembull: Nje mik apo mikeshe vendos te kryeje vetvrasje, dhe eshte i/e bindur se ky veprim eshte gjeja me e mire qe ai/ajo mund te beje. C'do te benit? C'do ti thonit? Ja ku e ke thiken. Do ndihme? Apo do ta ndalonit padiskutimisht nga ky veprim makaber? Nese e verteta eshte relative, d.m.th qe ndryshon, atehere do te mendonit se kjo eshte nje zgjidhje e lire e njeriut. Por ne besoni ne te vertete absolute do te benit cdo gje qe keni ne dore per ta ndaluar duke besuar ne te Verteten qe Jeta eshte e cmuar, dhe duhet mbrojtur.

Shpresoj te me keni kuptuar. /pf/images/graemlins/tongue.gif

Kush jane shanset qe do te gjeja vetveten tek nje tjeter? Thjesht mbeta pa fjale.

Kur dy a me shume njerez, te panjohur me njeri-tjetrin, nxjerrin te njejtat konkluzione pavaresisht nga ndarja ne hapesire kohore atehere do te thoja se te vertetat subjektive kthehen ne te verteta objektive dhe si te tilla fitojne statusin e te vertetave ABSOLUTE. Aplikimi i ketyre te vertetave absolute si njesi matese e ndergjegjes njerezore eshte sic eshte guri i kandarit njesi matese e peshes se nje kg floriri, perlash apo diamantesh. Keto te fundit kane marre statusin e peshimit te vleres se nje njeriu i cili nga ana tjeter peshohet nga ndergjegja njerezore me e larte. Nese te parat, produkt i bashkepunimit natyre - njeri jane te perjeteshme atehere imagjino sa me me vlere eshte jeta e njeriut. Perjetesia e tij do te ishte llogjike. Do te ishte fatkeqesi qe produkti te kishte vlere me te madhe dhe status me te larte se prodhuesi.

Jam teper e gezuar qe lexova kete fill diskutimi. Uroj te jesh mire!

Te fala,
Eléonoré
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Re: E verteta

Mbi te verteten absolute:

Çdo ngjarje eshte e identifikuar ne kohe dhe hapesire. Çdo gje qe ka ndodhur eshte e kaluar, dhe si e tille eshte e identifikuar per kohen dhe hapesiren.

Reportimi i nje ngjarjeje qe ka ndodhur ne te gjitha detajet do perbente ne nje fare menyre te verteten absolute.

Çfaredolloj mendimi njerezor mbi nje ngjarje qe ka ndodhur nuk mund te jete veçse nje e vertete relative duke u nisur nga natyre njerezore.

Nga paragrafi i mesiperm arrijme ne perfundimin qe e verteta absolute ekziston, por nuk ka asnjeri qe mund ta raportoje, gje qe ben te verteten absolute ne praktike te pamundur, POR jo te paekzistueshme.

Nga ana tjeter, marrim te verteten absolute ne matematike. Ne kete fushe mund t'i afrohemi me shume se ne çdo fushe tjeter. Duke kufizuar nje sistem ne mund te nxjerrim te verteta absolute qe jane te pakundershtueshme. POR edhe ne matematike ka kontradikta dhe shume prej tyre vijne prej Teoremave te Paperfundsise te Kurt Gödel, qe kane lidhje me Teorine e Numrave. Rezultatet e Gödel tregojne qe ne shume raste nuk mund te verifikohet qe diçka eshte e vertete apo jo.

Ne matematike perdoret gjithashtu nocioni reductio ad absordum ne te cilin nisim vertetimin e diçkaja duke pranuar te kunderten si te vertete.

Nese perdorim te njeten teknike per shprehjen: "E verteta absolute ekzsiton" dhe kjo eshte absolutisht e vertete, e kunderta do ishte "E verteta absolute nuk e ekziston" dhe kjo eshte absolutisht e vertete. Kjo e fundit eshte vete-kundershtim, gje qe do bente "E verteta absolute ekziston" absolutisht te vertete.

Perfundimi nuk eshte i qarte per vete pamundesine e verifikimit.

;-)
Po sikur verifikimi te ishte lene qene QELLIMSHMERISHT i paverifikueshem sepse do te binte ndesh me qellimin (PSE) e ekzistences tokesore, nje prej te cilit do te ishte sprovimi i ndergjegjes se njeriut?

Mqs vete, personalisht jam e bindur per ekzistencen e te VERTETES se vertete jashte asaj qe une shikoj (dimension i padukshem), per mua disa te verteta absolute te perceptuara ne kete dimension kane vleren e «si puna e se emes se Zeqos ne maje te thanes». Nese ti bredh poshte e larte per te gjetur gjenealogjine e se emes se Zeqos dhe me llogjike te gjesh arsyet pse hipi ne peme, atehere koha do te te kaloje neper duar dhe te beje kokrren e qejfit me nje nga pasardheset e Zeqos do te ishte e pamundur.

Mendimi im modest,
Eléonoré
 
Last edited:

Eléonoré

Valoris scriptorum
Re: E verteta

E verteta eshte nje spekullim, perceptim a hipoteze qe perputhet ne vlere numerike, llogjike, artistike dhe shpirterore me realitetin.

Ndoshta nuk pi uje, por ky eshte perkufizimi im! All rights reserved. /pf/images/graemlins/laugh.gif
Kur shprehet nje mendim me besim absolut dhe te verber ka te njejten vlere me ate qe Zoti n'a ka kerkuar t'a besojme ATE pa e pare! Sidoqe te jete, nese besimi eshte i kesaj shkalle atehere edhe fuqia e TIJ per te realizuar kete besim eshte porporcionalisht i se njejtes shkalle.

Eléonoré
 

Eléonoré

Valoris scriptorum
Re: E verteta

E verteta eshte nje nocion llogjik. Kur gjejme dicka e cila perputhet plotesisht me arsyetimin pa lene asnje shteg per dyshimin themi se eshte e verteta!

Po ka disa te verteta!
Arsya dhe llogjika jane ingredientet kryesore per te arritur ne nje perfundim shkencor, matematikor apo qofte edhe filozofik. Vecse e veshtire do te ishte te dallohej origjinali. Mbase te gjithe kerkuesit do te mberrinin ne te njejtin konkluzion njeheresh. E verteta absolute dhe me e madhja qe te merrte statusin e te zbuluarit prej NJE njeriu duhet te kishte se pari e mbi te gjitha NDJENJEN si ingredient, deshiren, dashurine dhe nevojen per te GJETUR dicka apo dike!

Nevoja eshte mema e dijes!
Sic ka thene edhe Kadareja (jo fjale per fjale) ai qe shpiku shpejtesine reaktive, do te kete qene larg atdheut te vete.

Eléonoré
 

Airbourne

Papirus rex
8.5 perQIND e femijeve ne Argjentine jetojne ne kushtet e varferise EKSTREME!!!!
M.gj-te ATA /ATO qeshin dhe nuk QYRRAviten.
VAMONOS dhe ENDE.
volunteer-in-argentina-with-ivhq-video.jpg casita_1.jpg images (1).jpg
 

Airbourne

Papirus rex
Nur der Sklave will nicht frei sein, er will Sklavenaufseher werden.

Gabriel Laub dhe sa.............................AKTUALE.
Tungi
 

Airbourne

Papirus rex
90 % e nxenesve franceze kane qelulare,ndersa ne troje 1 QIND per QIND.
Teuta Dobi, drejtoresha e gjimnazit “Sami Frashëri”, ka folur mbi ndikimin që kanë telefonat, në jetën e nxënësve. Sipas saj nxënësit kanë krijuar varësi dhe janë bërë asocialë.
PS: sipas meje ka 1000% te DREJTE.
Apropo.....INSHALLAH hup Kroacia.
Shnet .....ROBOTET apo SKLLEVERIT e ARDHSHEM.
U KRYE.
 
Top