Copeza mendimesh...

Status
Not open for further replies.

alinos

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh...

une e shijoj shume Kunderen kur e lexoj. Jo cdo veper ka te njejten cilesi, por disa prej tyre jane me te arritura se te tjera. Deri tani kam lexuar Shakaja, Pavdekesia, Lehtesia e Padurueshme e Qenies, Identiteti, Nostalgjia, Libri i Te Qeshures dhe Harreses dhe se fundmi Sipari.

Me sa e kam lexuar une, Kundera u flet njerezve dhe kendveshtrimi i tij eshte i kushtezuar nga ajo qe ai eshte: nje cek qe jeton ne France, nje komunist i zhgenjyer dhe i lene jashte rrethit, nje perfeksionist.

Eshte interesante sesi Kundera ka shkruar cekisht deri ne renien e komunizmit dhe i eshte kthyer frengjishtes pas 1990s. Per mua, ai ndjen pergjegjesine e cuarjes perpara te nje kulture evropiane, por jo ne formen 'sjell nje te re, mbes ne histori', sesa 'ringjall nje tradite (romanin), i jap asaj nje forme jo-komerciale', ne te cilen do te perfshije dhe letersine e vendit te tij. Kjo eshte qendrore ne vepra si Pavdekesia apo Libri i Te Qeshures dhe Harreses.

Te qenit komunist i zhgenjyer dhe i perjashtuar nga rrethi eshte e pranishme ne me shume vepra. Mirepo, ne kete rast ai perpiqet te identifikoje armikun e jashtem: ruset, dhe viktimat pjesemarrese dhe jopjesemarrese: bohemet. E bukura e vepres se tij eshte elementi njerezor. Nuk besoj se mund ta etiketosh humanizmin tek Kundera si nje tipar vetem femeror, pervecse po te kesh lexuar vetem vepren Lehtesia e Padurueshme e Qenies.

Persa i perket perfeksionizmit te tij, ai duket te perseritja e disa nentemave dhe trajtesave ne libra te ndryshem. Mendoj se ai ende eshte duke kerkuar te shkruaje librin e vet te perkryer dhe ende s'eshte i kenaqur me vetveten. Kete e nxjerr dhe nga qendrimi i tij persa i perket perkthimit ne gjuhe te huaja, fakti qe mban vete te drejten e autorit dhe jo shtepite botuese dhe qe eshte sfide t'ia marresh kete te drejte. Kjo besoj vjen dhe me moshen dhe me ndjenja posesiviteti e grumbullimi qe zhvillohen ne pleqeri (lol, sa bukur e thashe kete hahahahahha)

Shprehjen e Nelkes "K. superimposes his belief system without allowing himself the journey of discovery through writing." nuk e gjej te qendrueshme per faktin se personazhet e tij jane mese te qendrueshem, perkojne me realitetin dhe shkojne pertej tij, na tregojne vetveten duke qendruar ne ate qe jane, pa na dale "prostituta super-inteligjente" (Coelho's 11 Minuta, psh) apo ku e di une cfare.
Persa i perket personazheve te tij te mbyllur, te alienuar nga bota perreth dhe pothuaj te depresionuar s'me duket se jane te shpikur apo te papershtatshem. Ne fund te fundit, a nuk perkon kjo me cka na sheh syrin perreth? Vetem se tek Kundera ne gjejme dicka me shume se pasqyrim, gjejme nje kendveshtrim te pazakonte letrar dhe autorial.

p.s. shijoj - lexoj me endje pa e hequr librin nga dora, deri ne fund. Rikthim ne pjeset e goditura dhe te pelqyera.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh...

E shihja qe moshataret e saj e vinin ne loje.Ne te vertete ajo nuk pushonte se foluri dhe pak respektonte ato qe vet i thosh si parrulla urtesie.Me erdhi keq me veten qe nuk arrita ta kuptoja gjendjen e saj te renduar mendore.Mbase sduhet te kisha lejuar te vazhdonte me tej ai debat,por e shihja qe ajo kish kaq shume pikepyetje.Ne fund,kur ajo u ngrit dhe u largua nga vendi i saj e kuptova qe ish teper vone.Rrethanat po na bejne shume pak sensibel ndaj emocioneve te personave.Nuk e di nese munda qe ti riktheja sadopak asaj vajze besimin tek shoket e saj por mendoj qe kemi nisur me te vertete te kemi nevoje per psikologe dhe jo per sharlatane dylekesh.Eshte shoqeri e veshtire..dhe tani po e shoh se si po rriten brezat.Uroj qe nje dite te kuptojme se cna eshte dashur te bejme per te shpetuar pa shitur shpirtin.
 

Qerratai

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh...

E habitshmja e kujtimeve, eshte se ato te bukurat te lendojne po aq sa kujtimet e keqija. Kjo me ndodh me ty, o krize, o kafshe, o rrote, o shtrige, o ish-aparatse... Rrofte shpresa qe balancon dhimbjen e kujtimeve dhe e ben te tashmen me te pranueshme. S'ka fjale te "fundit" mes njerezve te gjalle, e kuptova kete.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh...

Mi domandi perché non ti accarezzo,
perché non cerco più di starti accanto. Ma devi capirlo,
è la coda,il pungiglione tuo,
che mi spaventa,[...],
perché ogni volta che mi accosto
sibila quell'arpione
e sento il gelo del veleno
piombarmi nelle ossa.
Sei sempre tu,la lama che
mi entra dentro la schiena
mentre ci abbracciamo?
E' lei,che bussa mentre
sto parlandoti,e dolcemente
scende sulla nuca?
Ti voglio bene,ma non a tutto quanto,
solo mezza creatura posso amare,
quell'altra no,perdonami,ma è troppo
chiedere di baciare anche il rasoio.
 

eniad

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh...

Beautiful things cannot be wasted on giving to anyone; not all gems are diamond; not all people worth having one...
 

Hellena

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh...

what ???? What???? WHATTTT ???????
i still cant believe it ... what?????????????????
..............................

canny dont be sad .. life is creazy life is bad ..
canny dont be sad ... the ONLY chance ... Take in your hand...
 

tola77

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh...

Nga bisedat me ty cdo gje humbi, u be e padukushme
prania jote avulloi
shakate e tua humben rrugen

sa keq
 

Ema

Goddes
Re: Copeza mendimesh...

Nje kllape te vogel per diskutimin mbi Kunderen.

...Nuk kuptoj gjithe kete inat dhe kritike filozofike ndaj librave dhe personazheve te tij.Une si lexues konsideroj te mire nje liber kur e lexoj me kenaqesi,ndalem sepse kam pika mbi te cilat me ben te mendoj dhe te germoj brenda vetes dhe mesoj gjera te reja.
Prej Kunderes kam mesuar se si shkruhet ne nje menyre te ndryshme,kam mesuar si shkruhet nje liber edhe pa qene domosdoshmerisht nga fillimi ne fund nje trill i kendshem.Kam mesuar se lexuesi mund te pranoje dhe mesime filozozfie apo gjuhe edhe nese nuk i pelqejne kur shkruhen bukur dhe futen me mjeshteri mes nje historie dashurie.
Nuk mendoj se ai denigron femrat,nuk mendoj se eshte seksist.Mendoj se eshte shume i ndergjegjshem per menyren ne te cilen ka jetuar me seksin tjeter.Kur flitet per nje shkrimtar duhet mbajtur ne mend menyra ne te cilen eshte brymosur shkrimatri,periudha ne te cilen ka jetaur,etj.Jo cdo liber eshte bir i nje kompleksi te panjohur.
Kundera flet per c'ka mendojne personazhet sepse shumica e njerezve qe me rrethojne mendojne me shume se c'flasin.Po qe se une do thoja te gjithe gjerat qe mendoj atehere do flisja 24 ore pa pushim cdo dite.Ajo qe kemi brenda,mendimet,ndjenjat jane pjesa jone me e vyer dhe njekohesisht me epaarritshmja e me misterjozja.Per kete arsye me pelqen te lexoj dike qe tregon si mendojme,si ndjejme e me pas c'flasim,c'themi e c'nuk themi.
Femrat e Kunderes jane fisnike,kane shpirt te madhe dhe dashurojne me inensitet.Jane te dashura dhe nena.Jam e mahnitur prej feminilitetit te Terezes dhe mensoj qe vetem nje bhurre qe dashuron grate cmendurisht do mund te kish krijuar nje persoanzh te atille.
Dhe si perfundim nuk jam dakord me idene se Kundera imponon.
Kundera ne cdo liber te tij te flet haptazi se cdo personazh eshte i shpikur,na thote vete se Tereza dhe Tomas jane dy personazhe fanatazie qe nuk do mund te ekzistonin si jane ne liber.Na zhvesh nga sigurite qe mund te na krijoje mendja e nje personazhi,perpiqet gjithmone qe te ngacmoje trurin e njeriut per kerkim,kritike.Personalisht eshte shkrimtari qe me ka imponuar me pak,ai qe me ka bere te ndjej shume(dhe per mua kjo eshte primare per te thene liber i bukur apo shkrimtar i mire) dhe mbi te gjitha me ka dhene mundesine qe te jem e shkeputur nga ideja se gjart qe shkruan po ndodhin ne momentin qe une po lexoj.Librat e tij jane plot me kapituj qe enkas nderpresin rrjedhen e ngjarjeve,hap kllapa mbi argumente qe ti i ke kaluar shkarazi dhe te ben te shikosh nje veper jo me syrin e atij qe po shikon nje film ku dy njerez njihen,duhen,zihen dhe ne fund pajtohen dhe jetojne pergjithmone te lumtur.
Mendoj se ata qe nuk duan Kunderen vuajne pak ate idene e leximit te nje libri pa mundur te enderrosh se ne fund te fundit c'ka shume kerkojne nga nje liber eshte realizimi i gjerave qe ne jeten reale nuk ndodhin.
Kaq kisha per shokun.
Ju uroj gjithe te mirat.
 

Guest
Re: Copeza mendimesh...

Nje copez mendimi,mund te me rrembeje vetem nje cast.
Megjithate, ai cast perseritet aq shpesh tek une, saqe nese do t´i mblidhja te gjitha copezat, do beheshin aq shume caste, saqe do barazoheshin me mendimet e nje dite.
 

^^MIA^^

Forumium maestatis
Re: Copeza mendimesh...

Fytyra te shemtuara me dalin perpara syve,fytyra te maskuara me syte plot gjak.Tentojne te me prekin por une largohem me ecje te vendosur.Brenda kam frike,a ndoshta jo..se di,ndjej ankth sidoqofte.U be dite qe i trembem dickaje..paranojes ndoshta.Makthet mesa duket paskan gjetur shtigje te tjera te une.Babezia e urrejtjes nuk merrka fund me kaq.Nuk po gjej rehat derisa te hakmerrem deri ne fund me fatin tim te dhj"re.Se kisha provuar me pare ndjenjen e hakmarrjes por me siguri qe te jep shume force..shume motive per ta gjetur forcen.Dhe une kam shume!!!!
 

tola77

Primus registratum
Re: Copeza mendimesh...

nga tingujt e shiut trishtimi me mbuloi papritur
si gjithmone me kujton ato kohe te largeta
kohe ne te cilat cdo gje fshihte nje bukuri
cdo bukuri kish nje mister
cdo mister me bente te luftoja e te gjeja te verteten
dhe cdo te vertete perpiqesha ti gjeja vetem anet pozitive
nga tingujt e shiut papritur rrashe ne meditime
 
Status
Not open for further replies.
Top