Cfare kane te perbashket krishterimi dhe islami?

joetisti_

Locus omnem
Cmimi nuk ishte mizor,sepse te pakten qetesoi ujratqe vlonin me urrejtjen kunder njeres besim fetar n tjetren.....dashuria mes nje femre islame dhe djali kristjan ishte fundi i botes,ku pse jo ka rifilluar dhe tani!duhet te jemi koshiente se nga feja skemi asgje me rendesi sot,ku dhe festat sikur kane zere pluhur...::..nuk kan at atmosferen eviteve ku erresira mbizotronte....shikjo pak hakmarrjet ne vende arabe,ku ato vendosin bomba ne xhamija,e kujt ja vendosin?velli vellase...:
Une me te degjuar e kam, por thone se ai qe merrte gjak ne kohen e komunizmit, vihej i gjalle ne te njejtin varr me ate qe vrau.

Jo shume larg ne kohe(shpresojme te kete kaluar ajo kohe), njerezit shahesin apo edhe vriteshin per partite politike...
 

Hektor12

Locus omnem
per mua ska lidhje me temen ca u tha me siper. komunizmi eksperimebtal i joni kaloi cdo prithe e parashikim. te dyja fete te perbashketa kane historine ndryshojne emrat dhe interpretimi
 

hareid

Papirus rex
Feja krishtere dhe ajo islame kane shume gjera te perbashketa, por gjithashtu kane edhe ca ndryshime nga njera tjetra....

Besimi ne nje Zot eshte i perbashket
Besimi ne trinitet jo. Triniteti eshte shpikje e interpretimeve njerezore. Bibla ne asnje vend nuk e cek se Zoti eshte tre: Ati, Biri dhe shpirti i shejte. Perkundrazi ka shume citate biblike ku theksohet qe Jezusi i lutet Zotit, qe Jezusi i perulet Zotit, qe Jezusi e thekson se ai eshte vetem i derguar i Zotit......Bile edhe para kryqezimit ai thote: " O Zoti im perse me braktise?" Pyetja ime eshte: A flet keshtu Jezusi Zot? Pergjigja ime eshte: JO! Ashtu flet vetem Jezusi profet. Pra edhe vet Bibla e rrezon poshte teorine e trinitetit.
Feja islame ka respekt te madhe per Jezusin dhe per te emen a tij Marien. Ne Kur'an ka dy kapituj qe e permbajne emrin e Jezusit dhe Maries. Kur'ani e thekson se Jezusi ishte vetem profet, ashtu sikur ishin edhe Adami, Noa, Abrahami, Mojsiu, Davidi......
Thirrja per paqe, bazuar ne Bibel dhe Kur'an, eshte e perbashket
Thirrja per te vrare e prere nuk ka lidhje as me njeren dhe as me tjetren fe. Te gjitha luftrat fetare qe jane bere dhe qe behen sot, behen ne emer te interesit, ne emer te dreqit, ne emer te keqinterpretimeve te ndryshme qe u behen librave fetare. Luftrat e kryqzatave, Xhihadi, aktet vetevrasese..... nuk kane ASPAK lidhje as me njeren dhe as me tjetren fe. Interesi i udheheqesve te ndryshem, i forcave te ndryshme ishte dhe eshte qe te keqinterpretohen citatet biblike dhe kur'anore per te i nxitur njerezit per te bere luftra.... Xhihadi nuk ka lidhje fare me "Luften e shejte ndaj pabesimtareve" Sipas fese Islame, Xhihadi me i madhe i cdo njeriu eshte qe te luftoj kunder egos se vet, kunder se keqes qe e ka ne vete, kundra mendimeve te keqia, kundra shpifjeve, kundra genjeshtrave, kundra thashethemeve......
 

scadarsko

Locus omnem
Une me te degjuar e kam, por thone se ai qe merrte gjak ne kohen e komunizmit, vihej i gjalle ne te njejtin varr me ate qe vrau.

Jo shume larg ne kohe(shpresojme te kete kaluar ajo kohe), njerezit shahesin apo edhe vriteshin per partite politike...
nuk eshte e vertet kjo.perkundrazi gjakmarrja kishte vite qe ishte zhdukur e me teper ky lloj trashegimie eshte dhurat e otomanizmit....ke fakte ne internet ku dhe sot ne disa pjes te turqise ka gjakmarrje.ndersa midis feve ne shqiperi nuk ka pas ndonje konflikt te ashper pervec atij distancim /mos martesa ndermjet tyre,jo lidhje shoqerore ne imtesi.....etj etj.une mendoj se dhe sot kur propagandat politike ne vend ,pretendojn gjoja se paskena toleranc fetare ,them s eeshte e pa vertet per arsye se n shqiperi jan rritur disa breza pa helmin e fese.
 

joetisti_

Locus omnem
nuk eshte e vertet kjo.perkundrazi gjakmarrja kishte vite qe ishte zhdukur e me teper ky lloj trashegimie eshte dhurat e otomanizmit....ke fakte ne internet ku dhe sot ne disa pjes te turqise ka gjakmarrje.ndersa midis feve ne shqiperi nuk ka pas ndonje konflikt te ashper pervec atij distancim /mos martesa ndermjet tyre,jo lidhje shoqerore ne imtesi.....etj etj.une mendoj se dhe sot kur propagandat politike ne vend ,pretendojn gjoja se paskena toleranc fetare ,them s eeshte e pa vertet per arsye se n shqiperi jan rritur disa breza pa helmin e fese.
S'mendoj se feja eshte 'helm'. Te gjithe jane te lire te mos besojne dhe askujt nuk i imponohet me force. Ndersa ata qe duan te besojne, ndihen mire ashtu dhe aty e gjejne domethenien e jetes.

Gjakmarrja ne kohen e komunizmit u fsheh, dhe nuk u zhduk, dhe kjo deri disi pozitive eshte. Megjithate duhet te ekzistoje nje menyre qe edhe ne kete kohe te behet dicka per t'u shuar fare kjo menyre te vepruari.
 

scadarsko

Locus omnem
S'mendoj se feja eshte 'helm'. Te gjithe jane te lire te mos besojne dhe askujt nuk i imponohet me force. Ndersa ata qe duan te besojne, ndihen mire ashtu dhe aty e gjejne domethenien e jetes.

Gjakmarrja ne kohen e komunizmit u fsheh, dhe nuk u zhduk, dhe kjo deri disi pozitive eshte. Megjithate duhet te ekzistoje nje menyre qe edhe ne kete kohe te behet dicka per t'u shuar fare kjo menyre te vepruari.
helm ose ndryshe opium eshte feja zotni, per popullin.le te besojn,nuk i ndalon kush por dhe te na inponojn kjo sikur sben.....te jetojm me te sotmen sikur eshte e mire ne kohe,nje her jetojme e te jetojm me frigen e jetes se pertejme ateher cfar u dashka kjo jete?ndersa per gjakmarjen zotni i nderum prifti dhe hoxha pse nuk punojn sebashku ?te ndalin e te denojn me ligje kishtare e kuranore keto veprime antinjerzore,por a e din ti se nje prift viziton familje te ngujume e cdo vizite priftit i mbushet kanistra ndryshe thesi me ushqime apo sende ndryshme...kisha e xhamija jan vetem institucione te krijume nga interesa te hershme monarkiste.....
 

joetisti_

Locus omnem
helm ose ndryshe opium eshte feja zotni, per popullin.le te besojn,nuk i ndalon kush por dhe te na inponojn kjo sikur sben.....te jetojm me te sotmen sikur eshte e mire ne kohe,nje her jetojme e te jetojm me frigen e jetes se pertejme ateher cfar u dashka kjo jete?ndersa per gjakmarjen zotni i nderum prifti dhe hoxha pse nuk punojn sebashku ?te ndalin e te denojn me ligje kishtare e kuranore keto veprime antinjerzore,por a e din ti se nje prift viziton familje te ngujume e cdo vizite priftit i mbushet kanistra ndryshe thesi me ushqime apo sende ndryshme...kisha e xhamija jan vetem institucione te krijume nga interesa te hershme monarkiste.....
Feja qenka opium e ndersa ata qe nuk besojne(sidomos ata qe udheheqin) jane pjesa qe na e heqin opiumin??
Mendjet e "ndritura" duke filluar me Hitlerin, Stalinin dhe te ne Enverin, jane ata qe e quajten fene opium per popujt dhe ne emer te "lirise nga feja" dogjen, poqen, vrane, masakruan gjithe njerezimin.

Prifti dhe Hoxha nuk e kane mundesine ta ndalojne kete fenomen shtazor. Por pervec tyre, te gjithe perpiqen te bejne dicka. Ja, ne Kosove para disa ditesh degjova se u falen dy gjaqe. Eh... Ne disa raste ne ia futim vete vetes.
 

scadarsko

Locus omnem
o
Feja qenka opium e ndersa ata qe nuk besojne(sidomos ata qe udheheqin) jane pjesa qe na e heqin opiumin??
Mendjet e "ndritura" duke filluar me Hitlerin, Stalinin dhe te ne Enverin, jane ata qe e quajten fene opium per popujt dhe ne emer te "lirise nga feja" dogjen, poqen, vrane, masakruan gjithe njerezimin.

Prifti dhe Hoxha nuk e kane mundesine ta ndalojne kete fenomen shtazor. Por pervec tyre, te gjithe perpiqen te bejne dicka. Ja, ne Kosove para disa ditesh degjova se u falen dy gjaqe. Eh... Ne disa raste ne ia futim vete vetes.
opium eshte drog zotni e jo diktatura e hitlerit enverit a qa po di une me shume....shembulli e krahasim opium pe rpopull ka domethenje te madhe ......kur bie pre ndaj droges ska mjek q été ben derman,keshtu dhe feja kur ti han dhija librat e trute i thojm n shkoder ik bani derman vedit se smush per ket dernja.feja ka vetem qellime influencime e dominim ,ashtu si ne planet ushtarake per zaptim e perfitime teritori.
personalisht kam perzierje feje ne familje baba e nene te feve te ndryeshme,e shikjoj me kjarte domethenjen e fese.....rendesia eshte respekti ndaj njeri tjetrit pa dallim feje e rrace,ku n kunderten aktualisht ne shqiperi ekudo n bote nuk ka respekt midis tyre.si mendon ti kur je para tv e flite tne nje reportazh ,ku islamistet terroriste vendosen bombe ne nje xhami?ose radikalizmi europian eshte shkaku kryesor i dobesimit te besimit kristian,duke rreziku deri ne ateizem...?
 

Hektor12

Locus omnem
per mua ska rendesi musliman a kristian veso me zemer e shpirt e jo me institucion kjo eshte zgjidhja ime
 

hareid

Papirus rex
Me duket se disa nuk kane fare njohuri ne fete. Nuk duhet marre si shembull veprimet e ekstremisteve injorante per te u fajesuar fete. Cdo njeri qka lexuar libra fetare dhe i ka kuptuar ato, KURRE nuk do te behet as ekstremist dhe as terrorist. Ai gjithnje do te dij t'i respektoj mendimet, ndjenjat, besimet e te tjereve.
Ata qe e njohin mire fene, kurre nuk do te thone, ashtu sic ka thene Lenini se "feja eshte opium per popullin".
Perrkundrazi, feja ne qenesine e saj eshte detyre, obligim dhe pergjegjesi. Ajo nuk eshte shfrenueshmeri dhe braktisje, e as ikje nga pergjegjesia, prandaj edhe nuk eshte opium. Feja muk kerkon qe njeriu te behet pertac. por kerkon gjithnje qe i te jet i shkathet, te jet aktiv, te punoj, te mesoj.....
Konsumuesi i droges i largohet pergjegjesive, ai mastrohet me iluzionin se casti i tij (kur eshte nen ndikimin e droges) eshte mbreteria e tij. Ne ato momente ai nuk ka as kontrolle dhe as pergjegjesi, prandaj mendon se eshte i lire te veproj cka te deshiroj. Kjo nuk ka fare lidhje me ate njeriun tjeter fetar qe e ndjen veten pergjegjes jo vetem per vetvehten e vet, jo vetem per familjen e vet, por e ndjen vehten pergjegjes edhe per fqiun me te larget, eshe per njeriun me te larget qe ka nevoj per ndihmen e tij. "Nuk mund te jete besimtar i vertete ai person i cili flen i ngopur, perderisa fqiun e tij nuk e zen gjumi nga uria".
Pergjegjesia ndaj vetvehtes, ndaj familjes, ndaj shoqerise, ndaj botes bimore dhe asja shtazore ne pergjithesi, nuk mund te jete opium.....
 

scadarsko

Locus omnem
Me duket se disa nuk kane fare njohuri ne fete. Nuk duhet marre si shembull veprimet e ekstremisteve injorante per te u fajesuar fete. Cdo njeri qka lexuar libra fetare dhe i ka kuptuar ato, KURRE nuk do te behet as ekstremist dhe as terrorist. Ai gjithnje do te dij t'i respektoj mendimet, ndjenjat, besimet e te tjereve.
Ata qe e njohin mire fene, kurre nuk do te thone, ashtu sic ka thene Lenini se "feja eshte opium per popullin".
Perrkundrazi, feja ne qenesine e saj eshte detyre, obligim dhe pergjegjesi. Ajo nuk eshte shfrenueshmeri dhe braktisje, e as ikje nga pergjegjesia, prandaj edhe nuk eshte opium. Feja muk kerkon qe njeriu te behet pertac. por kerkon gjithnje qe i te jet i shkathet, te jet aktiv, te punoj, te mesoj.....
Konsumuesi i droges i largohet pergjegjesive, ai mastrohet me iluzionin se casti i tij (kur eshte nen ndikimin e droges) eshte mbreteria e tij. Ne ato momente ai nuk ka as kontrolle dhe as pergjegjesi, prandaj mendon se eshte i lire te veproj cka te deshiroj. Kjo nuk ka fare lidhje me ate njeriun tjeter fetar qe e ndjen veten pergjegjes jo vetem per vetvehten e vet, jo vetem per familjen e vet, por e ndjen vehten pergjegjes edhe per fqiun me te larget, eshe per njeriun me te larget qe ka nevoj per ndihmen e tij. "Nuk mund te jete besimtar i vertete ai person i cili flen i ngopur, perderisa fqiun e tij nuk e zen gjumi nga uria".
Pergjegjesia ndaj vetvehtes, ndaj familjes, ndaj shoqerise, ndaj botes bimore dhe asja shtazore ne pergjithesi, nuk mund te jete opium.....
vetem dy pyetje zotni,perse drejtuesit me te larte te fese islame nuk denoncojne aktet e pa pergjegjeshme qe po kryejne terroristet islamik ne vendet e shejta islame,si vendosje bombash ne xhamija apo ne tregje te mbushura plot me njerez ne Islamabad apo bagdad........keshtu luftohet amerikani atje duke vrare femije e e njerez vllezer e motra te tyre islame?dhe e dyta perse kurani i shejte ndodhet ne duart e vatikanit sot?i verteti ne exzemplarin e saj ndollet ne seline e shejte sot,e jo ne vende si arabie saudite....
 

hareid

Papirus rex
Nuk mund te flase ne emer te te gjithe drejtuesve me te larte te fese islame, sepse ka shume drejtues te larte qe jane marioneta te vendeve te huaja, ka shume drejtues qe per intereset personale i nxisin aktet e tilla tmerruese....
Une mundem te flase ne emer te dijetareve islam, ne emer te besimtareve qe njohurite fetare i kane me te lexuar dhe jo me te degjuar....Cdo besimtar i tille e dine fare mire se aktet terroriste qofte neper xhamia, kisha, teqe, apo vende te tjera, jane akte qe feja i denon ne menyre me te ashper. "Kush e vret nje njeri te pafajshem, eshte sikur e ka vrare gjithe boten, kush e shpeton nje njeri eshte sikur e ka shpetuar gjithe boten" Citati i tille e ben shume te qarte se feja i denon ashper aktet terroriste. Cdo akt kamikaz nuk ka fare lidhje me fene islame sepse Feja islame vetevrasjen, ne cfaredolloj rrethanash, e ndalon rreptesisht. Pra, nje njeri qe ne nje xhami apo treg publik vetevritet duke i marre me vete edhe me dhjetra jete te pafajshem, ka bere krime te shumta. Krimi i pare eshte krimi ndaj vetvehtes -Vetevrasja- , krimet tjera qe pasojne jane krimet ndaj cdo jete te personave te pafajshem.

Sa i perket pyetjes se dyte: "perse kurani i shejte ndodhet ne duart e vatikanit sot? i verteti ne exzemplarin e saj ndollet ne seline e shejte sot,e jo ne vende si arabie saudite." Kete gje e degjoj per here te pare nga ju sot!!! Nuk kam has ne asnje tekst ku shkruan se "Egzemplari origjinal i Kur'anit, i kohes se khalifit Osman, ndodhet ne Vatikan"!!! Kam lexuar qe ky egzemplar sot ndodhet ne muzeun e qytetit Tashkent ne Uzbekistan por jo ne Vatikan....
 

scadarsko

Locus omnem
Nuk mund te flase ne emer te te gjithe drejtuesve me te larte te fese islame, sepse ka shume drejtues te larte qe jane marioneta te vendeve te huaja, ka shume drejtues qe per intereset personale i nxisin aktet e tilla tmerruese....
Une mundem te flase ne emer te dijetareve islam, ne emer te besimtareve qe njohurite fetare i kane me te lexuar dhe jo me te degjuar....Cdo besimtar i tille e dine fare mire se aktet terroriste qofte neper xhamia, kisha, teqe, apo vende te tjera, jane akte qe feja i denon ne menyre me te ashper. "Kush e vret nje njeri te pafajshem, eshte sikur e ka vrare gjithe boten, kush e shpeton nje njeri eshte sikur e ka shpetuar gjithe boten" Citati i tille e ben shume te qarte se feja i denon ashper aktet terroriste. Cdo akt kamikaz nuk ka fare lidhje me fene islame sepse Feja islame vetevrasjen, ne cfaredolloj rrethanash, e ndalon rreptesisht. Pra, nje njeri qe ne nje xhami apo treg publik vetevritet duke i marre me vete edhe me dhjetra jete te pafajshem, ka bere krime te shumta. Krimi i pare eshte krimi ndaj vetvehtes -Vetevrasja- , krimet tjera qe pasojne jane krimet ndaj cdo jete te personave te pafajshem.

Sa i perket pyetjes se dyte: "perse kurani i shejte ndodhet ne duart e vatikanit sot? i verteti ne exzemplarin e saj ndollet ne seline e shejte sot,e jo ne vende si arabie saudite." Kete gje e degjoj per here te pare nga ju sot!!! Nuk kam has ne asnje tekst ku shkruan se "Egzemplari origjinal i Kur'anit, i kohes se khalifit Osman, ndodhet ne Vatikan"!!! Kam lexuar qe ky egzemplar sot ndodhet ne muzeun e qytetit Tashkent ne Uzbekistan por jo ne Vatikan....
per sqarim:ne vitin 1972 ne xhamine e sanna yemen ,u gjet nje broshure dorshkrimesh koranike ku mbas analizave ne vatikan,konstatoi se eshte nje koran ne gjuhen evjete yemenite...dhe sot ndollet ne vatikan .ndesa prej shekujsh ka me mijra faqe koranike qe exsistojn ne vatikan dhe kan zanafille te hershme dorshkrimi.
 

hareid

Papirus rex
Nuk e mohoj ate qe thoni ju. Eshte e mundur qe ne Vatikan te kete doreshkrime te tilla, mirepo sa i perket egzemplarit me te vjeter te Khalifit Osman, e kam lexuar me saktesi qe ai ndodhet ne muzeun e qytetit Tashkent te Uzbekistanit.
 

scadarsko

Locus omnem
Nuk e mohoj ate qe thoni ju. Eshte e mundur qe ne Vatikan te kete doreshkrime te tilla, mirepo sa i perket egzemplarit me te vjeter te Khalifit Osman, e kam lexuar me saktesi qe ai ndodhet ne muzeun e qytetit Tashkent te Uzbekistanit.
ok dhe une nuk e dyshoj thenjen tende zotni.por them se té perbashket kristianizmi dhe islamizmi kan vetem nje problem:ate devijim ,qe kan arritur duke sunduar me shtime plus ligje nga shkollat si ajo medrassa per islamizmin dhe shkollat fondamentale jezuite pe rkristianizmin......te gjithe kur kryejn keto shkolla i shikjoj si njerez te formuar plus nga presioni edukativ ne ato shkolla se sa bindja natyrale ndaj librave te shenjte,me nji fjal aty fillon extremizmi duke rritur presion dhe nervin per rivaliteit.
 

hareid

Papirus rex
ok dhe une nuk e dyshoj thenjen tende zotni.por them se té perbashket kristianizmi dhe islamizmi kan vetem nje problem:ate devijim ,qe kan arritur duke sunduar me shtime plus ligje nga shkollat si ajo medrassa per islamizmin dhe shkollat fondamentale jezuite pe rkristianizmin......te gjithe kur kryejn keto shkolla i shikjoj si njerez te formuar plus nga presioni edukativ ne ato shkolla se sa bindja natyrale ndaj librave te shenjte,me nji fjal aty fillon extremizmi duke rritur presion dhe nervin per rivaliteit.

Edhe une mendoj se problemi qendron te devijimet e ndryshme....Si pasoj e ketyre devijimeve u formuan edhe sekte te ndryshme, drejtime te ndryshme.... Ca nga keto edhe teper radikale, teper ekstremiste, perdorin dhune ndaj cdo gjeje qe nuk ka te bej me fen e tyre. Psh. Si ne fene Islame ashtu edhe ne ate krishtere, hebreje ka shume drejtime, sekte, rryma qe pretendojne se vetem ata kane te drejte. Per ta cdonjeri qe nuk vepron sikur ata, eshte pabesimtar.
Mua personalisht me ka rene rasti qe nje perkatesi i drejtimit vahabist te me quaj pabesimtar sepse nuk kam mjeker!!
Keta jane shkatrrimtaret e fese, sepse ata nuk i ndjekin urdherat kryesore te fese si psh: Dashurine ndernjerezore, ndihmen ndaj njeri tjetrit, mesimin, leximin, studimin, respektin dhe tolerancen ndaj besimtareve te feve tjera. Ata merren me shume me gjera qe nuk kane te bejne fare me fene, i interpretojne librat e shejte dhe thenjet e profeteve sipas qejfit dhe interesit te tyre, prandaj edhe dhuna, vrasjet, terroret behen ne emer te Zotit, ne emer te profetit, ne emer te fese.....
 

scadarsko

Locus omnem
Edhe une mendoj se problemi qendron te devijimet e ndryshme....Si pasoj e ketyre devijimeve u formuan edhe sekte te ndryshme, drejtime te ndryshme.... Ca nga keto edhe teper radikale, teper ekstremiste, perdorin dhune ndaj cdo gjeje qe nuk ka te bej me fen e tyre. Psh. Si ne fene Islame ashtu edhe ne ate krishtere, hebreje ka shume drejtime, sekte, rryma qe pretendojne se vetem ata kane te drejte. Per ta cdonjeri qe nuk vepron sikur ata, eshte pabesimtar.
Mua personalisht me ka rene rasti qe nje perkatesi i drejtimit vahabist te me quaj pabesimtar sepse nuk kam mjeker!!
Keta jane shkatrrimtaret e fese, sepse ata nuk i ndjekin urdherat kryesore te fese si psh: Dashurine ndernjerezore, ndihmen ndaj njeri tjetrit, mesimin, leximin, studimin, respektin dhe tolerancen ndaj besimtareve te feve tjera. Ata merren me shume me gjera qe nuk kane te bejne fare me fene, i interpretojne librat e shejte dhe thenjet e profeteve sipas qejfit dhe interesit te tyre, prandaj edhe dhuna, vrasjet, terroret behen ne emer te Zotit, ne emer te profetit, ne emer te fese.....
ateher perse nuk paskan aq force si drejtuesit ne vatikan apo ato ne arabie saudien,te bejn presion qeverive kudo ne bote qe te ndalohen keto sekte apo prétendues te rinj qe te ndalohen rreptesisht me ligje ,dhe te tregojn vertetesin se nga kush vjen gjith ky inad po ta quajme ndaj hakmarrjeve pa kuptim?te vrasim ne emer te zotit,te therim bageti ne emer te zotit,cdo gje te keqe ja vejme zotit ...ateher dicka sikur nuk ka reale?eshte thjesht te pretendojm gjithmon hajt se nje dit zoti do reagoje.........po jeten e njerezve cili do ta mbroje?
 

joetisti_

Locus omnem
o opium eshte drog zotni e jo diktatura e hitlerit enverit a qa po di une me shume....shembulli e krahasim opium pe rpopull ka domethenje te madhe ......kur bie pre ndaj droges ska mjek q été ben derman,keshtu dhe feja kur ti han dhija librat e trute i thojm n shkoder ik bani derman vedit se smush per ket dernja.feja ka vetem qellime influencime e dominim ,ashtu si ne planet ushtarake per zaptim e perfitime teritori.
personalisht kam perzierje feje ne familje baba e nene te feve te ndryeshme,e shikjoj me kjarte domethenjen e fese.....rendesia eshte respekti ndaj njeri tjetrit pa dallim feje e rrace,ku n kunderten aktualisht ne shqiperi ekudo n bote nuk ka respekt midis tyre.si mendon ti kur je para tv e flite tne nje reportazh ,ku islamistet terroriste vendosen bombe ne nje xhami?ose radikalizmi europian eshte shkaku kryesor i dobesimit te besimit kristian,duke rreziku deri ne ateizem...?
Une personalisht nuk besoj e megjithate kam respekt per mendimin e secilit. Besimtare ka edhe njerez te pjekur e me inteligjence te madhe perfshire edhe shkencetare te suksesshem. Nuk besoj se ata jane genjyer apo jane opiumizuar nga dikush. Ata besojne dhe ndihen mire ashtu. Askush nuk thote dot se e kane gabim. Ekstremitetet nuk jane te lidhura me besimin e vertete. Ashtu si disa ateiste me besimin apo mosbesimin e tyre kane kaluar ne ekstremitete te dhembshme. (Te permenda Hitlerin, Stalinin etj)
"Jeto dhe lejo te jetojne"
 
Top