Cfare kane te perbashket krishterimi dhe islami?

Universal

AnonymouS
Armiku kryesor i fese eshte vete feja e cila krijon perçarje mes njerezve.
Myslimanet i perçmojne te krishteret dhe te krishteret perçmojne myslimanet,
e verteta keshtu eshte pavaresisht se ne siperfaqe tolerohen ndersjelltas por perderisa fete e quajne njera tjetren te devijuar ose jo te drejte atehere nuk ka se si te jete ndryshe.

Nese ai personi do te bej thirrje per tolerance nderfetare atehere thirrja "mos shikoni kisha e xhamia, feja e shqiptarit eshte shqiptaria" eshte me se e mjaftueshme.
Feja eshte ajo qe i shtynte myslimanet te perkrahnin turqit, dhe ortodokset te perkrahin grekun dhe katoliket te perkrahin vatikanin,
vetem se nuk ka ngeleur njeri qe perkrah shqiperine se fatkeqsisht ne nuk kemi nxjerre asnje profet, perveç sulltan nuvruzit qe shyqyr per fat kemi nje fe betktashijte, qe jane vetem ne shqiperi e besoj se vetem ata mendojne per shqiperine, meqe kemi edhe kryegjyshaten boterore ne shqiperi.

Por per sa kohe te kete mbi dhe njerez per te cilet feja eshte me e rendesishme se njeriu dhe vendosin fene ne plan te pare tolerances ti pime lengun. Vete fete jane jo-tolerante ne esence, e ku do ta nxjerrim tolerancen ne?

Thuaj shyqyr qe ne shqiperi njerezit nuk marrin shume vesh nga feja dhe mysliman e te krishtere njesoj jetojne dhe nuk kane dallim perveç emrit.
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
ne gjdo teme duhet medhan pergjigjje po duhet medha si duhet kur nuk di mos jep .po e vertete eshte eshte qe jame idot masi nuk tkam ngat se ekishmi pa kush eshte idiot ti apo une.deri sot askush sumka thane idiot.ti nashta je msu dhe i gjane njerezit qe juthu idiota.idiot munesh mi thane familjes tane e jo mu.une jame pergjigj ne pytjen dhe tukum pergjegje ne ate qe kishe thane muslimanizmi dhe krishterizmi jane perralla nuk jane perralla.une edhe pse i perkas fese islame une i rrespektoj te gjitha fete dhe besimet e tjera.por ti qoban i deleve ti nuk beson askund.per kete nuk e toleroj askend muma ofendu besimin tim.a eshte perrall a jo besimi muslimam.krishter ose te tjerat ti nuk ke met mi vlersu,ti eshte me kontrollu vetveten.per kete pergjigjje ndoshta pak eshte e ashper dhe ofenduese per kete i kerkoj falje -albforumit administratorit por disa njerez si ky tipi e meritojne.ju faleminderit......
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
feja nuk ka lidhje me kombe.besimet jane te ndryshme kombi eshte nje shqiptar.kur te shkojsh ne sherbim ushtarak askush ste pyet ciles fe i takon por ushtar po shkon si shqiptar e jo si muslimane apo krishter.ne kosove ka ndodhe lufta por serbit nuk ika ineresu shka je ti musliman apo katolik per serbin ukan veq a je shqiptar asgje ma teper.ne kosove ka mjaft shqiptar qe i perkasin fese krishtere dhe shum prej tyre kane dhane jeten per lirin e kosoves.kombi nuk ka lidhje me fe.per mue mjafton me qene shqipetar e nuk me intereson ciles fe i takon.
 

scadarsko

Locus omnem
asgje te perbashket teorikisht....pervec se interesi i tyre te konkurojn ne shifra duke numeru njerezit si delet,per te dominu boten me injorance dhe mundesi vatra lufte,ku dihet tashmme 2000 vjet lufte behet ne emer kishes apo me vone xhamise....
 

albano

Primus registratum
Mendimi im rreth kesaj teme eshte qe: krishterimi dhe islami jane te dyja fe te verteta por me ndryshimin ne krishterimi ka devijuar nga urdheresat e Zotit duke i bashkangjitur atij nje zot
 

scadarsko

Locus omnem
Mendimi im rreth kesaj teme eshte qe: krishterimi dhe islami jane te dyja fe te verteta por me ndryshimin ne krishterimi ka devijuar nga urdheresat e Zotit duke i bashkangjitur atij nje zot
Kete e thet feja islame.....ku akuzojn t krisjtert se jezusi nuk a bir i zotit?po muhamedi qe beri per gru Aishen 9 vjece,zoti e pranon kte?
 

albano

Primus registratum
Kete e thet feja islame.....ku akuzojn t krisjtert se jezusi nuk a bir i zotit?po muhamedi qe beri per gru Aishen 9 vjece,zoti e pranon kte?
Ne qofte se aishja ka qen e zhvilluar normalisht sa per tu martuar ateher nuk shoh ndonje gje qe nuk shkon.
 

Sahit Rexhepi Keca

Valoris scriptorum
Krishterët dhe Muslimanët e kanë të përbashkët një Zot dhe besojnë në mënyra të ndryshme,kryesorja qe e besojnë një zot.
Detyra e jonë është të besojmë.Muslimanët në mënyrëne vetë Krishterët në mënyrën e vetë dhe për jkëtë e jepë e jep vlerësimin e Zoti e jo ne.
por te dyjat besime janë për Paqë.
A më së shumti qe e Kundërshtojnë Zotin dhe zkzistencën e tij janë Ateistat,por është për tu quditur më së shumti qe e përmendin Ateistat Zotin nuk e përmendin asnjë fe tjetër.ata janë njërëz janë që më së shumti i besojnë jetës Reale dhe Kohës.
për mu Ateistat janë të barabart me Kafshët.........
 

scadarsko

Locus omnem
Krishterët dhe Muslimanët e kanë të përbashkët një Zot dhe besojnë në mënyra të ndryshme,kryesorja qe e besojnë një zot.
Detyra e jonë është të besojmë.Muslimanët në mënyrëne vetë Krishterët në mënyrën e vetë dhe për jkëtë e jepë e jep vlerësimin e Zoti e jo ne.
por te dyjat besime janë për Paqë.
A më së shumti qe e Kundërshtojnë Zotin dhe zkzistencën e tij janë Ateistat,por është për tu quditur më së shumti qe e përmendin Ateistat Zotin nuk e përmendin asnjë fe tjetër.ata janë njërëz janë që më së shumti i besojnë jetës Reale dhe Kohës.
për mu Ateistat janë të barabart me Kafshët.........
ateizmi nuk ka asgje t keqe,pervec se jeton me tashmen.....nji jet kena ska jet mas vdekjes!
 

joetisti_

Locus omnem
Kane fillim te njejte, vazhdim te njejte dhe perfundim te njejte. Cudi qe per gjithe historine s'kane gjetur kompromis por vetem konflikte !!
 

scadarsko

Locus omnem
Kane fillim te njejte, vazhdim te njejte dhe perfundim te njejte. Cudi qe per gjithe historine s'kane gjetur kompromis por vetem konflikte !!
Ska perfundim te njete zotni!mos harro problemin madhor qe ka ideologjia islame,ku diten e kiametit profeti Isa ose ndryshe Jezusi do kthehet ne toke e kjo eshte dicka e rende per fene islame...e jezusi do jete shpetimtari ndersa profeti mohamed as nuk exsiston ate dite...
 

joetisti_

Locus omnem
Ska perfundim te njete zotni!mos harro problemin madhor qe ka ideologjia islame,ku diten e kiametit profeti Isa ose ndryshe Jezusi do kthehet ne toke e kjo eshte dicka e rende per fene islame...e jezusi do jete shpetimtari ndersa profeti mohamed as nuk exsiston ate dite...
Une fola ne parim. Tre gjera te perbashketa mund te jene: adhurojne nje zot, fjala e zotit eshte e shkruar, dhe kane disa personazhe te perbashketa si Abrahami.
S'besoj se fakti qe kane edhe gjera te ndryshme, justifikon konfliktin e tyre te perhershem.
 

scadarsko

Locus omnem
Une fola ne parim. Tre gjera te perbashketa mund te jene: adhurojne nje zot, fjala e zotit eshte e shkruar, dhe kane disa personazhe te perbashketa si Abrahami.
S'besoj se fakti qe kane edhe gjera te ndryshme, justifikon konfliktin e tyre te perhershem.
Konflikti i tyre i perhershem eshte qe te arrijn me do kusht dominim total te nje feje te e vetme ne rruzullin tokesor e pse jo neser te pretendojn se jan mbi zotin!
 

joetisti_

Locus omnem
Konflikti i tyre i perhershem eshte qe te arrijn me do kusht dominim total te nje feje te e vetme ne rruzullin tokesor e pse jo neser te pretendojn se jan mbi zotin!
E vertete. Mbaj mend nga historia kryqezatat qe benin lufte te shenjte duke shfarosur ne emer te nje Zoti qe ne kete rast vetem i tille s'mund te jete. Kurse ne kohen qe jetojme ne emer te nje Zoti qe prape vetem i tille s'mund te jete, hedhin ne ere veten si kamikaze.

Duhet te ndalet... ne emer te nje Zoti te vertete.
 

scadarsko

Locus omnem
E vertete. Mbaj mend nga historia kryqezatat qe benin lufte te shenjte duke shfarosur ne emer te nje Zoti qe ne kete rast vetem i tille s'mund te jete. Kurse ne kohen qe jetojme ne emer te nje Zoti qe prape vetem i tille s'mund te jete, hedhin ne ere veten si kamikaze.

Duhet te ndalet... ne emer te nje Zoti te vertete.
Vetem diktatura ka force te ndaloje,kete fenomen jo natyror!Kemi prove kur ishim vendi athe i veyem n bote....sa mire ishim,nuk kishim dallim mes njeri tjetri!visheshim thjeshte,edukata qytetare ishte maximum.
 

joetisti_

Locus omnem
Vetem diktatura ka force te ndaloje,kete fenomen jo natyror!Kemi prove kur ishim vendi athe i veyem n bote....sa mire ishim,nuk kishim dallim mes njeri tjetri!visheshim thjeshte,edukata qytetare ishte maximum.
Po. Edhe dha prova diktatura qe kaluam. E verteta eshte se e ndaloi me cmim shume mizor. Por te ndalosh nje te keqe me nje me te keqe akoma, s'ka kuptim.
Disa gjera na duken se ishin te mira dhe vertet ashtu ishin, por per te mbajtur ate rregull, te tjere e paguan me tortura e me vdekje. Vetem sepse donin lirine e te shprehurit.
 

scadarsko

Locus omnem
Po. Edhe dha prova diktatura qe kaluam. E verteta eshte se e ndaloi me cmim shume mizor. Por te ndalosh nje te keqe me nje me te keqe akoma, s'ka kuptim.
Disa gjera na duken se ishin te mira dhe vertet ashtu ishin, por per te mbajtur ate rregull, te tjere e paguan me tortura e me vdekje. Vetem sepse donin lirine e te shprehurit.
Cmimi nuk ishte mizor,sepse te pakten qetesoi ujratqe vlonin me urrejtjen kunder njeres besim fetar n tjetren.....dashuria mes nje femre islame dhe djali kristjan ishte fundi i botes,ku pse jo ka rifilluar dhe tani!duhet te jemi koshiente se nga feja skemi asgje me rendesi sot,ku dhe festat sikur kane zere pluhur...::..nuk kan at atmosferen eviteve ku erresira mbizotronte....shikjo pak hakmarrjet ne vende arabe,ku ato vendosin bomba ne xhamija,e kujt ja vendosin?velli vellase...:
 
Top