C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Kondrapedali

Kondrapedali
Eh, liria. Mendoj se liria është mirëqenia e gjithsecilit. Kur nuk ndien miza nën lëkurë në një aksion që kryen atëherë aksioni është kryer në liri të plotë. Pra, çdo njeri mund të jetë i lirë nëse kryen atë që ai e gjykon të drejtë (sipas ligjit, traditës, mendjes së vet apo të tjera). Megjithatë, lirinë mund ta copëzojmë në shumë liri; liri mendimi, veprimi, fizike, financiare, etj.

Liria absolute është budallalëk të diskutohet pasi njerëzit nuk mund ta konceptojnë prandaj ka dhe divergjenca në përkufizimin e saj.
 
D

dila

Guest
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Kur mbusha 18 vjec i kerkova prinderve te me trajtoni si te rritur. Me fjale te tjera kerkova me teper liri. Im ate me tha: Per cdo gje qe paguan ti vendos vete, per cdo gje qe paguaj une dhe mami vendosim ne.
Kjo ndodhi e thjeshte mu kujtua kur lexoja shkrimet tuaja. Per mendimin tim liri do te thote zgjedhje. Sa me teper zgjedhje te kesh aq me i lire je. Nga ana tjeter varet nga secili sa i lire do te jete, sa liri do. Dikush e sheh si liri faktin qe punon 40 ore ne jave per dike dhe ushqehet me idene 40 ore ne jave per 40 vite do arrish dicka. Per mua kjo eshte roberi psh. Nuk dua te tregohem materialist por per mua liria eshte e lidhur ngushte me lirine financiare. Sa i lire je ti kur ne te ardhurat e tua vendos shteti apo pronori per te cilin punon? Nese ata te ndalin rrogen sa kohe mund te jetosh ne te njejten gjendje si me pare?

Prap e perseris dhe them sa me teper fuqi te kesh te te ardhurat aq me i lire je. Dhe per ta mbyllur do thoja: NESE NJEREZIT E MIRE DO KISHIN ME SHUME PARA DO BENIN ME TEPER VEPRA TE MIRA.
 

Sweety el

Locus omnem
  • "Aty ku mbarojne te drejtat e mia, fillojne te drejtat dhe lirite e tjetrit." Joandi
  • "Nuk ia vlen të kesh lirinë nëse kjo nuk nënkupton pasjen e lirisë për të gabuar".
  • "Nëse ju i ndiqni mësimet e mia, ju jeni me të vërtetë nxënësit e mi. Atëherë ju do të njihni të vërtetën, dhe e vërteta do t´ju bëjë të lirë."
 

Sweety el

Locus omnem
Liria është mundësia e njeriut për të vepruar pa shtrëngime sipas dëshirave, interesave, qëllimeve të tija, si edhe aftësia e vetëvendosjes në zgjedhjet e tij për të vepruar pa lënduar të tjerët.
Liria tregon të qenurin i lirë, kushtin e njeriut që nuk është i burgosur dhe ka shtrëngime, nuk është i kufizuar apo i penguar. Liria në një kuptim më të gjerë është aftësia e njeriut për të vepruar e menduar me vetëvendosje të plotë, është kushtëzimi i njeriut që mund të veprojë sipas zgjedhjeve të veta, në disa raste falë një fuqie të veçantë të pranuar nga ligji.
Mund të thuhet se kush kryen një veprim është i lirë, kur ka mundësinë e zgjedhjes, dhe veprimi vete është i matur; i vetvetishëm; i rastësishëm dhe jo lëndues apo shqetësues për të tjerët.
Liria nuk duhet të ngatërrohet me të drejtën dhe me lejen.
Në besimet fetare, liria mund të përmbledhë pranimin paqësor të realitetit. Çështja teologjike e lirisë përgjithësisht përqendrohet në pajtimin e përvojës apo realitetit të lirisë së brendshme me plotfuqinë e hyjnores.
 

gangsterja

Primus registratum
Liria eshte ajo ndjesi kur ne perjetojme dhe e dime shume mire se kemi te drejtat tona dhe mund te themi ate cka mendojme pa pasur frike(gezojme pavaresi te plote).
 

The decatur

Perjashtuar nga Albforumi
Kur eshte emer njeriu shkruhet me te madhe.

Une e njoh por s'me njeh ajo...
Epo nuk jam nxenes i mire une,prandaj nuk e dija.
Si eshte ajo?
Eshte ndonje cik e bukur?
ore joetisti po ky princi kush eshte se po ti ben te gjitha postimeve te tua like???
 

joetisti_

Locus omnem
Epo nuk jam nxenes i mire une,prandaj nuk e dija.
Si eshte ajo?
Eshte ndonje cik e bukur?
ore joetisti po ky princi kush eshte se po ti ben te gjitha postimeve te tua like???
Po te gjithe mesojme nga njeri-tjetri. Albforumi eshte nje mjet shume i mire per ta mundesuar kete. Pyete princin se kush eshte. Pse me pyet mua??
 

The decatur

Perjashtuar nga Albforumi
Ti je i afte te hiqesh si dikush tjeter dhe realisht ta njoh per mire kete aftesi qe ke. Kurse une nuk njoh asnje dialekt, jo me pastaj te flisja si banor i Decanit !!
princ, kam vene re qe eshte djale me vlera.
po po nje djale qe ngaterron teknologjine e kompjuterave me filozofine e shkrimtareve.
 
Top