C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Kordelja

Valoris scriptorum
C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Liria eshte nje mundesi veprimi dhe jo mendimi.
Liria qendron ne vetevendosje.
Liria gjendet ne fuqine e arsyes sone, te vullnetit tone mbi qenien tone mbi jeten tone.
Vetem jeta e lire mund te kete nje vlere morale.

Te jesh i lire eshte nje pasuri; te behesh i lire eshte te zesh qiellin me dore-(Fihte)
 

^SHIU^

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

liria nuk ekziston eshte vetem nje iluzion i krijuar nga njerezit.sorry per ata qe besojne ne liri dhe u zhgenjyen
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

zana_e_malit
Anëtar/e
Anetar/e # 343

Shkruajtur më 05. Dhjetor 2002 14:20
--------------------------------------------------
"we are condemned to freedom. to say you have no choice is a choice in itself"
Dakort jeni me keto fjale , jo se po patet gje kunder mund ta shkruni:)
--------------------------------------------------
Postime: 90 | Nga: geneve | Regjistruar: Nëntor 2002 | IP: e Regjistruar |
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

keep_away_from_children

I/e sapoardhur
Anetar/e # 1610

Shkruajtur më 22. Janar 2003 15:05
--------------------------------------------------
Ekziston liria apo mungojne njerezit e lire?(mundesisht fjalen liri merreni nje kompleksitet sa me te gjere)

--------------------
mo me cani koken

--------------------------------------------------
Postime: 3 | Nga: itali | Regjistruar: Janar 2003 | IP: e Regjistruar |
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

mistiku
Anëtar/e
Anetar/e # 1386

Shkruajtur më 22. Janar 2003 19:52
--------------------------------------------------
Liria ekziston dhe është madhështore, por nga egoizmi, makutëria etj. etj. shumë e duan vetem për vete dhe ua cenojn të tjerëve. Prandaj për fajin e politkanëve, klerikëve të të gjitha religjioneve dhe e intelektualëve, sot në Planet ka më shumë robëri se Liri!
--------------------------------------------------
Postime: 197 | Nga: SH B A | Regjistruar: Dhjetor 2002 | IP: e Regjistruar |
 

PrInCiPiEl

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Rambla
Anëtar/e
Anetar/e # 1035

Shkruajtur më 23. Janar 2003 15:18
--------------------------------------------------
Ne teori ekziston por se sa ekziston ne praktike nuk jam shume e sigurt. Siç thote mistiku jane "njerezit e fese" qe e pengojne por une mendoj qe jemi dhe ne qe hezitojme te bejme dicka sepse kemi frike nga paragjykimet. keshtu qe une do te thoja qe fatkeqesisht liria eshte shume e limituar nga morali (nga "vlerat").

--------------------
Nuk ekziston mekat tjeter perveç budallikut.
Oscar Wilde

--------------------------------------------------
Postime: 31 | Nga: itali | Regjistruar: Nëntor 2002 | IP: e Regjistruar |
 

piktori

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Liria eshte nje mundesi veprimi dhe jo mendimi.
i don't thing so. ne kete bote nuk ka liri, ajo ekziston vetem ne teori si nocion dhe kurre nuk ka ekzistuar DHE NE GENJEJME VETEN KUR THEMI SE JEMI TE LIRE.
Liria qendron ne vetevendosje.
Liria gjendet ne fuqine e arsyes sone, te vullnetit tone mbi qenien tone mbi jeten tone.
Vetem jeta e lire mund te kete nje vlere morale.

Te jesh i lire eshte nje pasuri; te behesh i lire eshte te zesh qiellin me dore-(Fihte) [/qb]
QE NE MOMENTIN KUR TI MENDON SE JE I/E LIRE FILLON DHE KUPTON SE JE SHUME LARG SAJ
 

piktori

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Fillimisht postuar nga piktori:
[qb]
Fillimisht postuar nga Kordelja:
[qb] Liria eshte nje mundesi veprimi dhe jo mendimi.
i don't thing so. ne kete bote nuk ka liri, ajo ekziston vetem ne teori si nocion dhe kurre nuk ka ekzistuar DHE NE GENJEJME VETEN KUR THEMI SE JEMI TE LIRE.
Liria qendron ne vetevendosje.
Liria gjendet ne fuqine e arsyes sone, te vullnetit tone mbi qenien tone mbi jeten tone.
Vetem jeta e lire mund te kete nje vlere morale.

Te jesh i lire eshte nje pasuri; te behesh i lire eshte te zesh qiellin me dore-(Fihte) [/qb]
QE NE MOMENTIN KUR TI MENDON SE JE I/E LIRE FILLON DHE KUPTON SE JE SHUME LARG SAJ [/qb]
PASTAJ DHE NJE GJE TJETER NUK KUPTOJ. SI MUND TE ZESH QIELLIN ME DORE?
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Piktori: me mire pyet Kontin e Monte Kristos ose ndonje qe e ka provuar privimin e lirise edhe pse diten qe e kreu ate qe kreu nuk e mendonte demin qe i shkaktoi vetes.

Ne fakt vlera dhe qellimi i kesaj teme jane dicka me shume se liria fizike. /pf/images/graemlins/wink.gif
 

ADRIA

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Liria eshte gjeja me e vyer qe njeriu mund te kete. Veçse besoj se kurren e kurres s'mund te kesh Liri te Plote, Absolute, sado te perpiqesh, ta kerkosh, ta duash, etj. Liria vertet eshte shume abstrakte. Ekziston me shume ne mendjen e njeriut sesa ne shpirtin e tij. Mendoj se te jesh i lire shpirterisht eshte edhe me mire, me e nevojshme sesa te jesh i lire fizikisht. Eshte njesoj si puna e atij abuzimit qe shpesh here nje fjale e rende dhe e hidhur, banale ta vret shpirtin me shume sesa nje shuplake apo nje e goditur. :confused:

ADRIA :cool:
 

atman

Forumium maestatis
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

LIRIA ESHTE LUKS, JO TE GJITHE MUND TA GEZOJNE!
BISMARK
 

magic

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Bashkohem me mendimin e dy parafolseve me siper dhe si gjithmone Dajaku ia ka futur kot. Ky djale fle upside down cdo nate me duket dhe mengjeseve zgjohet pa jorgan. Ftohet i ziu, ska faj prandaj flet keshtu si nje femije cerdheje.
 

nike palkola

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Vlera e sajë është e madhe! Mund të fitohet dhe jetohet me Dashuri, mëshirë, zemërmirësi, zemërgjërësi, zemërbutësi, me zemërpërvuajtësi! Ekzistenca - Zoti ua ka lënë njerëzve në vullnetin e tyre lirinë e zgjedhjes për çdo gjë, dhe njerëzit për fat të keq kanë zgjedhur negativen.
Liria është në gjithë universin. Liria mund të jetë edhe në shpirtin e një të syrgjynosuri, dhe mund të mos jetë në shpirtin e një njeriu që jeton në shoqëri të lirë! Liria nuk është anarshi.
P.sh. Komunistet shqipfolës thanë pas luftës dytë bot. se e çliruan Shqipërinë nga okupatori dhe sollen lirinë, çka nuk është aspak e vërtetë! Ata sollën robëri nga ata dhe nga ideologjia hegemoniste-kolonialiste pansllave me emër komunizem!
Për Liri edhe Zoti e lejon luftën, kur nuk ke rrugë tjetër!
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Liria eshte ajo pasuri tokesore te cilen jo te gjithe njerezit jane gati ta shijojne dhe ta perdorin. Keshtu, nje pjese e mire e tyre shpik zoter imagjinare, ne gjendje qe te kontrollojne lirine e tyre...
 

Herkuli

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Liria e vertete eshte te njohesh Krijuesin tend dhe ti jesh rob atij.
LIria eshte ti shpetosh kurtheve te jetes toksore.
Liria vjen vetem duke ditur kufirin tone ne kete jete.
Meqe asnje njeri nuk di se ca te bej me lirin e vet ose do ishte shume i rrezikshem per lirin e te tjereve, gjeja me mire eshte t'ja dorezoj lirine e vete Krijuesit, dmth te ndegjoj urdherat e tij, te ndjek rrugen e profeteve te tij dhe vetem atehere ai nuk do jete skllav kesaj jete. Shume njerez qe pretendojne se jane te lire nuk jane vecse pengje te ides se tyre per lirine. Te burgosur ne ide te tilla se mund te bejne c'te duan, ata nuk bejne asgje pervetem se shkatarojne veten e tyre. Zoti i drejtofte! AMIN
 

Vis Elbasani

Forumium praecox
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Fillimisht postuar nga Gjergj Elez Alia:
[qb] Liria e vertete eshte te njohesh Krijuesin tend dhe ti jesh rob atij.
LIria eshte ti shpetosh kurtheve te jetes toksore.
Liria vjen vetem duke ditur kufirin tone ne kete jete.
Meqe asnje njeri nuk di se ca te bej me lirin e vet ose do ishte shume i rrezikshem per lirin e te tjereve, gjeja me mire eshte t'ja dorezoj lirine e vete Krijuesit, dmth te ndegjoj urdherat e tij, te ndjek rrugen e profeteve te tij dhe vetem atehere ai nuk do jete skllav kesaj jete. Shume njerez qe pretendojne se jane te lire nuk jane vecse pengje te ides se tyre per lirine. Te burgosur ne ide te tilla se mund te bejne c'te duan, ata nuk bejne asgje pervetem se shkatarojne veten e tyre. Zoti i drejtofte! AMIN [/qb]
"Liria eshte te jesh rob i dikujt..." Pa hyre ne fyerje e ironi, kjo eshte vetkundershtia me e madhe qe me kane zene syte ne forum! Se si mund ta shpjegoni ju kete...
 
  • Like
Reactions: abs

nike palkola

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Pajtohem që nuk duhet të jemi robër të askujt. Zotin duhet me e dashur, edhe duke dashur çdogjë që të rrethon. Zoti nuk do të jemi robër të Tij. Ai dëshoron të jemi të lirë, të ndershem, të mirë, të ditur, të lumtur etj. Të bëhemi DASHURI!
Klerikët duan të jemi robër, dhe jo të ditur!
 
Top