C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

zog

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

ju femrat jeni shume moraliste. ne kuptim qe pothuaj gjithçka e lidhni me vlera morale ose materiale. e madhe e vogel ose e mire e keqe, kjo ose ajo.

ndersa une ato qe rrefeva i kisha ne kuptim sidhe vlere metafizike, dmth permbi te mires e se keqes.
njeriu ne fakt nuk kerkon te beje mire, ngaqe kjo eshte shume relative. te bej mire ty psh duke te fut tek puna ime e ne te njejten kohe i bej keq nje kandidatit tjeter qe me njeh e qe kerkon te njejtin vend. ky thote, çfare maskarai zogu qe vendin ja dha absit e jo mua.

mesa kuptoj une njeriu kerkon PERSOSJEN ESTETIKE sesa ate MORALE ne jete. nje person i bukur (kjo nuk ka lidhje me bukurine fizike vetem por me imazhin tone te pergjithshem estetik, robat, banesa, eleganca ne te folur, persosmeria ne gjestikulacion, e te tjera) eshte me i mirenjohur nga nje person i mire.
 

abs

nuk e di...
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Nje version tjeter i lirise simbas meje eshte, arritja e pikes ne vetvehte te mos pasjes nevoj me i mbush mendjen kujt cfare aftesie ke :D
 

zog

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

qe ti mbushesh vetes mendjen qe s'ke hiç nevoje ti tregosh gje tjetrit, eshte ne te vertete e kunderta, ajo qe ti duhet ti mbushesh mendjen tjetrit per ti mbushur mendjen vetes.

kjo dotethote qe njohja e vetes vjen vetem prej njohjes se botes. ndryshe ngel nje cop gomar me syt hap.

njeriu eshte qenie SOCIALE dhe si e tille ka nevoje per shoqeri (jo ne kuptimin e ngushte midis shokesh por societe, pra midis njerezish). çdo gje bile e arrin nepermjet kesaj.
 

Hellena

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

Pse duhet te jesh i lire patjeter , me mire ne roberi , jeta vete eshte nje burg duam apo sduam ne jemi te limituar nga dicka gjithmone .(me mire ta pranojme se sa ta luftojme)
 

zog

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

sepse njeriu fiziollogjikisht eshte KAFSHE si te gjitha te tjerat e pyllit. vetem se i ka mbush mendjen vetes qe nuk eshte e tille dhe kjo i jep te drejten te mendoje ose imagjinoje sikur ka lind per nje qellim qe megjithese sado qe eshte rrekur nuk e ka gjetur dot, te pakten deri tani.

pra e gjitha nuk eshte veç LOJE, me bere sikur, pra me e mbush mendjen vetes qe kemi nje far vlere e nuk kemi lind vetem ti bejme hije tokes.
 

ALTIN

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

e thelle shum si pyetje skam kohe tani /pf/images/graemlins/booki.gif
 

antip

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
sepse njeriu fiziollogjikisht eshte KAFSHE si te gjitha te tjerat e pyllit.

[/ QUOTE ]

Ketu me duhet te te korrigjoj. Njeriu ndryshon nga kafshet e tjera sepse eshte i vetmi gjitar ne bote i cili e krijon vete habitatin e tij (qe jane qytetet dhe qendrat e banuara) pa patur nevoje ti pershtatet kushteve te mjedisit (pylli, shkretetira, savana, xhungla, oqeani, etj). Nga kjo pikepamje njeriu ngjason me shume me nje familje organizmash te tjere ne planetin Toke; me viruset ( /pf/images/graemlins/laugh.gif ).
 

zog

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

fiziollogjikisht thashe. kjo do te thote qe kryejme ose kemi te njejtat nevoja fiziollogjike me kafshet. te hame, te pime, te bejme seks, te jemi ne te ngoht ose te ftohte sipas stines, etj.

ndersa sa per ndertim qytetesh ketu nuk eshte ndryshimi. milingonat, bletet, shpendet (folete) etj, psh ndertojne po ashtu siç njerezit. sikur edhe kafshe te tjera te ishin po aq te numerta sa njerezit edhe ato do te detyroheshin te ndertonin si ne. (siç bejme milingonat psh).
 

zog

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

fjala bjen, gjenite thua do t'ken luftu me i mbush mendjen vehtes ose kujt tjeter?

[/ QUOTE ]

besoj se po. ne thelb te çdonjeres prej aksioneve tona (edhe ato me ordineret qe kam shkruar pak me poshte) ndodhet vetvetja, ose interesi yne personal.
sidhe une me "i mbush vetes mendjen" e kisha me teper si forme figurative, si me e pas ne ne "thonjeza". pra mos e mirr fjale per fjale. kjo do te thote qe mund ti japesh kuptime sido ti kesaj shprehjeje psh po ta jap nje: ti tregosh botesh/shoqerise qe ti vlen e nuk ke lind kot. (e thash me duket lart ket), te kryesh detyren si njeri i edukuar psh, siç lahesh ne mengjes apo darke, mundohesh te vishesh bukur, te krihesh bukur, te stolisesh po ashtu, etj, etj. perse i bejme ne keto duhet pyet vetja.

sidhe kryesorja nuk kuptoj pse mirreni me kapje fjalesh ose fjalish qe i vetmoni. per te kap mat ? kap kuptimin e pergjigjthem, kap idene e asaj qe thuhet po munde. jo fjale te shkeputura se nuk mbaron gje.

blu psh ka ne nje tabllo te pikasos, po pastaj ? ku arrijme me ket ? tablloja duhet marre KALLUP per tu verrejtur apo vleresuar, asaj nuk mund ti hiqet asnje element se nuk i ka kot. e siç thashe prej tyre nuk nxjerr gje te madhe ne drite.
 

abs

nuk e di...
Liria...

them, i lire eshte Njeriu i cliruar nga Frika e te bamunit gabim.

pa mendojeni njehere
 

zacharia12

Primus registratum
Re: Liria...

Mu kujtua Konica: "Qofte Vezir i madh i Stambollit apo bari ne vetmine e Pindit, shqiptari eshte nje aristokrat, njeri i lire, nje fisnik.... Ne Shqiperi edhe sherbetori trajtohet me respekt e dashuri nga i zoti i shtepise, duke e thirur "djale", "bir", "cun", "trim" dhe "guximtar". Konica “C’eshte liria”
 

abs

nuk e di...
Re: Liria...

Lule, shkrimet e Zogut kane tendenca rraksionare , prandaj asht'perjashtu nga partija!
sa here i miss him, kaloj nga lagj'ja e tij.
 

dajana

Primus registratum
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

me pelqejn shprehit e tua un kam nje ese filozofike me kte teme dhe do doja ca shprehje te tjera te bukura te filozofeve per lirin nese ke mundsi do me beje nder ti publikoje ktu
kalofsh bukur
 
A

arsen saqe

Guest
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

me pelqejn shprehit e tua un kam nje ese filozofike me kte teme dhe do doja ca shprehje te tjera te bukura te filozofeve per lirin nese ke mundsi do me beje nder ti publikoje ktu
kalofsh bukur
 

policia

Forumium maestatis
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

sepse njeriu fiziollogjikisht eshte KAFSHE si te gjitha te tjerat e pyllit. vetem se i ka mbush mendjen vetes qe nuk eshte e tille dhe kjo i jep te drejten te mendoje ose imagjinoje sikur ka lind per nje qellim qe megjithese sado qe eshte rrekur nuk e ka gjetur dot, te pakten deri tani.

pra e gjitha nuk eshte veç LOJE, me bere sikur, pra me e mbush mendjen vetes qe kemi nje far vlere e nuk kemi lind vetem ti bejme hije tokes.
ti thua qe njeriu i ka mbushur mendjen vetes.... fakti qe i ka mbushur mendjen vetets do te thote qe ka mend per ta bere nje gje te tille, ndryshe nga kafshet apo jo...
 
A

Artemisa

Guest
Re: C'eshte LIRIA-Ku gjendet ajo-Vlera e saj

me pelqejn shprehit e tua un kam nje ese filozofike me kte teme dhe do doja ca shprehje te tjera te bukura te filozofeve per lirin nese ke mundsi do me beje nder ti publikoje ktu
kalofsh bukur
 
Top