Arsyeja e cila u beri te hynit ne forum sot?

joetisti_

Locus omnem
me doli malli, dmth [mendim], po te flas me, bie fjala, hermetica, dhe zihemi per ca kohe, e sigurt qe prape ndahemi edhe pas ca kohesh qe do merrem, psh, me broken, me hyn prape, malli :)
 

Airbourne

Papirus rex
Per te mesuar ndonje te re! Keto selfie,cfare ke veshur sot,qbere pardje,cfare do hash per pushime,sa shoke ke,cfare do beje buze lumit kur ka vranesira..... e te tjera, i kam lexuar diku tjeter!Jo kush e di se cfar.....
 

VaPa

Primus registratum
per te ber thashetheme :p
Po kërkoja kuptimin e fjalës turke "rahmet" të cilën e përdorim shpesh nē shqip dhe u hap forumi shipēria.com, ku Visi Elbasani kishte hapur një temë interesante për pastrimin e gjuhës shqipe nga turqizmat, apo barbarizmat në përgjithësi, siç e quante dikush tjetêr, që në vitin 2003.
Disa prej shkruesve me dashamirësi shtonin fjalë të reja, apo jepnin mendime për origjinën e tyre dhe disa tē tjerë për çudi e panë këtë forum si valvul çlirimi të një mllefi të tejskajshëm e të pakuptimtë !?

Fjala e keqe e thënë është një gjê, ndërsa fjala e keqe e shkruar është krejt tjetër. Sipas proverbit Latin :" Fjala e thënë fluturon, e shkruar MBETET". Për fat të keq MBETET për të dëshmuar rrugaçërinë, në vënd të dashurisë e urtësisë: Ligji Universal I Gjithësisë, Ligji I Atraksionit spjegohet shkurt e bukur me anë të mënçurisë popullore "Çdo të mbjellësh do të korrësh"! Mjaft për sot.
VaPa
 

tropojanja

Çike Malsie
Po kërkoja kuptimin e fjalës turke "rahmet" të cilën e përdorim shpesh nē shqip dhe u hap forumi shipēria.com, ku Visi Elbasani kishte hapur një temë interesante për pastrimin e gjuhës shqipe nga turqizmat, apo barbarizmat në përgjithësi, siç e quante dikush tjetêr, që në vitin 2003.
Disa prej shkruesve me dashamirësi shtonin fjalë të reja, apo jepnin mendime për origjinën e tyre dhe disa tē tjerë për çudi e panë këtë forum si valvul çlirimi të një mllefi të tejskajshëm e të pakuptimtë !?

Fjala e keqe e thënë është një gjê, ndërsa fjala e keqe e shkruar është krejt tjetër. Sipas proverbit Latin :" Fjala e thënë fluturon, e shkruar MBETET". Për fat të keq MBETET për të dëshmuar rrugaçërinë, në vënd të dashurisë e urtësisë: Ligji Universal I Gjithësisë, Ligji I Atraksionit spjegohet shkurt e bukur me anë të mënçurisë popullore "Çdo të mbjellësh do të korrësh"! Mjaft për sot.
VaPa
Hau bre..
Paske hi me yrish t madh..
Hahaha
 

guestman

Forumium maestatis
Fjala 'rahmet' vjen nga Arabishtja dhe eshte turqizuar me kohe dmth.
'Rahmet' dmth Mèshirë ne shqip.
Shembuj; rahmetliu = i meshiruari.
Nje prej emrave te bukur te Zotit ne arabisht eshte pikerisht Mëshirues (Err-Rrahmæn ne latinishten e shqiptarizuar) (ArRahmaan anglisht)
 

VaPa

Primus registratum
Fjala 'rahmet' vjen nga Arabishtja dhe eshte turqizuar me kohe dmth.
'Rahmet' dmth Mèshirë ne shqip.
Shembuj; rahmetliu = i meshiruari.
Nje prej emrave te bukur te Zotit ne arabisht eshte pikerisht Mëshirues (Err-Rrahmæn ne latinishten e shqiptarizuar) (ArRahmaan anglisht)
Faleminderit Guestman! Spjegimi juaj është I plotë dhe bindës, ndonëse shaku I angazhimit tim kishte tjetër synim; përse duhet të jemi kaq të vrazhdë mes nesh? E dimë apo nuk e dimë saktë diçka nuk do të thotë të hidhemi me sharje ndaj tjetrit, siç ishin disa nga komentet e bëra për " Turqizmat".
Për shëmbull aty përmendej fjala "kalldrëm" si fjalë shqipe,që më solli në mendje njē diskutim të hershëm me mikun tim K.Dh. dhe ky togfjalëshi po të ndahet në "kallos" + "dromos" që në gjuhën greke do të thotë " rrugë e mirë" duket se e jep kuptimin, krahasuar me rrugët e lashta me truall të ngjeshur
 

Hektor12

Locus omnem
Si kot pa ndonje ide ... vec per te pa ndonje gje interesante ... por spaska asgje qe ja vlen ....
 

joetisti_

Locus omnem
hyra mos "gjuaj" ndonjeren, por ketu paska rene flama :p (shaka)
nje 'miresejugjej', djemve, dhe nje 'puthjefaqeve', vajzave !
 
Top