Arsyeja e cila u beri te hynit ne forum sot?

Artin

Papirus rex
Po kërkoja kuptimin e fjalës turke "rahmet" të cilën e përdorim shpesh nē shqip dhe u hap forumi shipēria.com, ku Visi Elbasani kishte hapur një temë interesante për pastrimin e gjuhës shqipe nga turqizmat, apo barbarizmat në përgjithësi, siç e quante dikush tjetêr, që në vitin 2003.
Disa prej shkruesve me dashamirësi shtonin fjalë të reja, apo jepnin mendime për origjinën e tyre dhe disa tē tjerë për çudi e panë këtë forum si valvul çlirimi të një mllefi të tejskajshëm e të pakuptimtë !?
Fjalen turke 'rahmet' mund ta perkthejme si 'ndjese' ne shqip.

Rahmet paste - Ndjese paste
 

joetisti_

Locus omnem
Pse nuk eshte pyetja: "shkaku i hyrjes ne forum"? Sido qe te jete s'kam as shkak as arsye. Hyra... sepse me hyhej.
Nje nate te mire te gjitheve!!
 

Artin

Papirus rex
Po pata koh pa hy.. Thash t baj ifije rremuje e t iki!
Veq rremuje nuk shohim ktu, se rrini neper fejsbuke.
Un hyna me lexu ndonji te re, mirpo spaska gja, kshu qi po e pi edhe nji qaj tjeter.
 
Top