Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

besiii

Forumium praecox
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Zoti apo Allahu siq e quajm ne te besimit islam ekziston dhe shembullin e Dahalia une vetem mundem te te them se ajo qka ju thoni eshte imaxhinat e asesi realitet sepse per te lindur dikush duhet te kete baba dhe nene keshtu qe edhe ne kete rast nuk do te jet i vetem por sa per ilustrim une mundem te jap nje shembull nga jeta e perditshme qe ka ndodhur hiq me shum se para 27 viteve ne republiken e afrikes se jugut ku ne nje familje te besimit Katolik ka lindur nje foshnje dhe mbas dy diteve ka filluar te flet sikur nje i rritur por prinderit e saj nuk kan mundur te e kuptojne se qka flet keshtu nga meraku e kan quar tek nje psikiater dhe doli qe femija eshte tip top i shendosh mandje edhe tek nje prift dhe poashtu doli qe femija eshte shendosh e mir kur me ne fund e kan quar tek nje Hoxhe dhe me shikimin e pare Hoxha e konstaton qe eshte duke kenduar Ajete KUR`AN-ore ne moshen 4 mujshe dhe ai djal sot eshte ne Emiratet e Bashkuara Arabe dhe ka plote 27 vjeq kjo ka qen edhe permes mediave ne ate kohe keshtu qe shembulli i ishullit tuaj bjen posht sepse fuqia e Zotit eshte e madhe dhe e pazavendsueshme.
Shikone veten e juaj ne pasqyre dhe keni per te pare se sa e madhe eshte fuqia e Zotit te Madheruar dhe Meshirplote.

Ju pershendes qero granina

[/ QUOTE ]

me vjen mire per kete shembull por nuk me pelqen qeca njerez nuk dine te shkruajne mire gramatikisht shqipen akoma.

[/ QUOTE ]

po neve qe se kami mbaruar shkollen tameme ca boet vall , per kete qe shkruajte une e mare per ofendime po ti shkruaje ca te doj qefi /pf/images/graemlins/confused.gif
 

qero

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

maxper evo

nuk e di ju apo une ?

nejse te falenderoje shum e!!!
 

woooooow

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

Me thuaj nje shtet ateist qe ka gjetur hajer ne ndonje gje?

[/ QUOTE ]

Nuk mund te jap shembuj per shtete ateiste
por per shtete sociale, demokratike ku njerezit jane
te lire ta zgjedhin vete besimin e tyre ashtu
sic i duket e llogjikshme.Vende,ku njerezit e
kane kuptuar se perpara shkohet vetem duke u
punuar dhe jo duke pritur qe gjerat te na bien nga qielli.
Keto lloj shtetesh pra jane sot me te zhvilluarat ne bote.
Dhe si shembull mund te mar vendet nordike ku fete dhe zoti
jane lene menjane dhe njerezit shohin shkencen si dicka primare.
Tani na thoni ju qofte nje shtet te zhvilluar ku njerezit
kane bere perpara duke u falur nga 5 here ne dite apo duke harxhuar nje pjese te madhe te kohes se tyre duke shkuar neper kisha?
Egziston ndonje i tille valle? /pf/images/graemlins/rolleyes.gif /pf/images/graemlins/shrug.gif
 

gurax

Pan ignoramus
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Me shtete ateiste mos ka thene shtete sekulare, apo shtete laike. /pf/images/graemlins/tongue.gif po ka frike ta thote ashtu se e tille eshte gati tere bota. Sepse vertet perfundimet nxirren nga definicionet, por ne kete rast kemi te te bejme me definicione eluzive nga ku perfitojme perfundime elastike dhe te aplikueshme ne cdo situate, teme dhe fushe. Zoti eshte i Plotfuqishem. "Welcome my son, welcome to Machine. What did you dream? It's all right, we know what you've dreamed." /pf/images/graemlins/sleep.gif
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

[/ QUOTE ]
Tani na thoni ju qofte nje shtet te zhvilluar ku njerezit
kane bere perpara duke u falur nga 5 here ne dite apo duke harxhuar nje pjese te madhe te kohes se tyre duke shkuar neper kisha?
Egziston ndonje i tille valle? /pf/images/graemlins/rolleyes.gif /pf/images/graemlins/shrug.gif

[/ QUOTE ]

ne gadishullin arab gjen plot shtete qe ti enderron te punosh atje ,por ste pranojne nqs je mendjengushte.
plus ke brunei dhe malajzia.

ketu ne londer ku banoj un esht nje stacion radioje shume i njofur qe quhet LBC.dhe nje dite tema e dites qe fluksi i rrefugjateve nga vendet e lindjes qe vijne ne angli.zakonisht ishin perqendruar tek polaket.ankohej nje angleze ne radio qe vijne polaket ne uk ,punojne nje vit dhe ikin ne poloni dhe blejne nje shpi.[e kishte fjalen per rrogat e ulta qe ata punojne]. dhe i tha prezantuesi i radios. well ladie we do that as well in saudi arabia .

deshe shtete te permenda nja ca qe vete perendimoret punojne atje.
 

woooooow

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Ta pret mendja qe nuk pranojne mendjengushte sepse ke me tufa neper ato shtete qe permende ti.
Seriozisht nuk arrij te kuptoj se ku e shef zhvillimin e atyre shteteve, aq me teper qe dhe arrin te mi krahasosh me vendet nordike...
Cfare me thua per tolerancen dhe demokracine neper ato shtete? Me flit pak per te drejtat e grave ne shtetin me te pasur arab. Mendoje pak veten ne nje vape te tmerrshme ku temperaturat shenojne me shume se 45 grade te dalesh jashte i mbuluar nga koka deri tek kembet.E mendon dot?Ja pra grate e atyre shteteve..Ky eshte zhvillimi per ty?
Une ate e quaj cmenduri!Po a thua kane rruge tjeter? Jane vende te cilat nqs te mbushet mendja per te ndruar fene mund te te presin dhe koken.
Kjo pra tregon qe sado te pasura te jene ato shtete ne siperfaqe(dhe dihet shume mire nga e kane ate pasuri,dhe kush ka dore ne ate zhvillim)nga mentaliteti jane akoma te prerja e kokes me sopate dhe nuk mund te krahasohen kurre me ato vende qe permenda une.
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Ta pret mendja qe nuk pranojne mendjengushte sepse ke me tufa neper ato shtete qe permende ti.
Seriozisht nuk arrij te kuptoj se ku e shef zhvillimin e atyre shteteve, aq me teper qe dhe arrin te mi krahasosh me vendet nordike...
Cfare me thua per tolerancen dhe demokracine neper ato shtete? Me flit pak per te drejtat e grave ne shtetin me te pasur arab. Mendoje pak veten ne nje vape te tmerrshme ku temperaturat shenojne me shume se 45 grade te dalesh jashte i mbuluar nga koka deri tek kembet.E mendon dot?Ja pra grate e atyre shteteve..Ky eshte zhvillimi per ty?
Une ate e quaj cmenduri!Po a thua kane rruge tjeter? Jane vende te cilat nqs te mbushet mendja per te ndruar fene mund te te presin dhe koken.
Kjo pra tregon qe sado te pasura te jene ato shtete ne siperfaqe(dhe dihet shume mire nga e kane ate pasuri,dhe kush ka dore ne ate zhvillim)nga mentaliteti jane akoma te prerja e kokes me sopate dhe nuk mund te krahasohen kurre me ato vende qe permenda une.

[/ QUOTE ]

grive sallate shume o gloria.kerkove zhvillim ekonomik ,te dhashe nja ca shembuj.
pastaj na kerkove zhvillim demokratik. nqs ti mundesh ta 'define' demokracine ,do nxjerresh ne pah qe asnje shtet nuk e praktikon ate.mbas 20 vjetesh kina do behet superfuqia boterore.ti vazhdo gri sallate per demokracine tende ,se kina po ja merr kalane shteteve te gjitha nga brenda ,dhe as qe do tja dije fare per nje demokraci reflektuese si ajo e pretenduar nga disa qenie te cmendura [filozofe] deshtake qe ka nxjerr perendimi.

ti jeto dream-in se bota po jeton realitetin. /pf/images/graemlins/wave.gif
 

Bamir Topi

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

mos devijoni nga tema njerez! s6t6n6 si moderator ke detyre te fshsh keto shkrime! ketu flitet per ekzistencen e zotit ne mendjet e njerezve jo per shtetet laike apo fetare etj etj! cne qe e lidhet me ekonomine kete muhabet? pa lidhje fare! ju e konsideroni fene si faktorin kryesor qe ndikon ne ekonomine e nje vendi. mos ja futni por**es kot!
 

Dooris07

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Zoti ... ose me mire "feja" seshte me ajo qe ka qen dhe sdo behet me!
Pavarsisht nga feja myslymane...ktu ndryshon pak sepse feja eshte e lidhur dhe shume me ligjet neper vende myslymane!
Flas per fejen krishtere... institutionet fetare si psh kisha... ka qen e barabarte me mbreterine dhe kishte po thuaj se aq te drejta sa mbreti!
Menyra e jeteses ka qen e bazuar ne kishe... ne bibel dhe ne fjalet qe te thoshte prifti kshuqe feja dhe besimi ka qen dhe pak i detyruar... sot ka ndryshuar...ai njeri qe shkon ne kishe shkon sepse beson... ai qe falet, falet sepse beson por duket qe njerzit besimtar jan ralluar...!
Besimi ndaj zotit po pakesohet... po humb ngadale...sbesoj se do fshihet sepse njerzia gjithmone ka pasur dhe do ket nevoj per ate fuqine qe se dim a egziston, qe se shohim por qe thelle shpresojme te jet aty ... !
 

woooooow

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Une te tregova per vende me te vertete te zhvilluara,kurse ti me flet per vendet arabe(ate "zhvillim" fale naftes dhe amerikes qe ben cdogje,vetem ti interesoje)
Nuk jam une ajo qe enderroj, sepse jetoj ne ne nje vend qe sot per sot rradhitet nga me te zhvilluarat ne bote,nje vend ku vine e kerkojne azil tufa njerezish nga te gjitha ato vendet "e pasura" qe permende ti me siper. Pra kjo do te thote se realiteti atje le shume per te deshiruar dhe nje rol te madh luan mentaliteti i njerezve i cili eshte shume i lidhur pas fese,asaj myslimane ne kete rast.


Po ty o Satan si te erdhi..pse mer flake kot? Per cfare flitet ketu the ti ?! Po pse vendin nuk e bejne njerezit me ato mendjet e tyre? Jane gjera te lidhura dhe nuk mendoj se moderatori ka arsye ti fshij shkrimet. Ty nga ana tjeter nqs nuk te pelqejne keto qe jane thene eshte e drejta jote ti kapercesh duke mos i lexuar fare.
Nuk tha njeri qe feja eshte faktori kryesor ne ekonomine e nje vendi por edhe ajo luan nje rol te madh. Me thuaj cfare te mirash na kane sjellur fete? Eshte bere ndonjehere lufte per shkak te feve? Po lufta si ndikon ne ekonomine e nje vendi?Pra mendo ne fillim perpara se te vish ketu dhe te qelbesh muhabetin me fjalet qe thua.
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

o gloria e di qe nordiket jan cik si rob naiva,por se dija qe do kishin impakt edhe tek rrefugjatet shqiptare.ato vende qe un permenda paskan ngel aq keq sa me ardhe ne suedi kur ti vet parashtrove pak me larte qe jan te zhvilluara fale naftes.ngaqe do qe te dali fjala jote se sben ,kontradit veten dhe sdi ca thua me mbas.

ti the qe vendin e bejn njerezit!!
po mire ,po sikur te them un ty qe danimarka dhe suedia jan vendet me perqindje me te larte depresioni tek robte ne bote. ne 3 veta ne suedi 1 person vuan nga depresioni.me mire te jesh nje shtet fetar ,sesa nje shtet qe ngjit shkallet duke u afruar cmendurise.lufta qe ndikon ne ekonomine e nje vendi e di dhe bufi kete gje.po a esht bere lufte ndonjeher per shkak te fese pyete ti?---po esht bere ,por jo kete 100 vjecar te fundit.luftrat kete 100 vjecar te fundit jan bere nga robte me pikepamje si ato te tuat dhe besime si ato te tuat.cfare te mira te sollen fete?--- bazat morale jan ngrit fale tyre apo jo?--kulturat e cdo vendi qe ti jeton a shef nepermjet tv jan ngrit fale tyre prape.feja ka qen mekanizmi qe e ka mbajt kete shoqeri gjalle ,e te mos dali nga duart e te perfundoje ne kaos te vertete sic ndodhi me luftrat boterore qe ndodhen shekullin e fundit. besoj se u sqaruam.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
cfare te mira te sollen fete?--- bazat morale jan ngrit fale tyre apo jo?--kulturat e cdo vendi qe ti jeton a shef nepermjet tv jan ngrit fale tyre prape.feja ka qen mekanizmi qe e ka mbajt kete shoqeri gjalle ,e te mos dali nga duart e te perfundoje ne kaos te vertete sic ndodhi me luftrat boterore qe ndodhen shekullin e fundit. besoj se u sqaruam.

[/ QUOTE ]

Rrusho, e shef içik për s'mrapçi ti historin.
Principet, rregullat dhe moralin e shoqërisê nuk e ka sjellur feja. Ajo thjesht ka bërë përmbledhjen e principeve që mbizotëronin në atë kohë në atë vend dhe i ka transmetuar në kohë, shpesh me ndryshime të cilat i përshtateshin mënyrës së jetesës së një vendi të caktuar.

Feja nuk ka lind me njerëzimin. Ka lindur shumë më mbrapa.
 

antip

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Duhet patur kujdes te mos njehsohen "feja" dhe "zoti". Shpeshhere kjo con ne konkluzione te gabuara.

Feja eshte politikë. Zoti eshte ideal.
 

woooooow

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Per sa i perket depresionit,eshte e vertete qe ne vendet nordike ka depresion. Ka sepse keta e thone realitetin ashtu sic eshte ndersa ti me flet per ato vende "te zhvilluara" ku nuk e njohin fjalen depresion,ku nuk egziston asnje person te shkoj e te mari kontakt me psikologun dhe ti keto vende i quan pa probleme depresive.
Nese ne keto vende do te behej nje sondazh per problemet qe kane, te cilat jane te pa krahasueshme ne raport me vendet nordike,do te dinte se keto vende do te rradhiteshin nga vendet me problematike ne bote.
Nuk dua ti mar nje per nje cilat jane problemet sepse i kemi trajtuar dhe me larte po megjithate une nuk dua te mbush mendjen tende,shyqyr atehere qe vendet nordike paskan cfare te mesokan nga keto vende.
Une per vete si person respektoj cdo lloj feje por ky eshte thjeshte nje respekt dhe nuk do te thote qe une ta shikoj zhvillimin e shoqerise te lidhur me fene. Feja lindi ne nje kohe kur popujt kishin nevoje per rregulla dhe ligje qe shoqeria te funksiononte. Po keto i perkasin koheve te meparshme.
Shiko pak sa thelle je futur,kur ti e shikoke akoma funksionimin e shoqerise me ato rregulla qe funksiononte 2000 vjet perpara.
Fete ne te ardhmen do te jene thjesht nje simbol per njerezimin dhe kete do ta bejne njerezit qe shikojne perpara jo ata qe shohin mbrapa si puna jote.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Akoma me kte temën juve? Mir un që s'kisha ç'bojsha n'mes t'notës po me e fillu ditën me Vinnin?! /pf/images/graemlins/shrug.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

antip

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Pak filozofi ne mengjes nuk te ben dem. /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

antip

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

T'kishe kalu nga kjo tema ti mbrom do kishe flejt me siguri /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

The_Meditator

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
cfare te mira te sollen fete?--- bazat morale jan ngrit fale tyre apo jo?--kulturat e cdo vendi qe ti jeton a shef nepermjet tv jan ngrit fale tyre prape.feja ka qen mekanizmi qe e ka mbajt kete shoqeri gjalle ,e te mos dali nga duart e te perfundoje ne kaos te vertete sic ndodhi me luftrat boterore qe ndodhen shekullin e fundit. besoj se u sqaruam.

[/ QUOTE ]

Rrusho, e shef içik për s'mrapçi ti historin.
Principet, rregullat dhe moralin e shoqërisê nuk e ka sjellur feja. Ajo thjesht ka bërë përmbledhjen e principeve që mbizotëronin në atë kohë në atë vend dhe i ka transmetuar në kohë, shpesh me ndryshime të cilat i përshtateshin mënyrës së jetesës së një vendi të caktuar.

Feja nuk ka lind me njerëzimin. Ka lindur shumë më mbrapa.

[/ QUOTE ]

ne fakt para se fete monoteiste te zoteronin nje shtet e me mbas shtetet ,bota ka pase principe te fuqishme,si psh flijimi,mosbarazia,imoraliteti,mosrespektimi dhe shume e shume te tjera qe edhe nje buf qe i ka lexuar dy rreshta historie[pervec teje] i di qe kan ndodh ne shtetet pagane.feja ka lind me njeriun bye the way.
 

Kondrapedali

Kondrapedali
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Rrusho, prap ja ke fut kot. Lexo pak histori e do shofësh se si e rregullonin jetën njerëzit në atë kohë.

Dhe feja ka lind mbas njerëzimit. Pa njerëz nuk ka fe /pf/images/graemlins/shrug.gif.

Apo ke njoft nai besimtar gomar ti? /pf/images/graemlins/tipsy.gif
 
Top