Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

spartan00

Forumium praecox
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

ka kuptim per satanian sepse tek ai shohim ndryshim dhe gjithashtu do te thosha cdo te behet me njerezit dhe partneritetit natyror te tyre.
S6t6n6 gjalle qenke mer,pershnetje te zjarrta /pf/images/graemlins/rockband.gif
 

dimir

Forumium praecox
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

ai qe ka qene, si puna e dollarit ndonje here do te kete me shume vlere dhe ndonjehere me pak.
 

S6T6N6

Forumium maestatis
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

atehere ti mbaj vlerat e zotit dhe me ler mua vlerat e dollarit /pf/images/graemlins/wink.gif
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Zotin ketu e kemi gjete ketu eshte dhe ketu do ta leme.....Nqse egziston!!! A thua egziston? /pf/images/graemlins/shrug.gif Marrim nje shembull:Nje i porsa lindur qe rritet vetem ne nje ishull pa e njohur historine njerezore, pa pasur asnje kontakt me fene, pa i folur njeri per zotin, a do ta kerkoje zotin valle? Apo do ti gjeje nje emer tjeter,apo nuk do kete nevoje per te? Me ktheni pergjigje se kjo teme e ndjej qe do jete shume interesante /pf/images/graemlins/pickellonja.gif
 

dimir

Forumium praecox
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Ne qofte se njeriu do te ishte ne rrethanat e siperpermendura nga DAHLIA, sigurisht qe tek ai njeri nuk do te kishte asgje njerezore, pervec pamjes dhe geneve te prinderve te cilet jane percaktues per disa lloj sjelljesh.
Me duket sikur po i largohemi temes keshtu,
Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?
duhet ta diskutojme ne kushtet qe jemi, kur je ne hall, mendon se zoti existon sepse eshte e vetmja shprese per t'ia dale mbane,por "shpresa nuk eshte strategji"! Mos e lini veten qe shpresa tek zoti, njeriu, apo te çdokush tjeter te jete strategjia e jetes tuaj.
Ndertojeni ju strategjine e jetes tuaj, vizioni juaj duhet te jete jo shprese, por pune dhe perpjekje dhe keni per ta kuptuar se zoti nuk do ju hyje shume ne pune.
 

dahlia

Grupi i të çmëndurve!
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Edhe ti po del nga tema . Ne tere ato qe thua ti,zoti nuk eshte gjekundi,pyetja eshte :A na e kane transmetuar apo kjo lloj shprese qe secili ka ne vetvete ka te beje me besimin tek zoti ose me friken si qenie njerezore qe jemi /pf/images/graemlins/rockband.gif
 

spartan00

Forumium praecox
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Ashtu si krijimi nuk ka arsye te shpjegueshme ateikisht,vertetesia e qenies njerezore(shpirterore) gjithmone ka pasur rrenjet qe ne djep te njerezimit dhe do t'i kete.

Pershendetje dahlia se na nxore ne asfalt /pf/images/graemlins/winkwink.gif
 

hawk

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Edhe sikur njeriu te rritet ne nje ishull ka nevoje te identifikohet diku.Edhe po i dha emer tjeter,do mbese dicka "hyjnore"ose me mire qe nuk i perket botes se njohur nga ky person.Njerezit kane dhe ne shembuj gjate mijevjecareve per kete.
Zoti nuk njeh,vetvetiu,transformim.Pra do mbese ai qe ka qene,por mund te ndryshoje,vetem,menyra e besimit dhe forca e tije(besimit).Edhe ateistet qe mohojne hyjnoren,"besojne" diku.
 

Bamir Topi

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

s6t6tn6 akoma me zotin mor lal.TA kam thene qe ateistet do mbeten ateiste dhe besimtaret besimtare sepse ne besim nuk hyn arsyeja dhe pa ofendim por duke gjykuar me arsyetimin e Aristotelit besimtaret do ti quaja te paarsyeshem .Mos e merrni si ofendim ju lutem
 

hawk

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

..edhe feja thote te njejten gje per ateistet.
 

Bamir Topi

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

1.ateizem eshte vetem nje ndersa fe ka shume
2.te thashe mos e merr per ofendim por...
3.ti mbaje besimin tend dhe zhvilloje me tej mbase me ndonje akt terrorist apo dicka tjeter
4.te thashe duke folur me arsyen e aristotelit cte bej une se je injorant ti?!
5.mos shkruaj postime sa per nr.
6.tung vlla
 

zog

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

</font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
Zotin ketu e kemi gjete ketu eshte dhe ketu do ta leme.....Nqse egziston!!! A thua egziston? /pf/images/graemlins/shrug.gif Marrim nje shembull:Nje i porsa lindur qe rritet vetem ne nje ishull pa e njohur historine njerezore, pa pasur asnje kontakt me fene, pa i folur njeri per zotin, a do ta kerkoje zotin valle? Apo do ti gjeje nje emer tjeter,apo nuk do kete nevoje per te? Me ktheni pergjigje se kjo teme e ndjej qe do jete shume interesante /pf/images/graemlins/pickellonja.gif

[/ QUOTE ]

po moj çike ai njeriu i humbur dhe i vetmuar, zotin do ta kerkoje sapo te aresyetoje, bile duke qene i VETMUAR do te filloje e aresyetoje edhe ME SHPEJT sesa duke qene ne kope.

duke e kerkuar ai do ta gjeje ose KRIJOJE.

cilado te jete, tregon se pa nje zot nuk ka njeri.

por jo bote.

bota ekziston edhe pa zot, vetem njeriu ka nevoje per TE.
 

hawk

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Ti po flet me arsyen e Aristotelit por ke harruar arsyen tende!!!
....nejse thojn ne Shkoder " t'marrit lshoji rrugen"
 

Bamir Topi

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

ndersa ne Korce perdoret "budallait hapi rruge". Une me duket se fola pa ofendime te kerkova falje qe perpara ca te them une? duket qe vete je shume i arsyeshem! me duket se per ty duhet ta shkruaja tamam!pa kerkuar ndjese dhe pa cituar Aristotelin.Ma pershkruaj pak Zotin sipas mendimit tend dhe pastaj do ta krahasojme bashke me Zotin myslman,budist ,ortodoks,bektashian,etj.
 

Poezia

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Zoti ka qene ,eshte dhe gjithmone do jete nje dhe i vetem,dhe ti je nje krijese e tij ,cdo dekond qe merr fyme ti e ndjen pranine e tij.
C`ke qene ti ,cdo jesh dhe cdo behesh???
 

klodix

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

fakti qe njeriu eshte nje qenie e mjaft e kufizuar ne fuq&amp;#305; deh d&amp;#305;je, e ka mjaft te veshtire te arr&amp;#305;je te perceptoje ceshtjet qe lidhen me Zotin.
Zoti ka ekzistuar gjithmone, per Te nuk mund te flitet per koncept kohe, vendi apo koordinatash, keto jane per ne krijesat.
sa per ato qe thote Aristoteli duhet ditur mire se ai nuk ka ekskluzivitetin e se vertetes.
nese a&amp;#305; ka qene ateist une te them se sofokliu ka qene nje besimtar mjaft i mire dhe fikozof shume me i mi&amp;#351;re se ai dhe te tjeret.
mund te them se edhe Dekarti,Hegeli,Ajnshtajni,Gete,NJUTON&amp;#304; ka qene te gjithe shume te zgjuar dhe besonin ne ekz&amp;#305;stencen e KRIJUESIT. e dinte Njutoni se edhe nje tulle, apo nje molle nuk behet vetvetiu e jo me ky univers e keto galaktika kaq te mahnitshme e te planifikuara ne detajin me te vogel.
pyetje te tilla nuk kane kuptim, por nese do deshironit vertet nje pergjigje te kesaj pyetje une ju them, Zoti ka qene duke pergatitur ferrin per ju qe e mohoni Ate.
 

hawk

Primus registratum
Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

..e si mund ta pershkruaj,krijesa,Krijuesin!?Ne jemi te limituar,dhe cdo pershkrim do ishte i tille pra sipas botes materiale,asaje qe perceptojme me 5 shqisat tona.
Nje te verbri i jepet mundesia te shikoje nje here ne jeten e tije,dhe shikon nje molle.Nga ai cast cdo gje do ta krahasoje me ate qe ka pare.Ai eshte limiti i tije...
E sa per ofendimet nuk jane problem.Por arrogancen dhe imponimin e mednimeve nuk e duroj.
 
Top