vrojtime

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Te shkuarit ne Budva do te kishte qene fantastike... sa here te bie radha te shohesh gure qe rrokullisen nga keto ane? jo shpesh, rralle, madje do te thoja nje here ne jete. Sa keq qe duhet te kthehem ne realitetin e se perditshmes...
 

Ema

Goddes
Re: vrojtime

Ve re se sa me shume e mendoj dike ne distance,aq me distante rri kur e takoj.:( Mah...
 

ana karenina

Primus registratum
Re: vrojtime

Po vrojtoja me mendje gjithe vrojtimet e fundme dhe kuptova se kane nisur me shfaqen ne forme imazhesh ose zhurmesh, plot ngjyra dhe levizje. Per shembull duke dashur te mendoj si me duket ky qyteti i tanishem, ne vend te mendoj, shikoj! Me kalojne para syve pamje nga rruget e gjera dhe pallatet madheshtore, trafiku i perhershem, semafore, kudo semafore, parqe dhe plot kupola jeshile, nje jeshile e shemtuar qe deri tani askush qe kam pyetur nuk e di pse pikerisht jeshile! Pastaj imazhet levizin sa vjen e me shpejt dhe nis te degjoj zhumra njerezish qe flasin me dy apo tre fjalet e vetme qe arrij te kupoj une, makina, prape makina qe presin me padurim buze rruge dhe plot bicikleta. Ndertesat e shemtuara komuniste qe ketu jane me te medha e te larta se ne Shqiperi, tramvaji, autobuset e dhuruar nga populli japonez lyer ne ngjyre te verdhe, ishulli perbri kalase, vendi ku Sava bashkohet me Danubin, varkat e shemtuara e kthyera ne lokale, ciriliket ne shumicen e tabelave, dhe flamure, kudo flamure e akullore! Perfundimisht nuk i dua qytetet e medha. Me pelqejne qytet e vogla, me ndertesa te ulta, me sa me pak asfalt dhe semafore. Nuk i dua makinat, preferoj te ec me biciklete ose dhe ne kembe, s'kam nevoje as per flamuj, aq me pak per statuja meshkujsh muskuloze qe ngrene me krahe kuaj e dragonj apo kacafyten me nje gjarper nga goja e te cilit del uje. Me pelqejne burimet e thjeshta, te pabetonuara dhe urat prej druri. Ne fakt po verej se me pelqejne edhe tezgat buze rruge qe shesin qe nga gjilperat per te qepur deri tek biskotat me vanilje. Ketu nuk para sheh. Verej se qytetet po behen sa vjen e me njesoj me njeri-tjetrin dhe se asgjekundi nuk gjendem me "jashte shtetit"!
 

alinos

Forumium maestatis
Re: vrojtime

Nice! I liked the square a lot, the one in which they have lots of shops for candies, chocolate or books. You should read what Çelepia says about the place, and you might end up believing that not much has changes since his time /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
However, what I enjoyed most is the feeling that it was a proper city /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: vrojtime

kam vene re qe jane shtuar shume personat qe flasin me vehte ne rruge...
 
M

Mortal

Guest
Re: vrojtime

Nuk eshte me mire te folesh me vehten, duke e ditur qe pergjigjen e gjen (ose jo) vetem tek vehtja, dhe jo te presesh per dike tjeter- ne rastin e te cilin nuk perjashtohet injorimi i plote prej tija ne pretendimin e vemendjes se plote?
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: vrojtime

vjen nje moment qe kenaqesh me pergjigjen qe gjen ne vetvehte...atehere konsideroje veten te injoruar nga bota!
 
M

Mortal

Guest
Re: vrojtime

Bota te injoron perdite. Dhe kur ky injorim ndodh dhe varet teresisht prej tyre, njeriu ndihet i mbytur, i shqetesuar dhe jo ne kontroll. Jane ata qe mekembin dhe e perzvaltin njeriut. Por kur arrihet (nqs arrihet) momenti i mesiperm, njeriu eshte i vetdijshem per ate qe ndodhi...dhe thote: 'Me ne fund! Jam i lire. I bera qe te me injorojne.'
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: vrojtime

per momentin do ta konsideroje veten fitimtare...per sa kohe do ta kerkoje nje fitore te tille?
 
M

Mortal

Guest
Re: vrojtime

'Der schwer gefasste Entschluss'- 'The difficult resolution'

Barra e te qenurit te injoruar (ne menyre te vetdijshme) nuk duhet te jete kurresesi negative, perkundrazi eshte kjo barre qe e ben dike te 'madh'... jo duartrokitjet apo perkrahja e dynjase.

'Is desire eternally feeding despair?'
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: vrojtime

nese te gjithe ata qe kam verejtur kane arsyetuar keshtu,shume shpejt do ta gjej veten duke folur me vehte...jo sepse do kerkoj pergjigje por sepse sdo kem me njeri me ke te flas!

verej se si lindin "sklleverit" e vetmise!
 
M

Mortal

Guest
Re: vrojtime

Why did you have to ruin it?

/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wave.gif
 

b.k.

Primus registratum
Re: vrojtime

Cdo dite qe kalon po kuptoj sa te kufizura jane njohurite e mia dhe sa shume deshira kam per te mesuar me shume. Per fat te keq kjo eshte nje arsye me shume per te mos u kthyer ne Shqiperi ne vitet e ardhshme.
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: vrojtime

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Shea</div><div class="ubbcode-body">Why did you have to ruin it?

/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wave.gif </div></div>

i ran out of time /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 
M

Mortal

Guest
Re: vrojtime

One thing you can't run out of- is time...edhe pse ne novelat e tija Dostojevski permende gjithenje 'Kohen'. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif

A nuk eshte kufizimi apo ndarja e kohes ne segmente nje 'denim me vdekje' dhe ti si i denuari rron ne ankth deri ne momentin e egzekutimit, qe ndoshta per fatin tend te mire nuk do te jete gijotina?
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: vrojtime

hmmmm...nje thenie ka qene "koha eshte mesuese shume e mire.fatkeqesisht i vret te gjithe nxenesit e vet"...
 
M

Mortal

Guest
Re: vrojtime

Does it though?

A eshte vdekja fizike vertet fundi jone? Triumfon koha apo behemi ne koha?
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: vrojtime

do ta quaja fatkeqsi nese vdekja do ishte fundi jone...cfare kuptimi do ti jepnim gjithckaje te jetuam atehere?
 

Wii

Grupi i të moçmëve!
Re: vrojtime

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Triny</div><div class="ubbcode-body">Cdo dite qe kalon po kuptoj sa te kufizura jane njohurite e mia dhe sa shume deshira kam per te mesuar me shume. Per fat te keq kjo eshte nje arsye me shume per te mos u kthyer ne Shqiperi ne vitet e ardhshme. </div></div>

dija nuk ka fund!deri kur ke per tu bind qe di mjaftueshem? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
 
Top