VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

ADRIA

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

I/E Nderuar I-aspire!


Sa per Anglishten s'ka gje! Mos harro siç e kam hapur edhe kete teme: "VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE" pra titullohet! Domethene edhe se ç'fare gjuhe jane s'ka shume rendesi, por mjafton te jene te tuat e t'i pelqesh ti vete. LOL

Tani le te hidhemi tek poezite. Do ishte shume pak dhe nje kompliment mjaft i varfer nese do thoja qe me pelqyen, pasi s'me pelqyen joooooo - ME MREKULLUAN! Ke nje menyre specifike sesi shkruan ne Anglisht, edhe meqe une kam nje Minor per Anglisht e meqe e di yll fare! /pf/images/graemlins/smile.gif

TI vertet ke arritur NJE LLOJ LARTESIE me keto krijime, si per nga gramatika, gjuha, shumellojshmeria e fjaleve, figurave letrare, fjalori, etj, etj. Vazhdo keshtu, e vazhdo te na frymezosh edhe ne te tjereve me vargjet e tua qe dalin nga shpirti me sa shoh! Nje pyetje, nga stili yt s'e kuptova ne je mashkull a femer, ma thua dot me PM? THANKS FRIEND!

Sinqerisht, ADRIA /pf/images/graemlins/smile.gif

PERSHENDETJE! CIAOOOOOOO.........
 

Kordelja

Valoris scriptorum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

Adria-->Kemi rene dakrot qe pershtypjet per shkrimet do cohen me PM.

Kopjoje para se ta editoj dhe coja I-aspire-s.
Besoj se me kupton, tema eshte per dicka tjeter.

Kordelja.
/pf/images/graemlins/smile.gif
 

ADRIA

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

Syte e Saj...

Syte e saj,
sy intrigues si djalli,
sy pa faj,
sy te permbushur nga malli...

Syte e saj,
sy marramendes,
sy me vaj,
sy lotesh lebetites...

Syte e saj,
sy te dashuruar,
sy pa fjale,
ato dy sy te shkruar...

Sy lara-lara,
sy jeshile perziere me blu,
sy pak si te vrara
sepse atyre u mungon dikush...

Syte e saj
qe sot duken si rezervuar,
syte qe me lote jane lare,
ah keto sy te deshperuar...

Edhe ato po kerkojne
nje fytyre, dy faqe,
syte e saj dashurojne
nje djale qe iku marrezisht,
.................pa paqe...

Syte e saj
qe sonte dot s'e fshehin
mallin per ate djale,
keta sy qe lote rrjedhin
................e derdhin
................si ujvare...

Syte e saj,
jo ato s'kane asnje çike faj,
....................po pastaj.
....................valle ç'ndodh pastaj?!
 

shtanji

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

danae
e vshtir qenka me te gjet.ke humb dhe ti.pastaj premtimet qe behen nuk shkelen.
kam te reja.me shkruaj
shtanji
 

Melhiades

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

Gati e pabesueshme! Mesazhet e tre vogelusheve Kui, Kuo, Kua njeri pas tjetrit. Tani na mungon dimensioni i katert per te komunikuar tamam. Po he mo c´kemi? Tani zgjohuni, lani syckat, hani mengjezin me qumesht dallendysheje e buke lepurushi, e mos harroni shallin e pionerit ne shtepi. Tani une nuk e di se si eshte puna, por kam pershtypjen se "Forca te zeza" pengojne qellimisht komunikimin tone. Valle te kete rene CIA ne gjurmet tona?! Kjo ka shume mundesi, aq me teper po te kemi parasysh mikroborgjezet me te cilet chatojne nganjehere shoket tane. Nje nga ta Perdita Durango (emri i saj i dyte i koduar eshte Syshkruara,) u mundua ti hedh pluhur syve nje shokut tone ne chat. Por vigjilenca e tij, i beri balle dhe kesaj sfide.
Edhe njehere nga fillimi tani. Une e kam te qarte se nuk mund te merrni ne tel kur jeni Online (sa fjale e qelbur) po te (kjo vlen vetem per ty, e them shumes qe te tingelloje me e bute)pakten nje SMS te nisni.
 

nocturne

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

nga te terra c'lexova ketu vetem ai nyctophylia sikur ja vlente pakez se ajo adria terre ato rreshta i kishte si :
une
ti
ai/ajo
ne
ju
ata/ato.

po shkoj ne faqet e tjera mos gjej ndonje gje interesante
 

vaso

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

ada;mua personalisht me pelqejne shume vargjet e tua. i lexoj vazhdimisht dhe me ben pershtypje frymezimi i juaj. suksese dhe me tej.
 

vaso

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

ada;mua personalisht me pelqejne shume vargjet e tua. i lexoj vazhdimisht dhe me ben pershtypje frymezimi i juaj. suksese dhe me tej. ju lutem ,ne qofte se keni kohe, shkoni ndonjehere edhe nga albforumi.
 

perdita durango

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

Fillimisht postuar nga Melhiades:
[qb] Gati e pabesueshme! Mesazhet e tre vogelusheve Kui, Kuo, Kua njeri pas tjetrit. Tani na mungon dimensioni i katert per te komunikuar tamam. Po he mo c´kemi? Tani zgjohuni, lani syckat, hani mengjezin me qumesht dallendysheje e buke lepurushi, e mos harroni shallin e pionerit ne shtepi. Tani une nuk e di se si eshte puna, por kam pershtypjen se "Forca te zeza" pengojne qellimisht komunikimin tone. Valle te kete rene CIA ne gjurmet tona?! Kjo ka shume mundesi, aq me teper po te kemi parasysh mikroborgjezet me te cilet chatojne nganjehere shoket tane. Nje nga ta Perdita Durango (emri i saj i dyte i koduar eshte Syshkruara,) u mundua ti hedh pluhur syve nje shokut tone ne chat. Por vigjilenca e tij, i beri balle dhe kesaj sfide.
Edhe njehere nga fillimi tani. Une e kam te qarte se nuk mund te merrni ne tel kur jeni Online (sa fjale e qelbur) po te (kjo vlen vetem per ty, e them shumes qe te tingelloje me e bute)pakten nje SMS te nisni. [/qb]
Djalosh fshatarak me panatallonat e shkurtera po te grisura e sandalet me maje si goja e ujkut po tallet me shtresen qe te mban gjalle,me ata qe te japin uje me duart e tyre.Po nuk ka faj skllavi se i zoti i ka dhene uje te pije.Ndoshteza meriton degradimin perpara se pushtimin ,gjerat vijne me embelisi dhe ngadalesi.Kujdes ne kthese!!! Mungesa e te perditshmes buke,do e te zdrukthtoje me mire dhe do jesh skllavi me besnik,do jesh tradhetar i miqeve te tu,miku i mikroborgjezise.Viva el Kapitalismo!!!
 

TEA

Forumium maestatis
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

Intuita


Kur shoh fjalën tënde të shkruar më bëhet se ndjej
tingullin e lëvizjes së gishtërinjeve tuaj në tastatur
më bëhet se paraftyroj hijen tënde në mendjen time
më bëhet se vërej sytë e ty magjeps
më bëhet se përjetoj shikimin tënd përkëdheles
më bëhet se nuhas aromën e një lule të freskët dhe
shijoj qeshjet në mimikën tënde
më bëhet se ndjej psherëtimen e ëmbel të zërit tënd
e zemrat tona tashmë rrahin në një takt dhe vështrojnë
me simpati fytyrat tona të pafajshme
 

bobo

marksist-enverist
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

diku

... edhe nje hap!,dhe do tjemi
...atje!?
atje(!? kun askush nuk na shef...
atje,ku;
gjithmon kerkonim te ishim...!?
atje,ku;
...eshte fundi dhe fillimi...
atje,ku;
endrra,shkelqen si vegimi...
atje,ku;
cdo trajt merr form harrimi,dhe
cdo gje esht perseritje,...po jo me per NE!
sa afer ishim...
homerS
 

Shqiptarja

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!


Drejt dashurisë

Në vargjet e pashkruara të kërkoj ty
Në këngët e pakënduara dua të të gjej,
si e marrë vrapoj të shoh ku gjendesh,
Pas cilës enigmë fshihesh ti..

Më vjen në ëndërr dhe më zgjon,
Dhe pastaj ti ik,ik larg saqë s’të arrij dot,
E unë me shpresën rrethuar mbetem
Endem rrugëve të pa mbarim.


A thua vallë fshihesh pas rrezeve të diellit,
apo pas yllit atje lartë në qiell?!
Mos ndoshta je ylberi shumëngjyrësh
që sjell dritë pas shiut të furishëm?!

Më thuaj ku je,dua të vij tek ti
Mos le malli të më vret cdo ditë,
E në më lënç malli të më tret,
Atëherë shpresa s’do shuhet kurrë,
ajo do jetojë bashkë me mua
deri sa të të gjej një ditë.

15.12.2002
Shqiptarja

P.S Shtojcë: Kam respekt te vecante per te gjithe ata te cilet mundohen me cdo menyre te shprehin ate qe ndjejne ne zemren e shpirtin e tyre, qofte me poezi, proze, apo zhanre tjera te letersise,sidomos per ADRIA-n kam nje respekt te vecante si nje bashkealbforumas, si dhe nuk mundohen qe te prishin nje teme te bukur sic eshte kjo!
 

mostro

Putraku
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

Te shikoja tek preheshe
nder rrenje flokesh meditoje
luaje me shoket e tjere
qeshje dhe kendoje

ishe nje femij si gjithe te tjeret
me enderra dhe shpresa ne sirtar
nje lajm i zi plot helm erresoi diten
MORRIN E VOGEL E KANE VRAR.

HAkmarrje hakmarrje
therret tane shoqnia
u themi me mire te rrine urte
vajguri nuk te kursen dhe aq me pak puliziaaaa


ELEGJIA E MORRIT.
B.P /pf/images/graemlins/laugh.gif
 

bobo

marksist-enverist
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

(vazhdim...)...sa afer ishim!
me njeri-tjetrin,dhe mbetem kaq larg...
sa afer ishim,-me qiellin dhe token,
dhe sqendruam askund!
sa afer ishim,-diku,dikur,
dhe smbeti asnje gjurm!
sa afer ishim,-dhe sndjem asgje!
...
sa afer ishim,dhe ke kemi afer???...
(...vazhdon(?)),homerS /pf/images/graemlins/frown.gif
 

Melhiades

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

Fillimisht postuar nga perdita durango:
[qb]
Fillimisht postuar nga Melhiades:
[qb] Gati e pabesueshme! Mesazhet e tre vogelusheve Kui, Kuo, Kua njeri pas tjetrit. Tani na mungon dimensioni i katert per te komunikuar tamam. Po he mo c´kemi? Tani zgjohuni, lani syckat, hani mengjezin me qumesht dallendysheje e buke lepurushi, e mos harroni shallin e pionerit ne shtepi. Tani une nuk e di se si eshte puna, por kam pershtypjen se "Forca te zeza" pengojne qellimisht komunikimin tone. Valle te kete rene CIA ne gjurmet tona?! Kjo ka shume mundesi, aq me teper po te kemi parasysh mikroborgjezet me te cilet chatojne nganjehere shoket tane. Nje nga ta Perdita Durango (emri i saj i dyte i koduar eshte Syshkruara,) u mundua ti hedh pluhur syve nje shokut tone ne chat. Por vigjilenca e tij, i beri balle dhe kesaj sfide.
Edhe njehere nga fillimi tani. Une e kam te qarte se nuk mund te merrni ne tel kur jeni Online (sa fjale e qelbur) po te (kjo vlen vetem per ty, e them shumes qe te tingelloje me e bute)pakten nje SMS te nisni. [/qb]
Djalosh fshatarak me panatallonat e shkurtera po te grisura e sandalet me maje si goja e ujkut po tallet me shtresen qe te mban gjalle,me ata qe te japin uje me duart e tyre.Po nuk ka faj skllavi se i zoti i ka dhene uje te pije.Ndoshteza meriton degradimin perpara se pushtimin ,gjerat vijne me embelisi dhe ngadalesi.Kujdes ne kthese!!! Mungesa e te perditshmes buke,do e te zdrukthtoje me mire dhe do jesh skllavi me besnik,do jesh tradhetar i miqeve te tu,miku i mikroborgjezise.Viva el Kapitalismo!!! [/qb]
Shume e fuqishme kjo thirrja jote. Po me rafte pika mua, ku e di ti c´eshte kapitalizmi moj vajze? Ti edhe nje bankomat qe me ke, nuk te punon kudo. Pa llogaritur ketu dhimbjen tende te papershkrueshme kur Tequila te kafshoi kepucet e sandalet. Le ta percaktojme keshtu, ti ke deshiren mikroborgjeze, per te qene mikroborgjeze. Po prandaj kuptohemi ne. Jo, Perdita "Flaka Jone" nuk do shuhet kurre. Une tradhetar?! Pa dyshim, se mos na the ndonje gje te re? Sa here kemi diskutuar per idealet, per paqendrueshmerine e tyre. Po ke do tradhetoj ama?
 

perdita durango

Primus registratum
Re: VARGJE TE LIRA PA KUSHTE FARE!

Shume e fuqishme kjo thirrja jote. Po me rafte pika mua, ku e di ti c´eshte kapitalizmi moj vajze? Ti edhe nje bankomat qe me ke, nuk te punon kudo. Pa llogaritur ketu dhimbjen tende te papershkrueshme kur Tequila te kafshoi kepucet e sandalet. Le ta percaktojme keshtu, ti ke deshiren mikroborgjeze, per te qene mikroborgjeze. Po prandaj kuptohemi ne. Jo, Perdita "Flaka Jone" nuk do shuhet kurre. Une tradhetar?! Pa dyshim, se mos na the ndonje gje te re? Sa here kemi diskutuar per idealet, per paqendrueshmerine e tyre. Po ke do tradhetoj ama? [/QB][/QUOTE]Kapitalizmi djale nuk do te thote Bankomat apo kepuce dhe sandale te ngrena nga nje kafshe me nje emer aq patetik.Gabimi im eshte qe i jap kafsheve dhe skllaveve shume besim dhe tolerimi eshte pjese e antikapitalizmit,element shume negativ ne karakterin tim.Dalja ne aspektin personal tregon nje dobesi te theksuar nga ana jote,po sklleverit e te Kaluares s'mund te jene vecse te dobet,po edhe shume pa takt.Tradheti????A e ekziston????Une kam deshiren te jetoj ne parazitizem,neqoftese nuk e kuptuar,ose ne simbioze me njerezit .Po prape kam disa parime te cilat nuk ndryshojne ideale te pandryshueshme.Keshtu Freund mein Freund,flaka ndoshta nuk do te shuhet po vera do te thartohet.
 
Top